logo
02.09.2019 21:20
1
Ahoj všem, chci poprosit o radu. Jsem OSVČ od loňského srpna. Fakturou za minulý měsíc spadnu do registrace k plátcovství DPH. Milion přešvihnu asi o 50 tisíc. Problém je v tom, že kontrakt mi skočil a od října budu již zaměstnanec. Různí lidé říkali ať tu poslední fakturaci proženu přes jiné IČO (kámoš, rodiče, apod.). To se mi ale nechce protože nejen, že to není správné a legální, dotyčnému se také zvýší daňová povinnost. Čili chci se zeptat - mám normálně vyfakturovat, přihlásit se k DPH, uvést že během září bude moje živnost přerušena a poté se zase ihned odhlásit? Nebo to funguje jinak? :)

PS: za září bude můj příjem roven nule.

Díky

Co se právě děje na Webtrhu?

02.09.2019 21:26
2
na to je nejlepší kdybys kontaktovat daňového poradce.

Pokud bys chtěl jít čistou cestou. Zajdeš na FÚ, podáš žádost k přihlášení k dph, získáš svoje DIČ, postupně k žádosti doplníš další údaje, je šance, že ti jí zamítnou. To ti ale nebere povinnost podávat kontrolní hlášení. Dokonce ikdyž rovnou zrušíš živnost, kontrolní hlášení musíš snad ještě rok podávat.

Ten proces není snadný, není automatický a často ani není hned (mám zkušenosti i s ročním čekáním na registraci k DPH). Rozhodně je lepší dát pár tisíc člověku, který tě tím provede a udělá všechny kroky správně.
03.09.2019 08:02
3
Oni mi mohou žádost dokonce i zamítnout? Myslel jsem, že když je to státem určená podmínka, je to otázka několika dnů a ne měsíců. Jak to tak čtu, připadá mi logické nepřidělávat si starosti tím, že budu běhat po úřadech a čekat jak se rozhodnou. Asi to nakonec bude třeba vymyslet jinak..
03.09.2019 08:17
4
Původně odeslal Tomina87
Oni mi mohou žádost dokonce i zamítnout? Myslel jsem, že když je to státem určená podmínka, je to otázka několika dnů a ne měsíců. Jak to tak čtu, připadá mi logické nepřidělávat si starosti tím, že budu běhat po úřadech a čekat jak se rozhodnou. Asi to nakonec bude třeba vymyslet jinak..
Na to se nedá říct nic slušného, takže jen: ANO, je líp!
03.09.2019 08:32
5
Původně odeslal Tomina87
Ahoj všem, chci poprosit o radu. Jsem OSVČ od loňského srpna. Fakturou za minulý měsíc spadnu do registrace k plátcovství DPH. Milion přešvihnu asi o 50 tisíc. Problém je v tom, že kontrakt mi skočil a od října budu již zaměstnanec. Různí lidé říkali ať tu poslední fakturaci proženu přes jiné IČO (kámoš, rodiče, apod.). To se mi ale nechce protože nejen, že to není správné a legální, dotyčnému se také zvýší daňová povinnost. Čili chci se zeptat - mám normálně vyfakturovat, přihlásit se k DPH, uvést že během září bude moje živnost přerušena a poté se zase ihned odhlásit? Nebo to funguje jinak? :)

PS: za září bude můj příjem roven nule.

Díky
Řekl bych, že pro odhlášení platí opak pro povinnou registraci tj. po 12 měsíců musíš mít méně než mega, což zřejmě splníš splníš další měsíc. Akorát musíš počkat rok. Opravdu nejlepší bude zajít na FÚ.
03.09.2019 08:53
6
Ukázový příklad, jak živnostníkovi otrávit život.. připadá mi, že jsme se od revoluce nikam nepohnuli..
Díky moc za rady, přivítám, pokud to někdo řešil.. :)
03.09.2019 10:00
7
Prosimte 50k nikdo resit nebude, takze se ani nemusis nikam hlasit a nic se nestane.

Ale pro klid zajdi na svuj FU, rekni jim to a oni ti poradi, imho reknou, at to neresis, kdyz dalsi mesic koncis.

