logo
13.08.2019 10:47
1
Na Fakultě Informatiky a statistiky VŠE byla obhájena bakalářská práce Bc. Martina Kondra, která prováděla průzkum mezi českými službami typu IaaS (Infrastructure as a Service). Výsledkem je, že ze 14 respondentů pouze 3 poskytují služby, které odpovídají normě ISO/IEC 17788:2014, tj. mají vlastnosti Samoobsluha na vyžádání, Široká síťová dostupnost, Sdílení zdrojů, Rychlá pružnost, Měřená služba a Víceuživatelský model. Text práce v knihovně

Co se právě děje na Webtrhu?

13.08.2019 11:55
2
které tři to jsou?
13.08.2019 11:59
3
To bohužel nevím, protože student výsledky dotazníku anonymizoval. Pouze vím, že jsem odpovídal ve všech bodech kladně za svou firmu.
13.08.2019 12:48
4
Mě upřímně řečeno ty "české cloudy" překvapují. Osobně vlastně nevím o nikom, kdo by to používal. Ano, znám firmy co používají Azure, Google Cloud nebo AWS, ale nějaký cloud od české firmy, řekněme té vaší, nebo T-Mobile, případně Autocont atd., neznám.

Osobně bych vůbec na budoucnost malých "cloudů" nesázel, to je jak konkurovat telefonem Aligator třeba Samsungu.
13.08.2019 13:03
5
Původně odeslal bart28
Mě upřímně řečeno ty "české cloudy" překvapují. Osobně vlastně nevím o nikom, kdo by to používal. Ano, znám firmy co používají Azure, Google Cloud nebo AWS, ale nějaký cloud od české firmy, řekněme té vaší, nebo T-Mobile, případně Autocont atd., neznám.

Osobně bych vůbec na budoucnost malých "cloudů" nesázel, to je jak konkurovat telefonem Aligator třeba Samsungu.
Proč by ne, existuje spousty lokálních řešení v každé zemi. U nás vím, že je celkem silný cloud od ČRA. Využívá ho docela dost státních institucí i větších firem. Nebo tvůj T-Mobile, respektive sesterský T-systems, v referencích mají Siemens, Osram, Audi.... Mě to přijde jako fain klienti. Takže já chápu snahu firem jako Homeatcloud a fandím jim.
13.08.2019 13:11
6
české cloudy se používají, vím ale o více interních aplikacích než webových. Stejně tak u nás je několik privátních Azure cloudů (vím o dvou), řada velkých firem má vlastní openstack, vmware a další. Zrovna ty privátní Azure nebo i některé vmware cloudy splňují ISO/IEC (17788:2014), ale nejspíš je vůbec nikdo nepoptal (např. T-Systems) nebo naopak neodpověděli (podle práce oslovoval 38 společností, jejich seznam je v příloze práce), ale podle abstraktu nebylo cílem udělat zevrubnou analýzu trhu, ale pouze průzkum, to rozsahu může odpovídat. Část poskytovatelů vyřadila i podmínka firmy zapsané v českém obchodním rejstříku (s vyjimkou pro původní české společnosti), což velkou část těch původních nadnárodních odstřihne.

Práce je relativně slušná na bakalářsku, informace v ní mají hlavu a patu, moc to nemotá dohromady a může to být dobrý učící materiál pro lidi, kteří v tom nemají přehled, díky za odkaz.
13.08.2019 13:13
7
Původně odeslal Mirek Novotny
respektive sesterský T-systems, v referencích mají Siemens, Osram, Audi....
Úplně nedokážu tvojí odpověď považovat za důvěryhodnou, protože v ČR T-Systems už nějaký ten pátek není, sloučil se zde s T-Mobile.

