logo
13.10.2018 00:34
1
Zdravíčko webtržníci,

mám tu poněkud obligátní téma, které začínám poslední dobou čím dál více řešit.
Jsem podnikatel v ecommerce sféře a každý den se těším do práce se zvídavostí co mě dnes čeká
ALE
Díky postupujícímu odumírání vláken a papil očního nervu začínám mít problémy se silnou bolestí očí a fakt extrémní únavou, kdy padnu do postele a v tu ránu spím. Vím, že toto podnikání co dělám nyní (prodej software) nebudu moci už brzy dělat, jelikož nezvládnu poskytovat standardní službu - IT podporu méně zkušeným uživatelům a s tím spojené simulace problémů.
Bohužel ne všude můžete používat odečítač obrazovky. Buď není třeba správně optimalizvaná stránka, kde se nechází řešení pro zákazníka a nebo jsou komplikace, že na ten OS (Windows 7Pro,10Pro) sice existuje odečítač, ale jednak je celkem drahý (65000 - 135 000 Kč/1 licence) a hlavně není moc odladěný, takže často zlobí.
Proto jsem se chtěl zeptat, zda by třeba někdo neměl nápad co dělat - tím mám na mysli nasměrovat, né říct konkrétní věc. Sám už celkem dlouho hledám, co by se dalo dělat a přitom by to vydělalo alespoň nějaké peníze (jsem zvyklý na 50 000 a více, ale šlo by i 45 000 - 50 000).

Masérství dělat nemůžu, jelikož jsem si před 4 roky zlomil ruku a nevěděl jsem o tom (mám silný práh bolesti, byla mrazivá zima a skoro vůbec to nebolelo) a špatně mi to srostlo. Zkoušel jsem masáže u kamaráda dva dny a nejen že to vadí očím (hrozný tlaky a pak jsem měl večer nesnesitelný migrény) ale vadilo to i té ruce, kdy jsem z toho měl 39 horečku...
Takže fakt nevím co by se dalo dělat. Mám celkem široké znalosti v IT. Pracoval jsem 4 roky z toho 2 roky v Israeli jako programátor iOS a Mac OS aplikací a poté po téměř úplné ztrátě zraku jsem ještě ve spolupráci s jednou Čínskou firmou pomohl vyvinout komplexní multivendor ecommerce system. Jsem rovněž jeho spolumajitelem a přemýšlel jsem, že bych na tom rozjel jeden projekt, co už mam delší dobu v plánu a mám na to i potřebný kapitál.
Nicméně, ačkoli je systém plně přístupný s odečítačem obrazovky a o objednávky se stará automat a balí je třetí strana, tak i tak nevím, zda by to šlo. Byla by to sázka 450 000 Kč do loterie.
Poté jsem ještě zkoušel i IT podporu, šlo to taky, ale opět ne všude to lze dělat bez zraku - bohužel... Ani síťařina nešla dělat bez zraku.

Přemýšlím, zda se držet počítačů a hledat dál, dokud mám dle lékařů cca 1,5 roku až 2 roky čas nebo se konečně vydat jinou cestou... Budu vděčný za každý tip, názor, který mě pomůže nalést cestu kudy se vydat.

S tím zrakem se to má tak, že vidím na jedno oko na 3 cm a taky ne všechno, například malé předměty už bohužel nevidím... Na pravé už rozpoznám jen světlo. Zmizely už i obrysy...

Chci jen zdůraznit, že si zde v žádném případě nestěžuji a nestojím o lítost. Stojím o Vaše zhodnocení a případně velmi ocením Váš názor, návrh, radu... Jen chci prostě pořád pracovat, protože to mě naplňuje a nutí hledat řešení všeho co se zdá být nepřekonatelné.

Děkuji mockrát a přeji Vám pěkný víkend

Adam

Co se právě děje na Webtrhu?

13.10.2018 00:58
2
Mě napadá živit se po telefonu a využít sluch. Jenže aby to hodilo pořádné prachy, asi by to musela být nějaké obchodničina. Rozpracovávat velké klienty, využít IT znalosti a nějaké předváděčky, kde to bez zraku nejde, ať doklepává někdo jiný.
13.10.2018 01:07
3
beraniste Děkuji za příspěvek do diskuse. To s tim telefonem mě taky napadlo. Nad tím, využít IT znalosti jsem také přemýšlel a to hodně, ale asi bych se musel hodně zaměřit na webovou sféru (PHP, Python...). To by se ještě dalo naučit. Děkuji za podnětný příspěvek
13.10.2018 02:34
4
Bohužel nemám nápad či cokoli jak bych vám pomohl, nicméně držím vám palce.. Připomněl jste mi film co se jmenuje "Rande na Slepo" kde vlastně vystudovaný kluk chtěl celý svůj život dělat na hotelu a vždycky si to přál, nicméně před maturitou ztratil zrak a viděl jen na 5% a stejně si šel za svým snem a ten film je o tom. Chápu že je to film ale jako motivace mě to přišel hodně dobré a doporučuji na shlédnutí a možná někoho zaujme.
13.10.2018 04:03
5
Neexistují nějaké "udělátka" která by ti pomohla pokračovat tak jako dosud? čtečky, software atd. díky kterým bys mohl u toho počítače zůstat, píšeš že nestojíš o lítost ale musím napsat, že mi to líto je. Hodně štěstí.
13.10.2018 06:14
6
mám kámošku vidí na cca 10 cm operace nelze
Když kecáme na kávičce tak je smutná z toho, že nemůže nalézt práci kde by se mohla někam posunout...

Vyzkoušej zamyslet se nad projektem pro podobně nemocné něco pro ně vymyslet co by jim pomohlo.
Určitě k tomu máš pocitově velmi blízko a motivačně si myslím také
13.10.2018 07:42
7
Co se zkusit zaměřit na jazyky? Překlady textu apod. Čtečky textu by mohly být už na vysoké úrovni.

