logo
23.09.2019 14:05
1
V hypotetickém příkladě, kdy jako fyzická osoba a zároveň jednatel firmy, chci té firmě fakturovat stejnou činnost - řeší i tohle finančák, nebo to už je standardní obchodní vztah? Společník nejsem já, ale manželka. Že společník nemůže své firmě zároveň fakturovat jako ičař stejnou činnost vím, ale o manželích jsem na netu nic nedohledal. Díky.
23.09.2019 15:10
2
FÚ řeší všechny vztahy na které přijde mezi osobami blízkými, zda jsou v mezích ceny obvyklé.
23.09.2019 17:48
3
Přesně, když to nebude šmelo, neměl by s tím být problém, resp. můžeš to na případný kontrole obhájit.
23.09.2019 22:35
4
Původně odeslal sipal
V hypotetickém příkladě, kdy jako fyzická osoba a zároveň jednatel firmy, chci té firmě fakturovat stejnou činnost - řeší i tohle finančák, nebo to už je standardní obchodní vztah? Společník nejsem já, ale manželka. Že společník nemůže své firmě zároveň fakturovat jako ičař stejnou činnost vím, ale o manželích jsem na netu nic nedohledal. Díky.
Pokud nebudete jednatel tak ok, u jednatele to bude problem taky bude zalezet co budete fakturovat a co to sro dela, nemuze to kolidovat s cinnosti jednatele. Tzn. Pokud sro je na manzelku ( ale ono to pokud mate sjm, tak je to invase firma) a budete ve firme 2 jednatele a budete mit realitni kancelar a budete fakturovat zprostredkovani realit tak to neprojde u fu.
23.09.2019 22:50
5
Firma bude mít činnost vývoj software, předpokládám že pro ni budou dělat jen vývojáři ičaři. Mezi nimi i já. Ceny a vůbec fakturace budou standardní, jen bych nerad platil zaměstnanecké odvody. Jednatel předpokládám programování v popisu práce mít nebude, ten je tam na jiné činnosti, tam by kolize být neměla.
23.09.2019 23:08
6
no minimálně bude třeba zproštění zákazu konkurence.
23.09.2019 23:34
7
Původně odeslal láďa1979
no minimálně bude třeba zproštění zákazu konkurence.
Tato blbost nastesti neplati uz od konce roku 2013.

Jinak, @sipal mate ucetni? Je tam mnoho faktoru kdy je to obhajitelne a kdy ne, pred spravcem dani. Poradte se s ucetni nebo dan. poradcem.

Muze z toho byt, ale nemusi, pruser.
24.09.2019 06:09
8
Jak bylo řečeno, chce to konkrétní případ probrat s účetní a nebo ještě lépe s daňovým poradcem, stojí to par korun. Tady na webtrhu to určitě nevymyslíte a za případný průšvih to vážně nestojí.

Jinak je jedno jestli ta firma je vaše nebo ne, nebo zda tam jste jednatelem nebo ne. Jste spojené osoby až chcete nebo ne, takže žakové transakce případná kontrola bude rozhodne zkoumat bedliveji, prave s ohledem na to, zda se nepokoušite jak sám píšete, obcházet odvodovou povinnost :)

Takže šup za daňovým poradcem, ten vám poradi se znalosti konkrétních okolnosti které my tu nevíme a ani nám je tu říct nemůžete ;)
24.09.2019 08:30
9
Původně odeslal Oleg
Tato blbost nastesti neplati uz od konce roku 2013.

Jinak, @sipal mate ucetni? Je tam mnoho faktoru kdy je to obhajitelne a kdy ne, pred spravcem dani. Poradte se s ucetni nebo dan. poradcem.

Muze z toho byt, ale nemusi, pruser.
Blbost, tak si to aspoň přečti

§ 199

(1) Bez svolení všech společníků jednatel nesmí

a) podnikat v předmětu činnosti nebo podnikání společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného,

b) být členem statutárního orgánu jiné právnické osoby s obdobným předmětem činnosti nebo podnikání nebo osobou v obdobném postavení, ledaže se jedná o koncern, nebo

c) účastnit se na podnikání jiné obchodní korporace jako společník s neomezeným ručením nebo jako ovládající osoba jiné osoby se stejným nebo obdobným předmětem činnosti nebo podnikání.

(2) Pokud všichni společníci při založení společnosti nebo v okamžiku zvolení jednatele byli jednatelem na některou z okolností podle odstavce 1 výslovně upozorněni nebo vznikla-li později a jednatel na ni písemně upozornil všechny společníky, má se za to, že jednatel činnost, které se zákaz týká, zakázanou nemá. To neplatí, pokud kterýkoli ze společníků vyslovil nesouhlas s činností jednatele podle odstavce 1 do jednoho měsíce ode dne, kdy na ni byl jednatelem upozorněn.

(3) Společenská smlouva může se souhlasem všech společníků určit další omezení činnosti jednatele.

(4) Společenská smlouva může určit, v jakém rozsahu se zákaz konkurence vztahuje také na společníky.
24.09.2019 08:43
10
Predtim vyslovene zakonem neslo ani se svolenim spolecniku, tvl.

Ma tam manzelku, takze tuto blbost resit nemusi.

A obecne, pokud ma s.r.o tak tento problem ma resit se svoji ucetni nebo danovym poradcem
24.09.2019 08:48
11
Původně odeslal Oleg
Predtim vyslovene zakonem neslo ani se svolenim spolecniku, tvl.

Ma tam manzelku, takze tuto blbost resit nemusi.

A obecne, pokud ma s.r.o tak tento problem ma resit se svoji ucetni nebo danovym poradcem
ti já ti nevím, ale poslední s.r.o. jsme zakládali s manželkou, která je i spolupracující osobou, v roce 1998 a už tehdy mě musela jako jednatele zprostit zákazu konkurence. Jinak myslím, že zákaz konkurence je lepší řešit s advokátem, účetní o tom ví skutečně houby.