logo
16.09.2019 12:14
1
Má stále význam učit se psaní všemi deseti? V dnešní době, kdy jsou technologie podstrkávány dětem už v předškolním věku a řekněme dalších 12 let s těmi technologiemi žijí a učí se je používat, včetně psaní – mají vybudovanou nějakou svou vlastní efektivní metodiku. Tou konkrétní dobou narážím na povinné učení se psaní všemi deseti např. na středních školách. Je tam opravdu prokázána zvýšená efektivita i dnes?

Co vy, kteří jste se to učili? Zůstali jste u toho a používáte to?

Co se právě děje na Webtrhu?

16.09.2019 12:18
2
Učil jsem se to na střední, mám z toho státnice (1. Level) ale v životě jsem to nepoužil.
16.09.2019 12:19
3
Měl jsem psaní dvěmi 10 jako povinně volitelný předmět, kde jsme dostali učitelku, která by nás snad nenechala prolést kdybychom to na konci roku neuměli :D Takže to na konci roku fakt každý dobře uměl, nicméně nezůstal jsem u toho a postupem času jsem ty návyky úplně ztratil. Psávám teď prakticky osmi, + malíčky na entery, backspace, taby, atp. a jsem s tím spokojený, akorát když člověk změní klávesnici, tak chvilku trvá převyknutí.
16.09.2019 12:26
4
znam lidi co to umi a pisou fakt o dost rychleji nez ja, PC samouk co ma nakej svuj radoby system psani... Nutne to k vykonu prace nepotrebuju, ale verim, ze by me to zefektivnelo :)
16.09.2019 12:32
5
já bych to nezahazoval, psaný text je zatím dominantní zdroj informací a ještě další generace s ním budou žít. Zatím nejefektivnější způsob jak dostat text do počítače je klasická klávesnice, a je tedy dobré se na ní naučit v brzkém věku, kdy to lze ještě jednoduše.

Osobně toho využívám hodně, 1/3 pracovní doby píšu a ušetřím rychlejším psaním spousty času. Mám ale kolem sebe spousty lidí, kteří k práci a ani zábavě nepotřebují psát na počítači vůbec a stačí jim mobil/tablet.
16.09.2019 13:01
6
Původně odeslal Spouter
Wtf... Když si to nevyužil, tak to píšeš na klávesnici čím? Nohama?

---------- Příspěvek doplněn 16.09.2019 v 12:59 ----------Nesouhlasím. Žádný text 1:1 neopisuju a používám psaní na klávesnici všemi deseti každý den. Já nevim, jak lidi odpovídáte na maily? Píšete nabídky, ceníky atd...
Jo. Někdy i nosem, záleží jak moc to spěchá
16.09.2019 13:32
7
taky pisu zhruba tak, jen mozna trochu pomaleji :)
16.09.2019 13:37
8
Učil jsem se to dva měsíce na základce. Používám dodnes, nedovedu si to jinak představit. Šetří to peníze a 500 úhozu za min. bohate staci
16.09.2019 13:47
9
Původně odeslal streetcz
Zkoušel jsem googlit jestli najdu podobného pacienta jako jsem já. Takhle nějak píši, používám převážně 3 prsty každé ruky plus palce na mezerník. Zdá se vám to pomalé? :D

Pomalé to je ;), všemi deseti se po pár měsících tréninku dostaneš na trojnásobnou rychlost, ty ruce tam musí posouvat na příliš velkou zvdálenost. Větší problém ale vidím s přesností na jiné než vlastní klávesnici, při použití všech prstů tam máš vodítka. Každopádně, když ti to stačí, proč ne.