---------- Příspěvek doplněn 13.08.2019 v 13:18 ----------

Původně odeslal TomášX
české cloudy se používají, vím ale o více interních aplikacích než webových. Stejně tak u nás je několik privátních Azure cloudů (vím o dvou), řada velkých firem má vlastní openstack, vmware a další.
Privátní cloudy se rozhodně používají. Otázka je, kdo třeba používá cloud od Autocontu, a proč? Vím, že třeba LMC si platí správu vlastního cloudu, nicméně o správnosti jejich infrastrukturních rozhodnutí lze dost pochybovat, spíše bych se přikláněl k tomu, že jejich systémy jsou příliš komplikované, a nedokáží to přestavět do ničeho modernějšího, takže je to takové udržované zombie.

To, že infrastruktura hodně firem je takové specifické zombie je bohužel realita. Pak se na trhu uchytí často věci, které nejsou moc dobré, ale dokáží udržet status quo.
13.08.2019 14:08
8
Autocont také nechápu :), ani jsem nikdy nemusel s jejich produkty pracovat. Řada ale privátních cloudů jsou technicky dobře udělané, zejména ty od Oraclu, Vmware, Azure, to je vše je dobře použitelné a jsem s tím spokojený.

Jinak T-systems se sice oficiálně spojil již před řadou let, ale interně pořád je T-systems oddělení, pořád jsou zachované týmy a používáme to běžně, tak to člověka trochu mate. V DC mají doteď dokonce i T-systems loga a názvy. Navenek to je ale již jen T-mobile, v tom máš pravdu.
13.08.2019 15:43
9
TomášX: Já nechápu vůbec spolupráci s T-Mobile, to je banda kokotů, pracoval jsem tam, jsem jejich zákazník, na takové kokoty jen tak nenarazíš. Hodně to má dělat s jejich personální politikou, kdy veskrze schopní lidé opouštějí Titanic a přetrvává tam odpad, co se tam chodí fláknout.

T-Mobile je čistě obchodní firma, oni koupí licence, technologie, najmou pár patlalů a jdou prodávat, veskrze to není technologická firma, oni nedokáží něčemu přidat hodnotu, když koupili Ce Colo, první co bych udělal, že bych s nima skončil.

Asi to nemůžu psát veřejně, ale těch story s T-Mobile, potažmo T-Systems mám fakt dost. Svěřit této firmě data může jen sebevrah.
13.08.2019 16:23
10
Každej je nějakej a určitě bych je neurážel, je tam pár technicky velice schopný lidí. Jejich DC má spousty certifikací a velkých klientů, patří mezi ty modernější (teď vše dokonce migrují ještě do novějších prostor) a moc toho také není k vytknutí. Řadě klientů neni o faktickou bezpečnost dat, ale o záruky (právní a finanční), které k tomu dostanou, to TMO nabídnout umí, tak si klienty najde. Česká pobočka je v tomhle ještě kupodivu velice progresivní, v jiných EU zemích to je i horší, viz třeba stav u našich východních bratrů.

Stejné závěry lze napsat k většině našich velkých společností poskytujících IT služby, člověk pak ve výsledku věří jen těm, u kterých ještě nepracoval/nebyl :).

Homeatcloud by se tady mohl také podělit o pár informací zevniř, tak to u nich funguje, co se jim povedlo a co ne, jejich blog zeje prázdnotou a třeba mají v kapse také pár vtipných historek, když už tady jsou na fóru docela aktivní.
13.08.2019 16:36
11
TomášX: Pracoval jsem u více společností, TMO v určitých ohledech vede. Certifikace to TMO rozhodně má, tedy štempl to oni maj na vše, ale až budeš v jejich datovém centru, kde je inertní plyn a zablokují ti kvůli narušení bezpečnosti všechny východy včetně nouzových, začneš sám uvažovat o tom, jestli ti je život milej, a jestli si nerozmyslíš příště v takových prostorách pracovat. Ano, jsem si jistý, že pokud tam zahyneš, tak na to vystaví také štempl a certifikaci :)

A hodně věcí co bych napsal o TMO napsat o jiných společnostech fakt nejde. Třeba jako zákazník tam mám telefon, dodnes mi nebyly schopni na prodejně vystavit písemný protokol o reklamaci, přičemž je to jejich povinnost. Dodnes vlastně ani nevím kolik přesně za co platím - z faktur se to moc nedočteš, atd. atd.

