logo
23.10.2018 18:06
1
Zdravím,

řeším zapeklitou situaci, kdy se klient ze Slovenska poptává moje služby.

Já jsem poskytovatel služeb, neplátce DPH a ani nejsem identifikovaná osoba k DPH.
Klientem je SK firma a má IČ DPH.

Dle slov majitele, mohu vystavit fakturu bez nutnosti se stát identifikovanou osobou a nebo plátcem DPH, s tím že SK firma si neuplatní DPH.

Tohle se mi moc nezdá. Jak to tedy je?

Podle mě, jelikož mám jen IČ, tak mohu nabízet služby jen v ČR.

Díky

Co se právě děje na Webtrhu?

23.10.2018 18:49
2
Nejsem odbornik, co jsem vsak tak cetl staci jako neplatce DPH se stat identifikovanou osobou a fakturovat muzete do cele EU.
23.10.2018 18:56
3
ked niesi platca DPH tak FA vystavujes bez dph a kamkolvek ...
23.10.2018 19:24
4
Původně odeslal elmy
ked niesi platca DPH tak FA vystavujes bez dph a kamkolvek ...
V tomto případě (fakturace EU) i kdyby jsi byl plátce DPH, tak tu fakturu vystavíš bez něj.
23.10.2018 21:04
5
Ja (neplatce) fakturuji za služby na slovensko a ze slovenska mi prijde vyse faktury - (mínus) 10% ktere odvadi firma na slovensku, neco jako pausalni dan, tyto penize uz v cr nedanim, protoze uz byli zdaneny na slovensku
23.10.2018 21:19
6
Pokud to tedy chápu, tak abych mohl mimo ČR vystavit fakturu tak musím být buď plátce DPH nebo identifikovaná osoba?
23.10.2018 21:21
7
identifikovaná (registrace na FO) osoba musíš být pokud jsi příjemce, to není tenhle případ. Budeš se chovat stejně jako v ČR, ty vystavíš fakturu jako neplátce s 0 % DPH, odběratel (na Slovensku plátce DPH) jí normálně příjme, nemusí dělat nic speciálního, již je registrovaný jako plátce DPH. Na faktuře musí být IČ a DIČ odběratele.

V případě, kdybys byl ty plátce DPH (např. po překročení obratu 1m), použil by se tzv. režim reverse change, kdy opět na faktuře 0 % DPH a na faktuře poznámka, že DPH odvede odběratel. Tenhle režim platí v EU a je možné ho běžně používat.

Jak už jinde, doporučuji si raději zaplatit daňového poradce a dostat to vše černé na bílém, krom toho daňový poradce s plnou mocí za svoje kroky ručí a je pojištěný pro případ chyb. Dva tisíce měsíčně mi nepřipadají nějak vysoká částka za klid.

janys80: tohle je nějaký nesmysl a moc se mi to nezdá, nevím podle jaké legislativy to takhle probíhá, příjmy z podnikání (služby) musíš normálně u nás danit. Můžeš k tomu napsat více?
23.10.2018 22:04
8
Super, díky za rychlou pomoc. Tedy suma sumárum nic neřeším, krom vystavení faktury.
23.10.2018 22:33
9
Poskytli jsme službu s místem plnění v jiném státě EU podle § 9 odst. 1 zákona o DPH (kromě služby, které je v jiném státě EU osvobozena od DPH). Jedná se například o příjem z reklam z Google AdSense. Identifikovaná osoba jsme ode dne poskytnutí služby.

Identifikovaná osoba k dani - jakpodnikat.cz

Doporučuju radši Googlit.
23.10.2018 22:47
10
To sice ano, ale já službu nepřijímám ale nabízím. Příjemce je na území SK, má s.r.o. firmu společně přihlášenou k DPH. Tedy mám od něj IČ + DPH.

Tedy model je následující:

- Já (CZ) poskytovatel služeb (vystavuji FA) - IČO (neplátce DPH, neidentifikovaná osoba) -> Příjemce služeb, odesílatel peněz - s.r.o., přihlášen k DPH
23.10.2018 22:54
11
Původně odeslal filipsedivy
To sice ano, ale já službu nepřijímám ale nabízím. Příjemce je na území SK, má s.r.o. firmu společně přihlášenou k DPH. Tedy mám od něj IČ + DPH.

Tedy model je následující:

- Já (CZ) poskytovatel služeb (vystavuji FA) - IČO (neplátce DPH, neidentifikovaná osoba) -> Příjemce služeb, odesílatel peněz - s.r.o., přihlášen k DPH
Identifikovanou osobou se velice pravděpodobně stát musíte. O jakou službu šlo?
23.10.2018 22:57
12
Je to dost jasně napsáno. Věřte že vím o čem mluvím, identifikovanou osobou jsem a i mne to potvrdil finanční úřad. Sám jsem kdysi poskytl službu na Slovensko.

---------- Příspěvek doplněn 23.10.2018 v 22:58 ----------

Není nic lehčího, než ráno zvednout telefon a zavolat na finanční úřad.
23.10.2018 23:04
13
Zatím je to v řešení a k uzavření práce ani k fakturaci nedošlo. Zatím jsem ve fázi ověřování zda se mi vůbec vyplatí byrokracie kvůli pár set EUR + měsíčnímu fixu.

Jedná se o poskytování služeb v oblasti IT + provoz následné služby.

Morpheus.Walker, máte pravdu. Začíná se to tu slušně motat. Zkusím zítra tam brknout a případně skočím přes ulici za daňovým poradcem.
23.10.2018 23:08
14
Původně odeslal filipsedivy
Zatím je to v řešení a k uzavření práce ani k fakturaci nedošlo. Zatím jsem ve fázi ověřování zda se mi vůbec vyplatí byrokracie kvůli pár set EUR + měsíčnímu fixu.