Další mě napadlo, co dělat UX poradenství pro weby, eshopy, aplikace, atd.? A to poradenství zaměřit na UX optimalizaci pro lidi s podobným problémem? Správná optimalizace stránek, dostupnost jednotlivých prvků nákupu atd.
13.10.2018 08:10
8
Poradenství, přednášky, kurzy ... Myslím, že člověk s tvými zkušenostmi, by neměl mít problém.
13.10.2018 12:59
9
Napadá mě:
a) Zkusit vývoj SW který by pomáhal lidem se stejným problémem? Máš větší motivaci než kdokoli jiný.
b) Pomoci firmám které tento SW dělají (máš technické pozadí, mohl by jsi jim dávat cennější zpětnou vazbu)
c) Přednášky, kurzy, workshopy, motivátor

Přestože je smutné co tě čeká, tak máš obrovskou výhodu, že máš ještě nějaký čas a díky tomu že jsi měl nějakou dobu zrak, tak i větší množství zkušeností než jiní slepci, kteří nevidí od malička.
13.10.2018 13:39
10
Takže, nejdříve se omlouvám, že reaguji až teď. Přestože je sobota, měl jsem od rána dost práce a teď je zase na chvíli volno, tudíž mám dost času se k jednotlivým návrhům vyjádřit. :)
Za druhé mám fakt radost, že se to tady tak rozproudilo. Tak skvělou odezvu jsem přiznám se nečekal a jsem za to moc rád. Takže, DĚKUJI!
Tak vezmu to postupně od nejnovějšího po nejstarší.

Netmo
ad a) Nad tím jsem také uvažoval. Přestože když se podívám do App Store, je zde mnoho aplikací na zpřístupnění. Nicméně jsem třeba nenašel nějakou aplikaci čistě jen na barvy a nic jiného. Vždycky to byla aplikace, která již obsahovala soubor dalších funkcí, čímž si za ten SW mohli říct víc peněz. Tohle mě napadlo udělat.
ad b) Toto jsem i zkoušel a zašel jsem přímo do společnosti Freedom Scientific, která právě vyvíjí odečítač JAWS, na který mnoho lidí nadává. Znám jednoho vývojáře od nich, takže jsem měl tu možnost nakouknout do zdrojového kódu a upřímně je to divočina... Nicméně mi po schůzce s vedoucím vývoje tohoto SW přišlo, že o mé služby moc nestojí a vyhovuje jim to tak jak to je. Na mou poznámku, že ten SW by se dal podstatně zrychlit a zestabilnit moc nereagoval a vypadalo to, jakoby se o tom ani nechtěl bavit. Zkrátka mají svých 65 000, za 3 updaty musí dát lidi 50 000, tak co by na tom něco měnili...
ad c) To by nemuselo bejt vůbec špatný. Motivátor... tam si nejsem jistý, zda bych to dokázal. Hlavně čím zaujmout? Já mam pořád takový pocit, že v mém životě není nic moc výjmečného, čím ty lidi zaujmout.

Ano, to co mě čeká skutečně beru do jisté míry jako výhodu. :)

Margarita Děkuji za tipy, nad tím se přiznám taky dost uvažuji no... využít zkušenosti a předávat je dál.

dixis
Na jazyky? Mohl bych to zkusit no. Umím plynně anglicky i na technické (asi ne strojírenství) a obchodní úrovni. Taky plynně německy, ale tam bych musel doplnit odbornou úroveň. Trochu arabsky, ale na překlady ta arabština jako fakt není :)

UX poradenství, zkusím oslovit firmy a udělat si průzkum, zda by byl o toto zájem. To by určitě dělat šlo i do budoucna. Díky za super tip

vikin K tomu se vyjádřím v dalším příspěvku

MarvinDela
Na Windows právě že moc ne... Tam to sice tak v 80 - 85% funguje, ale pak jsou místa, co tvoří těch 15%, na která jsou oči fakt nutnost. Mám výhodu, ze které čerpám každý den, kdy se lidí fakt ptám, ale občas mě fakt ty reakce překvapí. :) Jako třeba proč se na tohle ptám, když je to patrné ze snímku, ale na to moc nereaguju, člověk si zvykne. V podstatě bych nemohl bez nějakého grafika i třeba sám vyvíjet iOS / MAC OS aplikace. Ale dnes na druhou stranu není takový problém zaplatit někoho, kdo udělá GUI.

Mac je v pohodě, tam je přístupnost součástí vývoje, jinak Vám to Apple do obchodu nepustí. Tudíž kdo má iPhone/iPad Mac, tak mu jsou všechny aplikace minimálně z 90% přístupné a většina aplikací 100% přístupná.
Google už se lepší a nepřístupné appky pomalu už také mizí z obchodu. Nicméně Google má před sebou stále ještě dlouhou cestu i navzdory jeho velikosti.

Microsoft... byť se fakt snaží a začíná už to být vidět, tak dohnat i byť jen Google jim ještě bude trvat alespoň 2 roky.
Soušástí mé současné práce je právě ta podpora, kterou tak z 90% žádají uživatelé Windows a z 10% uživatelé ostatních systémů (Linux, MAC) a začíná to na mě být dost náročné, jelikož to občas trvá celý den od 9.00 do 22.00. Dělám takhle dlouho, protože mám k té technice zkrátka vztah... V současné době s obtížemi zvládám tak 2% případů, kdy zákazník moc nespolupracuje a opakovaně pošle snímky, co mi nic neřeknou.

