Instagram.cz prodej domény
Zobrazují se odpovědi 1 až 4 z 4

Jak na výběr vhodného písma?

  1. Zdravím, jaký typ fontu na webu se vám nejlépe čte?

  2. Co se právě děje na Webtrhu?
  3. sans-serif

  4. Na webu je zvykem bezpatkové písmo. Na druhou stranu, v knihách je patkové právě proto, že patky vytvářejí pomyslnou linku, díky které se text lépe čte. Viděl jsem i mnoho webů s patkovým písmem (nějaký tuším z dílny Řezáče) a četl se naprosto v pohodě. Ono záleží na konkrétním fontu. Nicméně volbu patka/nepatka bych řešihl hlavně na základě tématu webu. Pokud jde o nějaký tradiční web a chceš tu tradici podtrhnout, tak klidně vol patky (nebo aspoň do nadpisů). Pokud je to modernější web, tak by ho patkové písmo srazilo. Leda tak nějaký slab do nadpisů, ale patkový text v těle webu by působil příliš konzervativně.

  5. lVlorf3us: jasně, souhlas. Jen bych poznamenal, že patkové písmo na webu se dlouho nedoporučovalo používat právě kvůli dpi monitorů (ve srování s tiskem bývalo cca 4x nižší) a způsobovalo horší čitelnost písma. Dnes tady máme mobily s dpi 400+, máme tady u notebooků 4k obrazovky a doba jde tímhle směrem, patkové písmo může zase zažívat renesanci.

    Osobně upřednostňuji patkové pro delší texty, proto jsem i napsal svojí odpověď, na nekonkrétní otázku se moc konkrétně odpověď nedá, jen vím, že autor se pokouší o internetové magazíny a proč nezkusit něco nového? :) Určitě nechci prosazovat patkové za každou cenu, správně jsi napsal, že se tolik nepoužívá a že rozhodnutí je na grafikovi/designerovi, který má na starosti typografii, je to mnohem komplexnější problém.

    Pro inspiraci patkové písmo u nás z velkých zpravodajských portálů používá třeba ihned.cz nebo novinky.cz. Z těch zahraničních třeba theguardian.com nebo nytimes.com. Z těch nezpravodajských portálů má patkové třeba ebay.com nebo zoot.cz. Bezpatkové má ale výraznou převahu.

Hostujeme u Server powered by TELE3