logo
04.02.2018 00:07
1
Zdravím všechny webtržníky, které zajímá toto téma.

úvod
Poté, co jsem do jednoho tématu stručně napsal uživateli Panv12 jak to chodí na eBay, začalo mi najednou chodit více zpráv, z čehož soudím, že je o tyto informace z české komunity docela velký zájem. A nedivím se tomu. Je tam opravdu velký trh a člověk se tam naučí velmi dobře jednat. Já se navíc díky tomu vyznám v lidech mnohem více než předtím.
Důvodem proč jsem s tím začal byly mé zdravotní problémy, kdy zlepšení nehrozí a a naopak je to horší a horší. Tudíž jsem ze dne na den přišel o velmi dobře placenou práci programátora v zahraničí, která mě moc bavila a s přihlédnutím ke svému aktuálnímu zdraví jsem musel honem vymyslet co dál.
Toto byla jedna z možností, která se mi po měsíci a půl tvrdé dřiny a neustálého učení začala pomalu vracet. Nicméně příjem, který jsem do té doby měl jako programátor, tak tohoto přijmu jsem dosáhl až po 7 - 8mi měsících neustálého učení a testování a po roce a půl stálého stoprocentního nasazení mám už příjem 2.5 násobný. Mám v Čechách vystudovanou ekonomiku a účetnictví, takže jsem si spočítal kolik si díky svému předchozímu vysokému příjmu mohu vydělat.
---
Mohl jsem si na vedlejšku vydělat hodně, ale limitovala mě povinnost přihlásit se jako IO k DPH (identifikovaná osoba) po překročení pevně dané roční částky 326 000 Kč. Takže už jedu na firmu, kterou mám registrovanou v zahraničí.

Jak mám začít?

Tak prvním krokem je si rozmyslet, zda chci prodávat lokálně nebo globálně. Pokud lokálně, najedu si na jazykovou mutaci, kterou ovládám. Pokud je to němčina tak ebay.de/at/ch. Pokud je to angličtina ebay.co.uk ebay.ca, ebay.co.au nebo ebay.com, který je zároveň také globální == vaše nabídky se zobrazují na všech jazykových mutacích.
Dobře takže co dělat, když už jsem si promyslel, jakou cestou se vydám? Ukážeme si globální verzi, tedy ebay.com

1. Registrace eBay & PayPal účtu

1.1. eBay
- Půjdeme na ebay.com a klikneme na register.
- Otevře se nám registrační formulář, kde nejprve vybereme jaký typ účtu chceme založit
a) Personal Account (osobní účet)
- tento účet slouží jen pro občasný prodej a ročně na něj lze vydělat maximálně 2500 EUR/USD = pokud zvolíte tento typ hlídejte si to! Jinak vám sami zavolají proč ještě stále jedete na osobním účtu a nevyplnili jste firemní, budou žádat IČO a DIČ a jiné zezačátku blbosti s tim spjaté. Nicméně doporučuji tento účet na zkoušku, zda mě to bude vůbec bavit.
b) Business Account (obchodní účet)
Tento účet je vhodný, pokud to na eBay myslíte vážně a chcete to tam rozjet ve velkém - ano jde to když víte jak argumentovat. Pokud to tedy myslíte vážně, vyplňte tento typ účtu
--
Máme založený eBay účet a nyní se vrhneme na Paypal, který je chtě nechtě na eBay nejlepší.
--
1.2. PayPal
Půjdeme tedy na paypal.com, kde máme dvě možnosti jak se zaregistrovat. Buďto můžeme kliknout na Get Started, kde to půjde krok za krokem, nebo si můžeme rovnou zobrazit celý formulář kliknutím na Sign Up. Než nás to pustí dál, vybereme napravo, zda chceme Personal Account nebo Business Account. Poté v dalším kroku musíme zadat emailovou Paypal adresu (je to Váš email). Dále klikneme na Next a už máme před sebou celý registrační formlář.
Po vyplnění formuláře Vám přijde na Email potvrzovací email a po kliknutí na odkaz už se můžete přihlásit.
Po přihlášení musíte dříve či později vyplnit další data. Doporučuji to udělat hned poté co jsem si prošel jejich procedúrou, když jsem to nevyplnil včas. :)
Tudíž po přihlášení klikneme na Profile a zde vybereme Profile and Settings (Profil a nastavení). Zde vyplníme vše v My Business info a v My money.
Po vyplnění všech informací včetně bankovního účtu, debetní karty a dalších věcí, které si stejně o vás můžou sami zjistit když budou chtít jelikož jste podnikatelé přichází další část.
---
Tímto máme prozatím Paypal a eBay účty vytvořené a pojďme na krok 2.

2. Ověření účtu (Account Verification) - nutná plynulá hovorová angličtina

Máme zaregistrováno, zbývá to už pouze ověřit. Půjdeme do prodejní sekce tak, že si rozbalíme nabídku My eBay a vybereme Selling.

poznámka: eBay má dvě rozhraní pro prodejce Basic selling dashboard a eBay seller Hub, který mně vyhovuje více.

Po zobrazení klikneme na Request higher selling limits v základní sekci nebo Request selling more v Seller Hub. Přesměruje nás to na stránku, kde máte na výběr Talk to us on the Phone. Označíme a půjdeme dál a přesměruje nás to na stránku

Contact us and we'll be happy to help
ve spodní části máte na výběr telefon - linka zdarma můžete volat z mobilu nebo přes Skype - a také email. Doporučuji telefon vyřešíte tento problém rychleji. Jakmile vytočíme číslo, zeptají se nás proč voláme. Řekněte kvůli ověření účtu a oni vás přepojí na volného asistenta (doba čekání 8 - 15 minut).
Ten to s vámi probere a všechno se ověří pak ho požádáte o přepojení na Paypal - díky tomu nemusíte volat na paypal linku, která není zdarma, ale když vás přepojí na Paypal z eBay, máte to zdarma a hovor platí eBay. Na paypalu se vás také zeptají na několik věcí první otázka bude, zda jste majitel/ka účtu a pak několik dalších dotazů. Poté až vše vyřídíte vám přijde email, kde vás informují, že účet byl ověřen. Jo kvůli ověření debetní karty si z Vašeho účtu strhnou dolar, který vám tam druhý den pošlou zpět.
--
Tím jste úspěšně dokončili proces ověření Paypal a eBay účtu.

Nyní je na řadě prodej. A hned přijde první zklamání, kdy zjistíte, že můžete prodat tušim 10? položek. Už je to dlouho tak nevím, zda to bylo deset nebo padesát. Pokud deset, lze to zvednout. Jak se dozvíte v kroku číslo 3.

3. Najděte si svého dodavatele

Říkáte si ,,No jo, ale proč si mám hledat dodavatele, když můžu stejně prodat jen 10 položek?" Ovšem, avšak můžete to zvednout tak, že si najdete nějakou firmu, která se zabývá velkoobchodním prodejem. Musí to být firma LTD nebo Private Limited Company, nebo INC (v CZ akciovka). Je úplně jedno jestli od nich chcete něco odebírat nebo ne. Toto slouží jen jako vstupenka pro získání vyšších prodejních limitů.
--
Takže přejděme do části, kdy už jsme si firmu našli. Budete potřebovat následující informace:

- název společnosti
- sídlo společnosti (včetně země)
- jaké zboží nabízí
- jaké produkty od nich odebíráte (prostě tam něco najděte a řekněte to a řekněte jich více než jeden)
- jaké množství potřebujete => tady buďte rozumní a nečekejte, že vám dají hned 100 nebo 500 položek. Pro začátek bohatě stačí 50 v případě 10 položek nebo 100 v případě 50 položek
---
Po sdělení informací vám limity ochotně zvednou, aniž byste tam prodali jediný kus.
Tím máte vyhráno a už konečně můžete něco nabízet. Nyní si rozmyslete co chcete vlastně nabízet, kolik položek (pro začátek stačí klidně 5 od každého abyste tam mohli mít 10 položek po 5 kusech.
NEčekejte, že budete moci ihned prodávat například digitální zboží (e-knihy, filmy, software...) na to s 0 hodnocením rovnou zapomeňte. Musíte začít s fyzickým zbožím a o tom řeknu více v kroku číslo 4

4. Zdroje zboží

Zboží můžete brát klidně z Aliexpressu, ale v žádném případě to neříkejte eBayi při žádosti o vyšší prodejní limity. Rovnou vás pošlou do háje protože Aliexpress je na černé listině a v horším případě vám zakážou prodej. Já osobně ho na něco využívám a na většinu mám jiné zdroje a pro eBay mám jiné zdroje, které vím, že projdou jejich sítem.
K dispozici máme vskutku kvanta zdrojů. Jak mezi nimi vybrat ten správný? Tak v prvé řadě si musíme důkladně promyslet co budeme prodávat a komu to budeme prodávat.
--
Po vybrání zdrojů ,,pro eBay" zavoláme znovu na eBay a požádáme je o zvýšení limitů. Přijmeme jejich návrh případně požádáme o zvýšení o 20 více než je jejich návrh - více Vám z mé zkušenosti nedají až později, až budete mít historii (feedback).
!! V žádném případě !! se nesnažte konkurovat cenou. Číňany prostě neporazíte. Naopak snažte se vyniknout jinak, pak ty Číňany můžete klidně porazit - vlastní zkušenost u několika produktů. Konkurovat cenou je dlážděná cesta ke krachu.
Takže máme dodavatele a povedlo se nám zvýšit limity. Přejděme ke kroku číslo pět, kterým je vystavování zboží.