Dneska bych neměnil a jsem rád, že jsem se psát naučil, sice ještě na stroji, ale aspoň mám sílu v prstech :).
16.09.2019 13:48
10
Původně odeslal streetcz
Zkoušel jsem googlit jestli najdu podobného pacienta jako jsem já. Takhle nějak píši, používám převážně 3 prsty každé ruky plus palce na mezerník. Zdá se vám to pomalé? :D
Haha, jsem stejny pacient a to jsme se ucili na stredni taky psat vsemi deseti a meli jsme z toho testy. Po letech jsem to opravdu prestal pouzivat. Vystacim si se svym stylem psani.
16.09.2019 13:50
11
Ano, učili jsme se to na střední v prváku a používám to každý den. Neumím si představit IT specialistu, programátora nebo kodéra, kterej by celej den pracoval na PC a datloval dvěma prsty, to by asi pošel hlady ... na vejšce jsem na programování dostala čočku i za myš, pan doktor mi jí vzal, stál u mě zatímco co jsem kódila a musela jsem se učit klávesový zkratky - kvůli efektivitě :D
16.09.2019 13:53
12
Původně odeslal streetcz
Zkoušel jsem googlit jestli najdu podobného pacienta jako jsem já. Takhle nějak píši, používám převážně 3 prsty každé ruky plus palce na mezerník. Zdá se vám to pomalé? :D
Přidávám se k místním pacientům, ideální... Všemi deseti mi strašně lámalo prsty, bylo to frustrujicí a pro lidi, kteří už píšou nějaký pátek, víc škody než užitku.

V prváku na ekonomce to rvali do děcek, povinně, několik hodin týdně. Na IT, kde se pracuje s informacemi a v prváku si zkouší dělat bakalářky, snad nikdy nic. Hlavně, aby jeden dokázal držet krok. Šílenost ty osnovy. :)
16.09.2019 13:58
13
Původně odeslal Starry_girl
Neumím si představit IT specialistu, programátora nebo kodéra, kterej by celej den pracoval na PC a datloval dvěma prsty, to by asi pošel hlady ...
To je hloupost nebo minimálně těžce individuální. U programování a kódování potřebuješ rychle přemýšlet a ne psát.
16.09.2019 14:17
14
My jsme měli na střední psaní všemi deseti 4 roky po 2 hodinách týdně a mohu říct, že dnes bych možná všemi deseti bez problémů napsal ledetak známá slova typu kajak-kajaků. Jinak jsem přešel na svůj styl. Když jsem porovnával rychlost svého stylu (8 prsty) a všemi 10, tak tam byl rozdíl jen pár úhozů. Jak tu někdo psal, tak mnohem podstatnější je rozvržení kláves.
16.09.2019 15:11
15
Psal jsem 10 krásně už od střední kde to po nás opravdu vyžadovali od prváku, ale teď po mrtvici mám ruku ochrnutou, takže píšu zase jednou ale i tak rychlejš než mnoho zdravých lidí. Myslim, že pokud člověk není soudní zapisovatel, tak je to asi jedno.
16.09.2019 16:04
16
Původně odeslal Starry_girl
Ano, učili jsme se to na střední v prváku a používám to každý den. Neumím si představit IT specialistu, programátora nebo kodéra, kterej by celej den pracoval na PC a datloval dvěma prsty, to by asi pošel hlady ... na vejšce jsem na programování dostala čočku i za myš, pan doktor mi jí vzal, stál u mě zatímco co jsem kódila a musela jsem se učit klávesový zkratky - kvůli efektivitě :D
Klasicky sablonove vzdelavani. 6 prsty je psani pro nekoho rychlejsi nez 10 prsty. Navic zalezi na klavesnici, nejaka gamer klavesnice je tezce v prdeli pro nekoho a pro jineho treba obych za 100 je ultra pohodlna.

Klavesove zkratky se ucit je taky blbost, krome CTRL+A CTRL+Cy CTRL+V a CTRL+S, znat je vsechny ze vsech programu je fakt asi k nicemu.

Jeste rekni, ze vas buzeroval pan profesor s ovladanim MS Office :D
16.09.2019 16:45
17
Původně odeslal Oleg
6 prsty je psani pro nekoho rychlejsi nez 10 prsty.
Ano, pro toho, kdo se nikdy pořádně deseti nikdy nenaučil. Stejné jako kdyby se řeklo, že auto se třema kolama je rychlejší než to se čtyřma. Naprostá blbost.

Ten kdo umí správně psát všemi deseti, bude vždy psát rychleji než ten s těmi šesti. Pokud má někdo špatné návyky při psaní všemi deseti, tak ano, je možné, že píše lépe se šesti prsty. Tento člověk však nikdy všemi deseti nikdy pořádně nepsal.

