IT-TechCZ s.r.o. | Cloud, VoIP ústředny, vývoj webů a informačních systémů, elektronických systémů, IT poradenství
Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazují se odpovědi 1 až 30 z 32

Ochránná známka logo

 1. Ahoj,
  mohu poprosit o radu.

  Co říká zákon o cca této situaci:

  Vytvořím logo. Začnu ho používat a následně se zjistí, že podobné logo má firma, která na něj má ochr. známku?

  Jak já jako grafik mám čuchat, jestli někde v ČR nebo dokonce v EU neexistuje náhodou podobné logo, které má ochr. zn.??

  Pokud mne na to následně firma upozorní, tak logo stáhnu... Je to to nejhorší co se mi může stát nebo může chtít i odškodné?

  Spíš mi ale stále vrtá hlavou jak mám zjistit jestli podobné logo tomu, které jsem vytvořil nepoužívá někdo jiný???

  Děkuji moc.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. V době google images je základní rešerše (hledání podle obrázku podobný) otázka pár minut.

  Obecně bych to moc nehrotil, jen u značek s nadnárodním přesahem, ta šance, že vytvoříš něco napadnutelnýho, je fakt malá.

 4. Citace Původně odeslal vodička Zobrazit příspěvek
  V době google images je základní rešerše (hledání podle obrázku podobný) otázka pár minut.

  Obecně bych to moc nehrotil, jen u značek s nadnárodním přesahem, ta šance, že vytvoříš něco napadnutelnýho, je fakt malá.
  No řekněme, že už se právě stalo že se něco velmi podobného vytvořilo...

 5. Velmi podobného, nebo stejného? Velmi podobných log je dost a není to napadnutelný. Máš ukázku?

 6. Citace Původně odeslal vodička Zobrazit příspěvek
  Velmi podobného, nebo stejného? Velmi podobných log je dost a není to napadnutelný. Máš ukázku?
  SZ

 7. Pokud by slo o zamenitelne logo apod. tak by samozrejme mohli chtit odskodne. Jen by ho museli byt schopni nejak prokazat, jakou maji ujmu.

 8. Citace Původně odeslal Radek O. Zobrazit příspěvek
  Pokud by slo o zamenitelne logo apod. tak by samozrejme mohli chtit odskodne. Jen by ho museli byt schopni nejak prokazat, jakou maji ujmu.
  Což asi nejde tak snadno že? Navíc ty produkty tech dvou firem se neshodují.

 9. Citace Původně odeslal matata86 Zobrazit příspěvek
  Což asi nejde tak snadno že? Navíc ty produkty tech dvou firem se neshodují.
  tak pokud jde o proslulou ochrannou známku, tak se produkty ani shodovat nemusí a je to lehce napadnutelné, v podstatě to je tak, že pokud je to velká firma, tak tě vysvlečou i z gatí, tyhle známkoprávní spory jsou totiž bitvou právníků a jejich argumentů a vyhrává ten, kdo má lepší argumenty a oni mají navíc ochrannou známku, takže určitě použít jiné logo a máš klid, ten risk za to určitě nestojí
  je pro příklad, jen jedna odpověď dobrého právníka, který se tímto právem zabývá vyjde na cca 5 tisíc, takže i to si jen tak psát s jejich právníky může už přijít hodně draho a co teprve kdyby k něčemu opravdu došlo, ale je to tvoje věc

 10. Citace Původně odeslal matata86 Zobrazit příspěvek
  Vytvořím logo. Začnu ho používat a následně se zjistí, že podobné logo má firma, která na něj má ochr. známku?
  To ešte nemusí nič znamenať, TM sa vzťahuje iba ku triedam, do ktorých je TM zaregistrovaná. Napríklad ak je registrovaná TM iba v triede automobily, logo je možné používať vo všetkých ostatných triedach.

 11. Citace Původně odeslal AK47 Zobrazit příspěvek
  To ešte nemusí nič znamenať, TM sa vzťahuje iba ku triedam, do ktorých je TM zaregistrovaná. Napríklad ak je registrovaná TM iba v triede automobily, logo je možné používať vo všetkých ostatných triedach.
  No to opravdu ne. Pletete si logo a slovni OZ.