5. Vystavování zboží

Tak už se postupně dostáváme do té nejzajímavější části prodeje a tím je vystavování zboží.

Před vystavením si vytipovaný produkt najdeme u konkurence a podíváme se jakým stylem prodávají - mají profi layout? Co nabízí zákazníkům za služby? Pokud to z toho nevyčtu, koupím si u nich jeden kus - jo vážně jeden kus a otestuju si jak fungují a co případně poskytují za přidanou hodnotu. Po tomto průzkumu začneme tvořit nabídku a v průběhu vytváření se zamyslíme co bychom tak mohli zákazníkům nabídnout abychom si obhájili vyšší cenu (ono Vás vždy něco napadne). Ale POZOR! vyberte jen to, co jste schopni opravdu splnit. Jakmile to nesplníte a narazíte na ,,aktivního zákazníka" můžete mít pěkný vroubek u eBay a pamatujte na jedno - dokazovat musíte VŽDY VY. Vždycky! Je úplně jedno, že za to nemůžete dokažte to. Bez toho Vám kupující nemá povinnost peníze vrátit - to je politika eBay a nic s tím neuděláte.
---
Po ujasnění si co budete poskytovat za servis navíc dokončete nabídku. U přepravy (lokální i mezinárodní) dejte zákazníkovi VŽDY vybrat mezi bezplatnou pomalou dopravou (Free Shipping), která v Číně vyjde na 2 - 25 Korun v závislosti na hmotnosti zásilky a mezi placenou (expresní, případně o něco rychlejší) dopravou. Jsou lidé, mezi které se řadím i já, kteří si v některých případech raději připlatí 5 dolarů za dopravu a přijde jim to do 2 týdnů místo dopravy zdarma, kde to v případě ČR trvá 3 - 5 týdnů a když je Vánoční sezona, kdy jsou třídírny a překladní střediska zavalená balíky nebo mají prázdniny či něco jiného, může se to protáhnout až na 10 týdnů. V takovém případě VŽDY zákazníka na tuto skutečnost upozorněte - pomůže Vám to vyhnout se případným konfliktům protože ,,Mně to prostě za těch 5 týdnů nepřišlo chci vrátit peníze nebo dám podmět na eBay". Pokud Vás to naštve, tak se před odpovědí uklidněte, prověřte kde to vězí a teprve pak napište informace zákazníkovi.
Oops, teď jsem si všiml, že jsem plynule přešel od vystavování k prodeji. No nicméně po dokončení nabídky, zadání množství, napsání všech podmínek (Terms and Conditions, Shipping policy, Return Policy nebo Terms of Refund... je na vás co si tam dosadíte) si vše třikrát pročtěte (já to teda poslouchám), poté požádejte ještě někoho, protože může vidět chybu, které si vy nevšimnete a poté nabídku pošlete ke schválení.
--
Pokud Vám nabídku schválí, napíší Vám mail s předmětem Your offer has been confirmed. Tak a nyní už máte nabídku oficiálně na trhu.

Kolika způsoby lze produkty vystavovat a jiné další informace kolem prodeje a jednání se zákazníky vám napíšu až zítra už je na mě dost hodin.
04.02.2018 00:38
2
Super příspěvek , jen trochu OT pro ostatní uživatele - tak vidíte, že mé působení zde není zbytečné. Pokud se objeví kvalitní informace, tak je po ní poptávka. A podle statistik soudím, že i základní dotazy mají smysl. Smysl působení zde je právě vytvářet vlákna od základního problematiky až po pokročilejší partie. A to bez základních otázek prostě nejde...

Btw: Je krásně vidět myšlení komunity, vše do PM a nesnaha sdílet informace a jen urážet. Přijde mi zvláštní nazývat někoho trollem jen proto, že se snaží o sdílení kvalitních informací. Naštěstí se zdá že existují lidé kteří takto činí a do té doby hodlám pokračovat v základní zbytečných vláken z kterých vzejde třeba takto kvalitní příspěvek nebo třeba kvalitní odkazy pro samostudium atp..
04.02.2018 01:27
3
Pěkný popis, jen tedy já nikdy na paypal volat nemusela. Na ebay jsem zavolala jen jednou a stačilo. A paypal účet mám personal a několik let na něj přichází platby bez problémů a nikdo po mě nechtěl změnu na Business. Asi záleží jak kdy a jak u koho...
04.02.2018 10:37
4
Dobrá práce, díky za informaci.
04.02.2018 12:37
5
Keran Já na Paypal volat musel, protože jsem měl hodně pohybů a přesáhl jsem za 14 dní 2500 EUR - konkrétně o 610 EUR, takže jsem jim pak musel dodat dodatečné informace, což je i důvod proč jsem to zmínil hned na začátku - aby s tím pak ostatní neměli problém a nedivili se, že mají najednou zablokovaný Paypal.
Já jim tam musel posílat i doklady od společnosti což, když si to prý zařídíte na začátku po vás ani nebudou chtít.

---------- Příspěvek doplněn 04.02.2018 v 15:20 ----------

Takže jak už jsem slíbil včera v noci, doplním toto téma ještě o několik sekcí, ať máte zhruba představu, jak to tady chodí.

6. Nástroje pro vystavování produktů

Toto je vlastně velmi zajímavé téma. Máme totiž hned několik možností, jak začít vystavovat. Tyto nástroje budu komentovat ze svého úhlu pohledu a ze zkušeností s nimi.

1) Vystavování pomocí webového rozhraní eBay

Toto je dle mého nejhorší možná varianta, jak vystavovat na eBay. Je to hrozně nekomfortní, špatně napsané a tím nekompatibilní pro software k zpřístupnění (VoiceOver - Mac, Windows -JAWS, Supernova Zoomtext...), Pro mě tedy tato varianta byla děs a hrůza. Jinak je tu všechno co k tomu potřebujete, kategorie, výhody produktu, pro koho je určen... ale profi nabídku bych v tom určitě nedělal. Od toho nám slouží úplně jiné nástroje.

Jediná možnost jak v tom udělat profi nabídku je najít si nějaký online HTML/CSS WYSIWYG (Drag & Drop) editor. Poté si jen zkopírujete zdrojový kód, přepnete si na ebay text na html a vložíte to tam. Je to krkolomné, zbytečně složité existují lepší cesty.

2) Vystavování pomocí SW třetích stran

Mnohem komfortnější, rychlejší a snažší cesta, jak rychle profesionálně vystavit produkt na eBay.

2.1.) Software pro MAC

Tady jsem osobně zkoušel dva placené nástroje - iSale (www.equinux.com) a GarageSale (iwascoding.com. Nakonec jsem zakotvil u GarageSale. Mimo GarageSale si ještě nechávám navrhovat grafické šablony od profíka, který mi udělá grafiku a já už si to naskriptuji dle svých potřeb.
Pro tuto činnost využívám aplikaci Atom (www.atom.io), což je velmi šikovný, profesionální, velmi dobře upravitelný nástroj nejen pro skriptování ale také pro programování.
Takže tady si udělám celou šablonu pomocí HTML5 a CSS3 a JS. Zpravidla to stačí, někdy je však zapotřebí ještě dalších technologií.

Poté co mám šablonu hotovou a vše potřebné mám nahozeno na svém cloudu (zdrojové kódy plus zdrojové soubory), kde mám 100 GB prostoru za 5 USD/rok. Otevřu si GarageSale a všechny odstavce, obrázky, videa atd. jednoduše vložím stylem Drag & Drop. Poté vyplním dopravu a všechny podmínky (lze to vyplnit jednou a pak ho přimět, aby si vše zapamatoval == další úspora času. No a poté to nechám ještě někoho zkontrolovat, zda tam nejsou logické nebo pravopisné chyby.
Tím vlastně dokončím nabídku, která vypadá profesionálně, má jedinečný design, šablona je responsivní, zvládá i větší text a obsahuje tagy Blind Friendly, takže k nákupu na mých shopech nepotřebujete ani zrak. :)
--
iSale stál 99 USD v době kdy jsem ho před rokem kupoval. Kolik stojí teď nevím, můžu klidně zjistit. Ten mi moc nesedl. Nabídky tam šly tvořit docela krkolomě, takže to prostředí působilo zmatečně a nebylo tak intuitivní.
Tudíž jsem ho využíval jen velmi krátce asi čtrnáct dní.
Nicméně musím říct, že je ten program docela drahý, když vezmete v potaz, že GarageSale stojí 79 dolarů a umí toho mnohem více, máte okamžitou podporu, vývojáři rychle reagují na nenadálé změny eBay. Takže pro mě je to společně s Atomem software číslo jedna na vystavování. Ale věřím, že iSale si také najde své příznivce.

To by bylo vše k nástrojům třetích stran na Macu a přejděme k Windows.

