Web pro horních 10 000 www.koncier.cz
Zobrazují se odpovědi 1 až 23 z 23

Nemovitosti vs akcie (ETF) vs kryptoměny vs zdraví vs vzdělání

 1. Řeším delší dobu takovou věc, zbývá mi měsíčně pár tisíc korun, a hotovost tak nějak narůstá ne nějak rychle, ale postupně jo.

  Popíšu moje zkušenosti

  Nemovitosti - přijde mi, že nemovitost jako investice nemá moc smysl, pokud se nejedná o věc, pro osobní potřebu. Mám byt, přikoupil jsem garáž a docela oceňuji tu možnost udělat si všechno podle svého (což člověk v nájmu nemá), a takovou tu jistotu, že za rok se nebudu muset stěhovat. Ať už jde o rozvody ethernetu, koupelnu a kuchyň na zakázku, vestavěné skříně atd.

  U nájmu mi vždycky vadila taková ta nejistota. Většina dnešního nábytku se prostě přestěhovat nedá (rozpadne se), majitelé nemají moc rádi, když jim člověk vrtá do zdí (chápu, ale já to potřebuji), a člověk nemá jistotu, že se neztratí investice.

  Na druhou stranu, co se týká investice, tak ty byrokratické problémy s nemovitostmi (postavit si chatu na pozemku vyžaduje třeba spoustu papírování a táhne se to), případně převody družstevních vlastnictví do osobních (táhne se to), nízké zhodnocení (přijde mi, že to vždycky třeba 3 roky hodně roste, a pak 10 let stagnuje), likvidita, nutnost řešení věcí, že to za ten chabý výnos prostě nestojí, a pokud si nekoupím nemovitost pro osobní potřebu jako domov, tak mi přijde, že to smysl nemá.

  Akcie - investuji do akcií asi 2 roky, prostě nakoupím ETF (Dow Jones nebo S&P 500) a držím, žádné spekulace, chodí pravidelně dividendy (cca. 2% ročně) + nárust ceny (cca. 5% ročně). Výnosově mi to přijde jako nemovitosti +-, ale je to totálně bez starostí, 2x do měsíce se podívám na cenu, a to je celé. Jsem s tím relativně spokojený, je to poměrně dost stabilní, a i když si uvědomuji, že může přijít propad, tak zase tak moc v tom nejedu. Investiční horizont 10+ let (takže stejné jak nemovitosti), likvidita a poplatky vysloveně bezvadné.

  Zatím uvažuji, že budu více investovat do akcií, stále si říkám - ty vole, nekupuj si chatu, pojedeš tam 2 x do měsíce v letních měsících, pak ti to v zimě někdo vykrade, zaplatíš vodu, elektřinu, poplatky, řešení různých sraček, radši jezdi přes airbnb.com a prachy vraz do akcií... Ale tohle úplně srovnané nemám.

  Kryptoměny - něco jsem do toho investoval, něco na tom vydělal, ale prostě přijde mi to, jak sázet na ruletě v casinu. Docela to sleduji, a vidím jak se platby na různých burzách zasekávají, jak se zasekává síť, jak to některé banky blokují, navíc je zřejmé jaký ponzi to je, takže je jen otázka, kdy dosáhneme vrcholu. Zatím mi to přijde hodně spekulativní, netvrdím, že se na tom vydělat nedá (vydělal jsem na tom 40% vkladu za měsíc), ale na mě osobně je to v příliš ranném stádiu. Kryptoměny jsou podle mě budoucnost, ale zatím mi to přijde jak dial-up internet, takže jsem se rozhodl spíše vyčkávat.

  Zdraví - už jsem nějak přes 30 let, a jisté opotřebování začínám pociťovat, takové ty první neduhy a hlavně dost podceněnou zubní hygienu, jídlo, sport a tak. Přijde mi, že 95% je prevence, a ta není tolik o penězích, ale spíše časové investici. V téhle investici vidím největší potenciál, k čemu prachy, když je pak z hrobky asi utrácet nebudu.