 12. Citace Původně odeslal Radek O. Zobrazit příspěvek
  No to opravdu ne. Pletete si logo a slovni OZ.
  už ste niekedy videli slovnú ochrannú známku podobnú s logom? ja ešte nie)))
  určite si nič nepletiem, ochranná známka nemusí byť len slovná, ale môže byť aj obrazová, kombinovaná, atď., ak sa bavíme o logu, tak zakladateľ vlákna má na mysli zrejme kombinovanú alebo obrazovú ochrannú známku, pre ktoré platí to, čo som uviedol vyššie

 13. Citace Původně odeslal AK47 Zobrazit příspěvek
  už ste niekedy videli slovnú ochrannú známku podobnú s logom? ja ešte nie)))
  určite si nič nepletiem, ochranná známka nemusí byť len slovná, ale môže byť aj obrazová, kombinovaná, atď., ak sa bavíme o logu, tak zakladateľ vlákna má na mysli zrejme kombinovanú alebo obrazovú ochrannú známku, pre ktoré platí to, čo som uviedol vyššie
  Pokud neco nakreslim, tak nemusim mit OZ a ta kresba je chranena ze zakona, napr. diky autorskemu zakonu. Tudiz pokud nakreslim logo, tak jej nemusim mit vubec chraneno jako OZ a vy jej nemuzete pouzit. Obrazova OZ pouze rozsiruje a mirne zejdnodusuje ochranu, ale pokdu nakrelism logo a zaregistruji si jej do nejake tridy jako obrazovou/kombinovouvano uznamku, tak opravdu si to logo nemuzete vzit a pouzivat jej v jine tride. Proto se pletete v tom, ze by absence nejake tridy umoznilo logo pouzit ve tride jine.
  A v ramci hospodarske souteze a nekale souteze nemuzete ani udelat podobne logo, pokud by mohlo dojit k zamene subjektu a opet k tomu nepotrebuji ani OZ. Obrazova ci kombinovana OZ pouze zjednodusuje ochranu.

 14. z úvodného príspevku nevyplýva, že by malo ísť o neoprávnené použitie autorského diela niekoho iného, ale to, či možno používať logo ktoré je podobné (nie totožné) s registrovanou TM.
  Podobné logo je možné používať v iných triedach, než je registrovaná TM, takéto logo je možné si dokonca zaregistrovať aj ako kombinovanú alebo obrazovú ochrannú známku pre iné triedy a nejedná sa ani o nekalú súťaž, pretože ku žiadnej súťaži medzi dotknutými subjektami nedochádza, keďže podnikajú v rozdielnych oblastiach (triedach).

 15. Vy to porad nechapete. Vy muzete porusit prava dane firmy i kdyz zadnou OZ na sve logo nebude mit. To, ze ma OZ jen subjektu zjednodusuje ochranu, nicmene pokud ma nejake logo a vy udelate neco co bude zamenitelne, tak i bez OZ se muze branit. Takze i kdyz bude mit OZ v nejakych tridach a vy udelat logo podobne a budete podnikat v jinem oboru, muzete se branit.
  Takze zalezi na one podobnosti a to v pripade jak OZ, tak i absence OZ. POkud to bude hodne podobne, tak si to ten prvni subjekt jednoduse obhaji i bez OZ nebo s OZ zapsanou jen v nejakych tridach.

 16. Brániť sa môže každý kto si myslí, že jeho práva boli porušené, ale autorské právo, ani obrazová a kombinovaná TM, alebo ustanovenia o nekalej súťaži nikomu nepriznávajú absolútny monopol na používanie loga, od toho sú napríklad pri ochranných známkach triedy. Ak by platila Vaša argumentácia, podľa ktorej má držiteľ TM monopol na používanie loga naprieč celým trhom, potom by boli triedy pri TM úplne zbytočné.
  V rámci tej ktorej triedy, do ktorej je zaregistrované logo ako ochranná známka sa monopol na používanie loga získať dá, ale nad rámec registrácie TM a naprieč všetkými triedami určite nie.

 17. Dyt je to jednoduchy, muzes mit APPLE vecerku na vesnici, ale nemuzes mit vecerku PHO NGUYEN a u toho logo apple. To se ti snazi Radek vysvetlit, ze obrazova znacka je trida sama pro sebe a nezalezi na oboru, ani na znamce, proste nemuzes ukrast nekomu obrazek z loga at ho ma zaregistrovanej nebo ne.