Bylo by to na dýl, ale k TMO bych šel jen přes svoji mrtvolu. To, že jim funguje datové cenrum, je možná fakt, že CeColo ještě úplně nezintegrovali a schopní lidi ještě nestihli zdrhnout.
13.08.2019 17:07
12
Homeatcloud byl založený asi před 4 lety v tehdy prázdném datovém centru v Jihlavě, takže tu není žádný historický balast. Od začátku jsme stavěli služby na cloudovém principu (jádrem vetšiny z nich je HA cluster OpenStack) tak, aby byly snadno dostupné a s transparentní cenou (pročež jsme dopadli dobře ve srovnání z bakalářky).

Tak velké zákazníky jako ČRA nebo T-Mobile bohužel nemáme. Jsme silnější v technologiích než v obchodu. Tady v pražské kanceláři panuje startupová atmosféra malé firmy, ale DC v Jihlavě je postaveno solidně podle doporučení Tier III a tak je i provozováno. Tuny certifikací a pojištění nemáme (jen ISO 9000, 20000 a 27001). Zatím je nikdo nepoptával. Snažíme se pojišťovat data klientů spíš na technické úrovni, takže například na zálohování vždy obdržíte 3 nabídky odstupňované podle durability dat a ceny.

Tragikomické historky zatím žádné. Nanejvýš pár hodinových výpadků, když se něco nepovedlo na cloudu. Běžně je dosupnost na virtuálních službách 99,95%, i když si právě kvůli těmhle občasným chybičkám necháváme v SLA rezervu do 99,8%. Fyzické služby jsou dostupné podle toho, kolik investujete do redundance serverů. Potenciálně až do 99,982% (definice Tier III), pokud to nezabijete tím, že budete šetřit na druhém zdroji a síťovce. Jo, a pokud k nám půjdete na prohlídku, neptejte se na tu 2,5m širokou parabolu na střeše.
14.08.2019 10:25
13
díky za pár informací :). To zní zajímavě, fandím takovýmhle malým technickým projektům. Zvládnout provozovat vše na OpenStack je pěkný úspěch, není snadné ten framework zkrotit.

Certifikace jsou drahé, hodně drahé a přínos může být diskutabilní, nemáte očividně ambice na státní projekty. Časem vaše služby asi odzkouším, vypadáte zajímavě a třeba se najde projekt, který to využije. Bohužel poslední dobou potřebuji na projekty převážně hooodně ram a vy ji na jeden server nabízíte relativně málo, takže pro low cost bez vlastního HW končím převážně u Vshostingu.
14.08.2019 10:34
14
Naše servery HPE škálují až do 1,5 TB RAM..

Ale ve veřejném cloudu potřebujeme ten server prodat vícero zákazníkům a nastavit nějaký rozumný poměr CPU:RAM na ty CPU, co v serverech máme. Nemůžeme dovolit jednomu zákazníkovi zabrat za málo peněz celý hypervizor, který by ho jinak stál v dané konfiguraci s 10 GbE a FC odhadem 10 kKč měsíčně.

Pošlete poptávku a můžeme zkusit něco postavit na míru. Čas věnovat se zákazníkovi individuálně je naše výhoda oproti velkým cloudovým hráčům.
14.08.2019 10:47
15
To chápu, koukal jsem jen na konfigurátor. Dobře, někdy v budoucnu zkusím poptat, třeba dojde k vzájemné shodně. I tak by cena byla dobrá, za cca těch 10kKč měsíčně klienti mají 24 xeon cores, 512GB RAM, 4x 800GB SSD, nemám zákazníky tak kritické na ceny, ale někteří nechtějí či nemohou jít do vlastního HW či do zahraničního cloudu.