2.2.) Software pro WINDOWS

Tady jsem zkoušel jen jeden nástroj jménem Turbo Lister. Tuším, že ho vydal sám eBay, ale já tu v současné době nemám nic s Windows, takže si tuto informaci budete muset zjistit sami.
Turbo Lister není špatný, ale nástrojům pro Mac se rovnat nemůže ty jsou mnohem dál a mnohem lepší. Nicméně je to dobrá možnost jak se vyhnout klasickému webovému eBay listeru.
Bohužel více těchto nástrojů na Windows neznám, takže tento jeden software bude ode mě všechno.
--
3.) Online vystavování pomocí webové služby

Nyní je čas se přesunout ke třetí možnosti vystavování a tím je online vystavování pomocí webové služby, která zahrnuje i cloudové úložiště na všechny zdrojové soubory a také obsahuje mnoho profesionálních, zpravidla responsivních šablon, které si můžete vždy nějakým způsobem částečně upravit k obrazu svému.
Těchto služeb je opravdu kvantum. Není jich jen pět nebo deset je jich mnoho. Tudíž je tu všechny nevyjmenuju, avšak uvedu alespoň ty nejznámější (Auctiva, Ventio, Push Auction...).

Auctiva

Tento nástroj je mezi prodejci asi nejznámější. Přitom nevím proč. Upřímně nejlepší rozhodně není a za ty peníze toho moc nedostanete. Domnívám se, že ovládání pro toho kdo nedělá v IT a vidí tuto službu úplně poprvé je velmi složité. Nicméně je tu mnoho videonávodů, takže se člověk brzy zorientuje. Ovšem já mám raději nástroje, kde se přihlásíte a můžete začít tvořit.

Máte tu k dispozici asi 1800 šablon pro všechny kategorie na eBay. Stačí si vybrat kategorii a vyfiltruje Vám to šablony přesně pro tu kategorii.
Poté si můžete vybrat jak chcete mít uspořádané obrázky, zda chcete formou galerie, nebo chcete obrázky horizontálně či vertikálně a kolik jich chcete - je libo 5 nebo 8 obrázků? není problém. Je to dosti přispůsobitelný jakmile se v tom zorientujete.
Varianty se tu tvoří o něco hůř než na eBay. Tím hůř mám na mysli, že to napoprvé musíte hledat. Jakmile to najdete, musíte se naučit ty varianty vytvářet. Avšak i na toto existuje instruktážní video. K dispozici tu máte také cloud na obrázky, který je v ceně předplatného. Na jednu nabídku lze dát až 24 fotografii, což není moc avšak je to 2x více než dovolí eBay. S novými pravidly platnými od ledna však existují fígle, jak dostat do nabídky obrázků více než těch 24 co bylo maximum dříve. Takže vlastně tím, že nám zakázali do nabídek vkládat aktivní content (obsah) nám vlastně umožnili dělat nabídky mnohem hezčí, poutavější a více přizpůsobitelné, aníž bychom porušovali pravidla eBay. Takže já osobně toto omezení považuji za pozitivní a to z toho důvodu, že jsem se tak naučil nabídky tvořit lépe.
Auctivu jsem naposledy zkoušel na 30 dní v lednu a dříve jsem jí měl na jednom účtu předplacenou, avšak nevyhovovala mi, tudíž jsem předplatné dál neprodloužil.
Stránka není konzistentní takže pokud používáte v prohlížeči větší písmo, tak vám nepůjde na některá tlačítka kliknout. Snad to brzy opraví.
Samozřejmostí je také hromadný import, kdy lze použít buď .xml soubor nebo .csv soubor. Toto jsem zkoušel, funguje to dobře. Pokud máte nabídku dobře napsanou, není třeba jí dále editovat, pokud však v nabídce chybí některé prvky, které Auctiva považuje za standard, budete je muset do nabídky doplnit, případně ji lépe upravit. Vše záleží na tom, v jakém stavu se vám nahraje.
Samozřejmostí je také automatické posílání personalizovaných zpráv, kdy jich můžeme mít více. Například po zakoupení a uhrazení objednávky přijde zákazníkovi email ,,Děkujeme za objednávku bla bla..." a potom druhý mail, kde budou buď podrobnější informace o objednávce nebo pokud máte digitální produkty, tak můžete připravit personalizovaný email, ovšem pokud prodáváte licenční klíče, je dobré mít externí databázi, která ani nevyžaduje vysoké nároky na výkon serveru. Ovšem to už je pokročilejší část a je lépe tuto část propojit s jinými nástroji než je Auctiva. Tady to totiž nefunguje tak, jak byste očekávali nebo tak jak byste si přáli. Dále si tu můžete nastavit automatický feedback pro zákazníka, kde lze opět nastavit, zda má být personalizovaný nebo ne, můžete si napsat vlastní komentář pro zpětnou vazbu kliknutím na Custom Feedback.
No Auctiva má opravdu hodně nástrojů, které jsou dobré pro malý až středně velký business.

Pokračovat budu asi tak za dvě hodiny až přijdeme z procházky. Tak se zatim mějte a případně pište co dál by vás zajímalo.
04.02.2018 16:11
6
Super články, těším se na pokračování.
Díky - obrovský respekt
04.02.2018 17:15
7
Hezké shrnutí, muselo to dát práci.

Co se týče mojich zkušeností z dřívější doby tak:

Aukční nástroje:

mám zkušenost s Turbo Listerem, který byl vyvíjem v dobách Win XP a dle toho vypadá dnešní použitelnost. Na svojí dobu ok, ale pak začal ztrácet dech a člověk brzo začínal narážet na limity. Například když člověk měl několik tisíc zalistovaných položek byla synchronizace ukrutně pomalá. Chyběl mu například i rozumný nástroj na hromadnou editaci obsahu. Například když jeden rok eBay zakázalo v těle textu email a člověk musel změnit několik tisíc aukcí/položek.

Konkurence

Skyppy2000 číňanům fakt nejde konkurovat cenou, člověk si musí najít jiné cestičky ideálně produkty co nikdo nemá. Není to jednoduché, protože na eBay jdou lidi převážně po ceně. Vybudovat si základnu produktů které se vyplácejí je velmi zdlouhavé a drahé. Zdaleka na to nestačí promo listing a tak člověk velmi často zkouší metodou pokus-omyl a jelikož se za listing platí vybudovat si základnu produktů trvá dlouho. Počítejte minimálně rok.

Limity

Limitů je na eBay spousta (zde jsou možné drobné odchylky již nějakou dobu na eBay nejsem). Asi první na které člověk narazí je na prodejní. Bud' je může překonat metodou jak říkal Skyppy2000 nebo jít tradiční cestou kdy jsou mu postupně za prodeje a získané feedbacky limity postupně navyšovány. Ze začátku se limity mění doslova po desítkách, na smysluplnější čísla se člověk dostává až po půl roce a určitém obratu. Spousty prodejců to děla tak že kupuje od číňanů cetky za centy, tím získává hodnocení a zároveň prodává své produkty i pod cenou a tím získává obrat. Dříve zároveň platilo že čím lepší hodnocení tím nižší poplatky a zároveň více promo listingu zdarma od eBay.

Finance

Je to disciplína která k eBay neodmyslitelně patří a patří k nejnáročnějším. Jakmile budete mít hodně produktů, tak brzo opustíte aukce a přejdete na tvz. Store což jsou obchody na eBay. Store sice umožní vlastní identitu a levnější zalistování produktů, ale již je to pevný náklad. V současné době 350$ měsíčně. K tomu je třeba připočítat provize z prodeje, fee za zalistování a disputy kterým se člověk nevyhne. Poměrně často jsem pak měl měsíční fee jen na eBay přes 1 000$. Pozor! od cca 500$ už nebude stačit mít jen paypal, ale musíte povolit čerpání poplatků i ze své platební karty.

Dispute aj

Ikdyž člověk je sebepoctivější obchodník tak se disputum nevyhne. Zboží se může ztratit, může dorazit pozdě či na druhé straně je podvodník. Tak či onak, velmi často eBay dává pravdu zákazníkovi ikdyž nemá pravdu (ale není to tak extremní jako na Amazonu) Je nutné s tím počítat, nejenom finančně ale i co se týče ratingu. To že zákazník nedá negativní rating, neznamená že ebay si toto nezahrne do svých statistik. A to samozřejmě v extremním případě (více dispute) může znamenat i zavedení větších limitů nebo zákaz prodávání v nějaké kategorii.

eBay je skvělý nástroj na testování prodejnosti nových produktů za malé peníze, ale je otázka zda je to ještě dnes takové terno jako dříve. Hodně zákazníků převzal Amazon a dost narostli poplatky. I proto mi v současné době vychází lépe tvorba Dropshopů + investice do marketingu. Vychází to o něco lépe na peníze než marketplace jako je eBay nebo Amazon. Tím nechci říci že jsou již out. Své mají jistě co říci a při dobré nice to může být i dnes terno.
04.02.2018 17:46
8
Tak už jsme z procházky zase doma, takže začnu psát pokračování.

