Prodám výdělečný web ZelenyTiket.cz 1.2Mil/rok
Zobrazují se odpovědi 1 až 13 z 13

"Rodinný dům" a problémy se sousedem

 1. Zdravím,

  chtěl bych požádat o radu. Moje rodina mají pozemek v centru vesnice (městečka). Dvě generace předemnou se tam snažili postavit něco. Prarodiče stodolu, která měla stát na půdorysu te staré. Rodiče polyfunkční objekt. Dole dvě prodejny, hore 2byty. Všichni ztroskotali na sousedech. (je jediný soused).

  Mě teď vrtá v hlavě tam postavit rodinný dům o třech bytech, popř s ateliérem..něco podobného. Šířka pozemku je 9,7m (růžová), délka 15m (fialová). k pozemku náleží i přilehlý svah.

  Kdybych postavil z obou stran od hranice souseda 3m, bez oken,..okna směrem do veřejné ulice, střecha pultová. Myslíte, že by soused mohl něco namítat (popř) by obstál ?

  Jaký vy máte zkušenosti, či doslechy o problémech se sousedy?


  děkuji

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Pokud bude vše v souladu se stavením plánem a povolením...nevidím problém. Nicméně soused může za poplatek nahlédnout ke stavebnímu řízení a podat námitky. Namítat může vždy, jestli obstojí je dotaz spíše na způsob jakým a co namítá.

 4. Kolik je odstup od hranice? 3m, když je to bez oken?

 5. 2,5 bez a 3 s oknama....alespoň to tak bylo....doufám, že za dobu co jsem byl mimo se to nezměnilo :-D
  edit bez oken 2 a s okny min 3,5

 6. Odstupovka je také 7 m. Od sousední stavby - viz http://www.cadwiki.cz/GetFile.aspx?P..._staveb_JR.jpg

 7. Citace Původně odeslal slix Zobrazit příspěvek
  Odstupovka je také 7 m. Od sousední stavby - viz http://www.cadwiki.cz/GetFile.aspx?P..._staveb_JR.jpg
  to je vzájemný odstup staveb, ten může být i 10m podle účelu, ale jestli tam nic není....Tady se řeší od hranice pozemku.
  A ještě bych dodal 3.5 m od hranice pozemku pro oba sousedé je 7m :-)

 8. no, ale pokud soused má z jedné strany garáž, která je tuším metr od hranice pozemku. takže já bych k němu musel být 3?

  Strana směrem k silnici, kde by byly okna, musí být 3m od pozemku silnice, či od kraje vozovky?


  Ono na jednu stranu si říkám zajímavá investiční šance, možnost,....na druhou zapeklitý problém. Navíc jak to vyřešit logisticky. Kde skladovat materiál, kde dát lešení...

  Stavěl, někdo z Vás na tak stísněmém placu?

 9. od silnice 3 m....garáž není stavba k bydlení, ale má být nejméně 2 m od hranice pozemku. Ty normy jsou pro stavby určené k bydlení. Je možné že stavební úřad vydal pro tu garáž výjimku, že je tak blízko to lze dohledat přímo tam. Ve chvíli kdy budete stavět můžete materiál dát kamkoliv co je vaše, důležité je že dodržujete stavební plán a jste v určené hranici.

 10. pokud je soused potížista, navez na pozemek kuřince. Až začne protestovat dej mu podepsat souhlas s jinou stavbou na tomto pozemku. Kuřince zaberou hlavně v létě, ty masařsky jsou svině a smrad nic moc.

 11. 1. Je vždycky nejlepší se sousedem nějak domluvit - "ať to stojí, co to stojí", prostě rozumně dobré sousedské vztahy je to nejdůležitější, ikdyž musí člověk občas něco překousnout, ale vyplatí se to. Možná by stálo za to se sousedem to dát nějak dokupy - třeba nějaké "švestičky ze zahrádky" apod. si u něj udělat oko, ono pak jednání je mnohem jednoduší a do budoucna se vždy hodí.
  2. Určitá výhoda je že ta parcela je stavební a dalo by se stavět na původním půdorysu, jsou tam určitá další ale.
  3. Zeptej se hlavně na stavebním úřadě co si představuješ a co si můžeš dovolit, existuje občas nějaká regulace v obci, každý úřad si nějaké konkrétní paragrafy a požadavky vysvětluje a dodržuje trochu jinak.
  4. Problémy se dají dělat stále, buď jen to, že to soused bude snažit za každou cenu sabotovat a i kdyby neměl pravdu, tak se to vždy dlouho táhne. Možností je více, třeba, že mu stavba bude stínit, musí se pak dělat studie oslunění, atd.. Lze toho vymyslet hodně.

 12. to Marvan: myslíš, že když po dvě generace odolával, že teď povolí? Buď je tam opravdu technicky omezující faktor, nebo ten člověk je zkrátka magor.

 13. Jak to tak čtu, tak se nic nepíše o nějakém potížistovi sousedovi, jen že ztroskotaly dřívější plány. Zeptej se doma v čem je problém, popřípadě zajdi za sousedem, že plánuješ pozemek využít, jaké má námitky a podle toho se zařiď. Co my tady vyřešíme ...

 14. To jsou rady. Jeden doporučuje sousedovi podlézat, druhý se s ním radit.
  Není jednodušší zajít na SU, tam se nejdříve zeptat na podmínky v UP, přípaně jiné omezení pro daný pozemek nebo lokalitu. Z principu, nikdo nechce kolem sebe změny. Ať tam budeš stavět dům nebo barokní fontánu, tak vždycky se to někomu nebude líbit. Nemá význam zatahovat cizí lidi do svých věcí. Znám tucet případů kdy se to nevyplatilo a žádný, kde by to mělo pozitivní výsledek.

Hostujeme u Server powered by TELE3