Děkuji mockrát Vám všem za Vaše odpovědi. Z většiny odpovědí jsem si udělal poznámky a začnu hledat více informací. Mám rád činnost, u které naplno zaměstnám hlavu.
13.10.2018 13:45
11
ad b) Pokial ste zistili ze konkurencia to robi zle a napriek tomu ma miesto na trhu, skuste vyvinut a predavat lepsi system. ?
13.10.2018 13:59
12
igor Tak místo na trhu by se pro jeden další odečítací program určitě našlo. Je fakt, že znám lidi od designu po vývoj, takže dát dohromady tým dobrých lidí by nebylo nijak složitý...
Přiznám se, že při té debatě o zdrojovém kódu mě tohle fakt nenapadlo.

---------- Příspěvek doplněn 13.10.2018 v 14:30 ----------

[B]vikin/B] Já vidím budoucnost těchto lidí v online světě. Nevidím tu budoucnost přímo v ecommerce sféře to asi ne, ale dnes většina lidí je líných zajít si někam na nějaký kurz a raději hledají online. Každý máme dnes po ruce chytrý telefon, většina i s mobilním internetem, který je například v čechách dostupný na téměř celém území, takže raději hledají tam, dokonce se tam i vzdělávají.

Já sám se takto učím španělsky a francouzsky přes aplikaci a docela mě překvapilo, že to fakt jde. A je to jenom appka, co má asi 27 jazyků a fakt dobře propracovaný systém. Mají dokonce výslovnost rodilými mluvčími. Pro toho, kdo nemá moc čas mají denní lekce, které trvají jen pár minut a přitom naučí tak 12 - 18 nových slovíček denně a průběžně se tam prolínají i ta slovíčka co byly v předchozích lekcích.
Většina mých přátel nemá dokonce ani televizi. Předplatí si netflix nebo jinou takovou službu a koukají online.

vidím tu budoucnost právě v poradenství a péči o potencionálního kupce a stávající zákazníky. Nebo i helpdesk linka (nemusí být nutně telefonní) jde už dělat klidně i z pohodlí domova (nevím jak v Čechách, ale v zahraničí jo) a není to úplně špatně placené a práce je to dobrá. Asi i tam by se v nejhorším dalo zakotvit. Nebo věřím, že se určitě uplatní ta inteligentní virtuální realita. Má to velký potenciál.
Takže z tohoto pohledu já vidím budoucnost v online světě. Už se automatizují sklady, některé procesy ve výrobě... Takže to je na dost dobré cestě. Ono vlastně i to co dělám teď lze plnohodnotně dělat bez zraku, ovšem s pomocí vidící osoby na ten poprodejní zákaznický IT servis uživatelům.
Přiznám se, že mě dost láká to poradenství při vývoji různých webových i aplikačních řešení s tím, že bych mohl být součástí vývojářského týmu a pomoct jim udělat appku / webový projekt plně přístupné.
Asi to zkusím, za zkoušku to stojí a vím i na koho se obrátit, kdo by měl určitě zájem, jelikož už jsem s nimi v minulosti úzce spolupracoval.

Díky moc za skvělé tipy. Pro mě osobně tato diskuse byla a věřím, že ještě bude velkým přínosem. Je tu uvedeno mnoho dobrých tipů, které mně určitě pomohly určit směr jakým se vydat. Za to Vám patří velké díky!
13.10.2018 17:00
13
Zdravím,

řeším podobný problém. Kromě očí mám problémy i s rukama. Přeorientovávám se a nacházím zalíbení v obchodování. Píšou se tam nabídky a tvoří prezentace, ale už to není bušení do klávesnice 14 hodin denně.
Horší je to s koníčkama - co dělat bez obrazovky? Zahrada, salsa, vysílačka, učím se morzeovku ...

Hodně zdaru!
--- Jarda
13.10.2018 17:00
14
Ad motivátor: Podle toho co jsi psal máš obrovské množství zkušeností i ze zahraničí, ve spojení s tvým hendikepem je to něco nevídaného.
Kdyby jsi to vzal trochu s nadsázkou (což očividně bereš vzhledem k tomu, že nebrečíš v koutě), tak tvoje přednášky mohou být zajímavé. Dát tomu ještě poutavej název nebo si dát dobrou přezdívku, tak to pojede. Honza "Slepejš" Novák aneb První slepej programátor.
13.10.2018 20:11
15
Netmo To bych viděl spíš tak na YouTube kanál, kde by klidně mohlo být všechno. :D Založit tam kategororie typu "Follow me around", kde by byly takový ty běžnější činnosti venku jako nakupování, dovolená a tak, pak třeba kategrie "Programming tutorials" kde by šlo dát třeba "How to develop ecommerce website" "How to create simple Mac OS app in Swift tutorial" a rozdělit to na jednotlivé části, dohodnout se s kamarády, kdo pro ten projekt udělá grafiku a pospojuje storyboardy a takhle něco jako jo? To by asi taky šlo...

Jardo a na co se zaměřuješ? Nejtěžší je získat si důvěru, protože v momentě, kdy začínáš jsi pro lidi neznámý a tím i méně důvěryhodný. Ale o důvěryhodnosti rozhoduje spousta faktorů, jako je vzhled eshopu, dokonce i cenotvorba, služby navíc které zákazníkům poskytuješ - tím také získáš u lidí větší důvěru. Responzivní web je v dnešní době nutnost. Sám nakupuji hodně z mobilu. Kvalitními fotografiemi produktů, protože přebírat od dodavatele umí každej a pak najdeš dva eshopy, kde pokud se třeba jedná o Drop, tak to vypadá docela blbě. Foto také prodává a dokonce více než si lidi myslí. Nejlepší je dělat fotografie na nějakém bílém stole nebo v nějakém neutrálním prostředí, aby to všechno do sebe zapadlo. Poté hodně prodávají popisky (opět poutavý popisek plný věcných faktů bude mít větší prodejnost, než překopírovaný text od dodavatele. Je to i z důvodu SEO a indexování.
Čím více je eshop originální, tím blíže bude první stránce ve vyhledávačích. Pokud se jedná o jiný druh obchodování (burza mě moc nebere :)) tak se rád něco přiučím.
13.10.2018 21:09
16
Mám na mysli něco jako dělá Nick: https://youtu.be/Y_YjtmBWqk0 Samozřejmě nemyslím Boha, ale třeba přednášky na technologických konferencí apod. O píli, o tom že něco nejde jsou jen výmluvy apod. Nakopávat lidi, že všechno jde, když se chce, atd...
13.10.2018 22:04
17
Netmo Kouknu na to, ale bohužel ne dnes, protože ten net nějak hodně blbne... Mam dnes problém přehrát i písničku natož hodinové video. Jindy je ale síť hodně rychlá, kdoví co s tim dělají. Zítra nebo pozítří na to kouknu, to už půjde net snad normálně.

