Hledáme investora pro realizaci velkoobchodní zakázky. Výnos od 20% za půl roku do 500% ročně.
18.09.2019 09:16
1
Jak řešíte prakticky "galvanické" oddělení záloh od běžných počítačů, čili jak se dnes říká "off-line zálohy"?

Malá firma, do deseti počítačů na place, sw koupený přímo na stanice, takže se nepoužívají žádný cloudy ap.


Zálohuje se na jeden počítač s velkými disky.

Jde to nějak udělat, aby zálohy byly v rámci firmy (v rámci areálu) a přitom byly bezpečně chráněny před třeba bleskem, který by "zabil" vše připojené k 230V a ethernetu?

Používáte v takovém případě externí HDD? Pásky? Nebo už jedině cloudové úložiště?
18.09.2019 09:38
2
Pred prepetim mate urcite nejake proudove chranice. K PC se da jeste prikoupit dalsi prepetovou ochranu a k tomu UPS zalozni zdroj.

Zalezi jak velke disky mate, pro male firmy dnes je urcite lepsi zalohovat kriticka data na BlueRay disky (napriklad VERBATIM M-DISC BD-R XL), treba od 25GB do 100GB na jeden disk. Pozor na rozdil jednotek, napriklad 100GB = 93.1323 GiB

Nebo muzete taky zalohovat na USB Flash disky (ruzna kapacita od 128GB do 1+TB, nepotrebujete k tomu zadnou externi ani interni vypalovacku. Data kdykoliv k dispozici.

Nebo kombinace obojiho DB + USB Disk.

Jde jen o diverzisikaci rizika a na kolik si cenite data.
18.09.2019 10:00
3
I stanice mohou zálohovat na Synology po síti, které je uložené v jiné budově.
18.09.2019 10:08
4
tak nejjednodušší je mít 2 zálohovací zařízení a vždy pouze jedno připojit a zapnout, udělat zálohu a vypnout/odpojit. Pak vždy bude existovat záloha, která v případě blesku nebyla připojena do sítě a tedy nejspíš není ohrožena (nepočítám možnost požárů).

S ups zdroji to není tak jednoduché, typy zdrojů jako offline, line-interactive, bypass pro tyhle účely nefungují a je potřeba kupovat dražší s režimem online nebo online s dvojitou konverzí, kdy vždy se využívá výstup přes baterii. Není snadné totiž vykrýt všechny stavy v elektrické síti, tak aby nikdy neohrozily zařízení, největší problémy dělají podpětí, přepětí, napěťové rázy (klidně desítky tisíc V) a harmonické zkreslení (často viditelné v továrnách, kde mají nelineární motory do zařízení). Takže UPS zdroj jo, ale jen ty dražší, jinak to nemá velký význam, pořád je lepší mít více záloh a ty postupně přepínat.

Pásky se pořád používají, ale to chce také, aby se vyplatil nákup HW, tj. využijí to velké firmy s hodně daty. Lepší je mít více NASek na síti nebo externí disky na usb, postupně je připojovat a odpojovat ručně. Klidně tak, že týden běží jedna, další zase druhá (pokud riziko ztráty týdne dat je akceptovatelné). Lze jich mít i ještě víc než dvě a vždy po dokončení jí převést někam mimo budovu či uložit do sejfu.

V cloudech je velké riziko ztráty dat díky uživatelské chybě, na to chce dát pozor. Každou zálohu chce pravidelně ověřovat, jinak to je k ničemu, zažil jsem spousty společností s nečitelnými zálohami, které objevily až při obnově dat, pak to je drahé. Důležitější než nákup super vybavení a HW je nastavení procesů a jejich pravidelná kontrola. Teď přes léto je častá situace, kdy zálohu dělá člověk, který si vezme 2 týdny dovolené a zrovna se něco nepovede a nikdo jiný nezálohuje.

Není ani problém dělat kombinace, tj. do cloudu často, na externí disky jednou týdně. Je dobré si na začátku sepsat scénáře a rizika, která zálohou pokrýváš a poté náklady na pořízení a provoz (vč. ověřování).
18.09.2019 10:56
5
A co povodeň zálohujete do jiné lokality! A máte vyřešen i přepětí.
Jinak odpojenim PC ho neochranite pred účinky blesku!
18.09.2019 12:29
6
Onedrive 5gb na 1pc zdarma, řešíme tak zálohu nejnutnějších dat. Lze nastavit automatické přenosy do složky v plánovači úloh + nějaký bat sobour se strukturou. Zdarma a v cloudu.
18.09.2019 12:39
7
Původně odeslal Exitek
Onedrive 5gb na 1pc zdarma, řešíme tak zálohu nejnutnějších dat. Lze nastavit automatické přenosy do složky v plánovači úloh + nějaký bat sobour se strukturou. Zdarma a v cloudu.
Používat zdarma účet pro firemní zálohy mi připadá dost děsivé. Ty data podle podmínek dáváš k dispozici MS, aby s nimi mohl nakládat. U firemních účtů jsou podmínky jiné.

Včera měl OneDrive několikahodinové výpadky, s tím chce počítat. Několikrát se pár lidem OneDrive promazal, protože odstranili/přesunuli složku s OneDrivem na disku, třeba už tenhle problém mají vyřešený, ale v hlavně mám velký vykřičník.
18.09.2019 12:49
8
Pokud nejakou online zalohu tak do bezpecneho cloud storage, napriklad https://tresorit.com/pricing za 16€ mesicne mas 1TB k dispozici, nevyhoda je ovsem max 10GB na soubor.

