Koronavirus.eu - 312 000 návštěv za 3 týdny
Zobrazují se odpovědi 1 až 16 z 16

Natáčím video na zrcadlovku Nikon, proč mi jezdí po obrazu tmavé čáry?

 1. Chci na youtube natočit nějaká videa o našem zboží, ale mám problém s videem. Stále mi bliká. Natáčím na zrcadlovku nikon, ale jezdí mi po obrazu tmavé čáry. Prvně jsem si myslel že to jsou interference ze zářivek na stropě a softboxů na přisvětlení, ale dnes mi to udělalo i se samotnými softboxy. Když natáčím na mobil, tak to tam není, dokonce bych řekl že video je kvalitnější, ale na tom mi zase nefunguje externí mikrofon a na ten v mobilu je to moc daleko, takže to šumí.

  Takže mám buď dobrý obraz z mobilu ale špatný zvuk nebo naopak se zrcadlovkou:-( nevíte někdo co s tím?

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Zrcadlovka pro kvalitní záznam videa potřebuje hodně dobré světelné podmínky. Jaké máš nastavení? Režim, rychlost závěrky, clonu, ISO, FPS u videa?

  Objevují se ty pruhy i na videu z venku za denního světla? Možná je na vině opravdu to přisvětlení, ale klidně může být něco i s foťákem.

  PS: Někdy není naškodu nahrávat zvuk i video na dvě různá zařízení a pak si to v postproccesu složit.

 4. Pokud máš softbox a nahraješ video kdy před objektiv dáš klasickou bílou A4 a máš na videu pruhy tak je to chyba CMOS čipu. CMOS čip je hodně citlivej např. na lserové paprsky.
  Tady máš video kolik stačí ke zničení CMOS čipu.
  https://youtu.be/EbvCZoOVgzQ

 5. venku to pruhy nedělá, nedělalo mi to ani posledně když jsem to zkoušel... teda bez zářivek. Ale dnes mi to dělá s i bez tak nevim.
  Zrcadlovka neopustila moji prodejnu a jen se na ni fotilo, takže o nějakým poškození pochybuji.
  A u video natáčím na automat, ani mě nenapadlo že ty režimy jsou i pro video, myslel jsem že to funguje pouze pro focení.

 6. Nemohlo dojít k tomu že s tělem někdo řachl? Třeba jen málo?

 7. Připomělo mi to https://www.youtube.com/watch?v=uzP8FFKpwQ0, 50/60 Hz dělá všemožné problémy, ale samozřejmě to může být něco úplně jiného. Zkontroloval bych, zda je nastaven PAL a ne NTSC (pokud tam někde takové nastavení je).

 8. Citace Původně odeslal smitka Zobrazit příspěvek
  Připomělo mi to https://www.youtube.com/watch?v=uzP8FFKpwQ0, 50/60 Hz dělá všemožné problémy, ale samozřejmě to může být něco úplně jiného. Zkontroloval bych, zda je nastaven PAL a ne NTSC (pokud tam někde takové nastavení je).
  jo to tam myslím je , zitra se na to podivam.

 9. Citace Původně odeslal jakanas Zobrazit příspěvek
  venku to pruhy nedělá, nedělalo mi to ani posledně když jsem to zkoušel... teda bez zářivek. Ale dnes mi to dělá s i bez tak nevim.
  Zrcadlovka neopustila moji prodejnu a jen se na ni fotilo, takže o nějakým poškození pochybuji.
  A u video natáčím na automat, ani mě nenapadlo že ty režimy jsou i pro video, myslel jsem že to funguje pouze pro focení.
  Já na zrcadlovce natáčím poměrně často, ale zase jsem naopak nikdy nepoužíval automatiku, protože se na ní nedalo moc spolehnout. Točím předpřipravené scény, pro které si mohu ručně vše v klidu navolit. U produktů to ale je stejná situace. Je několik základních pravidel, jak pro video foťák v plně manuálním režimu ideálně nastavit - na internetu nalezneš nespočet návodů. Začal bych tím. Je lepší mít vždy co nejvíce věcí pod kontrolou a moci si je pak škrtnout ze seznamu při řešení podobných potíží.