Jinak když jsem nedávno při loučení s létem a s tím spojeným grilováním, kdy se sešla celá rodina tohle zmínil, že jako vůbec nevím, co budu dělat po úplné ztrátě zraku. Že nemám představu co by se dalo dělat, a že se bojím, že budu prostě lidem na obtíž bez práce, nebudu tak nezávislej, nebudu společnosti tak prospěšnej, že přijdu svým způsobem o to co mě v životě tak naplňuje. Najednou se na mě všichni podívali a řekli ,,Prosimtě ty a bez práce?! Po tom co sis prožil a dokázal ses fakticky po měsíci zvykání si na velkou změnu života postavit zase na nohy, tak až ten čas přijde určitě zase něco vymyslíš."

Tady jsem dostal od Vás zajímavé tipy a trochu tomu začínám věřit, jenom teda musim najít co mi sedne. Zatím čas ještě mám, společnosti jsem zatím taky stále prospěšnej a doufám, že to tak bude. Kromě toho jednoho měsíce, kdy jsem si zvykal na "nový život" jsem totiž nikdy nebyl bez práce... A ten měsíc to bylo pro mě mučení, protože jsem fakticky najednou nevěděl, jak trávit tu hromadu volnýho času... Já aktivní člověk. Nechci to prožít znovu - vpadnout do toho takhle nečekaně a nepřipraven - a to je právě i důvod proč se snažím připravit na blízkou budoucnost už nyní. Chci rodinu a cítím, že mou povinností je jí zajistit dobré životní podmínky tak, jako to udělali naši rodiče nám. To je vlastně důvod proč o tom přemýšlím, proč se snažím připravit se dopředu...
13.10.2018 22:26
18
Takové zdravotní problémy bych rozhodně neřešil s běžnými státními lékaři, co jsou moc omezeni politikou pojišťoven, nemohou podrobněji testovat a hledat příčinu, chronické nemoci řeší jen hromadou prášků na potlačování příznaků. Pokud jste to již neudělal, zkuste najít kvalitního lékaře, který vám za příplatek udělá podrobnější krevní testy a pokusí se najít příčinu. Chybovost lékařů je vysoká, ono není nic výjimečného, když člověk s mylně diagnostikovanou roztroušenou sklerózou, co nejdřív dostal kortikoidy, se nakonec vyléčí pomocí antibiotik.
13.10.2018 23:32
19
adopro
Já naštěstí měl to velké štěstí, že jsem narazil na hodně dobrou doktorku v Centru Zrakových Vad v Čechách. Musím říct, že ani v Israeli, kde se mi to stalo to nebylo úplně špatný. Narazil jsem tam na super lékaře, který mi udělal kompletní testy a řekl mi že to vůbec není dobré, neví se co to způsobilo a z krevních výsledků se vyloučili ty nejzákeřnější nemoci. Toto období pro mě bylo mojí největší životní zkouškou. Měl jsem to štěstí, že jsem se tam seznámil s tím majitelem té firmy, pro kterou jsem pracoval a ten tam byl vlivný člověk, takže mě poslal na nejlepší kliniku v zemi. Tam mi řekli, že prostě nesmím v žádném případě odletět do Čech. Byl jsem tam dost dlouho a nejhorší pro mě bylo, jak tam bylo šíleně draho. Praha je oproti tomu levný městečko.
Tato životní zkušenost mi hodně dala. Protože jsem si během velmi krátké doby sáhl na samé dno a to jak po psychické stránce tak i té finanční, kdy jsem byl velmi bohatý a najednou po mnoha měsících jsem byl bez groše. To je asi to nejhorší, co Vás může v životě potkat. Chce se vám pracovat, ale nemůžete, lékaři nařídili klid (tenkrát). Poté co mě povolili odlet do Čech jsem ani neměl těch pár desítek tisíc na letenku. Pomohl mi majitel firmy, pro kterou jsem pracoval. Mrzelo ho, co se mi stalo a moc mi pomohl. Zaplatil za mě zbytek té nákladné léčby (pojištění nekrylo úplně všechno) se slovy, že ,,prý budu mít i tak co dělat se s tim všim vyrovnat".
Mrzelo ho, že jsem skončil takto brzo a dodnes jsme v kontaktu.
Po příletu do Čech jsem se díky našim dostal do toho centra zrakových vad, tam mě poslali na neurologii, kdy jsme zase našli velmi dobrou neuroložku ze známosti, jinak nevím u koho bych skončil. Prošel jsem si sérií testů, strávil dlouhou dobu v nemocnici, ale příčina se prostě nenašla. Je to něco neznámého, neví se jak to bude postupovat dál, ví se jen, že to není něco jako roztroušená skleróza, což byla alespoň malá úleva pro mě.