Mirek Novotny Díky za zkušenost s Turbo Listerem já už ho dlouho neviděl. Jen vím od jiných lidí, že je dosti zastaralý a na Windows jako aplikace nic kloudného moderního není. No nic tohleto postnu a jdu psát další věci. Chci tu uvést eBay na pravou míru tak, jak ho většina lidí nezná.
Já na tom profituju fakt jako hodně. Nabízím lidem přidanou hodnotu a u mě zákazníci nejdou po ceně (jsem o 30 - 70% dražší ale kompenzuji to službami navíc i o tom budu psát) Taktéž k Dispute se dostanu. Dejte mi čas to napsat :))
04.02.2018 18:23
9
Klobouk dolů, konečně někdo, kdo se nebojí předávat zkušenosti.

Nemáš zkušenost s objemnými a těžkými výrobky (zahradní nábytek)?
04.02.2018 18:25
10
Takže naposledy jsme skončili Auctivou s tím, že bych k ní uvedl ještě poslední věc a sice že je to malá americká rodinná firma, takže tam ještě nevládne takový korporátní stav (kdo to zažil ví co tím mám na mysli).
Dnes se pokusím dokončit vhodné nástroje k prodeji abychom se už konečně dostali k jednání se zákazníky, ke sporům a jiným věcem s tím spojených.

Takže další v seznamu bylo Ventio Pojďme si ho představit.

Ventio

Celým názvem Ventio eCommerce je webová služba, kterou propaguje i sám eBay. Ventio vznikla v roce 1999, kdy tyto nástroje ještě nebyly tak ,,v kurzu" jako v současnosti. Je to výborný efektivní balík, který poskytuje všechny nástroje potřebné pro efektivní prodej nejen na portálu eBay, jelikož podporuje i další obchodní tržiště.
Potíž nastane, pokud po něm začnete požadovat více v dnešní době samozřejmých služeb. Například hromadný import je hrozně pomalý, občas se z inventáře neodečetla již prodaná položka atd. Zkrátka je to dobrý systém, který ovšem trpí několika dětskými nemocemi, které by nebylo na škodu odstranit. Máte tu všechno co k tomu potřebujete. Snadná komunikace se zákazníky, jednoduchá inventura (která se občas neodečte správně), podpora fyzického i digitálního zboží (u digitální sekce je navíc rozdělení na aplikace, hudbu, filmy a ještě něco už si nevzpomínám). Potíž je pokud chcete zrychlit některé procesy, začnete narážet na limity. Proto pro mě, kdy už mám celkem vybudovaný business je toto nevhodný nástroj - nemohu si dovolit prodat jednu věc, která je vázaná na jeden kus dvakrát.
Takže ano tento nástroj klidně doporučím, ale pro někoho, kdo začíná. Ne pro mě kdy mám za den více než 200 transakcí a potřebuji spolehlivost automatizace na 99.99%.
To by asi k Ventio stačilo. Pokud Vás k němu ještě něco zajímá, ptejte se.

Dalším nástrojem v pořadí je Push Auction, který jsem ještě před měsícem využíval.

Push Auction

Tento software vyvíjí stejnojmenná čínská společnost. Je dostupný ve dvou jazykových mutacích (čínština (zjednodušená, tradiční) a angličtina).
Musím uznat kvalitu tohoto nástroje. Využívá efektivně jak eBay API tak Paypal API. Přes něj jde automatizovat snad úplně všechno. No všechno ne, jinak bych neměnil, ale většina procesů je plně automatická. Celý objednávkový proces, včetně napsání feedbacku, přidělení sledovacího čísla z databáze, napojení na databázi licenčních čísel u mého obchodu se softwarem, odeslání personalizovaného emailu s licenčním číslem a jinými užitečnými informacemi no je toho hodně.

Já myslím, že to k vystavovacím nástrojům prozatím stačí. Je jich opravdu kvanta a vypsat sem všechny co jsem zkoušel by zabralo několik dní. :) Pokud o to bude zájem, tak to klidně napíšu, ale později, abychom se dostali dál.

---------- Příspěvek doplněn 04.02.2018 v 18:57 ----------

mar39 Ehm, upřímně zahradní nábytek jsem tedy nikdy neposílal, což ale neznamená, že jsem neexpedoval těžké věci. O jaký druh nábytku se jedná? Masív, kovové kostrukce nebo jiný druh? O jakou dopravu máš zájem (lodní x letecká). Jaká je průměrná hmotnost? Jedná se o křehkou věc nebo to vydrží i drsnější manipulaci (sjíždění z letecké rampy do přepravního koše)? Do jakých zemí máš zájem posílat?
04.02.2018 19:26
11
Nebyl Turbo Listr úplně zlikvidovaný Ebay? Mám dojem, že poslední rok už ani nešel stáhnout z Ebay, ale jenom od třetích stran a na Ebay viselo upozornění, že ho nepodporují.

Jinak obdivuju, že se někdo prosadí na Ebay s cenou místních poštovních služeb. Když vidím jak Angličan k nám pošle balík se základní deskou za 5 Liber a já mu ho můžu poslat za 400Kč, tak je něco špatně. :(
04.02.2018 20:10
12
7. Prodej a vše co s tím souvisí

Takže už máme najitýho dodavatele, vystavený produkt a už jsme prodali první položku. Co teď? Tak se na to pojďme podívat.

Zakázaník nám objednávku zaplatil na Paypal účet a na nás je teď její expedice. Pokud se jedná o Dropshipping (Ali, Banggood, Tmart... je jich mnoho, případně firma, kterou jsme si vybrali) tak je proces celkem jednoduchý

1.) krok - Paypal

Proč Paypal? Protože nám poskytne všechny údaje potřebné pro našeho dodavatele (viz příloha). Název:  Printscreen 2018-02-04 v 19.20.46.png
Zobrazení: 6564
Velikost:  101,2 KB

takže do jedné karty si otevřeme Paypal se zobrazenou transakcí.

2.) krok - náš dodavatel

Najdeme si produkt, který jsme prodali (doporučuji si dělat databázi s přímými odkazy na produkty) a provedeme objednávku, kde k odběrateli napíšeme výše zmíněné informace. Pokud to nestačí, kontaktujeme zákazníka a potřebné info si vyžádáme.
Vyplníme objednávku s údaji zákazníka (samozřejmě že až po uzavření kontraktu s dodavatelem) a tuto objednávku odešleme ke zpracování. Poté dáme zákazníkovi vědět, že objednávka se zpracovává a že o dalším průběhu objednávky bude informován.

VŽDY! dbejte na to, abyste ke každému balíku poslanému externě (dropshipping nebo pronajatý sklad v zahraničí s levnější přepravou) měli sledovací číslo (Tracking Number).
Já postupem času koupil sklady v Číně, Indonésii a Israeli, mám zajištěný svoz a dopravu k zákazníkům si zajišťuji sám.
Sklad v ČR, kde skoro nic nemám mám u rodičů, kteří se už 20 let živí přepravou zboží a mají výborné kontrakty za ceny, na které se běžný smrtelník nedostane (např. doprava PPL do Německa do 10 Kg za 125 Korun) a rodiče také vlastní dva sklady v USA, odkud také posílám - jeden v Oregonu a druhý v Georgii.
Já mám u DHL v Číně a Indonesii uzavřený kontrakt, kdy mě každá zásilka stojí 2 dolary a je úplně jedno kam to jede, ale musím jich poslat minimálně 500 měsíčně.

Pokud zboží expedujeme z domova - je to drahé - můžeme si rovnou vytisknout štítek z PayPalu. Komerční dopravci (DHL, DPD, TopTrans...) s tím nemají problém, ale běda jak si vybereme Českou Poštu. Huugh zavřít už ten drahý moloch!

Po odeslání ať už skrze dodavatele nebo svozem u nás, informujeme zákazníka o tom, že objednávka byla odeslána na adresu a uvedeme přibližné datum doručení. Přidáme sledovací číslo a odkaz na stránku, kde si může zákazník sledovat zásiku sám. Zároveň zákazníka požádáme, aby nám napsal pozitivní feedback po obdržení zásilky a my tak budeme vědět, že dorazila v pořádku.
----
No a vracíme se zpět k Paypalu. Peníze, které nám poslal zákazník budou blokované po dobu 2 - 3 týdnů, pro ochranu zákazníka pak je pustí. Je to vopruz, ale opět nic s tím nenaděláte.
---
Pokud jste zákazníkovi nedali žádnou záruku, tady vaše práce končí. Pokud jste mu dali záruku, doporučuji evidenci objednávek, kde bude datum konce záruky.
---
Sklady v Číně a Indonesii jsou neuvěřitelně levné. Sklad, který tady v Čechách pořídíte za 700 000, tam seženete do 150 v Indonesii a do 250 v Číně. Nejdražší sklad byl v Israeli, kde mě vyšel na 480 a velikost nic moc.
04.02.2018 20:15
13
Původně odeslal marat
Nebyl Turbo Listr úplně zlikvidovaný Ebay? Mám dojem, že poslední rok už ani nešel stáhnout z Ebay, ale jenom od třetích stran a na Ebay viselo upozornění, že ho nepodporují.