Jinak vyrizeni muze trvat i jen par dni, o to nejde, ale nikomu se to nebude chtit resit, kdyz to budes pak zas rusit.
03.09.2019 10:05
8
No, já tohle řešil s kolegy z oboru a různí se to. Na finančáku jsem byl a ženská mi řekla, že když přesáhnu mega třeba i o korunu, vzniká mi povinnost. Také mi někteří říkali ať tu dvanáctou fakturu nikde nepřiznávám.. jako názory se různí a nechci aby mě pak někde tahali po úřadech, že jsem něco zanedbal.. :D
03.09.2019 10:21
9
Toť otázka.. nevím, jak moc likvidační to je..Při daňovém přiznání budu mít OSVČ leden až srpen a září až prosinec bude HPP. Spíše mi jde o to, zda nemají nějaký systém, který je na to upozorní.. :D
Někdy si říkám, že je fakt tragikomický jak tu člověk řeší nějaké desetitisíce a přitom se tu kradou stamiliony.. holt v tom uměj chodit :) :D
03.09.2019 10:32
10
nemají na to žádný systém, pokud na to náhodou narazí, tak to řešit budou. Ač v zákoně je registrace na DPH nároková, FÚ to tak nevidí a řeší to důkladně. Vzhledem k tomu, že ten obrat očividně nemáš v jednom roku, nejspíš na to vůbec nepřijdou. Pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení (to je asi jediné provinění, které spácháš) jsou v tisícikorunách za každý případ.

Osobně bych to v tvém případě buď řešil s daňovým poradcem nebo prostě neřešil, ukončil v dalším měsíci živnost, podal příští rok daňové přiznání a toť vše. Existuje-li možnost, že pokud počkáš s fakturací měsíc, již obrat za 12 souvisejících měsíců nepřekročí 1m, zkusil bych dojednat odloženou fakturaci, bez DPH to ještě lze snadno, jakmile tam máš DIČ, máš na fakturaci dva týdny jinak hrozí pokuta.
03.09.2019 10:35
11
PS: od devadesátých let jsme se hodně posunuli, vždyť dnes můžeš do milionového obratu podnikat ve většině oborů bez jakékoliv kontroly, danit můžeš paušálem a víc neřešit a pořád máš nadprůměrné příjmy proti zaměstnancům. Skočíš-li výš, už opravdu to je hodně papírování a je lepší na to najmout lidi.
PPS: ukrást stamiliony zase není tak snadné, všichni si to myslí, všichni o tom mluví, ale reálně na to stejně nikdo nemá důkazy a jen se tak chlácholí, že se to děje.
12.09.2019 18:33
12
https://www.e15.cz/domaci/danova-kob...t-lidi-1361654
těžký to tak není, ale jedou po tom fest.Nikdo ovšem snad nevěří že např. tito dotyční nekradli poprvé :) akurát nyní po zavedení kontrolního hlášení na to má FS IT analytické nástroje a ty případný karusel rychle vyhodnotí. Proč už to nebylo za Kalouska, někomu se nechtělo. Mimochodem v této poslední kauze figurují bývalí zaměstnanci FS :)
12.09.2019 19:17
13
ale ty nástroje mohli mít i bez kontrolního hlášení. Kontrolní hlášení je obrovská byrokratická zátěž.
15.09.2019 08:05
14
Kontrolní hlaseni je hodne rozumna vec a neni to zadna velka zatez pro nikoho kdo ma ucto v poradku je platce a uctuje v ucetnim programu.
Zamezuje podvodum s fingovanejma vratkama DPH a fiktivnima fakturama. Bez KH si kdokoliv mohl hodit do ucta fingovanou fakturu a snizit si tim odvod DPH a dan z prijmu a prijit se na to mohlo jen krizovou kontrolou coz pokud to nekdo delal chytre bylo skoro nezjistitelny a ze takovych vykuku bylo. Za me kontrolni hlaseni palec nahoru.
Ucetni da kontrolni hlaseni stejnou praci jako vystaveni a odeslani jedne faktury (slova me vlastni ucetni).
15.09.2019 08:20
15
ale to stejně jde, jen se fiktivní faktury dělají ze Slovenska nebo Maďarska či se vykazuje smyšlená práce, tohle pořád funguje a kontrolní hlášení v tomhle nic neřeší. Kontrolu FÚ mohl udělat i před tím, mohl si vyžádat faktury a to stejné udělat u dodavatelů a odběratelů, a že to dělal.