Je to neustále stejné. Z každé třídy, kde se učí psaní na klávesnici se reálně naučí cca 10% všech žáků psát správně všemi deseti. Zbytek třídy zvládne psát na klávesnici, ale v určitém bodě se na to vyklašlali, když zjistili, že jim stačí na psaní menší počet prstů. Rychlosti a spolehlivosti jako ti s těmi deseti, ale nikdy nedosáhnou. Jediné co neustále opakují, že píší lépe a rychleji např. šesti prsty, ale porovnávat nemají s čím, protože všemi deseti se nikdy nenaučili. Jedná se jen o výmluvu - proč bych se učil něco, když už nyní píšu jako mistr světa... Člověk co píše všemi deseti dá v pohodě 300 úhozů za minutu. Člověk co píše osmi prsty, se dostane někam k 200 úhozům a se šesti na nějakých 150.

Jestliže někdo píše všemi deseti. Dokáže zaznamenat mluvenou řeč. Zkuste to se šesti prsty!
16.09.2019 17:03
18
Píšu všema deseti a neumím si práci bez toho představit. Je to velice efektivní. Byl jsem i na soutěžích a mám černé na bílém 475,9 úhozů za minutu s procentem chyb 0,0017 a není to rekord, ten je kolem 930 úhozů za minutu, takže jsem teprve v polovině. Výhoda psaní všemi deseti je, že se nemusíte vůbec koukat na jakoukoliv klávesnici - není proč. Je mi jedno na čem píšu, orientační body (F,J,5) jsou na všech klávesnicích nezávisle na jazykovém nebo jiném rozložení a je mi úplně jedno v jakém jazyce zrovna píšu.
Zároveň znám klávesové zkratky na ovládání všech operačních systémů, které používám a to včetně aplikací, se kterými denně pracuji. Je to neskutečně efektivní a zkuste to taky. Je to sice trochu náročnější zapamatovat si u každé aplikace kolikrát i několik set klávesových zkratek, práci si ale bez toho nedovedu představit. Hlavně když píšete všema deseti, tak v podstatě nejde udělat skoro žádnou chybu, protože vás ta klávesnice v podstatě sama vede. A jde to snadno i u programování.
Jediné s čím mívám občas problémy jsou klávesnice, které jdou trochu ztuha a musíte víc stisknout klávesu - na obrazovku nevidim a odečítač to nestíhá číst, kontroluji to poslechem celého odstavce. A pak jen pocitově mi trochu vadí takové ty ultra tenké, kde po klávesnici prakticky jen přejíždíte prstama a ani jí pomalu nezmáčknete - pro představu například Macbook Pro 15 nebo Dell Alienware 17 Area-51m takovou klávesnici naštěstí nemají. Každopádně je mi v podstatě úplně jedno na čem píšu, když z toho nebolí ruce. K iMacu jsem si teďkon pořídil Logitech Kraft (nebo Craft? VO to čte stejně) a pořídil jsem si jí z toho důvodu, že mě z té Magic Keyboard s numerickým blokem bolelo hodně zápěstí - prostě ten sklon není úplně optimální, když na tom píšete skoro celej den... Tady design zcela zvítězil nad ergonomií. Je zajímavé, že se starou Apple wired keyboard takové problémy nikdy nebyly mnoho let. Škoda, že už se nedá koupit a já blbec si jednu nekoupil do zásoby. Výběr klávesnic kompatibilních pro Mac není tak široký jako v případě běžných počítačů s Windows / Linuxem.
16.09.2019 17:15
19
Je to jedno. Nejde o to, čím píšeš, ale jak efektivně píšeš (rychlost, chybovost).

Já se před lety několikrát snažil učit všemi 10 a prostě mi to.. nešlo přes prsty. :) Píšu si svýma 7-8 prstama. Pravý malíček používám jen výjimečně na numerickou klávesnici a šipky. Pravý prsteníček mám jen na backspace a na enter. A levej malíček mám jen na shift a alt. Většinu práce odmaká zbytek prstů.

Těch mých 420 úhozů mi bohatě stačí. Dokážu psát poslepu a chybovost mám minimální. Dokonce i ty chyby umím odchytit poslepu, takže když přepisuju nějakej text a seknu se, tak aniž bych koukal na monitor, tak vím, že ta chyba byla 5 znaků dozadu, tak to poslepu máznu a znovu navážu.