 18. "Obrazová značka" nie je trieda sama o sebe, triedy sú pri ochranných známkach pevne určené medzinárodným triednikom tovarov a služieb podľa Niceskej dohody.
  Nikde nebola reč o kradnutí loga (to by bola úplne iná situácia, než popisuje zakladateľ vlákna), ani v úvodnom príspevku sa nepíše o kradnutí, v tom polemizujete sami so sebou.

 19. - autor pise, ze vytvori logo, ktere bude ve finale podobne nejakemu logu, na ktere ma nekdo OZ. Co se muze stat.


  Zakladni predpoklad, aby se neco mohlo stat je to, ze to logo bude opravdu pobone nejakemu uz existujicimu. Berme tedy, ze opravdu tomu tak je a loga by mohla byt zamenitelna a v pripade soudu nebo sporu by se jednoznacne doslo k tomuto zaveru.
  Protoze pokud by si loga podobna nebyla, nema smysl nic resit.

  1. nemam zadnou OZ na to puvodni logo - je zde podobnost = domuzu se zdrzeni se uzivani loga skrze autorske dilo, bez ohledu na to, zda ta firma podnika v mem oboru nebo jakemukoli jinem apod.

  2. mam OZ - mohu se branit bud skrze bod 1 nebo skrze ochranne znamky, pokud by podnikal ve tridach jako mam registrovanou OZ

  Proste u obrazkove OZ je vyhoda v tom, ze jsem schopen si tu grafiku ochranit i kdyz bude subjekt v jine tride, reps. ji ani poradne mit nemusim. Jen to proste zjedndousuje situaci. Nic vic. V obou pripadech se mohu hojit na danem subjektu, pozadovat nahrady skody, zdrzeni se jednani apod. jen proste jinym procesem. Samozrejme pokud budu mit OZ a budu se branit skrze OZ, tak se mohu branit jen v danych tridach, ale proc bych to delal...

 20. v bode 1 vychádzate z predpokladu, že autorský zákon Vám priznáva monopol na obrazové prvky z ktorých je zložené logo a vaše výhradné právo porušuje všetko, čo sa podobá na vaše dielo. V praxi by to znamenalo, že dané prvky nemôžu byť použité už nikde inde, lebo by mohlo prísť k zameniteľnosti s vašim logom, ale takto to nefunguje a ani fungovať nemôže, v určitom okamihu by to znemožnilo hospodársku súťaž, pretože všetko tu už je, na všetko sa vzťahuje autorský zákon a nebolo by možné tvoriť a používať diela, ktoré sú podobné s tým, čo tu už je))
  s bodom 2 súhlasím, brániť sa môže úplne každý kto sa domnieva, že jeho práva boli porušené (nemusí mať ani pravdu, stačí že si iba myslí, že ju má), konečné slovo má v takýchto prípadoch až súd, pokiaľ si to strany nedokážu vysvetliť alebo sa dohodnúť mimosúdne

 21. Citace Původně odeslal AK47 Zobrazit příspěvek
  v bode 1 vychádzate z predpokladu, že autorský zákon Vám priznáva monopol na obrazové prvky z ktorých je zložené logo a vaše výhradné právo porušuje všetko, čo sa podobá na vaše dielo.
  To neni predpoklad, to je fakt.

 22. To nie je žiaden fakt, ale len predstava alebo prianie niektorých diskutérov))

 23. Rika se tomu autorsky zakon.

  Priklad: Predpokladejme, ze je tu znacka Nike a ta ma v logu fajfku a nema ji chranenou zadnou OZ. Muzu si udelat uplne stejny logo a fonty a barvy a vsechno a rozjet na tom svuj byznys?

  ANO x NE?

 24. Áno, môžete, ale len za predpokladu, že nové logo nie je na 100 percent zhodné s logom značky nike a vyrábate napríklad automobily (teda nedochádza k nekalej súťaži s vlastníkom pôvodného loga).
  Rovnakou farbou, fontami, atď. to urobiť nemožno, to by mohlo byť posúdené ako porušenie autorského zákona.

 25. Citace Původně odeslal AK47 Zobrazit příspěvek
  Rovnakou farbou, fontami, atď. to urobiť nemožno, to by mohlo byť posúdené ako porušenie autorského zákona.
  No a to je ta pointa.

 26. to mi je jasné, ale úvodný príspevok nie je o okopírovaní cudzieho loga))

 27. AK47: autorsky zakon mi opravdu dava monopol na to co nakrelism. Pokud neco nakreslim a zverejnim to, mam na to monopol a nepotrebuji zadnou OZ ale nikdo jiny namuze tu samou/ci zamenitelnou kresbu pouzivat.