Ne všichni podnikatelé jsou povinni vést účetnictví (Viz zákon u účetnictví). Pokud tvrdíš, že náročnost je stejná jako vyplnění jedné faktury, nikdy jsi žádné kontrolní hlášení nedělal, nikdy jsi nemusel reagovat na výzvy FÚ a dovysvětlovat položky. Řada případů není zřejmá a záleží pouze na rozhodnutí FÚ.

Ano, s kontrolním hlášením potřebuješ účetní a účetní program, což je spousty tisíc měsíčně nákladů navíc, které jsi doteď nemusel vynaložit. Zkus někdy reálně podnikat a pak říkeu co zátěž je a co není.
15.09.2019 08:50
16
Kontrolni hlaseni je jen pro platce dph tam jsi povinen vest ucetnictvi vzdy. Pochybuji ze nejaky platce vede ucetnictvi rocne bez ucetniho programu.
Pro tebe nebo ucetni znamena kontrolni hlaseni vygenerovani mesicniho souhrnu faktur a jeho odeslani na FU to je pro 99% ucetnich programu na jeden klik stejne jako vytisknout fakturu nebo jinou sestavu a odeslat tuto fakturu. Vetsina ucetnich programu umi primo odeslat vykaz na FU.
Kontrolni hlaseni funguje na jednoduchem parovani DIC(VAT)/cislo faktury/castka a jednoduse FU parovanim zjisti ze faktura na kterou ty zadas odpocet je druhym subjektem priznana a castky DPH sedi ci obracene.
u zahranicnich plateb to kontroluje zda VAT (DIC) zahranicniho subjektu sedi a zda subjekt je ve sve zemi platcem DPH - to se tyka pouze EU.

Predtim se na podvod dalo prijit jen fyzickou kontrolou a nahodnym vyberem faktury z ucta kterou FU zkontroloval a zdala se mu podezrela ci si ji vybral pro krizovou kontrolu a nasel ji v pripadne kontrole i u druhe strany. Kdo nebyl blbej a umel fiktivni fakturu udelat tak aby nebyla napadna mel minimalni riziko ze jednou za 3roky bude mit kontrolu a jeste zrovna vyberou tu fiktivni a jeste zrovna behem tech 3let projde kontrolou i druha strana.
15.09.2019 09:18
17
v tom případě si přečti daňové zákony nebo přestaň psát nesmysly, nebo začni sám podnikat ať víš z praxe o čem mluvíš. Intepretuješ propagační názory našich politiků o prospěšnost a idealizovaném stavu.

Vztah vedení účetnictví a DPH není, stačí překročit roční obrat a jsi plátcem. Do tohoto režimu s kontrolním hlášením spadly vesměs zemědělci, řemeslníci či kdokoliv kdo, nakupuje na sebe materiál a pak z něho něco dodává. Milion ročně je strašně málo, to je jedna dvě zakázky třeba na střechu. Vždyť se podívej jaké jsou limity pro paušální daň, jsou vyšší než limit DPH.

Nejvíce to je problematické právě pro malé podnikatele a živnostníky, kde nikdy moc velké ztráty na výběrech danní nebyly (viz statistické věstníky). Kontrolní hlášení není jen sjetina z účetního programu, musí se poměrně značně komunikovat s FÚ a postupně si ujasnit, co uzná do odčitatelných položek a co ne, je to dost formální dokument a FÚ na naprostých detailech a maličkostech. Zároveň kontrolní hlášení časově a věcně nereflektuje účetnictví a je nutné to evidovat zvlášť (doklady mají jiné časové vztažnosti, ale to bys věděl, kdybys podnikal).


Stejně tak je nutné dodržovat jejich několikadenní termíny na odpovědi a reakce, to je drahé, musí se na to někoho platit. Lhůty se počítají v kalendářních a nikoliv pracovních dnech, geniální.
17.09.2019 19:04
18
Tak nakonec změna, dostal jsem zakázku a pokračuji v OSVČ, čili stejně na ten finančák prostě musím :D :(