Jedná se o poskytování služeb v oblasti IT + provoz následné služby.

Morpheus.Walker, máte pravdu. Začíná se to tu slušně motat. Zkusím zítra tam brknout a případně skočím přes ulici za daňovým poradcem.
V tom případě musíte být IO. Poskytnete službu s místem plnění na Slovensku, tudíž i DPH musí být přiznaná tam. Vy se zaregistrujete (tak strašná byrokracie to zase není) a vystavíte fakturu bez DPH v režimu reverse charge.
23.10.2018 23:11
15
Nejlepší co můžete udělat. Vám se to vyplatí. Jim asi tolik ne. Je tam přenesená daňová povinnost. Mne taky xkrát tvrdila protistrana, že není nic třeba. Vše je dobré si ověřit na příslušném úřadě. Pokud máte datovku, tak hlášení zabere 10 minut a máte klid.
23.10.2018 23:23
16
Pavla a Morpheus vám to správně napsali. K tomu dodám snad jen to, že budete podávat přiznání k DPH a souhrnné hlášení jen za ty měsíce, kdy poskytnete služby osobě povinné k dani (podnikateli) z jiného členského státu.
23.10.2018 23:26
17
omlouvám se za špatně zodpovězený dotaz, vycházel jsem z toho, jak jsem to před třemi lety dělal a tehdy po konzultaci s FÚ a poradcem jsem se nemusel stát identifikovanou osobou, poskytoval jsem také IT služby na Slovensko, klasické poradenství.

Koukám na zákony a asi háček bude v místě plněné, samozřejmě jsem služby poskytoval ze své kanceláře vzdáleně, tj. místo plnění asi v ČR. Řeší se to v Zákonu o DPH v paragrafu § 6i:

Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.

Místo plnění pak řeší paragraf § 9 odstavec 2 téhož zákona:

(2) Místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba poskytující službu sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta prostřednictvím provozovny osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.

Plus samozřejmě následující paragrafy, které dále upřesňují místo plnění, tady bude zakoný pes :). Lajckým čtením mi vychází, že v tvém případě (a asi i v mém) je místo plnění ČR.

Můj postoj potvrzuje zápisek na https://blog.shoptet.cz/dph-a-prodej-v-ramci-eu/ (avšak netuším jaká je spolehlivost jejich blogu), kde se píše pro "Stát dodavatele ČR – stát odběratel SK, Podnikatel – neplátce DPH (dodavatel), Odběratel je podnikatel – plátce DPH":
Prodej zboží i služeb – sazba daně ve faktuře je 0% DPH
Dodavatel neplátce DPH je povinen si hlídat překročení obratu ve výši 1 000 000 Kč za 12 předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců – viz §6 odst. 1 zákona o DPH v ČR, po překročení obratu se musí stát plátcem DPH.


Být registrovanou osobu není zase tolik papírování, stačí to na FO nahlásit, jsou s tím ale spojené nějaké povinnosti s hlášením a přiznáním DPH. Určitě se poptej na FO, bohužel zpravidla ti nedaj závazné stanovisko, ale jen doporučení, někdy ti i tak poradí špatně. Jak jsem psal, daňový poradce je jistota.
23.10.2018 23:44
18
Původně odeslal TomášX
Místo plnění pak řeší paragraf § 9 odstavec 2 téhož zákona:

(2) Místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba poskytující službu sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta prostřednictvím provozovny osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.
Místo plnění se liší podle toho, kdo je příjemce služby. To co jsi napsal by platilo, pokud by jeho odběratelem byl nepodnikatel (osoba nepovinná k dani). Ale tazatel píše, že službu dodá slovenskému podnikateli s IČ DPH. A to je osoba povinná k dani. V takovém případě se použije § 9 odst. 1. ZDPH

§9 (1) Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani je místo, kde má tato osoba sídlo...
Tzn. pokud má odběratel sídlo na Slovensku bude plnění služby na Slovensku a tazatel se musí stát identifikovanou osobou dle §6i.
§ 6i
Osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která není plátcem, je identifikovanou osobou ode dne poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně.
23.10.2018 23:50
19
díky za upřesnění, máš očividně pravdu a lepší znalosti, přít se v tom nebudu, dává to smysl. Já jsem dříve asi fakturoval neplátci. Když jsem tady odpovídal na dotaz, vůbec jsem netušil, že tady v tom je tolik možností a kombinací, to podnikám skoro 15 let :). Beru svoji odpověď zpět, tohle vypadá na povinou registraci.
24.10.2018 00:11
20
Díky moc chlapi, raději si to ještě ověřím buď na FA případně u daňového poradce, a hurá do toho :)

---------- Příspěvek doplněn 24.10.2018 v 09:31 ----------

Ověřil jsem si toto u daňového správce a bylo mi řečeno že je nutné se stát identifikovanou osobu případě plátce DPH.

Třeba se to bude někomu hodit.
27.03.2020 21:46
21
Zdravím, mám prosím dotaz. Jsem plátce DPH. Je mou povinností automaticky vystavovat faktury za mé zboží pro odběratele (plátce DPH) na Slovensku bez DPH? Má na to vliv jestli jsem Ident. osoba nebo ne? Stane se chyba, pokud FA vystavím s DPH a tuto odvedu v CZ? Pokud bych toho nechtěl moc, prosím odkaz, na co dá odvolávat. Díky moc, mp57, 24mar2020