Poté jsem skončil u Paní doktorky Skalické a Řehořové. Obě moc milé paní, co jsou opravdu velmi dobří. Byla to právě paní Řehořová, kdo si mě vzal stranou a zeptal se mě, jestli to chcí říct přímo nebo trochu později až to vstřebám. Tím ,,to" myslela tu ztrátu zraku. Bylo to něco nového, něco s čím jsem se musel vyrovnat a nejen já. Musela se s tím vyrovnat i rodina, protože mamka mi později řekla, že tohle pro ní i tátu bylo velmi těžké období, že vůbec nevěděli, jak mi pomoct. Cestoval jsem s tím po různých zemích Evropy za odborníky, kteří mě zkoumali a stále zkoumají. Musím říct, že všechny tyto kapacity se shodli s tím co mi řekla Paní Řehořová. Všichni mi řekli, že je možné, že to skončí jen u těch zrakových nervů, že je to vysoce pravděpodobné. Není na to léčba, alespoň ne v současné době to není možné. Každopádně dá se s tim žít plnohodnotný život, na to jsem taky přišel postupem času a ono ani člověku nic jiného nezbývá. Prošel jsem všemi vyšetřeními, všemi přístroji co existují včetně speciálních rezonancí, které jsou určeny jen pro oči (takové speciální brýle, co projedou nejen dráhy zrakového nervu, ale i ty větve co jsou ,,rozmístěny" v mozku.
Prodělal jsem asi 8 operací, které jak jsem se dozvěděl jen oddálily to, co se vlastně stalo o něco později.

---------- Příspěvek doplněn 13.10.2018 v 23:48 ----------

Postupně se mi vlastně odloupla část sítnice na pravém oku, což je právě to oko, na které už nevidim. Bylo to období, kdy člověk neslyšel nic jiného než jen špatné zprávy. Na levém oku se na nějaký čas progrese zastavila a dali mi přibližnej časovej horizont, kdy ztratím i tu trochu zraku. Ten horizont, který mi před třemi lety dali byl 5 let. Na poslední kontrole, která proběhla v červnu, kdy to bylo i se všemi rezonancemi, poled na pozadí a 3D natáčení očního nervu, aby se zjistilo jak to postupuje. a v jaké už to je fázi. Tady se vlastně zjistilo, že to, že se mi zrak zhoršil nebyl jen pocit, ale zase to udělalo obrovskej skok. To je právě to nejzákeřnější. Je to dobrý, pořád dobrý a pak najednou velkej skok zhoršení. Nicméně ačkoli je lékařství v Čechách i ve světě na velmi vysoké úrovni, tak na některé věci zkrátka ještě léčba není. Ta doktorka Řehořová i ten doktor v Estonsku si myslí, že ví co to je a jak to bude postupovat. Zatim jim to vychází a já doufám, že se jejich prognózy naplní a že to fakt skončí jen u toho zraku.
Nejtěžší pro mě bylo se s tim smířit a vlastně mám pocit, že s tim někdy bojuju i teď. Musím ale říct, že mě to donutilo zpomalit, zklidnilo mě to a pomohlo mi to přerovnat životní priority. Díky tomu jsem v sobě objevil vnitřní klid a vyrovnanost. Málo věcí mě díky tomu, co jsem si prožil rozhodí. Postupem času, kdy jsem si na to všechno zvykal a stále si zvykám jsem čím dál vyrovnanější a v podstatě jediné co mě ještě zbývá vyřešit je ta práce a ta rodina. Pak už budu se svým životem spokojen. Hodně věcí jsem se naučil dělat jinak.

---------- Příspěvek doplněn 14.10.2018 v 00:04 ----------

Vlastně to bylo období plné životních zlomů. Přišel jsem o práci, o řidičák a k tomu jsem se snažil zachovat co největší klid, protože jsem viděl, jak to najednou celou rodinu kolem trápí, jakože nemůžou nic udělat. Nic jiného mi nezbývalo. No a po tomto nejkrušnějším období přišel čas naučit se většinu věcí jinak. To už je naštěstí všechno za mnou. Rodina už konečně po pár letech pochopila, že s tím nejde nic dělat a že nezbývá než se s tím vyrovnat. A to je právě jak pro dotyčného co toto prožívá tak i pro rodiče to nejtěžší - přejít toto období a vrátit se zpátky k té harmonii, ve které jste byli než se toto všechno stalo. Musím říct, že tyto události stmelili rodinu víc než kdy předtim. A to je na tom ta pozitivní věc, kdy všichni poté co jsem se s tim srovnal a snažil se jim pomoct se s tim vyrovnat, bral to jak to je a říkal jim, že s tim nejde nic dělat pochopili, že tomu je skutečně tak a vyrovnali se s tim.

---------- Příspěvek doplněn 14.10.2018 v 00:30 ----------

Pokud Vás ještě něco zajímá, tak se klidně ptejte. :)
14.10.2018 01:14
20
Chápu to správně, že jsi byl úplně v pohodě a najednou z ničeho nic v Izraeli jsi přestal vidět? Člověk se ráno probudi a (téměř) nevidí? Promiň za hloupé otázky, ale nedovedu si to moc představit.
14.10.2018 05:19
21
Nepostihl tě Jeruzalémský syndrom? jsou známé případy s dočasnou ztrátou zraku.

edit: ne sorry teď jsem si to přečetl pořádně a celý, takže omyl.
15.10.2018 01:45
22
Měl jsem moc práce a tak mi zbyl čas na reakci až večer.