  Frekvence těch zářivek může podobný jev vyvolávat (nejen flicker efekt, ale i ty pruhy), jak píše smitka, a v manuálním režimu získáš i možnost postupně měnit nastavení expozice a hledat takové, kde obraz začne být čistý.

 10. Tak jsem to dnes zkusil ještě jinak.
  prvně jede jen na denní světlo, vše je ok, potom zapnu dva soft boxy a je to ok a když zapnu ten třetí tak začnou jezdit pruhy. ale jen u té zrcadlovky.
  Takže jeden box vrčí a musí být dál od mikrofonu a druhý bliká ...
  Viz video https://youtu.be/U_035oOy9fU

  A když jsem to nahrál na youtube, tak to skoro není vidět a na mým monitoru to bylo nekoukatelný

 11. změň FPS videa nebo rychlost závěrky, jedno z osvětleních máš frekvenční. Zářivka bliká dvojnásobnou frekvencí vstupu, tj. u nás 100 Hz, výbojka má vysokou frekvenci kolem 230 kHz, žárovka bliká podle vstupu, tj. 50 Hz. Dnes se již běžně používají LED osvětlení, nebliká to :), dříve se kupovaly drahá světla na stejnosměrný proud (DC). Dá se to opravit v post processingu, ale je s tím práce.

  Jaký máš foťák? Podle videa ti problém dělá klasická žárovka, bezpečné hodnoty pro nastavení fotoaparátu jsou za mě:
  - 50p/50i, 25p/25i (PAL) + libovolná rychlost závěrky
  - 60p/60i + rychlost závěrky 1/100
  - 30p/24p + rychlost závěrky 1/33, 1/50, 1/100

  Tohle vše se musí nastavovat správně podle světla. Mobily mají trochu výhodu, mají extrémně pomalou závěrku (při focení v místnostni) a trochu to falšují, takže nestíhají ten obraz vzít, když zrovna bliká a průměrují si ho, při dobré osvětlením chybou budou také trpět.

  ISO a clona na to nemá žádný vliv. Stejně tak tvrzení, že "zrcadlovka pro kvalitní záznam videa potřebuje hodně dobré světelné podmínky" je nesmysl, tohle závisí na ISO a na velikosti snímače, zrcadlovky zpravidla mají snímače velké (FF, aps-c/h), na které dopadá za jednotku času více světla. Vypálený cmos zpravidla způsobujuje statický pruh ve videu a nikoliv blikající nebo chodící pruh.

  I při nahrávání mobilem můžeš použít externí zařízení pro záznam zvuku, dobrý diktafón, line-in vstup u zvukovky na desce, k tomu si pořiď dobrý mikrofon, obraz a zvuk poté můžeš synchronizovat, od toho přesně je "klapka", podle jejího zvuku a obrazu je právě synchronizuješ, určitě jsi ve filmech viděl. Stejně tak je možné zvuk nahrávat až dodatečně po sestříhání videa, tak abys nemusel sestříhávat zvuk.

 12. na fotaku mám nastavení videa velmi omezené a v podstatě tu je jen nastavení kvality 1920*1080 24p nebo 25p
  a potom 1280*720 50p.
  V místnosti žádná žárovka není. Jak bylo vidět na videu byly tam jen ty softboxy což jsou nějaké šetřivé zářivky.
  Už jsem to nějak vzdal s fotakem a vrhl se na mobil. a opět bojuju se zvukem.
  externí mikrofon jsem píchl do notebooku . ale tem ni ho nenajde a furt nahrává přes vestavěný. Mám na střih i filmoru 9, SW je to super, ale mikrofon mi prostě taky nevyhledá ) nebo možná jen nevím kde ho ručně nastavit)