Takže sice nespadám do škatulky "všedesetářů", ale je mi to fuk, protože píšu efektivně. Ještě nikdy se mě nikdo neptal, kolika prstama píšu. Ale budiž, tvořim loga. Ale podle mě ani kdybych byl copywriter, tak to nikoho nezajímá. A kdyby na základě toho někdo rozhodoval zda mi dá práci či nikoli, tak by to byl dle mě velkej trotl. :)

A podobně vnímám i to povinné psaní všemi 10 na školách. Škoda, že my ho neměli. Jak znám své mladší drzé já, tak bych vyzval učitele na "psací souboj" s tím, že pokud vyhraju, budu si psát tak, jak chci já. :) Tyhle škatulky a vnucování vybraných metod mě totiž dost irituje a když můžu, brojím proti tomu.
16.09.2019 17:35
20
Někteří z toho psaní všema deseti děláte rocket science. Jestli se to někdo učil za bolševika na stroji, tak nevím, jak ta výuka tenkrát probíhala, ale před 17 lety na střední jsme na to měli program, ten nás naučil psát písmenko A, hezky jsme si to procvičili, pak nám k tomu přidal písmenko H, pak další a postupně jsme se naučili psát všemi deseti. Naučili jsme se to úplně všichni za jeden rok a měli jsme snad jen hoďku týdně, takže si dovoluji tvrdit, že se to dá naučit za víkend, max dva. Je to pro vaše dobro, zvýší vám to efektivitu a urychlí práci, takže žádné výmluvy. Neumím si přestavit něco kódit a u toho čumět do klávesnice místo na obrazovku ...
16.09.2019 17:37
21
lVlorf3us
Však tak je to úplně v pořádku. Pamatuji si, že tehdy na střední taky bylo hodně lidí, kterým psaní všemi deseti vůbec nešlo a v textu měli hromadu chyb ve srovnání s tím, když psali svými 6-8 prsty. Není to vůbec nic špatnýho. Podle mě je důležité hlavně psát přesně. Jak už toho dosáhneš je tvoje věc. Rychlé psaní se ti hodí, pokud se jím živíš a je jedno zda jako programátor novinář nebo copywriter. A plně souhlasím s tím, co píšeš - ten kdo vybírá copywritera podle rychlosti než podle kvality je trotl. A mně je upřímně jedno jak si kdo píše - ať si píše tak jak nejlépe umí. Když je to 8 prstů, tak je to osm prstů.

A nucení psaní všemi 10 na školách mi taky přijde dost zvláštní. Ať jim to dají zkusit,uspořádají soutěž a kdo se chytí a zjistí, že mu to tak sedí, ten tak psát bude a tak je to v pořádku, ale hlavně ať je do toho nenutí násilím (známkováním). To odchytávání chyb v průběhu psaní dělám taky tudíž po opětovné kontrole po dopsání textu tam obvykle chyba není.
16.09.2019 18:49
22
Píšu všemi šesti a i tak jsou rychlejší prsty než myšlenky :)
16.09.2019 19:04
23
a to ja bych nejaky to zrychleni ocenil... jsem ale linej se preucovat, efektivni sem uz ted dostatecne... ono precijen po 25ti letech u PC se clovek zefektivni i spatnym postupem :D ale vzdycky kdyz vidim jak pise treba kolega vedle me, tak tise zavidim :)
16.09.2019 19:34
24
Původně odeslal streetcz
Ok zopakuji, psaní 10 má smysl pouze pro nějakého přepisovatele nebo soudního zapisovatele. Tam kde je rychlý mluvený projev, který se musí rychle a přesně zapsat. Efektivní na 99,9999% práce můžeš být i při používání 6 prstů. Já nevím jak to máte vy, ale chápu že existuje hodně lidí, kteří i IRL melou neskutečným tempem a třeba tedy dokážou rychle psát myšlenky i s 5000000 WPM. Nicméně já potřebuji, abych to co psal dávalo smysl ať je to diskuse na WT nebo kódování a k tomu je potřeba prostě zpomalit a přemýšlet nad tím co píšu. Tu rychlost tam prostě nijak efektivně nevyužiješ ani kdybys vyhrál 100 školních klokánků a měl titul mistr klávesnice.