Netmo
Ano, chápeš to naprosto správně. Ale ještě předtim, než se to stalo jsem dostal pár signálů, že se něco děje. Nejsem ten typ co jde s každou rýmičkou nebo jinou prkotinou k doktoru. Většinou tam jdu když už se fakt něco děje. Když jsem byl asi tři měsíce předtím než to propuklo na 14 denní návštěvě v Čechách za rodinou, tak jsem měl problém, že jsem občas na pravém oku viděl tak trochu zamlženě. Rodičům to přišlo divné a řikali mi tak tě hodíme na oční radši neřiď když nevíš co to je. Já jim řekl, že to je jen z únavy, ale trvalo to i druhý den a mamka mě teda pak vzala za očním specialistou ze známosti. Tam mi řekli, že to může být i z únavy, protože tam není nic vidět, písmenka přečtu, kdy (tehdy) na levém oku mám zrak jako ostříž a na pravém takový jako většina lidí. Na pozadí nic zřetelného tehdy nebylo, nitrooční tlak byl jak z učebnice. Vše se zdálo normální. Doporučil mi ještě jednu kontrolu po měsíci v nemocnici v Israeli, případně když budu chtít tak ať přiletím do Čech za ním.
S doporučením zmírnit pracovní tempo ze 14ti hodin alespoň na 10-12 hodin jsem se tedy po 12ti dnech vrátil zpět do Israele a za další měsíc jsem stihl dokončit ten velký spěšný projekt, na který šéf tak spěchal a za který jsme dostali velké odměny.
Jenže za dohromady 3 měsíce od příletu se skutečně začalo něco dít. Můj zdravotní stav se náhle zhoršil. dva dny předtím než se to stalo jsem měl strašné bolesti hlavy a očí a k tomu takový neskutečný tlak jakoby zezadu a zboku. Takové bolesti jsem ještě nezažil. Celou noc jsem nespal a když to ráno nepřestalo, zavolal jsem do firmy, že se něco děje, že to tady neznám a jestli by mi nedoporučili nějakou dobrou kliniku, že mám obavu, že toto bude něco vážnějšího. Šéf se mě jen zeptal co mi je a když jsem mu řekl, že mám problém se zrakem a popsal mu projevy tak mi jen řekl ,,Hned jedu, vydrž za chvíli jsem u tebe".
Dojeli jsme na tu kliniku, kde to vypadalo fakt moderně. Za chvíli jsem šel na řadu a začla série vyšetření. Nakonec mi řekli, ať nepočítám s tím, že dnes půjdu ještě domů. Za hodinu přišli výsledky, jelikož jsem prý byl akutní případ a za další dvě hodiny jsem už jel na první operaci.
Nepamatuji si co bylo hned po probuzení, ale prý jsem se ptal kde jsem a kde mam mobil. :)
Šéf tam se mnou ještě zůstal 2 hodiny po probuzení, odpověděl mi na všechny otázky a sdělil mi, že jsem byl na operaci rohovky. Zeptal se jestli s něčim nepotřebuju pomoct, že bude muset za chvíli jít, ale že ještě přijde.
K večeru jsem zavolal našim, abych jim sdělil co a jak protože jsme si pravidelně volali, tak aby neměli strach, že se neozývám.
Potom mě po týdnu pustili do domácího ošetřování, řekli mi že teďka tak 2 až 3 týdny nesmím pracovat. Dodržel jsem vše co řikali i jsem chodil na kontroly jak mi řikali. Po té operaci jsem musel 14 dní venku nosit speciální brýle a to bylo hrozný asi jak rozladěnej televizor... :D Kolegové za mnou pravidelně chodili a řikali mi novinky co se děje. Po těch 3 týdnech jsem měl jít znovu na kliniku tentokrát na testy. Ta klinika byla v Tel Avivu jmenovala se Assuta Medical Center, ale ta, odtud mě po sérii testů poslali do Surasky Medical Center.

První operace byla provedena v Assuta Medical Center a stála 28 140 USD pooperační péči už naštěstí krylo pojištění.
Druhá operace byla provedena po 20ti dnech krátce po testech v Surasky Medical Center, kde jsem musel zaplatit jen 5%, přesto to dělalo 2 980 USD, celkem ta operace jinak stála 59 600 USD. Pak po dalších dvou týdnech, které jsem strávil v nemocnici přišel finální zákrok laserem a ten stál ,,jen" 2 490 USD a celý ho kryla pojistka. Měl jsem už dost. Bylo toho na mě fakt moc za těch necelých 6 týdnů.
Pak byl pár týdnů docela klid a dokonce jsem se mohl vrátit KONEČNĚ do práce. Sice jen na dvě hodiny max, ale i tak jsem potřeboval peníze, jelikož mi to vysálo skoro celé úspory. Postupně jsem mohl pracovat až 6 hodin.
Celkem jsem tam prodělal 6 operací v Israeli než mě v listopadu 2016 povolili let domů do Čech (ach jak je tu všechno levný!).
Strávil jsem tam celkem 2 roky 9 měsíců a naplno pracoval rok a 7 měsíců a pak v průběhu zbytku z těch 2,75 let jsem pracoval v režimu 2 - 6 hodin. Celkem když spočítám dny jsem promarodil 9 celých měsíců (dny ve špitále + dny kdy jsem nesměl na počítač)...
Za měsíc po příletu v prosinci 2016, kdy jsem se dal u rodičů do použitelného stavu jsem zjistil, že bych mohl prodávat nové zboží na eBay. To bylo 26. 12. 2016 - našel jsem si obchodní partnery a po nasbírání několika pozitivních hodnocení to šlo od druhé půlky ledna 2017 výborně.
Jenže pro dnešní vědu neznámá nemoc, kdy jsem podstoupil mnoho testů nejen v Israeli a v ČR, ale i jinde v Evropě opět pokročila ze 40% z roku 2017 na současných 6-10%. Na pravé oko už nevidím (jenom světlo). Všechny tři obchody na eBay, včetně skladů co jsem k tomu měl jsem v září tohoto roku prodal a ačkoli stále prodávám software, hledám už právě něco jiného.

Ještě jen doplním, že ten měsíc po příletu po následující asi 4 měsíce mě hrozně štvalo, že jsem přišel o řidičák, o skvělou práci, že jsem nesplnil svůj cíl vydělat si tam na dům a nejvíce to, že jsem byl najednou závislý na druhých... To bylo mé nejhorší životní období, které už je díky bohu za mnou. Nejtěžší každopádně bylo to celé přijmout a naučit se s tim žít.