Mám vás v hlavě, třeba se někdy potkáme a budu se moci poptat na tu parabolu :)
14.08.2019 18:00
16
S HomeatCloud mám zkušenosti, jsou kvalitní hoster a dokáží se věnovat inviduálně. Já od nich měl VPS, běželo bez problémů.
15.08.2019 08:45
17
Jen malá poznámka ke Cloudu (dělám jak On-Prem Private Cloud tak velký projekty v AWS / Azure).

Mluvit v CZ o Cloudu chce hodně marketingu.

Cloud za mě:
Georedundance (minimálně dva regiony a každý s min dvě AZs)
Pass služby (cloud není virtuální server)
Nastroje pro management (change, config, assets) jako služba
100% api
Automatizace (infrastructure as a code)
Serverless
Bezpečnostní služby

A hromada dalšího.

Tim neříkám, že v cz nejsou kvalitní poskytovatele VPS, ale mám problém s marketingovou nálepkou Cloud.
15.08.2019 10:47
18
Za jistých okolností se tak dá hovořit, pořád máš i tady v ČR řadu projektů, které potřebují velkou výpočetní kapacitu a přitom potřebují mít data poblíž (některé nejmenované průmyslové podniky začínají simulovat výrobu a díly, mají nárazovou potřebu velkého výkonu, to přesně odpovídá účelu cloudu, stejně tak potřebují přetahovat desítky TB dat, to zase vyžaduje silnou linku).

ad 1) a jak daleko od sebe musí být ty dva geo regiony? Nestačí prostě na druhé straně města? V druhé hale v DC? Z čeho usuzuješ, že je ta potřeba? Chápu, že v případě webových aplikací nutných plnit tří, čtyř devítkové dostupnosti tu potřebu máš, ale tohle není zdaleko jediný use case pro cloud

ad 2) myslíš PaaS a nikoliv "pas"? Tahle práce byla přímo jen o IaaS a IaaS je často základ toho, aby se dalo poskytovat PaaS a to je v ČR docela běžně (chápej, pár firem to nabízí)

ad 3) tady přesně nerozumím co ti přesně chybí v nabídce českých cloudů, něco mají, něco nemají, ale potřeby jsou výrazně individuální

ad 4) 100% api má opět význam jen s IaaS/PaaS, u jiných cloudových možností naopak jeho význam postupně klesá a pro SaaS je zpravidla jen jako dodatková věc. Opět se mi zdá, že nabídka v ČR v tomhle je dostatečná a všichni mají schopné api. Mimochodem 100% api nemá ani AWS.

ad 5) automatizaci, resp. ten kód si už musí samotný podnik vyvinout sám, ne? Pokud na to nemá, od toho si může připlatit za PaaS či SaaS. Jaké možnosti pro "infrastructure as a code" poskytuje třeba zmíněný AWS?

ad 6) serverless se u nás také docela používá i na privátních cloudech v ČR, Oracle má Fn, Redhat má OpenWhisk a na kubernetes někteří se snaží používat Riff. Pořád to ale není nic jiného než obchodní model s cenovou politikou za spotřebované prostředky místo za rezervované, tohle je otázka nabídky/poptávky, vnitřně se stejně jedná o PaaS/SaaS

ad 7) co myslíš bezpečnostními službami? To je strašně široký pojem a neznám "cloud", který by nabízel vše co je potřeba, vždyť i do aws/azure/gc si musíš ohledně zabezpečení dat a provozu řadu vlastních služeb dodat nebo si pronajímáš služby třetí strany
15.08.2019 12:28
19
Původně odeslal TomášX
Za jistých okolností se tak dá hovořit, pořád máš i tady v ČR řadu projektů, které potřebují velkou výpočetní kapacitu a přitom potřebují mít data poblíž (některé nejmenované průmyslové podniky začínají simulovat výrobu a díly, mají nárazovou potřebu velkého výkonu, to přesně odpovídá účelu cloudu, stejně tak potřebují přetahovat desítky TB dat, to zase vyžaduje silnou linku).

