logo

Ceny Big Brother Awards 2018 za špehování vyhrál Facebook, robotický vysavač Roomba a finanční správa

14.02.2019 15:45
1
VÍTĚZOVÉ CEN VELKÉHO BRATRA ZA ROK 2018 – Big Brother Awards CZ

Kategorie: Dlouhodobý slídil
Vítěz: Facebook za invazivní a dlouhodobě nezodpovědný přístup k osobním datům uživatelů i dalších osob

Kategorie: Firemní slídil
Vítěz: iRobot za špehující vysavače Roomba

Některé novější typy vysavačů Roomba od společnosti iRobot zasílají do cloudových úložišť společnosti údaje o prostorách, v nichž se pohybují, jako jsou půdorysy bytů, detekce objektů nebo dokonce snímky. Údaje jsou propojitelné přes účet s dalšími údaji, které společnost zpracovává. Společnost se rovněž netají tím, že by ráda data sdílela i s dalšími velkými hráči na poli budování „inteligentní“ domácnosti.

Kategorie: Úřední slídil
Vítěz: Finanční správa ČR za vyžadování informací o svatebních hostinách od novomanželů

Finanční úřad pro Olomoucký kraj se v létě 2018 obrátil na desítky novomanželských párů s výzvou k poskytnutí řady informací o jejich svatební hostině. V případě nevyhovění úřad hrozil statisícovými sankcemi. Cílem této netradiční hořké tečky za svatebním veselím bylo zjistit možná porušení zákona o EET. Tato praxe byla následně posvěcena i nadřízeným Generálním finančním ředitelstvím či ministryní financí Alenou Schillerovou.

Kategorie: Výrok Velkého bratra
Vítěz: Petr Stuchlík, kandidát na pražského primátora za výrok spojený s nápadem zavést do pražských škol kamerové systémy

Kategorie: Pozitivní cena Edwarda Snowdena
Vítěz: Evropská spotřebitelská organizace BEUC za koordinované podání stížnosti na nelegální praktiky při získávání přístupu k informacím o poloze uživatelů Androidu společností Google

Pozitivní cena tentokrát směřuje ke spotřebitelské organizaci, která zastřešuje spotřebitelské organizace napříč Evropou včetně například české organizace dTest. Důvodem ocenění je podání podnětu ke kontrole společnosti Google, který byl koordinovaně podán k dozorovým úřadům v sedmi členských státech EU, včetně České republiky. Podnět upozorňuje na porušování předpisů o ochraně osobních údajů při získávání informací o poloze uživatelů internetovým gigantem.

Za špehování v domácnostech získal anticenu i robotický vysavač - iDNES.cz

Co se právě děje na Webtrhu?

14.02.2019 17:15
2
O těch vysavačích jsem to netušil, jednu Roombu mám doma. Po troše hledání v zahraničních zdrojích by se to mělo týkat jen modelů 980 a 960 kde je povolený "Clean Map report". Česká média to totiž interpretují tak, že se to týká všech vysavačů této značky.
14.02.2019 19:04
3
Ješte bych tam přihodil městskou policii ve Znojmě, to jsem si jen odskočil na oběd a už pokuta, samozřejmě všechno evidentně přes kamerový systém, takže tam jen sedí a špehují (zaparkoval jsem na parkovišti pro residenty).
14.02.2019 21:57
4
K ceně úřední slídil. V rozhovoru pro seznam.cz dotyčný hostinský přiznal, že data do EET neposílal. Sice jako přijímal peníze v hotovosti, ale jako doklad dával fakturu a myslel si proto, že tím pádem to nemusí jít přes EET. :-o
20.02.2019 21:01
5
Google zapomněl říct zákazníkům, že jejich domácí alarm/počítač Nest Secure obsahuje i mikrofon.
Prý to byl omyl a mikrofon se nikdy samočinně nezapínal.

https://markets.businessinsider.com/...9-2-1027966010
In early February, Google announced that Assistant would now work with its home security and alarm system Nest Secure.
The problem — users didn't know a microphone even existed on their Nest security devices to begin with.
On Tuesday, a Google spokesperson told Business Insider it had made an "error."
"The on-device microphone was never intended to be a secret and should have been listed in the tech specs. That was an error on our part," the spokesperson said.
Nest Secure byl uveden na trh v září 2017.
21.02.2019 05:44
6
Původně odeslal ramix
O těch vysavačích jsem to netušil, jednu Roombu mám doma. Po troše hledání v zahraničních zdrojích by se to mělo týkat jen modelů 980 a 960 kde je povolený "Clean Map report". Česká média to totiž interpretují tak, že se to týká všech vysavačů této značky.
Tohle už je celkem vedlejší. Jednou začali vyrábět šmíráky, tak ať si to vyžerou.
Pivo Sněžka

Malý dar z Krkonoš

Pecký Pivovar vám přeje klidné prožití Vánočních svátků - jako malou pozornost si dovolujeme nabídnout všem uživatelům slevu 10% na nákup dárkové krabice "Na vrcholu".