25.08.2017 16:01
1
Dobrý den,

jsem OSVČ a protože mám v plánu být identifikovaná osoba k dani, tak pokud bych zasílal přehled, tak bych jej musel odesílat každý měsíc (elektronicky, osobně, a nebo poštou). Nad datovou schránkou uvažuji dlouho, ale nevím, jestli do toho jít, protože se mi nezdá několik věcí.

1) Jak jsem si zjistil, každý elektronický podpis/odeslání má časové razítko a to vyprší po určité době. Nedělá mi problém si daný dokument z datové schránky stáhnout a uložit na disk, ale pokud jej budu potřebovat (např. v právní věci), tak je mi ten soubor k ničemu, protože se jedná v podstatě o kopii, která nemá podpis (a nebo skončilo časové razítko).

- Je to pravda? A nebo můžu normálně stáhnout celý dokument z datové schránky a archivovat bez toho aniž bych řešil časová razítka a další s prominutím blbosti ohledně toho?

2) Pokud si datovou schránku založím jako OSVČ - podnikající subjekt, tak to znamená, že veškerá korespondence v rámci mého podnikání musí být výhradně přes datovou schránku. V případě, že se jedná o dokumenty (finanční úřad, ČSSZ a jiné) mimo mé podnikání, tak jej úřady odesílají poštou a Já komunikuji také výhradně poštou případně osobně.

- Je to pravda? Ptám se protože FÚ rád pokutuje, pokud se neodesílají dokumenty přes datovou schránku, pokud jí podnikající subjekt má. Může se stát, že budu řešit věc s FÚ mimo mojí podnikatelskou činnost, takže i tuhle věc můžu řešit mimo datovou schránku, pokud to chápu dobře?

3) Je pro vás lepší datová schránka, elektronický podpis, pošta, a nebo osobní jednání?
4) Je něco na co si dát opravdu pozor?
5) Setkali jste se někdy s problémem v oblasti datové schránky?


Děkuji všem za zodpovězení otázek. Největší strašák je pro mě bod 1) a 2).
25.08.2017 17:03
2
Ano, vyplatí a k tomu, ještě datová schránka FO jako nepodnikatele.

I přes veškeré nedoladěné věci jako je archivace a pod.

Socialka např. běžně posílá poštou i když máte datovku, ale s tím nic nenaděláte

Ne vše řešíte s FU přes datovku např. dan z převodu atd. ale většinu, už jsem přes datovku řešil i kontrolu na socialce aniž bych tam musel :)
25.08.2017 19:10
3
DS je zatím jedna z mála užitečných věcí, které státní správa po revoluci zavedla. Ano vždy je co vylepšovat, např nechápu proč je defaultně vypnutý příjem datových zpráv od jiných subjektů než státních úřadů, živototnost zprávy v DS je taky myslím krátká, ale to teď už nevím přesně. Každopádně používání DS je pro podnikatele, ale i nepodnikatele půl bídy, o tom není potřeba diskutovat.
26.08.2017 04:54
4
Jsem v oblasti DS nováček (mám ji jako FO nepodnikající), ale je tam možnost Přerazítkovat datovou zprávu.

Tato funkce slouží k ověření, zda konkrétní datová zpráva splňuje podmínky dlouhodobé průkaznosti. Pokud ne, systém automaticky doplní novou, rozšířenou elektronickou pečeť MV.

Vložit můžete libovolnou zprávu, dodejku nebo doručenku ve formátu zfo a nemusíte být jejím příjemcem ani odesílatelem.

Systém načte datovou zprávu, dodejku či doručenku, ověří ji a vrátí tutéž zprávu nebo doručenku s novou rozšířenou elektronickou pečetí MV, která splňuje parametry dlouhodobé průkaznosti. V názvu vráceného souboru je uvedeno, do kdy je třeba operaci zopakovat. V případě, že přerazítkování nebude potřeba, systém operaci neprovede a oznámí, že Vaše datová zpráva nebo doručenka aktuálně splňuje parametry dlouhodobé průkaznosti.
27.08.2017 17:11
5
Já datovou schránku mám a mám takový pocit, že jsem si ji pořizoval proto, že jsem se stal identifikovanou osobou (AdSense) a že to je snad povinnost podávat přehledy elektronicky.