  Vzdělání - začínám zjišťovat, že vzdělání v dnešní době absolutně není o penězích a času. Začínám se učit další jazyk, a jedu inkrementálním způsobem (věnuji tomu každý den 20-30 minut přes kurz za 10 USD na Udemy), a co mě fascinuje, posun je poměrně rychlý. Tak nějak zjišťuji, že když si dám cíl dostat se někam za 5 let, tak každodenním cvikem to vlastně vůbec není problém a vlastně do budoucna tím můžu značně zvýšit své příjmy.

  Jak investujete vy? Názory?

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Do všeho co vyžaduje minimální úsilí a nese alespoň 10% p.a. S menším kapitálem akcie, potom drobné nemovitosti, pak dlouho nic ...

 4. Ahoj Barte,
  moc hezké téma k diskuzi.

  Myslím si, že je dobré vybírat z toho, co mne nějak zajímá či naplňuje (a co by mne přitahovalo, i kdybych o tom neuvažoval ekonomicky). Třeba osobně mi také nemovitosti a starost o ně moc nevyhovuje. Ale je spousta oborů, které umožňují uložit peníze a zhodnotit je. Např. známý dává dokupy letadla z první světové, další běhá po poli s detektorem a už má pár zajímavých úlovků, někdo se orientuje na výtvarné umění - něco z toho je víc zábava, něco víc biznis ... mně třeba vyhovuje investice do sebe sama (konkrétně programování + související technologie)

 5. Pokud nemovitostem nerozumíš, tak je to spíš o uchování hodnoty než o investici.

  Krypto přece není ponzi. Je to klasická burza, kdy investoři vkládají a vybírají prachy a podle toho se šoupe kurz a burza má provizi vždycky. Ponzi je trochu něco jiného.

 6. Citace Původně odeslal Jiří Šubr Zobrazit příspěvek
  Pokud nemovitostem nerozumíš, tak je to spíš o uchování hodnoty než o investici.

  Krypto přece není ponzi. Je to klasická burza, kdy investoři vkládají a vybírají prachy a podle toho se šoupe kurz a burza má provizi vždycky. Ponzi je trochu něco jiného.
  Co je ponzi? Ponzi je systém, kdy nově vstupující vyplácejí zisky dřívě vstupujícím. Co si myslíš, že je krypto? Navíc tam jsou začínající investoři, takže až lidi začnou prachy spíše vybírat než vkládat, začne to padat, a to předpokládej klidně i o 80%.

 7. bart28: Ano, ale to není tenhle případ. Tohle je trh který se reguluje nabídkou/poptávkou v čase. Ponzi je prostě jen systém kde vydělávají všichni dokud jsou noví investoři. Jinak krypto je produkt. V případě bitcoinu s tím můžeš platit na mnoha místech, představuje to reálnou hodnotu, není to "nic".

 8. Citace Původně odeslal Jiří Šubr Zobrazit příspěvek
  bart28: Ano, ale to není tenhle případ. Tohle je trh který se reguluje nabídkou/poptávkou v čase. Ponzi je prostě jen systém kde vydělávají všichni dokud jsou noví investoři. Jinak krypto je produkt. V případě bitcoinu s tím můžeš platit na mnoha místech, představuje to reálnou hodnotu, není to "nic".
  A co přesně si třeba přes Bitcoin kupoval? Docela mě překvapuje, že tě neodrazuje poplatek třeba 200 Kč za převod a často i hodiny čekání při nákupu? Jak přesně nakupuješ?

 9. bart28: Já ti vysvětluju princip, já jsem Bitcoin nekupoval ani v něj nemám důvěru. Ponzi je prostě něco jiného. Víc bych to neřešil.

 10. Citace Původně odeslal Jiří Šubr Zobrazit příspěvek
  bart28: Já ti vysvětluju princip, já jsem Bitcoin nekupoval ani v něj nemám důvěru. Ponzi je prostě něco jiného. Víc bych to neřešil.
  Promiň, ale jdi se se svými teoriemi zahrabat, já do kryptoměn investoval a netvrdím tu takové zhovadilosti jako ty. Když nemáš žádné praktické zkušenosti, tak drž, mlč, a šoupej nohama.

 11. RaiBlocks mají transakce během několika sekund, žádné minery a žádné poplatky. To taky nemůže být prostředek směny?

 12. bart28: Lol. Člověk se snaží pomoct a nakonec takhle, ok :D

 13. Říkat o celém trhu s kryptoměnami, že je to ponzi a nesolvují žádné real life problémy může jen naprostý idiot a ignorant. Bitcoin ≠ kryptoměny.

