11.07.2016 09:59
1
Dobrý den,
již docela dlouhou dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si pronajal u nás ve městě (v Olomouci) klub a uspořádal party. Bohužel jsem se ale nikde nemohl dočíst, co je k tomu potřeba mít za živnost. Bude se vybírat vstup a platit alkohol, to je vše.

Předem díky za odpovědi
11.07.2016 10:04
2
Hlavně si dopředu pořeš OSA, protože ty nemaj rádi, když pořádáš akci a nedáš jim vědět a pak zasílají tučný pokuty.
11.07.2016 10:24
3
Tady záleží, jestli si pouze zorganizujete vlastní hudbu a zajistíte uzavřenou společnost ve funkčním klubu kdy pořadatelem bude stále klub, nebo si prostě pronajmete prázdný prostor.. V prvním případě si vše klub pravděpodobně zajistí, ve druhém bude záležet, jak velká akce bude...

Jak píše vodička, nahlásit na OSA ideálně s playlistem (pokud je znám předem) a pokud půjde o reprodukovanou hudbu, myslet také na Intergram zastupující výkonné umělce. Určitě pohlídat požární předpisy a nepřetěžovat prostor více osobami, než je v indentifikační kartě prostoru (pokud tak zkolaudován není, je nutné ji nechat vydat, tzn zajistit shromaždiště, hasící techniku, nouzové východy s nouzovým osvětlením atd..).

Je vhodné zajistit preventivní požární dozor a v případě více lidí také zdravotnický dozor. K prodeji alkoholu samo i koncesi. V případě pyro efektů je nutné akci hlásit také na operačním středisku hasičů.

BTW, nevím jak v OL, ale drtivá většina krajů má také povinnosti při pořádání kulturních a sportovních akcích řešeny vyhláškou, asi by chtělo najít a prostudovat, zda nemáte také ohlašovací povinost vůči obci atd..
11.07.2016 11:37
4
Původně odeslal vodička
Hlavně si dopředu pořeš OSA, protože ty nemaj rádi, když pořádáš akci a nedáš jim vědět a pak zasílají tučný pokuty.
Neviem ako je to v CR, ale zrejme rovnako ako v SR. Takze: OSA nie je statny organ, preto nemoze davat "pokuty" (pokutu mozu v medziach zakona ulozit vyhradne state organy). Jedna sa o pravnicku osobu alebo obcianske zdruzenie a jej jedina moznost nie je vas "pokutovat" ale sudit sa s vami v standardnom, obciansko/obchodno pravnom spore.

Ak vam OSA "ulozi pokutu" je to rovnake ako keby vam ju "ulozil" Ferko Mrkvicka - nezakonne ;) Su na to uz aj judikaty a myslim, ze ich je viac v CR.
11.07.2016 11:47
5
OSA zrušila svou organizační složku před pár lety, kdy prohrala soud a měla zaplatit cca 300k. Které, myslím, ani nezaplatila.

Ale to pro ně není problém pro vymahání poplatků, podávaní žalob atd.
11.07.2016 11:49
6
Nevim, jestli to není jen slovíčkaření, nebyla to pokuta v klasickém podání, spíše faktura za nezaplacení licence.
11.07.2016 12:02
8
Ne že bych měl tyto organizace nějak zvlášť rád a chtěl se jich zastávat, ale autorům i umělcům odměna náleží... To, že to za ně vybírají kolektivní správci, kdy se jim z vybraných poplatků poskytnou procenta nebo promile na tom nic nemění, to je spíše jejich problém k jednání.

Chápu, že pokud někdo hraje v provozovně výhradně vlastní tvorbu nebo starou hudbu, asi by se dokázal poplatkům s nějakým úsilím vyhnout, ale vzhledem k původnímu dotazu nepředpokládám, že na akci bude pouze hudba ze 60 let :) Jinak samozřejmě OSA & spol žádné pokuty neudělují, vše jde standardní cestou na vydání bezdůvodného obohacení ve výši 2 násobku běžné odměny + za porušení autorského zákona (přestupek) může být udělena pokuta až 15K Kč.

Každopádně náklady vzrostou o náklady řízení, což v případě 3 sporů (Osa, Intergram a Oáza) nemusí být zrovna zanedbatelná částka. Jestliže jde o jednorázovou akci a ta bude předpokládám inzerována na plakátech/internetu atd, je celkem pravděpodobné, že se tam někdo z kontrolního ukáže ;)
11.07.2016 13:13
9
Co akce pro uzavřenou společnost? Vybírat nějaký příspěvek...

Ale podle mě na to jdeš těžce, spousta klubů dělá, že jim třeba zaplatíš nějaký nájem. Ty uděláš akci a vy se šábnete o zisk. :) Nějakým podílem.. :) Dnes jsou kluby spíš prázdné než plné, takže pro ně to bude taky výhodný :)
11.07.2016 14:24
10
Pokud by celou akci zajistoval klub a ty bys vlastne jen mel domluvenou nakou provizi za to ze tam dostanes lidi (a treba nakou smluvni pokutu kdyby si je tam nedostal), tak nepotrebujes vubec nic... A je to to co byhc po tom klubu pozadoval. Protoze zajistovat si vsechno od hudby, barmanek, chlastu az po vyhazovace u vchodu proste nechces :)