  ---------- Příspěvek doplněn 04.04.2019 v 10:20 ----------

  tak už jsem zjistil že na mikrofon do notebooku potřebuju redukci.... no ani s tou to nejede :-)

 13. tohle bude s tebou těžké :), nepíšeš moc konkrétně. V softboxech může být tedy asi cokoliv (klidně i ta žárovka mimochodem), šetřivá zařívka neznamená vůbec nic jiného než 50 - 100 Hz (zpravidla ale 100 Hz), i to může blikat pokud máš závěrku blýzko frekvenci blikání.

  Zkoušel jsi všechny 3 režimy a u všech to bliká stejně? Není nějaký, kde to nebliká? 1280*720 50p vypadá nadějně, že by to mohlo být v násobku blikání, takže by to problém mít nemuselo. K tomu se ještě váže rychlost závěrky, tu máš nastavenou na kolik? Můžeš sem dát typ foťáku (Nikon je dost široký pojem), pak bych ti poradil konkrétně co je možné nastavit a co již ne.

  S mikrofónem si asi musíš poradit sám nebo sem napsat jeho označení a typ notebooku, pak jsem schopný dohledat jaké koncovky a redukce potřebuješ.

 14. A po resetu už to jede... to je nějaký zakletý.

  ---------- Příspěvek doplněn 04.04.2019 v 10:34 ----------

  žárovka je 50hz... Ale asi to teď nebudu řešit. Vyzkouším to s mobilem a externím zvukem a uvidíme.
  Takže zatím dík za pomoc, pokud to nebude ucházející tak se ještě ozvu

 15. Citace Původně odeslal TomášX Zobrazit příspěvek
  Stejně tak tvrzení, že "zrcadlovka pro kvalitní záznam videa potřebuje hodně dobré světelné podmínky" je nesmysl, tohle závisí na ISO a na velikosti snímače, zrcadlovky zpravidla mají snímače velké (FF, aps-c/h), na které dopadá za jednotku času více světla.
  Aspoň pro mě vysoký šum na záznamu díky špatně nastavené cloně a vyhnanému ISO kvůli slabému světlu bohužel není znakem kvalitního videa. Když už vzniká potřeba chytat mě za slova.

  Citace Původně odeslal jakanas Zobrazit příspěvek
  Už jsem to nějak vzdal s fotakem a vrhl se na mobil. a opět bojuju se zvukem.
  Přijde mi to škoda. TomášX výše zmínil možnosti nastavení závěrky při vlastnostech videa, které ti tvůj foťák umožňuje. Vyplatí se věnovat čas zkoušet jít touto cestou.

 16. [QUOTE=sobik;1520491]Aspoň pro mě vysoký šum na záznamu díky špatně nastavené cloně a vyhnanému ISO kvůli slabému světlu bohužel není znakem kvalitního videa. Když už vzniká potřeba chytat mě za slova.
  /QUOTE]

  Nechtěl jsem tě chytat za slovo, ale v kontextu focení mobilem vs. zrcadlovkou tohle vyznívalo pro čtenáře chybně, mobil v současné době pokud jde o světlo a šum je na tom hůře. Nové foťáky (zrcadlovky i bezzcadlovky) poskytují už solidní obraz u ISO v jednotkách tisíc. Samozřejmě na dobré fotky potřebuji pořád dobré osvětlení.

  jakanas: zrcadlovka samozřejmě potřebuje více nastavování a znalostí, chápu volbu mobilu a kupodivu nemusí to být špatný volba, občas to začátečníkům doporučuji a zkušení fotografové po mobilech šahají také čím dál více.

 17. Blikají ti světla. Zkus zvolit správnou kombinaci fps a rychlosti závěrky. Pokud to nepomůže, může být chyba v samotném světle (nejhorší jsou ty s frekvenčním měničem).

Spolupracujeme: Jooble.org Hostujeme u Server powered by TELE3