logo
01.06.2018 22:32
31
Z Decathlonu jsem nedávno kupoval kolo za 7.500 Kč. Jezdím asi 5 km denně a plně vyhovuje. Rockrider 520.

Co se právě děje na Webtrhu?

06.03.2019 15:14
32
Výběr kola je jistě důležitý, ale neméně důležitý je pro cyklisty i správný výběr análního lubrikantu vhodného pro cyklistiku:

Jak se v sedle nezadrhnout – cyklistický krém část I. - SPORTIQUE - ACTIVE BODY…

Sezona cyklistky je zpátky. To to trvalo! Pokud nejste pouze rekreační cyklisté, patrně už jste zaznamenali existenci krému, který se natírá na nezvyklé partie. Pořád se jedná tak trochu o tabu, mluví se o něm spíše polohlasem. Věci nepomáhá ani název, pod kterým u nás vešel ve známost – nicneříkající „krém pro cyklisty“, ochranný krém nebo krém proti opruzeninám. V angličtině stačí mezi zasvěcenci pronést chamois a všichni hned vědí, která bije. Pokud šlapete do pedálů čím dál více, budete se s ním však setkávat čím dál častěji, proto není od věci si o tomto fenoménu něco povědět.

Trocha cyklistické historie: Specificky cyklistický chamois krém byl vyvinut v době, kdy cyklo kraťasy měly koženou vycpávku pro zpříjemnění dlouhých hodin v sedle. A tato vycpávka se vyráběla z kůže kamzíka horského (chamois). Pokud nebyla správně udržována, měla tato měkká kůže tendenci vysychat a tvrdnout, a to už pak nebylo moc příjemné poježděníčko. No a zde se poprvé přistoupilo k užívání zvlhčovacího krému. Zajímavou historickou perličkou je, že kdysi jezdili cyklisté s neuvařeným hovězím stejkem mezi nohama, aby se o sedlo příliš neotlačili... A po skončení závodu měli i večeři, kterou hodili na oheň.

Naštěstí dnes už nemusíme sedat na kusy mrtvých zvířat – vycpávky cyklošortek jsou ze syntetiky. Krém však zůstal - už se s ním nevyspravují vycpávky, ale kůže jezdce samotného. Jedná se ve zkratce hlavně o ochranu před odřeninami, mnohem spíše než o lék jde o potřebnou prevenci. Cyklistické krémy jsou svého druhu lubrikanty – jejich primárním úkolem je snižovat tření. Pokud se vydáváte na delší jízdu, může troška krému znamenat podstatný rozdíl. Šlapání do pedálů je opakovaný pohyb a opakovaný pohyb může na citlivých místech způsobovat podráždění, vyrážky, opruzeniny a odřeniny... A v opravdu nepříjemných případech i absces. Řada cyklistů používá to, co dům dá, aby si od problému pomohla: vazelínu, koňskou mast, dětský pudr. Může vám zafungovat, většina se ale shoduje, že tyto alternativy nejsou vždy stoprocentní, nadto je třeba je aplikovat velmi často, navíc mívají nepříjemné vedlejší efekty (zahřívání, což v horkých dnech opravdu není žádoucí), zápach, nebo mastnota (v případě vazelíny).