Jinak obdivuju, že se někdo prosadí na Ebay s cenou místních poštovních služeb. Když vidím jak Angličan k nám pošle balík se základní deskou za 5 Liber a já mu ho můžu poslat za 400Kč, tak je něco špatně. :(
Mají smlouvy s přepravci - pokud pošlete xxx balíků měsíčně dají vám úplně jiný ceník.
04.02.2018 20:20
14
Původně odeslal marat
Nebyl Turbo Listr úplně zlikvidovaný Ebay? Mám dojem, že poslední rok už ani nešel stáhnout z Ebay, ale jenom od třetích stran a na Ebay viselo upozornění, že ho nepodporují.

Jinak obdivuju, že se někdo prosadí na Ebay s cenou místních poštovních služeb. Když vidím jak Angličan k nám pošle balík se základní deskou za 5 Liber a já mu ho můžu poslat za 400Kč, tak je něco špatně. :(
Hele je to možné, proto jsem psal své zkušenosti v minulém čase. Navíc já už ho delší dobu nevyužíval. Měl spousty vad a také už mám pár let jako hlavní a jediný operační systém linux, takže už jsem ho ani používat nemohl. Jinak viz co psal skyppy nejlepší je kombinace placených nástrojů + doscritptování vlastních funkcí.
04.02.2018 20:35
15
8. Spory (dispute)

Za tu dobu co eBay dělám jsem obdržel jen dvě žádosti o refundaci. Sem tam přišel balík rozbitý no to se stává no, tak pošlem nový kus a vyděláme holt o něco míň. Nejvíce mi vydělává originální software... to je zlatý důl - to díky němu jsem koupil ten dražší sklad v Israeli. Ten je v podstatě bez nákladů na přepravu - pošlete to prostě emailem a tento proces mám kompletně zautomatizovaný. :)

No a jak se řeší spory? Přijde Vám mail, že uživatel xxxxx otevřel spor k objednávce č. 123456789. Kliknete na zobrazit zprávu, přečtete si co se děje a snažíte se problém vyřešit k oboustrané spokojenosti. Pokud žádost vyřešíte kladně, neovlivní to nijak vaše hodnocení u eBay - tak mi to řekli na zákaznické lince. Takže pokud spory vždy vyřešíte kladně ačkoli to pro Vás může být někdy nevýhodné, nebudete mít žádný problém s eBay.

9. Finanční stránka

Tady je to hodně náročné na začátku. Znám i příběh, kdy tohle položilo velkou firmu - bylo prý moc nákupů a už nebylo za co nakupovat, protože všechny peníze byly blokované. Řekl mi to můj dlouhodobý obchodní přítel Mario.
Dokonce i mně se to už jednou stalo. Musel jsem po osmi měsících provozu požádat rodiče o 40 000 na 9 dní, abych zvládl odbavit všechny zákazníky, protože mi Paypal blokoval všechny peníze a půjčku od banky kvůli pár dnům jsem si brát nechtěl. Prostě ta blokace prostředků je nesmysl byť je na druhou stranu chápu.
Takže jsem odbavil všechny zákazníky a ihned si tam dal dovolenou do doby, než mi pustili peníze. Naštěstí už se mi to pak znova nestalo a doufám, že už nestane. Na to fakt pozor. Obzvlášť pokud nemáte možnost si půjčit na pár dní od rodiny jako jsem měl já.

---------- Příspěvek doplněn 04.02.2018 v 20:58 ----------

Máte zájem i o téma - individuální přístup k zákazníkům podle oblasti?
04.02.2018 21:13
16
Ano, to by bylo super .Strasne ti fandim a diky za kazde info do zacatku .Neco podobneho pripravuji a tohle mi vyjasnilo par veci ,za to diky
05.02.2018 16:23
17
[/COLOR]mar39 Ehm, upřímně zahradní nábytek jsem tedy nikdy neposílal, což ale neznamená, že jsem neexpedoval těžké věci. O jaký druh nábytku se jedná? Masív, kovové kostrukce nebo jiný druh? O jakou dopravu máš zájem (lodní x letecká). Jaká je průměrná hmotnost? Jedná se o křehkou věc nebo to vydrží i drsnější manipulaci (sjíždění z letecké rampy do přepravního koše)? Do jakých zemí máš zájem posílat?[/QUOTE]

-----------------------------------------------

Ahoj, jde o dřevěný zahradní nábytek vyrobený v ČR. A když prodávat, tak rovnou do celý EU. Když pošlu set: 6 židlí a stůl (20.000 Kč), tak jsem na dopravě do UK + 4000 kč (celkem 24.000 Kč). Takže, jedna reklamace nebo nezaplacení za zboží a jsem v čoudu.
08.02.2018 16:08
18
Skoda,ze nam tema utichlo .Hodne zajimava diskuze k pocteni a prinosna .Palec nahoru ....
08.02.2018 16:24
19
Zdravíčko, však já sem ještě něco přidám nebojte. Jen jsem byl teď pár dní časově plně vytížen a včera jsem měl celý den migrénu, takže jsem počítač nechal vypnutej. Zatím pište dotazy, co by vás zajímalo za okruhy témat a já k tomu pak zase napíšu nějaký delší text. Slíbil jsem to téma - chování zákazníků podle národností. Takže dnes na toto téma napíšu menší článek, aby to tu zase ožilo.

---------- Příspěvek doplněn 08.02.2018 v 21:51 ----------

Deivid1 Diskuse se zase rozproudí.

Takže hodně jsem přemýšlel, zda sem ještě dnes psát toto téma a rozhdl jsem se, že pro dnešek je toto téma příliš obsáhlé a napsat ho bude trvat určitě kolem dvou hodin. Jelikož mě zdrželi emaily s objednávkami, už to dnes napsat nestihnu. Takže pokud máte námět na nějáké kratší téma - pokud mě nic nenapadne - klidně ho zmiňte do diskuse a já vám problematiku věci objasním.
Mohu samozřejmě dnes napsat jen část a zítra dopsat zbytek, nicméně nejlepší je to vždy napsat najednou a pak si to jen nechat přečíst.
08.02.2018 22:58
20
10. Jak vypadá nabídka, která prodává sama inzerovaný produkt bez nutnosti placené propagace

Než jsem přišel na to, jak správně vytvářet nabídky, aby prodávaly bez námahy prodejce, trvalo to déle než rok vývoje různých motivů šablon. Mezitím mi z nevědomosti uteklo hodně peněz.

Takže jak taková nabídka má v dnešní době vypadat?

1) Vzhled klasického moderního eshopu

Zkoušeli jsme a testovali velké množství moderních kvalitně konstruovaných responsivních šablon než jsme zjistili, že funguje vzhled klasického moderního eshopu se všemi prvky k tomu potřebnými. Přiložím sem soubory - doufám, že dobře :)
Název:  1.png
Zobrazení: 6227
Velikost:  466,4 KBNázev:  2.png
Zobrazení: 6242
Velikost:  214,6 KBNázev:  3.png
Zobrazení: 6274
Velikost:  66,3 KB

Asi takto si dnešní kupující na eBay představují profesionální nabídku. Toto potvrzují i prodeje u této nabídky. Mám jí tam od 5. prosince 2017 a toto je výsledek k dnešnímu dni.
Název:  4.png
Zobrazení: 6236
Velikost:  80,2 KB


2) Použité technologie a zdroj uložení
Toto je responsivní šablona postavená na technologii BOOTSTRAP 3, HTML 5, CSS 3 a JS.
Všechny tyto zdrojové soubory a obrázky jsou nahrané na sokromém cloudovém úložišti, takže nikdy nedojde k jejich smazání.
Grafika je prý profesionálně upravená BootStrap šablona, kdy totožnou šablonu jinde než u našich nabídek nenajdete.

3) Profesionální logo

Hezký vzhled sice prodává, nicméně je dobré tam mít umístěné také logo v hlavičce a patičce šablony + do patičky nezapomeneme vložit samozřejmě Copiright.
Naše logo bylo navrženo profesionálním grafikem, který s námi dodnes spolupracuje. Na lidi pak pusobíte mnohem důvěryhodněji a více jako profesionálové než jako prodejci, kteří od nových pravidel nabídky tvoří jako prostý text. Mně osobně se takové nabídky bez úrovně nelíbí a zatímco my máme téměř u všech produktů prodáno několik tisíc kusů, konkurence, která tvoří nabídky jako prostý text má většinou tak do 200.

4) Okamžité doručení

Další v dnešní době dá se říct nutnost. Lidé si raději připlatí za produkt, který obdrží nejpozději do dvou minut, než za něco velmi levného, co obdrží nezřídka i po 12 - 24 hodinách.