 14. Citace Původně odeslal Aleš Jiříček Zobrazit příspěvek
  bitcoin je dneska spis uchovatel hodnoty mezi kryptem, na platby uz jsou nastupci (taky ze bitcoin pomalu ustupuje jinym menam, ma rekordne nizky podil na kryptotrhu)... Problemy bitcoinu rozhodne nejde vztahnout na cely kryptotrh...
  To mi nemusíš říkat, já to docela sleduji, řešením je RaiBlocks nebo iota, ale všechno je ve strašně ranných fázích, s něčím chce přijít i Ethereum, ale zatím nic nemají. Jak říkám, je to jak internet v době dial-up, pochmurně to funguje, je tu strašný hype, spousta lidí na tom dost tratí, někteří vydělají hodně.

  Investice to zatím ovšem není ani náhodou, je to čistá spekulace, prostě kasino, zatím jsou šance ve prospěch nově nastupujících do vlaku, je otázkou času, kdy se to obrátí (netroufám si tvrdit). Ale znáš tohle rčení - "Když už se i tvůj krejčí baví o tom, že vydělává na investicích do akcií, je čas prodávat" :)

  ---------- Příspěvek doplněn 09.01.2018 v 10:10 ----------

  Citace Původně odeslal Daruel Zobrazit příspěvek
  Říkat o celém trhu s kryptoměnami, že je to ponzi a nesolvují žádné real life problémy může jen naprostý idiot a ignorant. Bitcoin ≠ kryptoměny.
  Rozveď to trochu, proč je to idiocie. Proč to není ponzi, není mi moc jasné, do čeho se vlastně investuje a kde jsou výnosy, buď trošku konkrétnější.

  ---------- Příspěvek doplněn 09.01.2018 v 10:18 ----------

  Citace Původně odeslal Daruel Zobrazit příspěvek
  RaiBlocks mají transakce během několika sekund, žádné minery a žádné poplatky. To taky nemůže být prostředek směny?
  Hele Raiblocks docela sleduji, je to ultra alfa verze. Podle mě kryptoměny mají budoucnost velikou, fascinují mě, ale zatím sleduj v jakém stádiu jsou. To je jak kdyby ses ptal, jestli nemůžou miliardy lidí používat produkty Microsoftu v době MS Dos. Odpověď je ano i ne, protože MS DOS nemůžou používat miliardy lidí, ale třeba další verze v podobě Windows ano.

  Uvidíme co z toho vznikne.

  ---------- Příspěvek doplněn 09.01.2018 v 10:19 ----------

  Citace Původně odeslal Jiří Šubr Zobrazit příspěvek
  bart28: Lol. Člověk se snaží pomoct a nakonec takhle, ok :D
  Myslíš, že pomáháš lidem, když šíříš teoretické bludy, které ses někde dočetl, kterým ani sám nevěříš (protože jak sám píšeš, nikdy jsi neinvestoval. To je pomoc za všechny prachy!

 15. bart28: Vytáhni si hlavu z prdele a přečti si na wikipedii co je ponzi a pak si nastuduj jak fungujou kryptoměny a burza. Ale vzhledem k tomu že ani neumíš číst to asi nebude možné viz:

  "já jsem Bitcoin nekupoval ani v něj nemám důvěru" ≠ nikdy jsem neinvestoval do kryptoměn, ale to už napsal Daruel.

  Ať žije demagogie.

  Nikdy jsem si škodovku nekoupil. Tak proč radíš když jsi nikdy nejezdil autem?

  nebo

  Nejím kuřecí maso. Tak proč kecáš když jsi vegetarián.

 16. Citace Původně odeslal Jiří Šubr Zobrazit příspěvek
  bart28: Vytáhni si hlavu z prdele a přečti si na wikipedii co je ponzi a pak si nastuduj jak fungujou kryptoměny a burza. Ale vzhledem k tomu že ani neumíš číst to asi nebude možné viz:

  "já jsem Bitcoin nekupoval ani v něj nemám důvěru" ≠ nikdy jsem neinvestoval do kryptoměn, ale to už napsal Daruel.

  Ať žije demagogie.

