logo
30.09.2019 22:24
1
Jak řešíte dle nových pravidel zaokrouhlování faktur při dobírce, která může být placená jak hotově, tak kartou? Podle nových pravidel se DPH nezaokrouhluje nikdy, výsledná částka se při hotovostní platbě zaokrouhluje na celé koruny, při bezhotovostní platbě se nezaokrouhluje. Ovšem třeba u PPL může být dobírka placena jak hotově, tak i kartou a prodejce předem neví, co si zákazník zvolí, pokud ovšem nezakáže platbu kartou obecně.
01.10.2019 09:20
2
Podle nových pravidel se DPH nezaokrouhluje nikdy
Přesněji řečeno se nezaokrouhluje na celé koruny, ale na dvě desetinná místa.

Jestli to chápu správně, tak nejjednoduším řešením je mít ceny s DPH v celých korunách a používat výpočet DPH "shora" (podle nového způsobu §37b Zákona o DPH). Pak, když máš ceny položek s DPH v celých korunách, vyjde ti i celkový součet dokladu v celých kournách a nemusíš řešit zaokrouhlování a rozlišování, jak kdo platí. Ale nejsem účetní, ať mě kdyžtak někdo opraví.

Nechápu ovšem jednu věc - zrušením zaokrouhleného koeficinetu při výpočetu shora se má sjednotit výpočet s tím zdola, aby nevznikaly rozdíly, ale ty tam přece někde pořád budou, např.:

Shora (nově):
Cena s DPH: 1535.00
DPH: 1535-(1535/1.21) = 266.40
Cena bez DPH: 1535-266.40= 1268.60

Zdola:
Cena bez DPH: 1268.60
DPH = 1268.60*0.21 = 266.41
Cena s DPH: 1268.60+266.41= 1535.01

Nebo dělám někde chybu?
02.10.2019 20:45
3
Zaokrouhlujeme matematicky. U dopravců nejde zadat desetinný číslo do ceny dobírky.
12.10.2019 17:35
4
Tady píšou, že to je jedno, ale je třeba mít správně základ DPH:
Změny ve způsobu výpočtu a zaokrouhlování daně z přidané hodnoty od 1. 10. 2019…
14.10.2019 14:51
5
By mě zajímalo, který debil při odvolávání se na zákon o ochraně spotřebitele, kde se uvádí při prodeji v hotovosti se zaokrouhluje, si dovodil, že bezhotovostně se tedy zaokrouhlovat nesmí a ještě se k tomu odvolává na sladění legislativy s EU. Akorát si ve své nudě na teplé židli na ministerstvu za jistě nadprůměrný plat nevšiml, že v některých zemích jsou ještě centy či groše, takže zaokrouhlovat nemusí na rozdíl od ČR, kde jsme drobné chytře zrušili. A všichni účetní se ted mohou zbláznit, kvůli pár halířům, když jinde utíkají miliardy.
15.10.2019 11:15
6
Účetní řekla, že dobírku máme v systému zaokrouhlovat úplně stejně jako hotovost. Tož tak...
15.10.2019 20:20
7
Ale on tak není problém v zaokrouhlování, ale v tom, že dle druhu platby ze zaoukrouhlení odvedeš DPH nebo neodvedeš. Pak se najde pár prudičů co řeknou, že daňový doklad není vystaven dle platné legislativy a požadují opravu kvůli pár halířům. Povinnost odvádět DPH ze zaokrouhlení tu už byla a když jsme měli kontrolu vyčíslil nám úžasnou částku asi 13 Kč za rok, ze které jsme neodvedli DPH. Naštěstí v té době nebyly pokuty jako dnes, takže jak to budou hodnotit v současnosti těžko říci, ale určitě za to bude pokuta až v milionech.
16.10.2019 00:53
8
Původně odeslal lukio
Účetní řekla, že dobírku máme v systému zaokrouhlovat úplně stejně jako hotovost. Tož tak...
Úplně stejně jsem měl na mysli i s tím, že DPH sazba pro zaokrouhlení je nulová.
Pro ostatní způsoby plateb zaokrouhlujeme také, tam to však padá do sazby, která je na dokladu u daného zboží/služby.
16.10.2019 12:31
9
Aktuální vyjádření finanční správy naprosto popírá "vlastní" výklad pracovníků ministerstva co soukromě školí, takže by měli vrátit školné nebo plat.

Výpočet DPH a zaokrouhlování od 1. 10. 2019 - Novinky 2019 | Daně | Finanční…
17.10.2019 01:01
10
Původně odeslal láďa1979
Aktuální vyjádření finanční správy naprosto popírá "vlastní" výklad pracovníků ministerstva co soukromě školí, takže by měli vrátit školné nebo plat.

Výpočet DPH a zaokrouhlování od 1. 10. 2019 - Novinky 2019 | Daně | Finanční…
Tak to je kocourkov jak sfiň, pokud to vyjádření chápu správně, tak do nulové sazby DPH má padat všechno zaokrouhlení bez ohledu na způsob platby.