Okamžitého doručení docílíme tak, že si pronajmeme doménu, hosting, a vytvoříme na něm platformu, která obsahuje pouze Backend = administraci, kde máme automatizovaný ,,sklad" (databáze licenčních klíčů).
S využitím eBay a PayPal API jsme docílili toho, že po nákupu a zaplacení vám dorazí nejpozději do dvou minut email s linkem ke stažení, licenčním číslem a instrukcemi jak produkt nainstalovat a aktivovat.
Po odeslání klíče se tento klíč v databázi zamkne, čímž jsme docílili zabránění duplicitního odeslání jinému zákazníkovi, což se nám stalo jednou, když jsme využívali komerční produkt - nikoli vlastní na míru napsané řešení.
--
5) Zákaznický servis

Takže já už pak mám na starost jen zákaznický servis, kdy je nás na něj více, abychom zvládali nápor zákazníků, kteří nevědí jak produkt aktivovat. Není jich sice za den moc ale stále je to kolem 2 - 5% z cekového objemu prodeje. Tím se nám celý proces značně zjednodušil a zároveň při aktualizaci skladu v naší administraci se nová hodnota automaticky odešle na ebay, kde se aktualizuje námi zadaný počet položek k dispozici.
Nicméně i zákaznický servis je částečně automatizován. Pokud zákazník žádá videonávod, stačí kliknout v automaticky generované děkovné eBay zprávě na odkaz na soukromý cloud, kdy se mu po kliknutí zobrazí stránka s videem, kde je vše krok za krokem vysvětleno tak, že to většinou každý pochopí. Tím jsme eliminovali značný počet potencionálních žádostí o pomoc s instalací / aktivací našich produktů.

Stačí takhle nebo chcete více detailů?

Pokud chcete více detailů, doplním je až zítra.
11.02.2018 00:11
21
Jinak se omlouvám za to, že to tu trochu utichlo. Dnes někdy odpoledne doplním to slíbené téma o zákaznících, abyste věděli, na co se máte připravit. Měl jsem toho teď hodně a musím se věnovat podnikání.

Klidně pište návrhy co by vás zajímalo, může vás zajímat něco, co by mě třeba ani nenapadlo napsat.

---------- Příspěvek doplněn 11.02.2018 v 14:49 ----------

Takže nejčastěji mi od Vás chodí zprávy na téma:

11. Dropshipping - na co si dát pozor & co na to eBay?

Pojďme si toto téma podrobně rozebrat. Co se týče eBay, nemají rádi formu Dropshipping. Nicméně pokud se vyloženě při zadávání dodavatelů do jejich databáze sami nezeptají na formu kontraktu, NEzmiňujte to nechcete-li se dostat do problémů s eBay.

1.) Formy spolupráce

Obecně lze formu spolupráce také dohodnout formou pronájmu prostor včetně zaměstnanců a služeb pronajímatele.
V takovém případě se dohodne pevná měsíční částka nájemného a vy už se tak staráte pouze o dostatek zboží v pronajatém skladu. Pokud si to ve smlouvě sjednáte, budou povinní Vám poskytnout všechny informace co o zásilce dostanou. Nejlépe najít si někoho, kdo to bude posílať buď přes Skype (u mě 85% obchodních partnerů) nebo emailem. Nž si však něco takového sjednáte, spočítejte si to.
--

Další ta běžnější forma dropshippingové spolupráce je najít si nějakou firmu a dohodnout se na stejných podmínkách jako máte o kousek výše a pokusit se vyjednat si ještě nějakou dodatečnou slevu. Na začátku se k tomu zpravidla moc nemají, protože vás ještě neznají. Po odeslání zpravidla 50 objednávek už lze nějak manipulovat s cenou. Pokud jim budete schopni garantovat, že od nich odeberete pravidelně například 250 nebo 1000 kusů, dají vám mnohem lepší cenu:

příklad:
předmět x, průměrná prodejní cena: 9,60 USD
začínám s dodavatelem žádná historie: 5 USD
cena s garancí odběru 250 kusů/měsíc: 4,80 USD
cena s garancí odběru 1000 kusů/měsíc: 4,00 - 4,20 USD
---
S garantovaným odběrem jste schopni se dostat až na polovinu ceny, aniž byste to museli posílat z domova.

2.) Doprava

Já vždy říkám každému, kdo začíná a žádá o radu: dej zákazníkovi na výběr dva druhy dopravy né jen jeden. Zlaté pravidlo.

Někomu - třeba mě nevadí zaplatit za dopravu o 5 dolarů více, když to bude doma do 2 týdnů. Někomu se nechce čekat 3 - 5 týdnů než zboží dorazí. Tudíž vždy dejte jednu dopravu zdarma a druhou za poplatek. U zpoplatněné dopravy vynásobte cenu procenty kategorie, ve které prodáváte. Jinak se vám stane že u dopravy budete v mínusu.
Zároveň vždy vybírejte oba způsoby dopravy tak, abyste obdrželi sledovací číslo (Tracking Number). Je jedno, že u některých zemí nemáte dopravu zdarma - buď na tom vyděláte méně, nebo jí zakažte. Je to VAŠE POJISTKA proti vychytralým kupujícím.

3.) Záruka

Ano, i na toto lidé hodně hledí. Raději koupí o dva dolary dražší položku, kde mají základní 14 denní záruku rozšířenou klidně i na několik měsíců nebo na rok.
Já například v jednom ze svých obchodů prodávám čistě 80% zboží s 1 rokem záruky a 20% s 2 roky záruky od data doručení zásilky nikoli od data nákupu. Tím mám značně navrch od ostatních prodejců, kteří Vám dají 60 v lepším případě 90 dní nebo max. 6 měsíců.

Nezapomínejte také na DoA záruku (Dead on Arrival) - jinak řečeno zásilka se během přepravy ,,ztratí" (většinou jí ukradnou zaměstnanci překladiště/celnice). Nabízí jí všichni seriózní prodejci.

4.) Otevírací doba

Jo, i toto je vhodné uvést, pokud nemáme zautomatizovaný proces objednávek. Nejedná se však jen o automatizaci objednávkového procesu. My tím zákazníkovi říkáme ,,Tak v tuhle dobu ti je k dispozici naše zákaznická podpora a můžeš očekávat brzy odpověď na své dotazy."
Tím, že uvedete otevírací dobu včetně časového pásma, ve kterém se nacházíte, eliminujete stížnosti na pozdní odpovědi a případně zábráníte tomu, že Vám zákazník ohodnotí vaši prodlevu během noci za 2 hvězdičky místo 5*.

5.) Dodavatelé

70% našich zásilek jde z externích skladů našich smluvních partnerů. 30% zásilek expedujeme sami a máme tak pod kontrolou nejen sledování, ale také jejich kvalitní zabalení.

Při výběru vašeho dropship dodavatele trvejte na poslání tzv. Sample kusu zdarma. Je to záruka výběru kvalitního dodavatele a zároveň tím zjistíte, jak dlouho putuje zásilka do Evropy. Někteří za ukázkový kus mohou žádat úhradu. V takovém případě se podívejte na jejich historii (kolik let prodávají jaké mají hodnocení). Pokud mají 100% positivní hodnocení nebo ještě je tolerantních 97% hodnocení, zboží klidně objednejte a zaplaťte. Pokud mají méně než 97% raději si najděte jiného dodavatele - ostatně je jich dost.

5.1.) Nehleďte jen na nejnižší cenu

Jistě zlaté židovské pravidlo říká ,,Čím levněji nakoupíš, tím více vyděláš". NE VŽDY je to obzvláště u Dropshippingu pravda.
Kolikrát když máte tři nabídky 2,70 USD ; 3,10 USD ; 3,80 USD, ne vždy je lepší 2,7 USD. Kolikrát je lepší střed, protože ano tento to má za 2,70, ale do některých zemí platíte dopravu do exotiky 1 - 4 dolary. Kdežto u prodejce za 3,10 USD máte dopravu zdarma do celého světa. Kdo je tedy lepší? :)) Najednou už to vypadá jinak že.

5.2.) Doba vyřízení objednávky

Další co je dobré vědět je ,,Order Processing Time" jinak známý u nás pod pojmem doba vyřízení objednávky. Opět čím kratší dobu to trvá (já toleruji dva dny), tím lépe pro vás.
Nicméně VŽDY si nastavte dobu vyřízení objednávky na eBay o 1 den více jako pojistku, kdy bude mít dodavatel ve špičce skluz (Vánoce, Čínské svátky...).
Toto já osobně považuji za druhý nejdůležitější parametr při výběru.

5.3.) Poskytnutí fotografií bez vodoznaku

Další důležitou věcí, kterou je dobré si pohlídat a případně zařídit jsou fotogafie. KAŽDÝ dodavatel má fotografie bez vodoznaku. Je to důležité obzvláště z toho důvodu, že vy ten předmět fyzicky nevlastníte, pokud si ho neobjednáte. Tudíž je dobré si touto formou fotografie obstarat a pro Vašeho dodavatele by to neměl být žádný problém. Pokud to je problém, už to leccos vypovídá o jeho ochotě.

5.4.) Záruka

Tak jako Vy poskytujete záruku Vašim zákazníkům, i váš dodavatel by vám měl poskytnout na své zboží záruku, pokud věří v jeho kvalitu. U Číňanů čekejte maximálně 6 měsíců - častější jsou 3 měsíce. Já si vyjednávám záruku v nejkratším délce 6 měsíců a tím, že už jsem větší dokážu mnoho dodavatelů donutit k poskytnutí roční záruky.
U zboží, které chtě nechtě dorazí občas rozbité, hleďte na Return Policy (podmínky vrácení) u svého dodavatele.
Měla by tam být položka jak záruky xxx dní, tak záruka DoA (Dead on Arrival), kterou jsme zmiňovali výše.
--
No nevím co dál k tématu dodavatelé říct.