No nic, jdu spát. Mějte se fajn.
24.10.2018 09:10
23
Neskúšal si OrCam MyEye?
24.10.2018 11:16
24
matusy
Hele díky za tip. Koukal jsem na to a vypadá to zajímavě... Pokud to skutečně dobře umí to co píšou, tak ta cena není zas tak vysoká. Ale pokud je to podobné jako s lupou ZOOMAX Snow 7 HD+ za kterou jsem dal 34 900 a nedá se to používat - obraz je rozmazaný a můj iPhone s KNFB Readerem umí skenovat, rozpoznat text a předčítat mnohem lépe než ta lupa a přitom stojí úplně stejně, tak to docela zamrzí. :))
Chtělo by to ty brýle někde vyzkoušet, abych věděl, že těch 4,500 dolarů za to opravdu stojí a nedopadne to podobně jako s tou lupou. :))
Jinak tak trochu konkurencí pro tuto firmu je i Aira. Akorát, že tady to funguje na bázi předplatnýho, kdy v ceně předplatného jsou i potřebné brýle a software.
A nejvtipnější na tom je fakt, že zatímco já letos v květnu koupil ten Snow 7 HD+, tak v červnu vyšla mnohem lepší SNOW 10 HD+ s mnohem lepší kamerou, lepším osvětlením a celkově ta sedmička oproti té desítce vypadala jak z jiného desetiletí...
28.01.2019 14:59
25
Premyslel jsem nad tim, co muzes delat za praci a pritelkyne si vzpomnela na uzasnou slecnu, ktera bez zraku vyhrala Masterchefa. Cela ta serie je online a slecna je neuveritelne sikovna. Vareni je super konicek a hlavne plati, ze laska prochazi zaludkem.. :) https://en.wikipedia.org/wiki/Christine_H%C3%A0

V nejakem postu jsi psal, ze ti jdou jazyky a je to pro tebe jedna z moznosti. Vzpomnel jsem si na clanek o novem projektu Petra Kovacika. Jmenuje se Blabu a "Chce mít Uber pro konverzaci v cizím jazyce". https://www.czechcrunch.cz/2019/01/p...-cizim-jazyce/

Good Luck!
30.01.2019 10:16
26
Taky jsem se zamyslel, co bych v takové situaci dělal a napadlo mě spojení budování podcastu a tvé plynné angličtiny. Může jít i o několik podcastů, jeden zaměřený na IT, druhý třeba na každodenní problémy lidí s vadou zraku. Spíš bych to ale spojil do sebe a dělal podcast kolem vlastní osoby, něco jako blog, takže by tam byly obě témata. Uživit se podcastem bude v češtině těžší, proto je fajn, že umíš plynně anglicky. Pak se dá normálně prodávat zmínka o nějaké firmě podobně jako v rádiu.
30.01.2019 16:37
27
Jeden takový tip. Cca 2 roky zpátky mi člověk z Master.cz, kde spravují servery vykládal o tom, že u nich pracuje slepý programátor na správu serverů. Tenkrát to prezentoval jako takovou raritku, ale podle všeho to budou mít zmáknuté a budou vědět co a jak. Možná by s Tvými zkušenostmi nebylo od věci se zeptat. Mohl by jsi zůstat v oboru a nedělat "uklízečku".
18.02.2019 15:30
28
Příspěvek by se spíš měl jmenovat jak nepřijít úplně o zrak abych mohl dělat dál to co umím a co mě baví. Degenerativní choroby jsou způsobené nedostatkem kolagenu který je ve všech tkáních od očí po X https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolagen

Cílem je donutit tělo generovat vlastní kolagen to znamená jíst dostatečně aminokyseliny/bílkoviny s vitamínem C (nejlíp přírodním nebo mix) bez vytamínu C se údajně kolagen nesyntezuje

Další typy: dostatek vody, hydrolizovaný kolagen, ovesné vločky které jsou nadupané křemíkem, ten je hodně důležitý jakožto stavební látka buňek. A každý den obyčejné dvě vejce které jsou nadupané snad vším vitálním pro stavbu obnovu/buňek. Hořčík, vápník (přírodní) + C minimálně v doporučeném množství

Nějaká regenerace buňek ale není věc týdnů, spíš měsíců. Třeba buňky nervů se obnovují 8 měsíců spíš dýl

Nejlíp přestat fetovat cukry, ty totiž obecně ničí vše od očí, drobné vlásečnice po nervy. 90% Nemocí má co dělat s toxicitou cukru kde na každého to působí jinak, někdo dostane cukrovku a useknou mu nohu zatímco jiný může cukr po kilech a nic extra mu není. Cukr se cpe do všeho
18.02.2019 16:32
29
Dle testů mám vše v pořádku. Kolagen mi tělo tvoří samo v dostatečném množství. Já na sladký vůbec nejsem. Dříve jsem pil ve větší míře kofein (mletou kávu), ale nebylo to třeba 10 šálků denně to ne.

Mně odumírají oční nervy a podle doktorů z Čech i zahraničí i když se to povede zastavit, tak už se zrak nezlepší a zůstane to tak. Na žádnou operaci nemůžu, jelikož se neví co to je, kdy a proč to vzniklo.

Dělali mi komplet krevní testy v Israeli i v Čechách, v Německu, Estonsku a Švýcarsku a všechno mam na normálních hodnotách. Nechybí mi v těle žádné vytamíny, minerály mám v pořádku, dělali mi i vyšetření žil a tepen, jestli tam něco není a dělali i vyšetření stáří těch žil a tepen a prý mám tepny a žíly jako 18 letej člověk tj. o 7 let mladší.
Byl jsem opakovaně na 3 speciálních rezonancích z toho 2 jsou jenom v zahraničí - v Čechách je bohužel nemáte. Je tam něco, ne že ne. Ale na rezonanci naštěstí nebyl nalezen žádný nádor, jen mám kolem zrakových nervů nějakou tekutinu - prý pravděpodobně z toho jak ten nerv umírá. Blíže to testovat nemůžou, jelikož je to nebezpečně blízko ostatních center (motorika, sluch...) a mohlo by to nadělat víc neplechy než prospěchu.