Všechny ty problémy s expirací a průkazností jsou podle mne reálné, ale na druhou stranu si myslím, že úředník nemá motivaci tvrdit, že něco nebylo odesláno, pokud to odesláno skutečně bylo, nebo to dokonce měnit. A pro jistotu si archivuju všechna ta elektronická potvrzení o odeslání a podobně. Přerazítkování ani archivaci (za poplatek) nepoužívám, co jde to si stáhnu na disk.

Používám to 3 roky a problémy s tím nemám. Úředníci to nepoužívají, za tu dobu mne kontaktovali asi 3x obyč. mailem, datovou schránkou nikdy.
27.08.2017 20:02
6
Právníci většinou radí jako OSVČ schránku nezřizovat kvůli doručování. Válíš se u moře a sleduješ email zda ti nepřišla zpráva do DS a vrátíš se domů a máš v poštovní schránce hozený dopis s doručenkou s platebním rozkazem, na který nestihneš reagovat a soudní úřednice řekne sorry netušila jsem, že máte DS. Jinak samozřejmě ušetří ti to spoustu času a cest na úřady.
27.08.2017 20:21
7
Původně odeslal láďa1979
Právníci většinou radí jako OSVČ schránku nezřizovat kvůli doručování. Válíš se u moře a sleduješ email zda ti nepřišla zpráva do DS a vrátíš se domů a máš v poštovní schránce hozený dopis s doručenkou s platebním rozkazem, na který nestihneš reagovat a soudní úřednice řekne sorry netušila jsem, že máte DS. Jinak samozřejmě ušetří ti to spoustu času a cest na úřady.
Orgány veřejné moci mají povinnost komunikovat prostřednictvím datové schránky v případě, pokud ji má druhá strana zřízenu. Takže s výmluvou, že to netušili, by neobstáli.
28.08.2017 09:41
8
...nehledě na to, že ten dopis může přijít i tehdy, když datovou schránku nemáš. Přesněji řečeno: přijde ti s vyšší pravděpodobností.

Kromě toho, tato fikce doručení neplatí jen pro OSVČ. To nás může potkat každého. Naštěstí se to nestává.
28.08.2017 10:27
9
úřady mají povinnost doručovat do datové schránky pokud ji má protistrana zřizenu. Pokud pošlou něco poštou místo do datové schránky tak by neměla plynout fikce doručení.
28.08.2017 10:56
10
Původně odeslal HonzaD
úřady mají povinnost doručovat do datové schránky pokud ji má protistrana zřizenu. Pokud pošlou něco poštou místo do datové schránky tak by neměla plynout fikce doručení.
zkuste to vysvetlit uradu, ktery si trva na tom, ze dopis dorucil a zacina delat dalsi kroky... Jedina sance je soud na nekolik let, protoze nejaky stiznosti apod. to se zameta pod koberecek, vsichni si tam jdou na ruku...
28.08.2017 11:18
11
Původně odeslal Aleš Jiříček
zkuste to vysvetlit uradu, ktery si trva na tom, ze dopis dorucil a zacina delat dalsi kroky... Jedina sance je soud na nekolik let, protoze nejaky stiznosti apod. to se zameta pod koberecek, vsichni si tam jdou na ruku...
Soud už kdysi rozhodl, že pokud má FO datovku, tak fyzické písemnosti, doručené do klasické schránky z uřádu, se nepovažuji za platné.

Nějaký týpek dostal papír do schránky, nevyzvedl si to, uřád začal jednat, hodil na něj exekuci (myslím). Týpek to napadl, že měl datovku a tam nic, vyhrál soud, zneplatnil veškére úkony

---------- Post added 28.08.2017 at 11:19 ----------

+ vznikne nárok na odškodné
28.08.2017 11:22
12
Tomve: no ano, to nepopiram, ale kdyz uz na tebe jede exekuce, mas zablokovane prachy, samozrejme se vsemi penalemi a pokutami, musis je dat k soudu, takze platit ne zrovna levne pravniky, tak te to proste a jednoduse dostane do prdele (pardon za silnejsi vyrazivo) a pritom to byla cista chyba uradu, ze za par let dostanes nejaky mozna rozhodnuti ze to bylo neopravneny, tak stejne si prave prozil par let v totalnim srabu... tak to tady chodi :) a smutny je ze podobyn veci se dejou vsude... rika se tomu uredni omyl... a tim ze podnikas se vystavujes riziku uredniho omylu vzdycky a vsude... a datovkou si vlastne nechtene zvysujes pravdepodobnost ze se to stane...
28.08.2017 12:06
13
Nevím jestli je to normální, ale mě do datovky chodí všechno z FU, Socky, zdravotní, ale třeba ze Stavebního úřadu chodí všechno v obálce do schránky. Kdysi jsem měl za to, že datovka je pro jednodušší komunikaci s úřady, ale většina úředního šimlu neví, že existuje.
28.08.2017 12:17
14
Tak s nimi vyjebej (dnes to je v cr jeden z principu, jak to tady funguje).

