logo
10.10.2018 09:00
1
Zdravím, kamarádka má problém se svojí sebeprezentací, když má v práci mluvit před více lidmi nebo někde veřejně je strašně nervózní klepe se, koktá a kolikrát se neumí vymáčknout. Již několikrát jsem to sní řešil, ale nevíme co s tím.

Teď bude mít narozeniny tak jsem si řikal že bych jí koupil nějakou knihu, jenž těch knih je strašně moc na toto téma. Poradíte která Vám třeba pomohla
díky
10.10.2018 09:10
2
Původně odeslal kahsa
Zdravím, kamarádka má problém se svojí sebeprezentací, když má v práci mluvit před více lidmi nebo někde veřejně je strašně nervózní klepe se, koktá a kolikrát se neumí vymáčknout. Již několikrát jsem to sní řešil, ale nevíme co s tím.

Teď bude mít narozeniny tak jsem si řikal že bych jí koupil nějakou knihu, jenž těch knih je strašně moc na toto téma. Poradíte která Vám třeba pomohla
díky
Než sebeprezentace, tak začít s osobním rozvojem.

Jinak audioteka má narozeniny, vše za 149 kč. Na osobní rozvoj/firemní/prezentaci, je tam toho hodně, super dárek.

At se daří.
10.10.2018 09:14
3
Původně odeslal mar39
Než sebeprezentace, tak začít s osobním rozvojem.

Jinak audioteka má narozeniny, vše za 149 kč. Na osobní rozvoj/firemní/prezentaci, je tam toho hodně, super dárek.

At se daří.
Díky za reakci, no ona je spíš na knížku než audio.
10.10.2018 10:29
4
Je potreba po malych kruccich to zkouset. Knizka ji nic jineho neporadi maximalne tam budou nejake priklady...
Pokud ji stim chces pomoci, tak s ni chod mezi lidi a snaz se ji tam pomohat s konverzaci.
10.10.2018 10:29
5
Ja bych ji takovou knihu nekupoval, aspoň já to tak vnímám. A ani jí ta kniha nepomůže. Navíc myslím, že už se po nějakých "radách" dívala sama.

Na mě vždycky fungovala - hodně pomohla - důkladná příprava, několikrát si to odprezentovat doma anebo.. pivko:-))
10.10.2018 10:51
6
Muze se zapsat jako agent OVB, tam maji kolkrat takove skoleni, tvl, ze uplne z toho vyjde nejvice namachrovany clovek, borecek, co mele bez prestani, vsechno vi a vsude byl.

Jinak, pokud to nema v krvi, tak zadna knizka nepomuze ani seberealizacni blaboly za 149,-
10.10.2018 11:21
7
Co se týče osobního rozvoje, tak mne dost ovlivnila kniha Prodejem k vítězství. Je to takový základ pro to, jak fungovat jako člověk ve společnosti. Kniha je však primárně zaměřená na obchod, ale dost vzorců se dá přenést i do osobního života. :-)
10.10.2018 12:26
8
To je normální. Dle Tvého popisu si nemyslím, že jde o sebeprezentaci, ale obecně o strach či stud.

Myslím, že to chce cvičit. Nevím, jestli existují nějaká cvičení na doma, kdy třeba s Tebou to bude nacvičovat. Pohledejte.

Ale určitě se to dá dělat tak, že si bude vybírat situace, kde se musí osmělit. Nebo kde bude muset před pár dalšími lidmi mluvit - ale vybere si pro začátek třeba jednodušší situace nebo kde ztrapnění tolik nevadí. Někdo se třeba stydí pouštět lidi v tramvaji sednout, tak holt si ve volným čase půjde zajezdit tramvajema a bude to zkoušet... Tvoje kamarádka třeba může navštěvovat důchodce v domově důchodců nebo cokoli jiného, určitě něco najdete.

Nevypadá to složitě a mělo by to fungovat.

