Automotive magazín Vehiklo Ventil + Facebook Vehiklo Ventil (8700 likes)
Zobrazují se odpovědi 1 až 6 z 6

Vyplatí se zřízení ŽL?

 1. Dobrý den,

  při MD jsem si začala přivydělávat psaním textů (na DPP). Tato činnost mě zároveň i baví a dokážu si představit, že až bude více času, budu se jí věnovat více.

  Stále častěji ale narážím na omezení, kdy je požadována faktura. Bohužel v této oblasti nemám žádné zkušenosti a hodně tápu. Setkala jsem se TOTIŽ s názorem, že je třeba si vždy zřídit ŽL, ale také s tvrzením, že tvorbu textů lze fakturovat pouze dle autorského zákona.

  Nač se tedy vlastně ptám? Má smysl si vyřizovat ŽL v případě výdělku max. několika málo tisíc měsíčně? Nebyly by náklady ve výsledku vyšší? Jako naprostý laik nevím, co je dále třeba (datová schránka, EET apod.).

  Děkuji a prosím o shovívavost :-)

 2. Co se právě děje na Webtrhu?

 3. Já tvrdím, že copywriting všeho druhu lze napasovat na autorský zákon a živnost není potřeba. Jsou tu i tací, kteří tvrdí opak. Osobně bych si ho kvůli pár tisícům měsíčně nedělal.

 4. Oběma děkuji. Ale jak je to v případě autorského zákona s platbou sociálního a zdravotního pojištění? Samozřejmě toto by se mě týkalo až po skončení MD...

 5. V případě živnosti to po MD spadne do hlavní činnosti a budete muset řešit povinné zálohy. Ideální je najít si k tomu nějakou práci na hlavní úvazek (klidně na pár hodin) a pak mít tu živnost jako vedlejší a zálohy budete mít vypočítané z toho co si opravdu vyděláte. Tak jako tak, při tak malých výdělcích se vyplatí buď živnost nemít, nebo jen jako vedlejší.

  Problém je ale v tom, že autorská tvorba bez ŽL má docela velké nevýhody, které život rozhodně neusnadňují. viz odkaz co jsem vložil. To IČ je určitě fajn mít. takže za mě se někde upíchnout do zaměstnání a k tomu mít vedlejší živnost.

 6. Citace Původně odeslal Tomáš Maňhal Zobrazit příspěvek
  V případě živnosti to po MD spadne do hlavní činnosti a budete muset řešit povinné zálohy. Ideální je najít si k tomu nějakou práci na hlavní úvazek (klidně na pár hodin) a pak mít tu živnost jako vedlejší a zálohy budete mít vypočítané z toho co si opravdu vyděláte. Tak jako tak, při tak malých výdělcích se vyplatí buď živnost nemít, nebo jen jako vedlejší.

  Problém je ale v tom, že autorská tvorba bez ŽL má docela velké nevýhody, které život rozhodně neusnadňují. viz odkaz co jsem vložil. To IČ je určitě fajn mít. takže za mě se někde upíchnout do zaměstnání a k tomu mít vedlejší živnost.
  Tak nějak mně to také vycházelo jako nejlepší varianta. Děkuji

Hostujeme u Server powered by TELE3