  Delate z obrazkove OZ neco co neni. Protoze opet - pokud neco nakrelism a pouzivam to a nekdo nakrelis neco zamenitelne, tak nemusim mit OZ na to, abych si to ochranil. A pokud je to tak podobne, ze by obrazkova OZ dokazala toto ochranit, dokaze to ochranit i autorsky zakon.

 28. ak si nezávisle od vás nakreslím podobnú vec, tak ju pokojne môžem za splnenia určitých podmienok používať, pretože mám na to ako autor rovnaké právo ako vy, pokiaľ sa tým nedopúšťam nekalej súťaže alebo neporušujem vaše práva k ochrannej známke

 29. Citace Původně odeslal AK47 Zobrazit příspěvek
  ak si nezávisle od vás nakreslím podobnú vec, tak ju pokojne môžem za splnenia určitých podmienok používať, pretože mám na to ako autor rovnaké právo ako vy, pokiaľ sa tým nedopúšťam nekalej súťaže alebo neporušujem vaše práva k ochrannej známke
  Jake jsou ty podminky? Ono bude zalezet na te podobnosti ale bavme se o takove podobnosti kdy by soud urciln ze se jedna o zamenitelne dilo. Takze kdy budete moci pouzivat toto?

 30. Samotná zameniteľnosť môže, ale aj nemusí nič znamenať, dokonca aj v registri ochranných známok existuje navzájom množstvo zameniteľných obrazových a kombinovaných ochranných známok, ktoré sú vo vlastníctve rôznych subjektov, ktoré podnikajú v rozdielnych oblastiach a úrad priemyselného vlastníctva nemá problém ich zaregistrovať do rôznych tried, ktoré si navzájom nekonkurujú.
  Pokiaľ nevzniká kolízia minimálne podľa ustanovení o nekalej súťaži, tak zameniteľnosť diel, ktoré vznikli nezávisle od seba a v dobrej viere, nie je prekážkou na používanie toho novšieho. Aby súd niečo zakázal, musí navrhovateľ argumentovať napríklad nekalou súťažou, alebo právom k ochrannej známke, zameniteľnosť nie je prekážkou ak je posudzovaná iba podľa autorského zákona, pretože aj zameniteľné logo má svojho autora a ten má tiež práva ku svojmu dielu. Iná situácia by nastala, ak by som niečo okopíroval a konal by som so zlým úmyslom, to by sa zrejme obhájiť nedalo.

 31. Povinnost je vlastníka. Ty čuchat nemusíš, ale pokud se ozve vlastník, musíš nést náklady. Většinou to začíná pouze výzvou k zanechání parazitování na ochranné známce, která znamená, že musíš logo odstranit ze všeho, kde jsi ho dal, odevzdat stejnojmenou doménu atd. Ale může to dojít soudně tak daleko, že budeš prokazovat, kolik jsi pod tímto označením prodal služeb či produktů a vypočítají ti z toho škodu...

  Neměl jsi štěstí, logo je podobné, víš to teď a má rada je, zahoď práci a makej na novém logu.

  Pokud to z nějakého důvodu nechceš, můžeš se pokusit o výmaz jejich ochranné známky, zejména, pokud skutečně pod tou známkou nic neprodávají, jen ji mají (spekulativní registrace), ale to stojí nějaké peníze (2000,- jen podání žádosti, +právní pomoc, pokuse v tom neorientuješ)... Takže má rada výše je opravdu to, co si myslím, že máš udělat.

  ---------- Příspěvek doplněn 18.05.2019 v 23:30 ----------

  Jo, teď jsem si všiml, že produkty firem se neshodují. To může být klíčové, pokud si registruješ ochrannou známku, pak pouze v určitých třídách výrobků a služeb (Nicejské třídění výrobků a služeb). Pokud jiná firma prodává výrobky a služby z jiné třídy, můžeš je statečně ignorovat, protože mají právo blokovat užití své známky jen pro výrobky a služby, pro které ji mají registrovanou.

  Což otevírá možnost, že si jedna z firem doregistruje známku na danou třídu... ale než se tak stane, přečt si Co vám laikům o ochranné známce nikdo neřekl

Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Hostujeme u Server powered by TELE3