logo
17.09.2019 11:17
1
Dobrý den,

chci se zeptat, jak je to s domény a právem? Občas kupuji zajímavé domény ..

Chci teď zaspekulovat, jedna větší firma se chystá na expanzi co cizí země ( polsko, německo) ale domény tam nemá koupené, mohu domény koupit a vlastnit je?

nechci se dostat do situace, kdy je budu muset přepsat zdarma..

dík moc

Co se právě děje na Webtrhu?

17.09.2019 11:40
2
Koupit je můžeš. A popotahovat tě mohou, ano. Záleží jaké jsou to domény. Přímo název společnosti?
17.09.2019 11:41
3
jop..

já na tom chtěl vydělat :D vlastním cca 110 domén, některé se mi podařily celkem fajn prodat :))) dělám to z nudy, když mám chut..některé mám na projekty, některé na prodej ..

ale tak díky za info :-)))
17.09.2019 11:42
4
Jak by se to líbilo tobě, kdyby ti někdo registroval jméno firmy v zemi, kam chceš expandovat?
Já bych tě popotahoval a vyždímal za takovou prasárnu.

A pokud mají ochrannou známku, tak to bude vcelku snadnej "spor", ale to víš, jen děláš blbýho.
17.09.2019 11:43
5
Mě? řekl bych si, že jsem hlupák, že jsem si to nepodchytil to je celé
17.09.2019 11:53
6
Nechápu kde to žijeme, to aby vám někdo pomocí ochrané známky nebo něčeho zakázal doménu používat v daném oboru, to bych v pochopil a řekl si, že přesně k tomu to je. Ale aby vám někdo mohl doménu vyvlastnit, to mi prostě přijde WTF.
17.09.2019 12:14
7
ono to bude jenom tim, ze kdysi sberbank vyhrala rozhodci rizeni o sberbank.cz ktery nasledne ale po dvou letech soud zrusil, takze vlastne nic nevyhrala a od te doby tady kolujou jakesi zvesti, ze ti ji muzou vzit. Ukazte mi ale dalsi pripady nez tenhle jeden, kterej navic vubec nebyl tak, ze to sberbank jasne vyhrala?
17.09.2019 12:21
8
Původně odeslal streetcz
Já třeba ještě neslyšel reálnou zkušenost někoho, kdo si tímto prošel. Všechno mi to přijde jako spekulace a domněnky.

Máte někdo zkušenost, že jste vlastnili doménu typu FIRMA.cz, společnost FIRMA o ní usilovala, vy jste odmítli a došlo k soudnímu procesu ze kterého vzešla povinnost doménu na FIRMU převést? Nechci tady nikomu křivdit, ale myslím si, že nikdo takovou zkušenost nemáte.
Zazalovat te můžou a dokonce jsou v pravu pokud bys tam prezentoval něco připomíná je.

Sám jsem řešil věc kdy tak majitelé upozornily a to byl bazar....

Pokud jde o otázku autora:
kup ji , máme přece tvrdý kapitalismus, ta firma bez soucitu nakonec také bude vykoristoval lidi.
Akorad na tu doménu nedávej nic co by tu firmu připomínalo.
17.09.2019 15:29
9
Ještě poznámka:

existují dvě zcela rozdílné skutečnosti. První je, že využívám doménu (např. www.adidas.blabla) - tj. mám na ní něco a nějak tyju z toho, že je to známý brand apod.

Druhá je, že doménu pouze vlastním. (parkuju ap.)

V prvním případě, pokud to budou brát, že jim lezu "do zelí", tak mne zcela jistě mohou donutit, abych ten obsah přestal poskytovat (ev., pokud vyčíslejí nějakou vniklou škodu, tak budu cálovat)

Ve druhém případě pochybuju, že by něco zmohli - ale to už je jen mé přesvědčení
17.09.2019 17:39
10
Původně odeslal Aleš Jiříček
ono to bude jenom tim, ze kdysi sberbank vyhrala rozhodci rizeni o sberbank.cz ktery nasledne ale po dvou letech soud zrusil, takze vlastne nic nevyhrala a od te doby tady kolujou jakesi zvesti, ze ti ji muzou vzit. Ukazte mi ale dalsi pripady nez tenhle jeden, kterej navic vubec nebyl tak, ze to sberbank jasne vyhrala?
Resime do mesice nekolik UDRP sporu u generickych domen, a je to celkem bezny. U nekterych domen ktery resi Microsoft to dokonce nejde ani pres UDRP ale pres soud v USA proti Verisignu a tam nemuzem delat vubec nic, jen koukat jak si domenu sami vemou. Tech co maji koule se soudit tam je vicero.
17.09.2019 22:36
11
Já to řešil dva roky zpátky. Mám doménu, která je název velkého e-shopu v Polsku, kdyby se rozhodli expandovat tak jim držím cz doménu. Kontaktovali mě s odkupem, vysvětlil jsem jim, že jejich e-shop neznám a název mám kvůli vlastním projektům, nedohodli jsme se na ceně.
Potom začali hrozit právníky, zjistil jsem a napsal jim, že doménový spor stojí zhruba 1500usd (jestli si pamatuju dobře), samozřejmě s pro ně nejasným výsledkem a jsem ochotný jim to odprodat za nějakých 1000usd, nabídli 100usd, nepřijal jsem. Od té doby se neozvali.

Karma si mě potom našla a u jednoho e-shopu jsem si nepohlídal .sk doménu a konkurence se stejným sortimentem mi ji koupila. Zatím jsem to neřešil, ale pokud doménu někdo blokuje takovým způsobem (blokuješ konkurenci, děláš stejný business a zneužíváš jejich jména atd.) tak spor o doménu bych měl vyhrát.

K tvému případu. Domény můžeš koupit, můžou jít do sporu a museli by prokázat, že jsi je koupil účelově nikoliv ''omylem'', jestli mě chápeš.