Instagram.cz prodej domény
Zobrazují se odpovědi 1 až 10 z 10

Riziko zničení USB díky zařízení připojené pomocí OTG

 1. Zdravím,
  v telefonu mám USB-C a poměrně často využívám připojení různých zařízení přes OTG. Teď budu potřebovat připojovat i neoriginální zařízení (typycky arduino desky), ale přijdou mi do ruky bez toho, že bych o nich věděl něco více. Neznám odběr atp. Je riziko, že přes otg USB odpálí? Nebo má USB v telefonech nějakou proudovou ochranu?

  Bohužel jsem k tomu nikde víc nenašel. Konkrétně jde o telefon Huawei P20 Pro...

  Díky za poznatky

  //našel jsem zběžně info o max 100mA ale to se mi zdá brutálně málo

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. riziko samozřejmě existuje, pokud tam zařízení pošle příliš vysoké napětí, může mobil odpálit. Mobily nemají moc ochran a výrobci výrazně šetří na součástkách a i prostoru.

  Kluci na IT používají různá zařízení na ochranu:
  USB port protection - STMicroelectronics
  ESD Solutions for USB 3.0 - SCS | DigiKey
  https://www.semtech.com/products/cir...tection/usb-3x (tohle mají v jednom servise, kde jsem párkrát byl)

  Nebo si můžeš spíchnout něco sám, pokud se chceš chránit pouze proti nadměrnému napětí, není složité udělat ochranu ať už formou step-down měniče, jistící vazby (drátek, který se propálí stejně jako pojistky) či nějak jinak.

  Jaké reálné riziko ti hrozí a jestli si zařízení odpálíš ti říct nedokážu, ještě jsem si nic neodpálil, také připojuji kde co :).

  PS: USB2 má ve spec napětí 5V a proud 500mA, prakticky se dostává proud kvůli rychlonabíjení až k 2000mA, v usb3 to jde ještě dál až k výkonu kolem 20W.

 4. @TomášX: s tím mezičlenem pro ochranu mě to taky napadlo, ale nechci tahat další hw, nicméně to tak možná dopadne. Ono USB-C má ve specifikaci snad až 100W což by v telefonu při 5V znamenalo 20A :D. Jde mi o odběr z telefonu, aby pripojovaná deska neměla v krabičce naprasené na napájení arduina třeba relé co si vezme impulzně 4A a mě nezhasl telefon :), každopádně dík za tip

 5. o těch 100W vím, mám macbook, ale vůbec si nejsem jistý, jestli to je součástí specky pro usb nebo si to tam výrobci dali sami, ale je pravda, že elektronů tam může být dost. 20A snad nikdo v usb kabelu posílat nebude, zvedá se napětí, proud zůstává pořád v jednotkách A, jinak bys udělal z usb kabelu topné těleso :). Právě ale to zvedání napětí je riziko pro zařízení na straně odběru, nemusí to umět zvládnout.

  Pokud ti jde o odběr, mobilní baterie ti 4A nedá, takže to zařízení nedostane, relé si nemůže vzít víc než v kabelu je, některé mobily se ale rádi vypínají, když je na usb vysoký odběr, alkalické baterie mají při dlouhodobém vysokém odběru nestabilní napětí a mobil si myslí, že došla v baterii energie. Pro tyhle účely lze dobře používat usb hub s externím napájecím zdrojem (tak to používám já).

 6. ok, z toho mi plyne, že velkým odběrem bych telefon pravděpodobně neodpálil, ale spíš by se vypnul. Ono vlastně logicky, přes OTG mohu i nabíjet jiné zařízení a tam se nedá předpokládat, že nabíjené zařízení si bude omezovat nabíjecí proud, ale vezme si maximum. Takže se dostáváme k tomu, že prostě telefon s OTG nedá víc než je schopný a tedy se "neuvaří".

 7. Usb killer?

 8. TomášX: to je specifikace USB 3.1 kdy pri 5A a 20V dokaze dodavat 100W :)

 9. Citace Původně odeslal TomášX Zobrazit příspěvek
  alkalické baterie mají při dlouhodobém vysokém odběru nestabilní napětí a mobil si myslí, že došla v baterii energie.
  lithiové, ne alkalické

 10. Citace Původně odeslal Jan Stejskal Zobrazit příspěvek
  lithiové, ne alkalické
  díky :), máš pravdu, myslel jsem lithiové. Pořád si to pletu, lithium je sice alkalický kov, ale alkalické baterie se tak nazývají podle elektrolytu, ach jo.

  Citace Původně odeslal Aleš Jiříček Zobrazit příspěvek
  TomášX: to je specifikace USB 3.1 kdy pri 5A a 20V dokaze dodavat 100W :)
  Tak to tam přeci je, díky za doplnění :).

 11. Díky chlapi :)

Hostujeme u Server powered by TELE3