logo
20.04.2018 11:05
1
Zdravím,
chtěl bych prosím znát Váš názor ohledně počtu IT pracovníků na firmu. Popřípadě finančního ohodnocení.

Firma je situovaná ve městě do 30 000 obyvatel. Jedná se o výrobní firmu o +-150 zaměstnanců THP+výrobní pracovníci. Pracovních stanic + virtual serverů je cca 80.

Firma disponuje komplexním informačním systémem pro docházku, výrobu, mzdy, prodej, nákup atd.

Současný stav je takový, že jeden zaměstnanec se plně věnuje informačnímu systému, kde provádí úpravy, opravuje chyby, provádí další vylepšení systému.

Druhý IT zaměstnanec zabezpečuje ostatní věci jako je HW a SW firmy. (instalace stanic a správa stanic (doména atd.), správa serverů (windows server+linux), zálohy, tiskárny, nákup spotřebního materiálu pro IT techniku, správa sítě, zabezpečení atd. prostě aby vše fungovalo.

Teď má otázka. Je reálné aby tohle vše zastupoval jeden IT pracovník s nějakým outsourcingen? Co zastupitelnost ?

Děkuji za vaše reakce.
20.04.2018 11:39
2
Těžko posoudit bez znalosti chodu firmy.
Moje zkušenost před mnoha lety z podobné situace ve velikostně podobné společnosti. Zůstal jsem sám jako IT pracovník na vývoj a starost o HW/SW, servis zajišťovala externí firma. Prvních pár měsíců se všechno jevilo OK, ale pak se začalo přecházet na model - žádný vývoj a rozvoj, veškerá síla už šla jen do údržby, hlavně když přišla vlna stárnutí počítačů, externí firma naštěstí fungovala dobře. Vedení nechtělo nic měnit, spíš šetřit, tak jsem odešel a nevím, jak to bylo dál. Většinu znalostí jsem si samozřejmě odnesl, aniž by byl někdo, kdo by je chtěl převzít. Podotýkám ještě, že na plat jsem si stěžovat nemohl, ale už nebylo v lidských silách to všechno obstarat a přežít.
20.04.2018 11:57
3
Popravdě to si dovedu těžko představit. Pokud je jeden specialista na aplikaci a druhy se stará o HW a celkové infrastrukturu + nákupy. Pokusy za každou cenu ušetřit na IT mají většinou velmi bolestivé konce...
20.04.2018 12:41
4
Outsourcing pravidelne IT cinnosti firmou je pomala cesta do pekel!
Navic kdyz Vam to ted funguje....
Zkuste spis optimalizovat veci co maji ti dava IT zamestnanci na starost (pokud maji volnoust a schopnosti sami budou vedet co) a nasledne usetreny cas investujte do rozvoje IT casti ve firme.
20.04.2018 13:08
5
No jde o to, že v rámci úsport chce firma ušetřit na IT oddělení a tak udělat to, že by fungoval jeden IT pracovník.

Myslím si to samé co JakubStan. Problém je, že v informačním systému dochází neustále k nějakým problémům. A když vám do toho příjde x lidi, že něco potřebují tak se to moc nedá. Další problém je co zastupitelnost. Osobně si také nedokážu představit dlouhodobé fungování IT oddělení na jednom člověku.
20.04.2018 14:10
6
Sedlis > Poviem ti moju realnu skusenost. Mensia firma asi 50 zamestnancov, velkoobchod. Asi tak 20 pocitacov. Vsetok software pre spracovanie objednavok interne naprogramovany. Od dodavatale bolo len uctovnictvo. Ked som nastupil boli sme dvaja programatory. Potom kolega odisiel. Vyvoj sa posunul na externu firmu, ale stale sa bezelo na povodnom systeme. Po 3/4 roku som to vzdal o odisiel prec. Este novy system stale nebol. Ziadna dovolenka, ziadna moznost ochoriet. Firma pracovala na 3 smeny. Takze normalny stav, ze mi volali o pol noci a rano do prace.

Len tak by som sa vedenia firmy spytal, ze co budu robit, ked sa nieco poserie a ten clovek bude na dovolenke niekde v chorvatsku ? Stiahnu ho odtial alebo bude odtial hasit problemy ? Ochorie. Ked externa firma, tak napr za ako rychlo zareaguje externa firma ked Vam klakne server ? Kolko hodin si moze firma dovolit ten vypadok ?

Sedlist > Ten informacny system ste mali naprogramovany interne ?
20.04.2018 14:16
7
Spíše si myslím, že by se měl jeden IT pracovník přibrat a ne jednoho odstranit.
20.04.2018 14:38
8
qwertr > informační systém implemetovala firma spolu ze zaměstnanci firmy. Ale jedná se o "otevřený" systém, který si můžeš upravovat v určitých hranicích dál apd.

Netmo > taky už jsem na to pomyslel, na informační systém by měli být dva lidi, protože se mi zdá, že se dělá pouze a jen údržba, ale neposunuje se to nikam dál. Co se implementovalo před x lety dnes už není aktuální a šlo by to udělat efektivněji, ale bohužel vedení je jiného názoru a dochází na šetření na IT oddělení, který je ať chceme nebo nechceme hlavním oddělením ve firmě pro udržení konkurence schopnosti na trhu, to můj názor

Podobných reakcí se mi dostalo od lidí z IT, kteří prostě raději odešli, protože s tím nebyli schopni nic moc udělat.
16.05.2018 18:12
9
2 je naprostý minimum... obvyklý obrázek.. celá firma stojí na aplikaci a sítích a pc, ale chtějí to mít "zadarmo"..

utéct.. byl jsem té pozici pár let a zabalil jsem to (a to jsem postupně odmítal vše a najímal si firmy na vývoj atd..) ale jen je řídit (hádat se zloději co jen účtovali hodiny bezv ýsledku) zabíralo půlku doby..

utéct, utéct... vykašli se na ně..
a pak tam dojde outsorcing kde budou vykazovat 6 lidí (měsíc) za 860k faktura (to jsem viděl) :-)) a platí to už 2 roky:-)