6.) Return Policy - podmínky vrácení zboží

Tak další důležitou věcí, kterou si musíme ujasnit jsou reklamace. U fyzického zboží na ní dříve či později narazíte. Já za celou dobu vyřídil kolem 40ti reklamací - všechno bylo rozbité křehké zboží během přepravy.
Všechny reklamace jsem vyřídil VŽDY kladně a to i v případě, že jsem za to nemohl. Učinil jsem tak, protože jsem nechtěl být náhlášen na eBay a tím si udělat větší vroubek a být po té eBayem několik měsíců sledovaný. Občas to bylo nevýhodné, ale to už tak nějak patří k riziku podnikání.

Zajímá vás k tomuto tématu ještě něco blíž? Něco co jsem nezmínil?
15.03.2018 13:32
22
Dobrý deň,
Dovolím si k Vám otázku, možno zožnem smiech . . . Kedže som staršia generácia, nie vždy rozumiem jazyku ktorým hovoríte. Už dlhšie predávam cez Ebay handmade výrobky a obrovský problém bolo a je prejsť na https. V minulosti som používala photobucket, pokiaľ ebay akceptoval html. Pokiaľ si prevediem svoju ponuku / fotky / do novej šablóny nestratím pri vystavenom produkte predajnú históriu ?
Píšete, že keď máte hotovú šablónu a všetko máte na svojom cloudu (zdrojové kódy plus zdrojové soubory) - tu som sa stratila úplne. Viem že je to priestor na ukladanie informácii - foto, video. Poradíte mi, prosím, aký cloud využívať, aby ho ebay akceptoval ? Budem vďačná za odpoveď. S úctou, Monika
15.03.2018 14:19
23
Zdravím Moniko,

žádný učený z nebe nespadl a tudíž žádná otázka není směšná a má pro toho dotyčného svůj důvod.

Ebay stále podporuje html, avšak nepodporuje už vkládání aktivního obsahu (tzv. active content). Jedná se o přímé vkládání obrázků/videí... do nabídky. Nyní musíte mít nějaké úložiště a na to odkázat.
Ohledně https - stačí k tomu jakýkoli doménový registrátor, který podporuje Secure SSL v zahraničí, v ČR to nazývají většinou bezpečnostní SSL certifikát nebo jen SSL certifikát.
Pokud nechcete platit za doménu - a je to rozumné pokud jste menší - najděte si jakýkoliv cloud, který má v odkazu https://názevslužby.com/eu/cz...

Já mám na tohle svůj server - doporučuji od měsíčních tržeb 400 000 Kč a více , ale ještě předtím jsem měl google disk a když nebude stačit tušim 5GB? (tady mě klidně opravte), není problém přímo na eBay najít ,,cloud storage" a vybrat si z široké nabídky to správné serverové úložiště.

Nebo na to můžete jít úplně od lesa a zaplatit si doménu podle svého názvu (tím propagovat svou značku), vytvořit profesionální mail (info@vasnazevfirmy.com/eu/cz) a nabízené úložiště využívat jako skladiště pro obrázky, zdrojové kódy...

Tak a teď si asi říkáte ,,no jo, ale tak si to koupím, ale jak to zprovozním na eBay abych tam neměla aktivní prvek, který je od loňského září zakázaný?"
Funguje to na bázi odkazu.

<img src="https://nazevvasehocloudu.com/obrazekproduktux.png">

to je všechno. Nyní máte v nabídce obrázek, který je v souladu s aktuálně platnými podmínkami portálu eBay a není tam žádný aktivní obsah.
eBay toto opatření udělal proto, aby se mu nezpomalovaly servery. Nyní tam máte obrázek, který máte na svém pronajatém serveru na který odkazujete a tudíž přímo na eBay není žádný zakázaný aktivní prvek a nabídka projde schvalovacím procesem.

ohledně úpravy nabídek a strachu že přijdete o historii, co máte konkrétně na mysli? Ten můj obrázek kde bylo něco přes 2000 sold? Pokud o toto, nemusíte se bát.

Najeďte na My ebay a klikněte na Selling
jděte do sekce Listing
vyberte nabídku a zvolte edit (upravit)
Zde si zobrazte zdrojový kód a změňte odkazy k obrázkům. Je to úprava i s nahráváním asi na 10 minut, takže docela dlouhý proces v případě, že tam máte stačí i stovku produktů. Nicméně pokud chcete prodávat, bohužel Vám nic jiného nezbývá.

Pokud něčemu nerozumíte nebo to chcete více rozvést, odovězte do vlákna a já Vám napíšu ještě podrobnější postup.

Pro ostatní se moc omlouvám, nějak mi vůbec na psaní nezbýval čas. Mám toho teď hodně, ale už to ubývá a koncem března už to bude značně volnější, tak sem zase něco přidám. Omlouvám se, že téma tak utichlo, ale holt úřady a různé nové vyhlášky mají přednost před volným časem. :)

Pokud Vás cokoli zajímá, dejte mi sem vědět a já vám k tomu něco napíšu buď ještě dnes nebo o víkendu.
15.03.2018 15:40
24
Ďakujem za odpoveď, zaujal ma GarageSale. Pokiaľ si v ňom vytvorím šablonu je nutné ešte úložisko napr. ako ste spomínali google disk tam je teraz 15GB /čo mi zatiaľ stačí/, a z google disku to vložiť na ebay. Alebo je možné priamo z GarageSale šablóny vkladať na ebay ?
15.03.2018 15:56
25
Ano je nutné ještě úložiště. Garagesale je prostředek, který Vám umožní nabídky tvořit.

1) V Garagesale si vytvoříte nabídku metodou Drag & Drop (chyť a pusť) - Garagesale už má své šablony
2) Zdroje nabídky (obrázky, videa...) nahrajete na Google disk
3) Každý obrázek, který chcete nyní vložit si zobrazíte a zkopírujete odkaz - tím se Vám obrázek po dodělání, kontrole a odeslání zobrazí korektně na eBay
4) zkopírovaný odkaz obrázku vložíte do nabídky tak, že si přepnete nabídku do zdrojového kódu, najdete si ten <img src="..."> a odkaz v uvozovkách nahradíte zkopírovaným odkazem pokud máte ve výchozí šabloně jen jeden obrázek, musíte poté další obrázky přidávat pomocí toho HTML skriptu
5) po dokončení vizuální stránky nabídky, nastavení dopravy a cen, nastavení všech podmínek a celkové kontrole kliknete na ,,odeslat na eBay"
6) pokud je vše v pořádku, nabídka se pošle dál ke schválení a poté Vám přijde mail ,,Your offer has been submited." Česky ,,Vaše nabídka byla schválena"
7) poté si zobrazíte eBay editor, klikete na mobile responsive check (může být i jinak pořád ten název mění) a pokud je vše v pořádku, máte hotovo.

Tím je nabídka hotová a zbývá už jen čekat na zákazníky.
15.03.2018 16:08
26
Ešte raz srdečná vďaka za všetky info, idem skúšať . . . Pokiaľ narazím na prekážku buď ju obídem, preskočím alebo sa znovu ozvem. Monika
15.03.2018 16:22
27
Dnes večer, někdy kolem osmé deváté zkusím ještě napsat jak a kolika způsoby založit obchod na eBay, včetně praktických zkušeností. Vše co sem píšu jsem si osobně vyzkoušel.

---------- Příspěvek doplněn 17.03.2018 v 13:05 ----------

Včera mi to už nevyšlo, moc práce, ale za chvíli už bude konec a vše bude zase řídit automat.

12. Jak a kolika způsoby založit obchod na eBay

A máme tu další zajímavé téma. Je pozoruhodné, že existuje hned několik způsobů, jak si na eBay založit obchod.
Buďto můžete postupovat tradiční cestou - ta je do začátků docela dost drahá a pro běžného uživatele taky trochu složitá. A pak je tu další alternativa - koupit hosting klidně na doméně zdarma nebo nějaké národní .com, .eu. .org..., případně využít už hotové krabicové cloudové řešení.

1. Vedení eBay Storu formou eshopu na vlastní doméně

Ekonomicky asi nejlevnější řešení co existuje.
Nahodit tam ecommerce platformu nejjednodušší je to přes cPanel, kde si vyberete platformu, která Vám nejvíce vyhovuje - je jich tam hodně. Je to rychlé, elegantní, brilantní a levné.
Pak se to napojí na eBay API, aby fungovali platby a všechno potřebné kolem toho - mají docela dobrou přehlednou dokumentaci. Pak už jen zbývá nakonfigurovat, aby vás to po kliknutí na košík (Cart) přesměrovalo do eBay košíku, kde už si to zákazník v klidu zkontroluje a zaplatí.

Nové produkty tvoříte v administraci tohoto eshopu a hotový produkt poté nalinkujete na eBay. Je to asi ten nejjednodušší způsob vystavování.
Rovnako přehledy, které máte v administraci eshopu daleko podrobnější než má eBay.
Jediné mínus, které bych v tom viděl, no to není zas takové mínus... je že v ceně nevidíte ebay a paypal poplatky. Avšak tyto poplatky si můžete snadno zjistit v Seller Hubu.
No a také je to dobré na vedení účetnictví, kdy je celkem jednoduché napojit tento ecommerce systém na ERP software než napojit eBay na ERP. Tam si ani popravdě nejsem jist, zda je to vůbec možné - nezkoušel jsem...