K příspěvku

Další typy: dostatek vody, hydrolizovaný kolagen, ovesné vločky které jsou nadupané křemíkem, ten je hodně důležitý jakožto stavební látka buňek. A každý den obyčejné dvě vejce které jsou nadupané snad vším vitálním pro stavbu obnovu/buňek. Hořčík, vápník (přírodní) + C minimálně v doporučeném množství
Vypiju denně 2,5 až 3 litry čisté vody a dva kvalitní sypané čaje 1x ráno 1x večer. Mám 183 cm vážím 79 - 81 Kg podle toho zda je léto nebo zima. Hydrolizovaný kolagen jsem jeden čas zkoušel taky. Bylo to krátce po návratu ze zahraničí, když jsem se se svým zdravotním stavem ještě odmítal smířit. Ovesné vločky jím každý den a k tomu ještě ráno Müsli cereálie je to zdravé. Dále občas pozobávám chia semínka. Z krevních testů mi byl zjištěn nadbytek vytamínu C, takže mám prý na 14 dní útrum od ovoce a mnou tolik oblíbeného zelí. 22. února jdu po 14 dnech na krevní test a po vyhodnocení se uvidí, zda už můžu ovoce nebo ne.

Jím každý den minimálně jeden stroužek česneku, přes léto i feferonky. Nejím už tak 10 let vůbec žádné sušenky, čokolády, čokoládové kolekce, bomboniéry...
Piju nejraději heřmánkový čaj a zelený čaj, ale teďka čistím tělo speciálními namíchanými čaji přímo od bylinářky, kterou znám už léta.
Prodělal jsem i odkyselovací kúru na mírně překyselený organismus. Dělali mi rozbor svaloviny, tuků a jiných těch výživových parametrů a zjistili, že jsem na tom velmi dobře, mám hodně svaloviny, optimální poměr tuků a tělo je vitálně v lepším stavu než je na můj věk ovyklé

Nějaká regenerace buňek ale není věc týdnů, spíš měsíců. Třeba buňky nervů se obnovují 8 měsíců spíš dýl
Hydrolizovaný kolagen jsem užíval rok a půl bez nijakého byť jen malinkatého zlepšení. Byl jsem i na experimentální léčbě, která stála za 2 měsíce téměř půl milionu Korun, a kde analyzovali a cíleně se zaměřovali na jisté části mého těla a snažili se něco s tím udělat. Po dvou měsících, které jsem strávil ve Švýcarsku ve specializovaném výzkumném centru v Bernu mi pod dohledem nejlepších neurologů a oftalmologů řekli, že se pravděpodobně jedná o neznámou chorobu, která je ve výzkumu a má jen kódové označení, což už jsem věděl z Čech od doktorky Řehořové.
Nicméně jak se nemoc stále vyvíjí, tak to na tuto nemoc s největší pravděpodobností nevypadá a tím pádem se vlastně stále neví, co to je, jak a zda vůbec to bude dál postupovat.
Zbývá tak jen pozorovat, jak mi bělá ten zbyteček zrakového nervu (zdravý nerv je šedý na tomto přístroji) a doufat, že se mezitím přijde na příčinu.

Pro Vaší informaci piji od mala jen kvalitní mléko od našich krav, dělali jsme si vlastní smetanu, jogurty, tvarohy a jiné mléčné výrobky, jelikož rodiče nevěřili kvalitě potravin a chtěli nám dát dobrý základ a dokonce i po odstěhování se do zahraničí si zde kupuji mléko a mléčné výrobky od farmářů.

Jím hodně masa, mořských i sladkovodních ryb, skoro vůbec nesolím, mám rád chilli papričky, ale jen v sezoně. Sem tam si dám koleno z vlastního chovu od rodičů s křenem ze zahrady - tak 4x ročně.
Myslím, že celkově mám dobrý základ. V dětství jsem byl víc venku než na počítači když to začínalo.

V současné době bohužel práci bez počítače nejsem schopen sehnat. V současnosti pracuji jako překladatel.
Pokud chcete znát nějaké bližší podrobnosti ohledně stravy nebo tak, klidně se zeptejte.

Jinak léky žádné neberu a nemocný také nebývám. Naposledy jsem prodělal těžký zápal plic v kombinaci s angínou, ze kterého mám lehce pohmožděnou pravou plíci a o něco méně pohmožděnou levou plíci a to bylo od listopadu 2009 do března + rekonvalescence do května 2010 a předtim jsem byl nemocný v roce 2005. V březnu to bude 9 let bez nemoci - ani viróza vůbec nic.
Ještě jen dodám, že nekouřím, protože mi to smrdí a nepiju ani alkohol poté, co jsem jako svůj první alkoholický nápoj ochutnal víno u babičky na Moravě ve vinném sklípku. Na to co se dělo po té degustaci docela nerad vzpomínám. Od té doby jsem si nedal ani silvestrovský přípitek, ani normální pivo. Ale to už je tak přes 12 let.
22.02.2019 18:33
30
vždyť ty bys mohl dělat z fleku nějakého výživového nebo kondičního poradce:) Docela by mě zajímal tvůj názor jak léčit záda, kromě obligátní rady: začni cvičit. Myslím, že u mě to není jen o cvičení. Něco chybí zádovým svalům a na levé straně kolem páteře až po krk dochází k tzv. tenzím a s tím související blest hlavy. Teď půjdu na obstřiky MD LUMBAR, kde se dodá do svalů kolagen. Jinak bych chtěl říct že obecně pro rezistenci vůči běžným chorobám mi pomohl WOBENZIM, je to sice dražší ale něco na tom je.