Když bybyl i tak problém, tak klidně zajít za kýmkoli odborným, např. za psychologem (samozřejmě nemusí vyhovovat první, na kterého natrefíte) a ten poradí mnohem lépe na míru, než my přes internet.
10.10.2018 19:27
9
Nejde o sebeprezentaci, jde o sebevědomí. Dokud bude stydlivá, nesvá a nebude si věřit, tak může přečíst cokoliv, ale bude jí to k ničemu. I kdyby si z toho odnesla nějaké myšlenky kolem sebeprezentace, tak dokud nebude přednes upřímný, lidi poznají, že to hraje a to bude působit ještě hůře, než kdyby působila prostě jen nervózně.

Když už, tak bych jí koupil knihu Mindset. Jakmile začne svět vnímat "růstovýma" očima, tak přestane být nervózní. Nějaká mírná nervozita je přirozená a značí, že člověku na té věci záleží. Ale paralýza a stres a "nesvost" už zdravá moc není a existuje pouze tehdy, když příliš řešíme to, co si myslejí ostatní. Jakmile člověk přepne mindset a přestane vnímat situace jako zkoušku, za kterou bude zhodnocen (ta nervozita není ničím jiným než strachem z jakéhosi nepřijetí ostatníma) a začne se soustředit čistě na svůj výkon a ne na výsledek, tak se to okamžitě změní k lepšímu.

Plus pokud bude mluvit o něčem, čemu rozumí a čemu věří, tak bude automaticky sebejistější a klidnější. Nervózní a nesvůj je především ten, kdo té věci pořádně nerozumí a čeká, že ho někdo "nachytá" na chybách. Takže spíše než učení sebeprezentaci ať zapracuje na svých schopnostech obecně. Tím získá důvěru ve své schopnosti a tím pádem bude více v klidu.

Já měl taky problém mluvit před lidma a pořád pokaždé trochu nervózní jsem, ale je to tak o 90 % lepší než dříve. A pomohly mi právě ty 2 zmíněné věci: přestat vnímat situace jako nějaké zkoušky + zlepšit se v tom, co dělám a jakmile tomu naplno věřím já, nemám problém to přednést ostatním.

A třetí tip – obecně chodit více mezi lidi a více komunikovat. Ideálně s těmi lidmi z práce. Jakmile uvidí, že všichni lidé mají vesměs stejné problémy a že každý má nějaké vady, tím spíše bude v klidu, protože už je nebude vnímat jako hrozbu. To přinese pocit "bezpečného publika" a tím pádem odpadnou i nervy.

A možná čtvrtý – uvědomit si, že se svět nezboří, když to podělá. Klidně ať si udělá definici strachů, podobně jako Tim Ferriss. Kdykoli mě něco děsí, tak si představím katastrofické scénáře a promyslím, jak jim zabránit a když už jim nezabráním, tak jak je pak můžu napravit.

V případě tvé kamarádky si lze třeba představit, že jí někdo nachytá na nějaké chybě – tak si může připravít nějaký elegantní způsob, jak tu chybu s humorem uzná. Anebo si může představit, že ostatní nebudou souhlasit s jejím názorem – tak si může svou řeč rozebrat a u každého argumentu si představit, že s ním někdo nesouhlasí a zamyslet se, proč by s ním nesouhlasili a co by šlo udělat pro to, aby byl argument přijatelnější. Těch katastrofických scénářů jistě půjde vymyslet spousta. Pointou je si je představit a vymyslet strategie na jejich vyřešení a tím pádem ji pak nic nerozhází. Plus jakmile si představí ty nejhorší scénáře, uvidí, že žádný z nich ji nezabije a že se není čeho bát.
18.10.2018 22:27
10
Všem moc děkuji za přínosné připomínky, nakonec jsem koupil tyto knížky "Jak překonat strach z veřejného vystoupení a Trénink techniky řeči - Naučte se mluvit barevně"

Ano souhlasím že kniha jí vše nenaučí, ale třeba něco ano. No uvidíme :-/