ad 1) a jak daleko od sebe musí být ty dva geo regiony? Nestačí prostě na druhé straně města? V druhé hale v DC? Z čeho usuzuješ, že je ta potřeba? Chápu, že v případě webových aplikací nutných plnit tří, čtyř devítkové dostupnosti tu potřebu máš, ale tohle není zdaleko jediný use case pro cloud

ad 2) myslíš PaaS a nikoliv "pas"? Tahle práce byla přímo jen o IaaS a IaaS je často základ toho, aby se dalo poskytovat PaaS a to je v ČR docela běžně (chápej, pár firem to nabízí)

ad 3) tady přesně nerozumím co ti přesně chybí v nabídce českých cloudů, něco mají, něco nemají, ale potřeby jsou výrazně individuální

ad 4) 100% api má opět význam jen s IaaS/PaaS, u jiných cloudových možností naopak jeho význam postupně klesá a pro SaaS je zpravidla jen jako dodatková věc. Opět se mi zdá, že nabídka v ČR v tomhle je dostatečná a všichni mají schopné api. Mimochodem 100% api nemá ani AWS.

ad 5) automatizaci, resp. ten kód si už musí samotný podnik vyvinout sám, ne? Pokud na to nemá, od toho si může připlatit za PaaS či SaaS. Jaké možnosti pro "infrastructure as a code" poskytuje třeba zmíněný AWS?

ad 6) serverless se u nás také docela používá i na privátních cloudech v ČR, Oracle má Fn, Redhat má OpenWhisk a na kubernetes někteří se snaží používat Riff. Pořád to ale není nic jiného než obchodní model s cenovou politikou za spotřebované prostředky místo za rezervované, tohle je otázka nabídky/poptávky, vnitřně se stejně jedná o PaaS/SaaS

ad 7) co myslíš bezpečnostními službami? To je strašně široký pojem a neznám "cloud", který by nabízel vše co je potřeba, vždyť i do aws/azure/gc si musíš ohledně zabezpečení dat a provozu řadu vlastních služeb dodat nebo si pronajímáš služby třetí strany
Data poblíž klidně mít můžou, třeba AWS má region ve Frankfurtu, to je z Prahy 500km, latence minimální...

Jinak viditelně tomu moc nerozumíš, protože regiony nebývají blízko sebe, v případě AWS máš AZ (availability zone), a ty jsou třeba na druhé straně města, region je vždy nějaká větší oblast.

Co se týká potřeb českých zákazníků, strašně moc, a hodně to vidím v čechách, jde o to, jaké mají lidi know-how. Nikdo taky nepotřeboval iPhone nebo Android, dokuď ty telefony nebyly na trhu.

Problém českých zákazníků je to, že oni často najímají hromadu "levných lidí" bez know-how a rozhledu, a pak se všichni shodnou, že mají potřebu VPS. Protože tomu prostě nerozumí a nevědí, že by pro ně existovalo lepší řešení.

Ohledně AWS a IaaS, tak možnosti AWS jsou poměrně velké, od CloudFormation na definování celého stacku aplikace včetně celé infrastruktury, po AWS Cli. Je to úplně jiný level řízení infrastruktury, když máš jeden soubor, který obsahuje definice všech databází, serverů, oprávnění, funkcí a všeho, a z dev do produkce nasazuješ aplikaci jedním kliknutím včetně deploymentu celé infrastruktury.

Co se týká ServerLess, tam se mýlíš, nejde jen o způsob účtování. Jde o mnohem víc, neřešíš upgrady a patchování OS, atd. atd. Málokdo si uvědomuje, že u AWS ušetříš za spoustu lidí, třeba jen tím, že o vše se ti stará Amazon, a ty na to, abys naškáloval databázi nebo aktualizoval OS pod serverless nemusíš zaměstnávat člověka = velké finanční úspory.