Chápu, že se to někomu těžce poslouchá, ale je to tak.
Cim je tvoje hodinová vyssi, tím je důležitost psani vsema10 vetsi.
17.09.2019 13:29
25
Psát všemi deseti jsem se naučil na gymplu jako nepovinný předmět. Na naučení je potřeba cca 50 hodin + procvičování používáním. Největší výhodou je, že se nemusím při psaní dívat na klávesnici a píšu rychle. IT člověk, který nepíše všemi deseti nevypadá jako profesionál.
17.09.2019 13:34
26
Původně odeslal PetrVomacka
Psát všemi deseti jsem se naučil na gymplu jako nepovinný předmět. Na naučení je potřeba cca 50 hodin + procvičování používáním. Největší výhodou je, že se nemusím při psaní dívat na klávesnici a píšu rychle. IT člověk, který nepíše všemi deseti nevypadá jako profesionál.
Tak to máme asi celou kancelář amatérů :D

PS: Na klávesnici se nedivám a všema 10,tak jako se má nepíšu ani omylem.
17.09.2019 13:44
27
Psaní 6ti prsty nikdy nedosáhnete takové rychlosti jako 10ti prsty. Nejde to. Navíc když píšete všemi deseti např. 20 let, prostě to jde samo. Můžete při tom třeba s někým kecat, nebo někoho poslouchat a paralelně něco mlátit. Nemusíte koukat na obrazovku a intuitivně víte, kdy a jakou chybu jste právě udělali. Kdo se živí klávesnicí, zvyšuje si tím hodinovku. Pokud dokážu ušetřit čas rychlejším tempem psaní na klávesnici, je to obrovská konkurenční výhoda. Třeba pro PPC je to nedocenitelné. Někdo tu psal, že rychleji myslí, jenže když už to máte zmáknuté, můžete psát a přitom myslet dopředu na další věci. Když něco opisujete, tak vůbec nemusíte myslet na to, co děláte. Všemi deseti lze zvládnout za 2 měsíce. Zvládl jsem to o prázdninách na základní škole, nechápu, proč to někdo musí studovat několik let. Za 20 let praxe pod 500 úhozů za minutu nejdete.

A praxe je praxe. Programy jsou skvělá věc, ale věty a slova, které tam procvičujete jsou nepřirozené. Nikdy se s nimi nesetkáte. Každý člověk používá jiné věty, jiné obraty a ty se nacvičí pouze rutinou. Manuální práce - psaní na klávesnici se musí navázat na naše uvažování. Když píšete stále v jednom oboru, např. děláte 10 let obchod, nebo odepisujete např. na reklamace, opět si nacvičíte obraty, které tam vyfrknete dvojnásobnou rychlostí. Bez praxe to nejde. Když píšu svoje jméno, mám pocit, že už ani nemačkám klávesy po sobě, ale že to tam bouchnu najednou, jak to mám namakané. Praxe je základ. Naučit se to a pak už to jen používat.
17.09.2019 13:50
28
:D ja si myslim, ze to je sumak jak kdo pise. Pokud je nekdo opisovatel nebo prepisovatel nebo zapisovatel, tak se to tam vyplati, pri delsich textech, ale obecne existuje neco jako OCR apod, takze tam se pise treba dvema prsty stejne.

P.S. pisu 6 a taky necumim na klavesnici.
17.09.2019 14:16
29
Původně odeslal PetrVomacka
Psát všemi deseti jsem se naučil na gymplu jako nepovinný předmět. Na naučení je potřeba cca 50 hodin + procvičování používáním. Největší výhodou je, že se nemusím při psaní dívat na klávesnici a píšu rychle. IT člověk, který nepíše všemi deseti nevypadá jako profesionál.
Kdybych se měl trápit tím, jak vypadám nebo co si kdo o mně myslí, tak nedělám nic jiného... :) Radši než vypadat jako profesionál doručím profesionální výsledek. Na tom by mělo záležet nejvíce. Navíc si nemyslím, že někdo "vypadá hůř" jen proto, že neumí psát všemi 10, byť píše na stejné nebo i rychlejší úrovni. Oboje má svoje kouzlo.

To jsou zase moudra a závěry tady... :D
17.09.2019 14:25
30
Programátorům vlastně mnohdy stačí 2 prsty - jeden na CTRL, druhý na C a nebo CTRL a druhý na V, aby si za tento dvojhmat mohli naúčtovat 1000Kč.