Firma vlastena s nezjistitelnym majitelem mimo eu a vychodu, vse psat na firmu (dokonce i kosik.cz da fakturu a pohosteni se do ucta v klidu narve), stat se platce dph (nesmyslny zajistovaci prikaz je chranen mezinarodni arbitrazi za zniceni investice) a je to.

Pak zaloba s nahradou skody a odskodne za psychickou ujmu (taky to uz proslo).

Prachy pak zainvestujes mimo cr.

Jak se do lesa vola, tak se z nej ozyva.
28.08.2017 12:31
15
jo... bylo by hezke kdyby kazdy mel moznosti, penize, psychiku an to tohle delat, ale ver mi, ze lide zniceni dluhy ktere jsou idealne neopravnene na tohel casto proste nemaji... :) At uz penize nebo proste tak nejak sami sebe... Branit se jde ale v nasem prostredi je i u te obrany vysoka mira nejistoty... Ale mas pravdu, je dobre vedet co delat jeste nez se neco takoveho stane a snazit se nenechat zlomit a jit do toho...

---------- Příspěvek doplněn 28.08.2017 v 12:33 ----------

samozrejme musime porad brat v potaz, ze jsou to nastesti vcelku ojedinele pripady a sance ze se to stane nam je pomerne mala... a omylum se zrejme nejde vyhnout uplne na 100% ale mozna taky proto by podobne veci meli byt nejak zbnemozneny, aspon tak, aby se to stavalo oprvadu uplne vyjimecne, dneska to neni uplne vyjimecne
28.08.2017 12:54
16
Exekuce není důvod proč to takto plánuju.

Primární důvod je mafie na finanční správě, nikdo mi nevymluví, že tam mafie nefunguje - např. http://echo24.cz/a/whwMt/z-nahravky-...ibila-babisovi
28.08.2017 13:34
17
Tam žádná mafie není. Jsou to jenom řadový sluhové co dělají vždy to, co jim nařídí kmotr, co jim zrovna velí. Až si tam sedne kmotr z ČSSD, tak budou zase vyvíjet jinou činnost. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že se naše politika zase vrací do 90tých let, kdy to bylo fakt špatný. Ale lidi jsou stejný primitivové, tak co se divím.
28.08.2017 19:52
18
Původně odeslal HonzaD
úřady mají povinnost doručovat do datové schránky pokud ji má protistrana zřizenu. Pokud pošlou něco poštou místo do datové schránky tak by neměla plynout fikce doručení.
Přesně by neměla, ale ona běží a třeba aktivní exekutor ti za dva dny odstaví úplně všechno. Měli jsme zaměstnance na kterého si vzal jeden vykuk úvěr, nikomu nevadilo, že on s jeho RČ bydlí úplně jinde a o všem se dozvěděl až měl zablokovanou kartu. Našim právníkům trvalo 1,5 roku než ho úplně a všude očistili a na náhradu škody ani nedošlo, jelikož exekutor mezitím zkrachoval. Podotýkám, že měl DS a dužník použil pouze jeho jméno a RČ, adresu uvedl zcela jinou. No Altner také žaloval a jak dopadl.
28.08.2017 20:06
19
Původně odeslal Tomve
Exekuce není důvod proč to takto plánuju.

Primární důvod je mafie na finanční správě, nikdo mi nevymluví, že tam mafie nefunguje - např. http://echo24.cz/a/whwMt/z-nahravky-...ibila-babisovi

Vetsina tech zajistovaku je u obchodu s phm nahoda ?
29.08.2017 08:01
20
To mi je jedno, jaky obor ma nejvic zajistovaku.

Zajistovaky se vydavaj jak na bezicim pasu, soudy rozhoduji o jejich neplatnosti, jak na bezicim pasu. Financni sprave jsou rozhodnuti u zadku a bud se odvolava nebo je ignoruje.