Co se týká bezpečnostních služeb, tak například u AWS máš hostované privátní klíče, velmi jemné možnosti oprávnění (člověk může provádět zálohy, ale už nemůže zálohy mazat) atd.

Kdo si zažil cloud sám ví, že správu cloudu lze dělat s 1/10 lidí než správu klasické infrastruktury.
15.08.2019 13:01
20
do Frankfurtu je sice latence minimálně, ale šířka pásma je omezená a platit si privátní optiku je pro někoho překážka.

Mno, v USA má aws regiony poměrně blízko u sebe, podobně to má Azure. V privátních cloudech máme regiony i pár km od sebe, ale velikostně se to samozřejmě nedá s rozsahem AWS/Azure/Gc porovnávat. Mě šlo ale spíše o předpoklad od Gav, kde zmiňoval minimálně sva regiony a dvě AZ, proč zrovna tyhle hodnoty?

Ano, ale i SaaS i částečně i u PaaS se také nestaráš o aktualizace a správu OS, jen si platíš za rezervovanou kapacitu. Serverless to jen posouvá zase o krok dál a platíš jen na reálnou spotřebu, v tom je hlavní rozdíl.

Ale přece zabezpečení není jen o tom, kam schovat klíče a jak nastavit ACL, ale i o auditu, procesech, přidělování práv zaměstnancům/správcům, pravidelné kontrole atd. Viz třeba teď mega průser AWS, kde jim utekly snapshoty k EBS i přes dobře nastavená práva.

K nákladů, ne každému se daří náklady tak srazit, Moneta může povídat, zatím spíše náklady zvýšily :). Dá práci s cloudem náklady uspořit, čím větší projekt, tím se jakákoliv změna hůře prosazuje, nutný přepis aplikací také není zadarmo a první roky zvyšuje náklady
15.08.2019 19:02
21
Původně odeslal TomášX
...
0) Nejdriv bych mel mit vubec definovanou Cloud Strategy, dlouhodobe cile v navaznosti na strategii organizace, znat vsechny regulatorni pozadavky, ktere se na me vztahuji (a maji impact v pripade pouziti Cloud zdroju) a mit nastavenou obecnou governance prostredi. Pak by bylo taky fajn znat detailni TCO jednotlivych business cases (cena VM v Cloudu neni finalni cena a stejne tak neni finalni cena cena fyzickeho serveru v on-prem). Cloud first nebo Cloud never neni strategie. Strategie je o tom kdy / s cim / jak / proc / za kolik do Cloudu jit a je to vedome, racionalni a podlozene rozhodnuti. No a taky na to potrebuju lidi, kteri tomu rozumi, maji kompetence, mandat a drive menit zabehnute veci (to nejde). Muzeme to honosne nazyvat Cloud Center of Excelence.

1) Tohle je samozrejme individualni pro kazdeho zakaznika a jeho Risk Analyze, Business Impact Analyze, Regulatornich pozadavcich a spouste dalsi (primarne business rozhodnuti). Vychazim ze zakladni obecne premisy: 2 AZs (dve datacentra) = dve fault domains = resim Business Continuity scenar. Dva Regiony = resim Disaster Recovery. Mozna ne vsechny aplikace musi resit BC/DR respektive mohou mit nastaveny ruzne metriky (treba RTO / RPO pro DR scenar). Jestli ma od sebe byt region 10KM nebo 1000KM definuje business a risk analyza.

2) Myslim PaaS. On se fakt chce dnes nekdo starat o servery, pokud to neni jeho primarni business (nebo neni hracicka)? Neni lepsi vzit lidi, kteri se mi staraji o infra a transformovat je na lidi, kteri podporuji muj primarni business? Pod PaaS si predstavuju minimalne veci jako Database as a Service, Backup as a Service, DR as a Service, veci kolem networkingu a VPN, CDN , DNS ci Kubernetes.