Výhoda tohoto řešení je celková svoboda. Mohu se rozhodnout, že chci prodávat jen na eBay, ale také si tam mohu přidat modul třeba pro Amazon a jiná velká tržiště. To u eBay storu nemůžete.
Mohu dělat zdarma reklamní kampaně, zasílat newslatery atd....

2. Vedení klasického eBay Storu

Do začátku poněkud dražší alternativa, která poslední dobou nefunguje zrovna moc dobře a já už bych do ní podruhé nešel. Prodejci dostávají reporty po dlouhé době, dostáváte pozdě oznámení o prodaném předmětu, chodí vám pozdě oznámení o nové zprávě od kupujících a potom to vypadá docela neprofesionálně. Proto už bych si toto řešení podruhé nevybral a raději zpočátku zainvestoval podobnou částku do ,,externího řešení".
Lze tu celkem přizpůsobit vzhled obchodu. Pokud se Vám nelíbí žádný z nabízených motivů, můžete si nechat udělat vlastní - cena je orientačně 2,800 - 7,000 Kč podle náročnosti. Může to klidně vypadat jako klasicky eshop, fantazii se meze nekladou.

Máte tu celkem tři úrovně eshopů:
a) Basic store
b) Premium store
c) Anchor store

Máte na výběr celkem dvě možnosti předplatného
a) měsíční - které je dražší
b) roční - které se hodí, když už máte nějakou historii a víte, že vás to baví a tu částku si na sebe vydělá

No a zbývá poslední třetí možnost založení eshopu

3. Hotové krabicové řešení

Je to možné tímto způsobem vést, avšak osobně jsem u toho vydržel 14 dní, pak jsem raději šel pryč. Je to drahé, nedá se to moc modifikovat, ale je to celkem jednoduché na obsluhu.
Moc nedoporučuji si na to zvykat, protože pak až vyrostete a narazíte na kapacitu tohoto řešení, budete si velmi dlouho zvykat na mnohem složitější, modifikovatelnější řešení. Akorát si teda vůbec nemohu vybavit ten název té firmy, která vyvíjela to řešení co jsem zkoušel. Třeba si někdy později vzpomenu.

I v tomto krabicovém řešení máte velké množství všemožných přehledů jako je míra opuštění stránky, doba strávená na stránce čtením produktu, graf procentuálního zastoupení mobilní x tabletové x počítačové operační systémy a mnoho dalších grafů a tabulek - průměrná tržba, průměrný počet kusů na objednávku...
Asi dobré do začátků, ovšem jen pokud jste ochotni za to tu cenu zaplatit - od 100 - 300 USD/měsíc.

Pokud vás nějaké ze zmíněných tří témat založení eshopu zaujalo a chtěli byste ho rozvést, napište komentář po tento příspěvek a já to více rozvedu.

Přeji pěkný víkend
23.03.2018 13:01
28
Bezva info.

pozn nepřeprodávám jen jsem prodal pár nějakých věcí == nepřesouvám problémy smluvně na číňana
E-bay je podle mě jen pro výrobce masochisty, kteří mají mezinárodní právnický tým

Měl bys taky info jak ošéfovat prodej proti dispute které využívají především US ,a rozvojové státy
Třeba si vymyslí že nejde něco odšroubovat a chtějí slevu apod.
Na to ti z e-bay napíšou . Note that if you accept a return, you'll be charged for return shipping.

Přitom do popisu ve zboží máš Buyer pays return shipping

A jestli jsi někdy něco obdobného řešil a jak to dopadlo .

Co třeba takové return shipping z US u 2kg věci stojí ? //možná budu sám referovat protože to tomu zm.... nenechám

Osobní názor je E-bay tudy cesta nevede drazí, vhodné jen pro někoho - těžké věci ,nábytek a drahé věci je třeba velmi dobře ošéfovat a zřejmě ti to
stejně nepomůže protože E-bay ochrání 1. sebe 2. američana 3.kupce .... a pak prodejce pak výrobce
23.03.2018 14:27
29
Nejprve k osobnímu názoru: ,,témná stránka eBay!" :)

naprosto souhlasím s tím, že eBay je drahý, zatraceně drahý. Nicméně není dlouho drahý. Zdražil se extrémě teprve před několika měsíci(říjen listopad 2017?). Těch 7 - 10% co měli před zdražením (nyní 17,5 - 24%) se ještě dalo přežít a celkem se na tom dalo ještě slušně vydělat. Zdražil i Paypal a to zhruba na 2 násobek.
eBay hodně těží z uživatelské základny, které v době kdy jsem začínal čítala 1,3 miliardy aktivních uživatelů. Po různých restrikcích ze strany eBay počet uživatelů dlouhodobě klesá a klesá nejen počet prodejců asi na 20% oproti roku 2016!, ale také počet kupujících, který čítá aktuálně odhadem 175 - 180 milionů kupujících. Je to zatraceně velký pokles.

Co se týče zneužívání práva, tak s tím se tak často nesetkávám. Jistě, posílal jsem několik balíků zpět ne že ne. Nicméně mám vlastní přepravu, takže posílám za ceny, na které se běžný člověk nedostane. Ale jsou to tak dva lidi měsíčně.

Pokud si myslíte, že je žádost neoprávněná, kontaktuj přímo eBay, udělal jsem to už mnohokrát. Když vidí, že spolupracuješ jak s nima, tak i se zákazníkem a děláš co můžeš k vyřešení problému, tak ani kolikrát nemáš s nima žádný problém. Zároveň žádej po zákazníkovi video je to nejlepší obrana, protože není jednoduché obejít videozáznam oproti fotografiím. Tyto podklady pak eventuelně pošleš na eBay no a pokud se zákazník kroutí, že video nepošle tak v závislosti na rétorice mu napíšeme, že je to u tohoto produktu podmínka pro splnění našeho reklamačního procesu a pokud žádá náhradu, tak ať nám zašle námi požadované podklady k posouzení jeho žádosti a že se mu do 10 dnů od zaslání podkladů a posouzení ozveme.
Na tyto podvodníčky to zabírá a na lidi co mají skutečný problém tak ti s timhle přístupem problém vůbec většinou nemají.
Zákazníkům poskytujeme nejméně roční záruku na vše, běžná je u nás dvouletá záruka. Stalo se mi párkrát, že jsme na objednávce naopak prodělali, ale je to jedna objednávka z několik set objednávek měsíčně, takže to tak nebolí.
Pokud je zboží poškozeno nebo mu nic není, ale zákazník tvrdí opak a na videu to není zjevné a je to položka do 1000 Kč, necháváme to být a zákazníkovi vyhovíme. Vratek fakt moc nemáme a vejdeme se s přehledem do 0,5%. Zakládáme si na zákaznickém servisu, takže po nás žádá vrácení peněz tak 2-4 zákazníci na téměř 900 objednávek. Měsíčně máme jen na eBay průměrně 1900 objednávek, za březen je to k aktuálnímu datu 1861 objednávek a z toho 5 lidí žádalo vrátit peníze zpět, protože 4 zákazníky systém kvůli zpoždění Paypalu označil za nezaplacené a jednomu zákazníkovi zboží nedorazilo. Kdybychom to měli dělat ručně, tak na to bude potřeba opravdu hodně lidí.

U nás je spíš problém, že lidé tlačí cenu dolů. Jsou to často lidé z Izraele, USA Mexika, Poerto Rica a Jamaky. Zároveň jsou to zpravidla noví zákazníci. Nastavili jsme proto do systému pravidla, kdy navrhovanou cenu přijmout a kdy odmítnout. Jsme dražší, ale lidé si neuvědomí, že když nakoupí u levnější konkurence nedostane se jim takového komfortu. Máme 100% pozitivních komentářů a napsáno mnoho recenzí.

Já už přecházím na jiný portál. Přechod jsem započal v řijnu 2017 a už se mi to celkem rozjelo. Proto jsem připraven v nejbližších několika měsících eBay úplně vypnout.
Tento portál čítá 560 milionů kupujících a počet stále roste a oblast se rozrůstá. Až se tam trochu ,,zabydlíme", tak o tom sem taky napíšu.

+ nízké poplatky
+ jednodušší tvorba nabídky (nepotřebujete silný stroj na vaše vlastní šablony)
+ jasná pravidla, která se každý měsíc nemění na rozdíl od eBay
+ ještě jsem se nesetkal se zneužíváním pravidel
? neznám ještě mentalitu kupujících, postupně se přizpůsobujeme
- zatím není telefonická podpora

Pokud máš jakékoli otázky, zeptej se a pokud budu znát odpověď, odpovím.

---------- Příspěvek doplněn 23.03.2018 v 14:34 ----------

Přehlédl jsem return shipping. Je to podle oblasti U.S. státu, nicméně s 2 Kg balíkem by ses měl vejít do 1200 Kč přímo u dopravců, nebo přes prostředníka to může být i do 700 Kč
31.03.2018 09:36
30
Díky za zajímavý informace. To je fakt zvláštní cenová politika že strany ebay. Musel jsi zdražit?

Jak to vypadá s tvým přesunem?