Pri online zaloze je treba pocitat, ze bud zalohu nekdo smaze/prepise nebo proste nebude k dispozici zadne pripojeni nebo konektivita bude fakt tragicka. Nedovedu si predstavit obnovu 100GB dat treba pres VDSL linku s 20Mbps :D
18.09.2019 13:08
9
Původně odeslal TomášX
Používat zdarma účet pro firemní zálohy mi připadá dost děsivé. Ty data podle podmínek dáváš k dispozici MS, aby s nimi mohl nakládat. U firemních účtů jsou podmínky jiné.

Včera měl OneDrive několikahodinové výpadky, s tím chce počítat. Několikrát se pár lidem OneDrive promazal, protože odstranili/přesunuli složku s OneDrivem na disku, třeba už tenhle problém mají vyřešený, ale v hlavně mám velký vykřičník.
Účet je k licenci win10, není tedy zdarma.

Nevím co ve firmě ukládáte za tajnosti ale poštu, interní skladový systém a pár dokumentů Microsoft nespasí, navíc si nedělám si iluze o tom, že co potřebují si zjistí z používáni software.
Je to běžně využívaný kanál na zálohu dat pro mnoho menších firem.

Žádné výpadky jsem skutečně včera nezaznamenal

To že někdo přesune složku se zálohou je jiná věc, lidský faktor se dá omezit právama v systému.
19.09.2019 12:43
10
usb disky, vychází to nejlevněji, data synchronizuji programem, mám ty disky dva a otáčím je (na jeden zálohuji, druhý je uložen), problémem je kapacita. Uvažuji do budoucna používat USB dock a klasické 3,5 disky, levnější to pak snad ani být nemůže .
23.09.2019 16:03
11
Dík především TomášX, bart28 a Oleg.

Nápad střídat dva NAS nebo dva externí disky je zrovna to, co mě posunuje dál ;-)

---------- Příspěvek doplněn 23.09.2019 v 16:22 ----------

Jen pro informaci jen takové velmi-rychlé srovnání:

Cena za 2TB na externím disku: od cca 1050,- bez DPH

Cena za 2TB na Blue-ray discích: od cca 2800,- plus k tomu jednorázově koupit mechaniku (od 2000,-)

Cena za 2TB na flashdisk nebo kartách (SD, Cf ap.): od cca 5300,-

---------- Příspěvek doplněn 23.09.2019 v 16:34 ----------

Ohledně cloudu:

aktuální uplink: 5Mbit/s

tj. úvodní upload dat by jel V KUSE! několik týdnů ;-)


Samozřejmě, můžu si říct, že aktuální data se nikam posílat nemusejí, ale že se dají do nějaký místní skříně nebo do trezoru (třeba na disku). A že se bude do cloudu posílat jen to, co vznikne odteď. ..

Ale i tak zmiňovaných 5GB nemusí stačit (občas videa, občas foto v rawu, občas velký inzeráty pdf/ai/cdr, kde nějaký šikula vložil hromadu rozměrných bitmap, databáze, od všeho verze - ono to naskáče). To samé mizerný uplink - tj. kvůli zálohování navyšovat konektivitu...

Za další: aktuálně je jednodušší zazálohovat komplet systémový disk. Pokud bych to posílal do nějaké externí služby, ať už omezené velikostí dat nebo placením, tak bych toto musel řešit. Přiznám se, nevím jak. Vy to někdo řešíte, že byste z windows systémového disku přesměrovávali na jiný disk složky s datama? (konfiguráky od všeho důl. sw, firefoxem a outlookem počínaje a firemním softwarem konče)? Nebo to definujete v pravidlech zálohování? Nebo stačí např. zálohovat ze systémového disku jen složku Users a ProgramData? (v případě win7)
10.10.2019 09:52
12
úplně nejbezpečnější je zálohování na pásku a pásky fyzicky odnášet mimo budovu
30.10.2019 14:58
13
@rooibos:

Úvodní dotaz: "Jak řešíte prakticky "galvanické" oddělení záloh od běžných počítačů?"


Co myslíte, že je praktičtějšího nebo ekonomičtějšího na páskové mechanice za čtyřicet klacků oproti hromádce externích hardisků?

Skutečně máte ve firmě méně, jak 10 počítačů a používáte pásky?------------------------------------------------------------------------- Příspěvek doplněn 30.10.2019 v 15:08 -------------------------------------------------------------------------K původnímu tématu:

Tak jsem teď řešil zatím Win7. Firefox lze luxusně přehodit na disk D: . Uživatelské složky tam jdou přehodit taky (ne moc luxusně).

Asi budu tedy z C: zálohovat pouze podadresář APPDATA/ROAMING u daného uživatele.
V ostatních adresářích nevidím "zajímavá" data, která by byla potřeba při při pádu a následné instalaci čistého systému.

Nebo jsem něco přehlédl??


(P.S. Prý jde přehodit celý profil uživatele na D: - s tím, že se to nějak překvaltuje, pak vytvořit nového uživatele a toho původního zahodit...)


Jak je to na Windows 10, bude to tam zhruba stejné, jako na windows 7 ??