3) Chybi mi cokoliv nad ramec zakladnich IaaS sluzeb a malych krucku v PaaS (cest nekterym vyjimkam, kteri ale zase resi jen nejakou cast PaaS - treba DevOps)

4) API ma smysl vzdy a vsude. Integrace, integrace, integrace...

5) Samozrejme ze si kazdy musi vyvynout / navrhnout kazdy sam, ale chci nastroj. Treba zminovany CloudFormation od AWS, ARM sablony v Azure nebo dokonce obecne nastroje jako Teraform. Chci si treba "oliznout" svoji infrastrukturu (nebo jeji cast) a udelat z ni Blueprint, az budu znova nasazovat identickou aplikaci.

6) Serverless != Kubernetes. Nechci se starat o Kubernetes a podklad. Dokonce ani nechci managed variantu takove sluzby. Nechci resit deployement kontejneru. Chci nahrat svoji aplikaci a kdyz ji pres nejaky definovany endpoint zavolam, tak chci aby neco udelala. Chci se soustredit na vyvoj a nic jineho. AWS Lambda treba.

7) Mas nejaky konkretni use-case kdy mi nestaci nativni bezpecnostni nastroje AWS / Azure? (troufam si rict, ze pri spravnem nasazeni nekterych z techto nastroju 95% zakazniku ziska mnohem vyssi uroven zabezpeceni nez maji ted).

Pokud narazis na ten incident s EBS Snapshots viz link, tak kde nic neni ani smrt nebere. AWS nice nezpackal, to jen nekompetentni lidi. "If you choose, you can make your unencrypted snapshots available publicly to all AWS users."

Pokud si nastavim snapshot na "public" (identicka situace s S3 bucketama kterejch je plnej internet), tak tam ti proste nic nepomuze. Respektive pomuze - kdyz uz jsem tele, tak si jednoduse nastavim baseline v AWS Config, ktera mi rozsviti muj dashboard a ukaze, kde je to blbe nastavene. A nebo to taky celou remedietion operaci automatizuju asi tak na 3 radky.

Disclaimer - netusim, jak se to nastaveni "Public" u tech snapshots objevilo, ale vhledem k rozsahu (± 1000 affected in all regions) tak to spise ukazuje na debilitu / neznalost nez systemovou chybu.

8) Chci auditni nastroje, chci vedet, jak mam realne nastavenou infrastruktury a jestli jsem compliant se vlastni baseline (opravdu pouzivam tagy pro billing? Fakt mam vsude svoje CMK pro encryption nebo nekde nejaky pitomec nechal vychozi provider klice?). Chci vedet, kolik me stoji provoz Dev/Stage/Prod prostredi aplikace XYZ a kolik stoji provoz vsech aplikaci oddeleni ABC. Chci vedet kdy, kdo a co zmenil na serveru 12345
16.08.2019 11:41
22
k auditním nástrojům, tak třeba AWS má CloudTrail.

Jinak, často vídám to, že se bere, že čas lidí je "zadarmo", ale tak to fakt není! Proto dost často lidi říkaj, že cloud je drahej, ale to že maj 80 hrubého, na nějaké věci dělaj 2 měsíce + odvody, pracovní místo, benefity, to nepočítaj. Rozhodně rozdíl mezi cloudem a on-premise není jen v ceně prostředků, ale hlavně v ceně správy.
16.08.2019 12:55
23
Původně odeslal bart28
k auditním nástrojům, tak třeba AWS má CloudTrail.

