logo
05.01.2019 11:28
1
Existuje nějaká možnost vzdáleně ovládát PC s procesory bez podpory vPRO bez dodatečného hardware? Především možnost zapnout/vypnout (ne WOL) a KVM.
05.01.2019 12:24
2
u serverů to je jednodušší iLO u HPE, iDRAC u DELLu atd. U osobních počítačů to není snadné, místo KVM můžeš použít VNC ale je to prašť a uhoď (řada vendorů podporuje oba protokoly). Zapnout vypnout můžeš řešit přes vzdálené ovládání zásuvky, dnes dostupné v Alze za litr. Pokud jsi kutil, můžeš si piny u AT zdroje napojit na cokoliv (třeba rasberry pi) a přes to to zapínat a vypínat, dříve jsme si to napojili jako mladiství na pevný telefon a pak jsme dělali machry, že jsme zavoláním na číslo zapli/vypli počítač.

Některé consumer desky pak mají vlastní sběrnici na lokální příkazy, lze jí také propojit a ovládat vzdáleně, ale nic snadného a každý to má jiný. Nenapadá mě způsob jak to dělat, pokud to ten PC nepodporuje (vPRO) a nechceš k tomu určené technologie (KVM). Kdysi se prodávali extra pci karty na vzdálené ovládání, dnes nevím, kde jim je konec.

Proč to potřebuješ?
05.01.2019 12:59
3
Jde o řešení pro počítače typu NUC, resp. velikost 4x4 palce, kde právě rozměry jsou pro dané řešení naprosto zásadní. NUC desky s i7 procesory a snad jedna s i5 vPro mají, ale jsou i víc jak 2x dražší než desky s i3 nebo Celerony, které výkonově zcela dostačují. Uvažoval jsem i nad použitím tenkých klientů (bez disků) s bootováním ze sítě, ale s tím jsou v daném případě spojeny další problémy (vypínání celých větví na rozvaděči, použití projektorů, jejich řízení video signálem, dochlazování atd.).

Řešení přes vlastní doplňkový hardware používám, ale snažím se nyní celé řešení zmenšit.

---------- Příspěvek doplněn 05.01.2019 v 13:11 ----------

Tzn. hledám nějaké řešení typu custom UEFI s VNC/KVM či něco podobného.
05.01.2019 19:03
4
Pokud jde o čidla a další drobný HW, kluci to napojují na ethernet s PoE, bootování přes ipxe s nějakým microkernelem, pokud zařízení neposlouchá přes svůj servisní kanál nebo je potřeba ho aktualizovat, vypne se mu proud přes PoE a zase zapne a až poté se případně hlásí porucha. Třeba tě to inspiruje.

Nenapadá mě, jak bys tohle obešel, není zbytečné vybírat takovouhle platformu? NUC jsou docela drahé, divně výkoné (univerzální a poměrně drahý intel procesor).
06.01.2019 15:39
5
Nejde o čidla, ale o multimediální, interaktivní prvky. Výkonově je nedostatečný hw typu RPi, vyhovuje například Odroid H2, ale u tohoto hw je problém s dostupností, zárukou atd. Rozhodující parametry jsou rozměry, výkon, ideálně pouze pasivní chlazení, minimalizace kabeláže, ořezání o vše nadbytečné, co se může pokazit, nutná je dobrá dostupnost na 5 let dopředu, prodloužená záruka a tak dále. Intel NUC požadavky splňuje, ale má relativně drahé procesory a produkují dost tepla ve srovnání například s J4105, který jsem také testoval. Ovšem u NUC je ještě jedna skrytá výhoda a to, že značky jako Gigabyte, Asrock, Zotac vyrábí vlastní desky totožných rozměrů (UCFF), které jsou osazeny i jinými procesory, takže ten výběr je pak širší.

Co nyní řeším je možnost vzdálené správy. Dokud PC běží, tak je to bez problémů, SSH případně VNC, ale když neběží .... AMT je přesně ta technologie, co tohle řeší, bohužel je až u procesorů, které pro mé potřeby nejsou vhodné (nadbytečný výkon a tím i potřeba chlazení, vysoká cena).
06.01.2019 16:04
6
chceš HW podporu do něčeho v čem není a nechceš tam přidávat další HW :), vypnutý počítač se totiž blbě ovládá. V tom ti asi neporadím a nenapadá mě jak bych to řešil já, teda kromě toho si udělat nějaké drobné udělátko či vůbec nepoužívat Intel platformu.

Mám tady v zásuvce několik Intel Compute Stick (rok výroby cca 2016) a koukám, že mají vPRO, stáli tehdy asi 6t. Multimediální terminály/adaptery dělá ve velkém Netgear, Arris a spousty jiných výrobců, co vidím od nás z firem, všude se to dá vzdáleně ovládat.

Tvůj požadavek na vzdálené vypnutí/zapnutí je tak důležitý? Nejde to prostě řešit vypnutím napájení? Intel NUC je dost žravý obecně proti specializovanými HW, pokud by nebyla problém cena, CPU můžeš výrazně podtaktovat a nechat ho ve výsledku chladit pouze pasivně.

Rád bych poradil, ale buď mám příliš málo informací nebo v tomhle mám příliš málo zkušeností a rozhled.
06.01.2019 16:39
7
Původně odeslal TomášX
chceš HW podporu do něčeho v čem není a nechceš tam přidávat další HW :)
Ne že bych nechtěl, ale nemohu skrz velikost. Je to poměrně složité, architekt naprojektuje tablet, protože tablet je přece dnes standard a je krásně tenoučký, ale už nebere v potaz nic dalšího. A při realizaci se zjistí, že je třeba dostat třiceti palcový dotykový lcd vřetně pc do prostoru o výšce centimetr, protože viděl tablet a ten je tenký :)

Původně odeslal TomášX
Tvůj požadavek na vzdálené vypnutí/zapnutí je tak důležitý?
Ano je. Nejde totiž jen o PC, ale také o projektory, které jsou k nim připojené a ty nelze vytáhnout ze sítě bez dochlazení. To je jen jeden z příkladů. Ovládat pouze napájení je silové řešení, které vede k problémům.

Každopádně děkuji za snahu. Vlastně jsem téma nadhodil jen pro ujištění se, že jsem nepřehlédl nějakou cestu, kterou by to šlo řešit. Mám to vyřešené pomocí vlastního hw, což vyhovuje, ale zabírá nějaké místo navíc.