Python / Django Developer
Zobrazují se odpovědi 1 až 10 z 10

Kontrolní hlášení jaký řádek?

  1. Ahoj,

    pokud jako právnická osoba (plátce DPH) vystavím daňový doklad podnikateli (neplátci DPH) a tento daňový doklad přesahuje 10 000 Kč, musím to v kontrolním hlášení uvést v řádku A4 nebo v řádku A5?

    Díky za radu :)

  2. Co se právě děje na Webtrhu?
  3. A5

    Kontrolní hlášení - pokyny k vyplnění - jakpodnikat.cz

    A5 - "zahrneme plnění v jakékoliv výši, na které nemusíme vystavit daňový doklad (tedy plnění pro fyzické osoby nepovinné k DPH) a dále pro osoby povinné k DPH neusazené v tuzemsku a pro zahraniční osoby nemající tuzemské DIČ"

  4. Díky moc :)

  5. Pokud ti na požádání řekne své DIČ, napíšeš ho do A4, pokud ti ho nebude chtít říct, bere se to jako spotřebitel (ne podnikatel) a píšeš do A5.


    Tady je odpověď přímo ze stránek finanční správy:
    V části A.4. se v kolonce DIČ odběratele uvádí u odběratelů – plátců DPH – DIČ pro účely DPH. V případě neplátců DPH (osob povinných k dani nebo právnických osob nepovinných k dani) se zde uvádí DIČ podle § 130 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád. Pokud odběratel nesdělí v rámci obchodní transakce dodavateli své DIČ, má se za to, že při pořízení plnění vystupuje jako fyzická osoba nepovinná k dani = konečný spotřebitel. Pak bude hodnota plnění uvedena do části A.5. kontrolního hlášení, a to bez ohledu na limit.

  6. Citace Původně odeslal kejka Zobrazit příspěvek
    Pokud ti na požádání řekne své DIČ, napíšeš ho do A4, pokud ti ho nebude chtít říct, bere se to jako spotřebitel (ne podnikatel) a píšeš do A5.


    Tady je odpověď přímo ze stránek finanční správy:
    V části A.4. se v kolonce DIČ odběratele uvádí u odběratelů – plátců DPH – DIČ pro účely DPH. V případě neplátců DPH (osob povinných k dani nebo právnických osob nepovinných k dani) se zde uvádí DIČ podle § 130 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád. Pokud odběratel nesdělí v rámci obchodní transakce dodavateli své DIČ, má se za to, že při pořízení plnění vystupuje jako fyzická osoba nepovinná k dani = konečný spotřebitel. Pak bude hodnota plnění uvedena do části A.5. kontrolního hlášení, a to bez ohledu na limit.
    Chápu to z toho správně, že pokud mi sdělí DIČ, ale není současně plátce DPH, tak bych ho i přesto uvedl v A4?
    Protože to vysvětlení mě nějak mate. Neplátce DPH je přece také osoba nepovinná k dani, přestože jde o podnikatele a nikoliv konečného spotřebitele?

  7. Citace Původně odeslal astrolog Zobrazit příspěvek
    Chápu to z toho správně, že pokud mi sdělí DIČ, ale není současně plátce DPH, tak bych ho i přesto uvedl v A4?
    Protože to vysvětlení mě nějak mate. Neplátce DPH je přece také osoba nepovinná k dani, přestože jde o podnikatele a nikoliv konečného spotřebitele?
    Ano, je to správně. Osoba povinná k dani nemá nic společného s plátcovstvím DPH a DIČ má přiděleno každý podnikatel - je určeno ke komunikaci s finančním úřadem.

    Osoba povinná k dani není plátce nebo neplátce DPH, ale osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti (viz definice v § 5 ZDPH).

  8. No, nevím, protože neplátci DPH - podnikatelé přece standardně nesdělují svoje DIČ, protože to nemá v rámci cz styku žádný význam. Běžně se sděluje pouze IČO. Takže v podstatě všechny fakturace nad 10 000 Kč od plátců neplátcům podnikatelům spadají tedy do řádku A5 a pokud se někdo náhodou "utrhne" a pošle i svoje DIČ, tak holt se objeví faktura v A4.
    Pokud to tak je, pak je to těžká demence :)))

  9. Neplátci nesdělovali své dič do doby kontrolního hlášení - od té doby ano.
    V případě, že neplátce bude během roku stále neplátce je celkem jedno, když to dáš do A5 - nikdo na to nepřijde.
    Podle mě problém nastává až v případě že se z neplátce stane plátce a on si chce zpětně odečíst DPH (může až rok zpět). Finančák v tvém kontrolním hlášení nespáruje č.f. a vs s DIČ a jsou to zbytečné problémy... - ale to je jen teorie pro příklad.

  10. Neplátci jsou v řádku plnění do 10 tisíc. I kdybys to dal do řádku nad 10 tisíc, tak se nic neděje, jelikož to co nahlásíš a odvedeš je státu celkem jedno, pokud si protistrana neuplatní nárok na odpočet. Ještě se nám za celou dobu KH nestalo, že by se dotazovali, proč uvádíme plnění a protistrana neuplatnuje nárok na odpočet. Jde jim jenom o to abys ty neuplatnil něco co jiný neodvedl.

  11. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
    Neplátci jsou v řádku plnění do 10 tisíc. I kdybys to dal do řádku nad 10 tisíc, tak se nic neděje, jelikož to co nahlásíš a odvedeš je státu celkem jedno, pokud si protistrana neuplatní nárok na odpočet. Ještě se nám za celou dobu KH nestalo, že by se dotazovali, proč uvádíme plnění a protistrana neuplatnuje nárok na odpočet. Jde jim jenom o to abys ty neuplatnil něco co jiný neodvedl.
    To je mi jasný, spíš mi šlo o to, aby nepřišla kontrola a nějaký "dobrák" kontrolor nechtěl pokutovat za blbej řádek....
    Každopádně díky všem za informace :)

Hostujeme u Server powered by TELE3