logo
12.10.2018 08:48
1
Potřebovali bychom do firmy koupit server a chtěl bych požádat o pomoc.
Je velmi pravděpodobné, že nám server bude někdo instalovat a nastavovat, ale i přesto bych chtěl mít přehled, jednak abych věděl jak co funguje a některé jednodušší problémy jsem byl schopný odstranit a taky jsem věděl co bude potřeba reálně zakoupit. Nechceme super síť co vydrží 3. světovou, hledáme nejlepší poměr cena / výkon pro naše potřeby, které nyní jsou poměrně nenáročné.

Na serveru pojede Microsoft SQL server. Na PC nikdo nebude pracovat, SQL server je pro webovou aplikaci (pouze ve vnitřní síti), na kterou se připojují zaměstnanci ve firmě (cca 10-20 lidí).

1. Jakou RAM a výkon procesoru zvolit aby byla dostatečně výkoná pro provoz MS Sql serveru?
2. Je potřeba volit server, nebude stačit silné PC? Provoz je poměrně malý a je daleko snažší spravovat obyčejné PC než server. Co se týče ochrany, tak je server kompletně za síťovým firewallem + ochrana není priorita (nemá žádné důležité data). Zálohování databáze probíhá 1x denně po ukončení provozu ve firmě na externí NAS. Obnova dat (navíc v reálném čase) opět také není důležitá, stačí nám noční SQL dump databází.
3. Jaké výhody má OS Microsoft server vs klasický Home premium? Je mi jasné, že je to jako porovnávat jablka a hrušky, na server jednoznačně MS Server, ale nyní se bavím o naší konkrétní situaci, kde ty výhody MS server nevidím. Dále se nám nechce řešit licencování, u klasického OS koupíme a je hotovo.

Ještě bych dodal, že preferujeme slabší HW, který raději s růstem firmy obměníme, než mít výrazně naddminezovanou síť. Současná situace mi připadá taková, jakože už potřebujeme nějaké koordinované HW zázemí, ale zase nejsme v pozici, kdy bychom potřebovali do firmy server za 50 000 - 150 000 Kč (ostatní servery máme v pronájmu u poskytovatelů, pouze tento bude ve firmě).

Díky za rady a objasnění situace.

Co se právě děje na Webtrhu?

12.10.2018 09:40
2
Ahoj, zacnu od konce - nechcete resit licence. Jste firma, takze alespon trochu by jste to resit meli - takze pro zacatek, MS SQL server nemuzete provozovat na klasickem pc(mysleno ze strany OS). no a potom uz je to jednoducha matematika - nabusene pc bude stat podobne jako obycejnejsi server. takze se poohlidnout treba u Dellu, treba nekde kolem rady T130 - nestoji moc a udela dobrou sluzbu. Co se RAM tyce, tak obecne doporuceni - tolik RAM, jako je soucet databazi nebo 2:1 vzhledem k nejvetsi tabulce :) no a netreba resit licencovani treba u Win Server ROK - pokud mate do 25 uzivatelu a 50 zarizeni. Nejde rozsirit, ale pokud vam to staci, tak za malo penez "hodne" muziky ...
12.10.2018 09:44
3
- Licence lze koupit nejlevneji na ebay.com apod.
- 2x HD v SW mirroru (2x2T)
- CPU i5 nebo i7
- RAM 16G a vic
- dodavatel Dell, protoze nabizi NBD servis

Skutecne levne PC zkuste vybrat napr. na https://www.levnapc.cz/ a pod.

SQL licence mozna bude stacit verze Express zdarma - https://www.microsoft.com/cs-cz/sql-...CP_StickyNav_1
12.10.2018 09:48
4
S OS jsem to myslel tak, zdali pro naše účely nebude stačit klasický Windows s nainstalovaným SQL Express? Ne instalovat Serverový OS na klasický PC.
Ma Windows pro stolní PC vliv na výkon?
12.10.2018 09:52
5
Neumim posoudit vliv windows pro stolni pc na vykon, ale vim, ze je v rozporu s licencni politikou MS provozovat serverove aplikace - vcetne SQL Express na neserverovem OS
12.10.2018 10:06
6
Pro maly provoz rozdil mezi Desktop PC x server HW nepoznas - v tom to neni

Server ma obecne treba ECC pameti, vyssi propustnosti sbernic, kvalitnejsi disky, 2 zdroje apod.
12.10.2018 10:16
7
ROK licence bohužel neumožňuje RDP, pokud jsem správně pochopil? a proto je pro nás nepoužitelná.
Pokud tedy použiji PC z odkazu níže, tak by to teoreticky mělo splnit naše nízké nároky?
Alza TopOffice i7 HDD - Počítač | Alza.cz
Z toho všeho co jsem si z příspěvků vzal by pro nás byl v současnou chvíli server spíše nevýhodou (když pominu MS politiku licencování).
12.10.2018 10:20
8
Licenci si kupte napr. na https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...+2016&_sacat=0 nebo https://www.allkeyshop.com/blog/ jakou potrebujete

I7 je pro Vas relativne zbytecna, protoze SQL Expres jede jen na 4 CPU

Dulezite jsou 2 disky a dat je do SW mirroru
15.10.2018 12:07
10
Původně odeslal bingoplayer
ROK licence bohužel neumožňuje RDP, pokud jsem správně pochopil? a proto je pro nás nepoužitelná.
Pokud tedy použiji PC z odkazu níže, tak by to teoreticky mělo splnit naše nízké nároky?
Alza TopOffice i7 HDD - Počítač | Alza.cz
Z toho všeho co jsem si z příspěvků vzal by pro nás byl v současnou chvíli server spíše nevýhodou (když pominu MS politiku licencování).
jen pro upresneni, ROK ma sice sva omezeni, ale RDP samozrejme funguje bez problemu ...
18.10.2018 12:16
11
MSSQL se dá provozovat i na linuxu, ale musel by vám to někdo nastavit jako "klikačku" (myšleno, start, restart, záloha atd. třeba na PROXMOX virtuálu, vyžaduje to teda nějakýho linxáka poblíž). Pokud to není tak kritické a stačí noční záloha, tak bych software raid vůbec neřešil a hodil tam nějaký lepší SSD disk. To rapidně zrychlí všechno. Hlavně pokud jde o to necpat do toho prachy třeba dalších 10 let. Kupovat "pravý" server je tedy taky zbytečné, pokud to bude stát někde v rohu a nemáte rackovou skříň. Stačí desktop PC s dobrým zdrojem. U desktop PC bude ale častěji nastávat neopravitelná chyba v paměti a PC může spadnout (i když se dá koupit deska a CPU s podporou ECC). Taky počítejte s nutností záložního zdroje (4000-5000 kč - On-line s dvojitou konverzí nebo něco levnějšího, ale záleží na kvalitě sítě). Vím o firmách, co mají server třeba v kuchyni a když přijde uklízečka a chce si udělat kafe, tak server vytáhne ze zásuvky a pak zase připojí.