Jinak, často vídám to, že se bere, že čas lidí je "zadarmo", ale tak to fakt není! Proto dost často lidi říkaj, že cloud je drahej, ale to že maj 80 hrubého, na nějaké věci dělaj 2 měsíce + odvody, pracovní místo, benefity, to nepočítaj. Rozhodně rozdíl mezi cloudem a on-premise není jen v ceně prostředků, ale hlavně v ceně správy.
TCO, TCO a zase TCO. Spousta lidí nepočítá na jedné straně s nepřímýmy náklady a "hidden costs" a na straně druhé neumí vyčíslit věci typu vyšší flexibilita, že můžou použít investiční přístřešky jinde a nebo že ti lidi kteří to teď udržují můžou dělat něco, co mi přináší reálný zisk.
17.08.2019 18:07
24
Prosím o radu, jestli někdo nemá zmapované jaké české společnosti poskytuji managed Kubernetes as a service provozované na dedikovaných serverech, vlastních nebo zákazníkových (nesmí jít o sdílený public cloud).
A to takové, že tomu relativně dost rozumí, upgrade na vyšší verzi kubernetes zvládnou téměř bez výpadku (pří clusteru o 3 serverech) a nabídnou k tomu SLA?
17.08.2019 18:15
25
Původně odeslal Ondřeejj
Prosím o radu, jestli někdo nemá zmapované jaké české společnosti poskytuji managed Kubernetes as a service provozované na dedikovaných serverech, vlastních nebo zákazníkových (nesmí jít o sdílený public cloud).
A to takové, že tomu relativně dost rozumí, upgrade na vyšší verzi kubernetes zvládnou téměř bez výpadku (pří clusteru o 3 serverech) a nabídnou k tomu SLA?
tak třeba i AWS nabízí vlastní dedikované servery, když si to tam vyklikáš. Ostatně spousta společností ti to nabídne, je to sice dost nesmyslnej požadavek, ale když jsi ochotný zaplatit 5x tolik, tak ti kde kdo vyhoví, integrátorů je v čechách hafo, stačí jen poptat. Samozřejmě že to pak nebude stát 10.000 Kč měsíčně, ale 100.000 Kč měsíčně, asi tak...
18.08.2019 08:53
26
Původně odeslal Ondřeejj
Prosím o radu, jestli někdo nemá zmapované jaké české společnosti poskytuji managed Kubernetes as a service provozované na dedikovaných serverech, vlastních nebo zákazníkových (nesmí jít o sdílený public cloud).
A to takové, že tomu relativně dost rozumí, upgrade na vyšší verzi kubernetes zvládnou téměř bez výpadku (pří clusteru o 3 serverech) a nabídnou k tomu SLA?
Tohle ti nikdo jako hotovou službu v CZ podle mě nenabídne. Bude to custom řešení.

Proč není možnost public cloud?
18.08.2019 11:13
27
Mě vůbec přijde, že češi jsou nějak posedlí vlastnictvím... Zatímco na západě se rozjíždí sdílená ekonomika, a třeba v US mají běžně banky i vláda věci v cloudu, tak v ČR by si skoro i švadlena chtěla vyrábět vlastní procesor.
18.08.2019 12:16
28
Původně odeslal bart28
Mě vůbec přijde, že češi jsou nějak posedlí vlastnictvím... Zatímco na západě se rozjíždí sdílená ekonomika, a třeba v US mají běžně banky i vláda věci v cloudu, tak v ČR by si skoro i švadlena chtěla vyrábět vlastní procesor.
Magické zaklínadlo bezpečnost. Mám na to jednu prezentaci, že je to nesmysl :-)

Každopádně existují situace (především specificke regulatorni požadavky), kdy to opravdu nejde.
18.08.2019 12:36
29
Bezpečnost není zrovna validní argument.
Praxe docela jasně ukazuje, že bezpečnostní problémy mají spíše vlastní řešení, než služby typu AWS, Google Cloud, nebo Azure.
18.08.2019 14:27
30
Původně odeslal Registrace
Bezpečnost není zrovna validní argument.
Praxe docela jasně ukazuje, že bezpečnostní problémy mají spíše vlastní řešení, než služby typu AWS, Google Cloud, nebo Azure.
Tady jsme na jedné lodi (většina argumentů, proč Public Cloud ne jsou jen mýty).