Proste mafie ve statni sprave.
29.08.2017 12:19
21
Původně odeslal Tomve
To mi je jedno, jaky obor ma nejvic zajistovaku.

Zajistovaky se vydavaj jak na bezicim pasu, soudy rozhoduji o jejich neplatnosti, jak na bezicim pasu. Financni sprave jsou rozhodnuti u zadku a bud se odvolava nebo je ignoruje.

Proste mafie ve statni sprave.
Zas tak černe bych to nevidel, ted jsem videl zajištovak na cca 700 000 a byl zcela opravněny.
29.08.2017 13:11
22
to ze nejake zajistovaky jsou opravnene neznamena ze je v poradku, ze nejaka cast z nich opravnena neni, ale nemam konkretni cisla, treba to je opravdu jen zanedbatelne mnozstvi a otmu se asi vyhnout uplne nejde...
31.08.2017 21:19
23
Děkuji všem za odpovědi, již mám datovou schránku zřízenou.

Vyjádření České pošty:
ano, pokud budete mít datovou schránku pro fyzickou podnikající osobu, budou Vám do ní zasílány zprávy vztahující se k Vašemu podnikaní, co se bude týkat Vás jako fyzické osoby, úřady nadále budou zasílat vše doporučeným dopisem.

Co se týká uložených zpráv na Vašem disku, pokud si uložíte celou datovou zprávu (soubor zfo), kdykoli tento soubor můžete nechat v datové schránce přerazítkovat. A to přes záložku Ověření datové zprávy, kde je možnost načtení dané zprávy ze souboru zfo pro její přerazítkování.
Soubor zfo získáte zálohou datové zprávy s doručenkou i dodejkou tzn. pokud zvolíte tlačítko uložit v horní liště otevřené zprávy.
Vyjádření Ministerstva vnitra:
orgán veřejné moci musí respektovat status adresáta. Pokud tedy s Vámi orgán veřejné moci v dané záležitosti nekomunikuje ve věcech podnikání (resp. v záležitosti fyzické osoby), měl by orgán veřejné moci zasílat ostatní komunikaci poštou nebo jiným s Vámi dohodnutým způsobem. Vy jako podnikající osoba, resp. z titulu zákona č. 300/2008 Sb. povinnost komunikovat s úřady z této datové schránky nemáte. Existují však zvláštní předpisy (mimo gesci MV – např. agendy finanční správy), kde budete mít povinnost z takovéto datové schránky (pokud je již zřízena a zpřístupněna) činit podání (např. daňové přiznání či kontrolní hlášení).

Podrobné informace k zajištění dlouhodobé platnosti datových zpráv uvádíme zde:
Dlouhodobá platnost datových zpráv | Datové schránky

S dalšími dotazy v rámci uživatelské podpory je možno se obracet na infolinku datových schránek: 270 005 200
31.08.2017 21:53
24
A mate i osobni ? Ja mam 3 a je to pakarna, fakt nechapu ze na 1 rodne cislo je vic datovek :)
31.08.2017 21:57
25
Trošku mimo mísu, ale i tak... já jsem za datovku rád. Za prvé kvůli komunikaci s úřady a za druhé, nemusím kvůli každému papírku za parkování na poštu :)
31.08.2017 21:57
26
A mate i osobni ? Ja mam 3 a je to pakarna, fakt nechapu ze na 1 rodne cislo je vic datovek :)
Mám datovou schránku pouze na IČO. Co jsem telefonoval s finančním úřadem, tak prý můžu (pokud to budu chtít spojit s mojí osobou mimo podnikání) propojit komunikaci přímo na datovou schránku i když je na IČO.
31.08.2017 22:07
27
Původně odeslal Fastmancz
Mám datovou schránku pouze na IČO. Co jsem telefonoval s finančním úřadem, tak prý můžu (pokud to budu chtít spojit s mojí osobou mimo podnikání) propojit komunikaci přímo na datovou schránku i když je na IČO.
Držitelé datových schránek nemusí podávat elektronicky vždy a všechno - Lupa.cz
05.09.2017 15:26
28
Datovka je fain, ale neznamená to že vám tam bude chodit automaticky vše. Zrovna dnes mi VZP napsala jen na mail, v datovce nebylo nic.