  Nikdy jsem si škodovku nekoupil. Tak proč radíš když jsi nikdy nejezdil autem?
  Kolik jsi tedy investoval do kryptoměn a jaké byly výsledky a reálné zkušenosti?

 17. Také jsem si prošel podobným vývojem. Z pasivnějších věcí (ne bez práce) se mi historicky osvědčili nemovitosti, ale už jsem zfotrovatěl (zpohodlněl) a přecházím na portfolio dividendových akcií.

  Osobně považuji kryptoměny zatím za gamble než se usadí.

 18. To mi připomíná chování jednoho uživatele, jak von se jenom jmenoval...
  Naposledy upravil Fipa : 09.01.2018 v 11:24

 19. Citace Původně odeslal jersywoo Zobrazit příspěvek
  Také jsem si prošel podobným vývojem. Z pasivnějších věcí (ne bez práce) se mi historicky osvědčili nemovitosti, ale už jsem zfotrovatěl (zpohodlněl) a přecházím na portfolio dividendových akcií.

  Osobně považuji kryptoměny zatím za gamble než se usadí.
  Jeden týpek mi říkal, že investuje s pákou 1,6, že to je doporučené a že ve výsledku je super, že ty dividendy ti zaplatí v pohodě úroky za tu páku + ti to vlastně případně roste nahoru. Ale nechci moc teď pákovat, protože čekám, až to půjde trošku víc dolů nebo přijde nějaká krize, pak přikoupím na páku.

  Otázka je jestli přijde, známej co dost obchoduje na burze mi říkal, že krize jak v roce 2008 se stane jednou za život, to to šlo dolů o 50%, to si myslím, že je v následujích 30 letech nepravděpodobné, spíše to třeba klesne o 10-20%, pak to napákuji.

  ---------- Příspěvek doplněn 09.01.2018 v 10:57 ----------

  Citace Původně odeslal Fipa Zobrazit příspěvek
  To mi připomíná chování jednoho uživatele, jak von se jenom jmenovat...
  Co přesně myslíš?

 20. Zajimave tema.
  Za mě nemovitosti jsou v dnešní době neskutečně předražené, kupovat je nyní je ekonomicky nesmysl.
  Vynosnost na hranici inflace a pripadne starosti se spravou nemovitosti, neplatici apod prevazuji zatim negativa.
  Investuji do sve firmy vetsinu kapitalu.
  Pote kazdy mesic pravidelne posilam nakou castku do akcii, ktere maji zatim dividendovy vynos.
  Cast financni chci ted pouzit na tezbu kryptomen, nikoliv koupe. Tady hledam jeste nekoho sikovneho, kdo mi poradi, vse pripravi, nainstaluje na miru za slusnou odmenu-).
  V budoucnu uvazuji detem zaplatit vzdelani na prestizni univerzite napr. v USA, pokud deti studium zvladnou.
  Prachy se do hrobu nevemu.

 21. Citace Původně odeslal lojzano Zobrazit příspěvek
  Zajimave tema.
  Za mě nemovitosti jsou v dnešní době neskutečně předražené, kupovat je nyní je ekonomicky nesmysl.
  Vynosnost na hranici inflace a pripadne starosti se spravou nemovitosti, neplatici apod prevazuji zatim negativa.
  Investuji do sve firmy vetsinu kapitalu.
  Pote kazdy mesic pravidelne posilam nakou castku do akcii, ktere maji zatim dividendovy vynos.
  Cast financni chci ted pouzit na tezbu kryptomen, nikoliv koupe. Tady hledam jeste nekoho sikovneho, kdo mi poradi, vse pripravi, nainstaluje na miru za slusnou odmenu-).
  V budoucnu uvazuji detem zaplatit vzdelani na prestizni univerzite napr. v USA, pokud deti studium zvladnou.
  Prachy se do hrobu nevemu.
  Problém je, že většina moderních kryptoměn už se netěží, odpadá tak známý problém s ekologickou zátěží pro životní prostředí, a je to tak i dobře...

 22. Citace Původně odeslal bart28 Zobrazit příspěvek
  Problém je, že většina moderních kryptoměn už se netěží, odpadá tak známý problém s ekologickou zátěží pro životní prostředí, a je to tak i dobře...
  ja myslim, ze svet ma jine problemy s ekologii, nez naka tezba kryptomen.

