JEN TENTO TÝDEN: Každému Webtržníkovi 1 000 Kč na publikaci článků a napsání textů s garancí 5 000 Kč na PlaCla.cz
Zobrazují se odpovědi 1 až 5 z 5

Google - vysmech? Google obnovil moje 4 roky smazané komentáře

 1. Prave sa mi na youtube zobrazili v historii moje 4 roky stare, zmazane, komentare. To sa iba mne smeje google do ksichtu alebo sa to stalo aj niekomu inemu?

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Asi nekdo obnovoval ze zalohy :D

 4. tyhle velké služby neradi nemažou data, vždy se označují jen jako smazaná a je opravdu obtížné se tam něčeho opravdu zbavit. On to je problém celého oboru obrovských uložišť a nad tím postavených aplikací, všechna data jsou imutable, pouze se ukládají nové a nové aktualizace a ty staré se jen označují jako neaktivní. V případě youtube může docházet i k rozsynchronizování mezi kontinenty. Youtube spouští celkové mazání (full compaction) jen několikrát do roka, pokud ale jde o příspěvky, ty zůstávají nejspíš pořád, stejně jako u Facebooku, linkedin (interní informace).

  Mimochodem stejně obcházejí naše zákony i naši operátoři a některé banky, nemaže se, pouze se skrývá. GDPR s tím zatím nic neudělalo. O českém prostředí mohu mluvit daleko přesněji, hlavní problémy jsou technické, celou generaci vznikal SW a HW tak, aby nikdy za žádných okolností data neztrácel, teď se po něm chce něco mazat. HW problém jsou zálohy na páskách, banky a operátoři musejí některá data uchovávat i 10 let, z pásek není snadné selektivně mazat. Nové technologie, které umožňují masivní škálování typu mongodb, elasticsearch, hadoop, cassandra jsou dost nespolupracující, když chceš něco mazat.

  V tomhle případě jde nejspíš jen o nějakou chybu, kdy se tvoje příspěvky znovu objevily, nemyslím si, že jde o obnovu ze zálohy, Google co vím u Youtube nedělá zálohy jak jsme zvyklí, ale data má replikovaná a nepřepisuje je, to je jeho záloha. U youtube i facebooku se to občas stává lidem v okolí, že se jim staré smazané komentáře objeví, asi to je jejich vlastnost :).

 5. Tomas: tomu samozrejme naprosto rozumiem, ale 4 roky? Pochopim tak mesiac, najviac, ale toto je trochu moc.

 6. jednotlivé komentáře nebude ze spousty důvodů asi žádná z velkých sociálních sítích mazat, pouze je skrývají. Jejich data používají k analýze, chtějí mít podklady pro případné stížnosti, stejně tak nad tím mají určité interní metriky, které počítají z komentářů. Mohu mluvit pouze o Facebooku a linkedin, kde vím jak to měli před pár lety implementované a neexistuje tam mazání komentářů vůbec, věřím, že YT to má stejně.

  Bohužel. Sociální sítě jsou jeden velký sběratel osobních dat a určitě se jich nechtějí vzdát. Nikdy nepočítej s tím, že to někdo někde smaže, jedná se pouze o skrývání. U některých je vždy vhodné před "smazáním" komentář editovat a nechat prázdný, ale některé drží i veškerou historii úprav.

  Chtěl jsem ti to vysvětlit/přibližit, podle prvního příspěvku tě to totiž překvapilo.

  Mimochodem, i tady na WT pokud jako moderátor nějaký příspěvek "smažu", vlastně ho jen skryji a pořád ho mohu znovu zobrazit, stejně to platí i pro příspěvky, které si tady smažeš sám.

Hostujeme u Server powered by TELE3