 23. Citace Původně odeslal jersywoo Zobrazit příspěvek
  Také jsem si prošel podobným vývojem. Z pasivnějších věcí (ne bez práce) se mi historicky osvědčili nemovitosti, ale už jsem zfotrovatěl (zpohodlněl) a přecházím na portfolio dividendových akcií.

  Osobně považuji kryptoměny zatím za gamble než se usadí.

  Nějak tak a ono je potřeba také brát v potaz průměrný výnos a zdanění. Akcie jsou fajn v tom, že tam těch 10 procent historicky je a při delším držení jsou příjmy daňově osvobozeny. Ale jak píšete o těch "pasivnějších" příjmech - to považuji za dobrou poznámku. Protože i podnikat se dá stylem výměny peněz za čas. Záleží o co nám jde. Nemusím vyloženě tlačit na výkon, rentabilitu, ale i zde se mohu rozhodnout, že budu prodávat nějakým stylem, dělat jen větší klienty, prodávat např. jen s většími maržemi apod. Samozřejmě že neurvu celý trh, ale podnikání lze také dlouhodobě posouvat do pasivnějšího módu. Ne každý touží po velké firmě plné ukrajinců, kteří si nemohou ani odskočit na wc. Někomu stačí malá příjemná firma, která má o víkendu volno. Zaměstnanci, kteří si sedí, klienti, kteří jsou psychicky OK. Je to o priotitách.

 24. Tak já se také přidám a rozdělím to podobně jako autor tématu :)

  Zdraví - Investuji do kvalitní stravy a potravin. Není to o tom jíst BIO apod. a vlastně to není ani finančně náročnější než "strava průměrného Čecha". Investuji do nutriční poradkyně, která mi pomáhá zdravě přibrat. Investuji do psychologického zdraví skrze terapeutku. Investuji do "věcí", které mě činí šťastným (rodina, přátele, volný čas).

  Vzdělání - Investuji do svého institucionálního vzdělání. Investuji do celoživotního vzdělání na univerzitě, které rozšiřuje můj kruh zájmu. Investuji do kvalitní literatury a to masivně. A zároveň investuji do zkušeností (první takovou například první eshop, který sice skončil ve ztrátě, ale byla to vynikající zkušenost a neměnil bych; desítky podobných zkušeností). Investuji svůj čas strávený s lidmi, kteří mě obohacují - jsou dál než já a mají mi, co předat.

  Kovy - Jen drobně jsem zainvestoval do zlata a stříbra. Beru to jako inflační pojistku bez výnosu. I když stříbro může být velmi zajímavý artikl a je možné, že ještě v horizontu mého života z několikanásobní svou cenu. (Doporučuji knihu: INVESTUJTE DO ZLATA A STŘÍBRA - M. MALONEY)

  P2P půjčky - Tady mám taky trochu ulito. Konkrétně na Zonkách. Osobně tu mám jen pro diversifikaci. Nečekám žádný významný výnos. Spíše to beru jako charitu a krytí inflace.

  Akcie - V nich mám zainvestovaný největší objem. Strategie a lá Warren Buffett. Nakoupit levně společnost s konkurenční výhodou a držet. Postupně rozšiřuji portfolio.
  Jedu čistě americké společnosti. (Doporučuji knihu: Nová Buffettologie.

  Nemovitosti - Rád bych investoval do drobnějších nemovitostí - garáží k pronájmu. Příp. zemědělské půdy, ale stálo by za to zjistit, jak je to s dotacemi například na výsadbu sadu apod. Tomu se chci, ale věnovat až v okamžiku, kdy se usadím. Nebudu kupovat nemovitost, dokud nevím, že v dané lokalitě nebudu trvale žít.

  Kryptoměny - Vím, že tady se s drtivou většinou lidí neshodnu, ale kryptoměny nepovažuji za investici spíše spekulaci. Věřím, že v nich je budoucnost, ale není jediný důvod, proč bych do nich měl vkládat své peníze. Ačkoli snáším dobře riziko - nejsem gamblér ani hráč. Tedy v kryptoměnách se vůbec nechystám zapojovat.

  Takže tak :)

Hostujeme u Server powered by TELE3