03.06.2016 15:06
1
|
03.06.2016 16:02
2
Podle mě je spíš docela nízká. Pokud máš 5 let zkušenost a to už není zase tak málo, tak bys měl být schopen si dát jedna a jedna dohromady. Nasadit si takovou hodinovku, abys nemusel psát, že je utrpení platit zdrav. + soc. a balíček od Adobe (za který já platím 1250 Kč měsíčně - základ pro webařinu). Spousta lidí je odmítnutá kvůli výši hodinovky, protože se nemají čím prezentovat, nebo to dělají špatně a potenciální zákazník pozná, když nejsou reference tak uchvacující, aby pustil korunu navíc. Pokud jsi dělal v korporátu, tak víš v jaké hladině se pohybují ceny zakázek, potažmo jednotlivých prací přece, alespoň přibližně :-)

Já jsem zastáncem toho, že vyšší hodinovkou odradíš problémové klienty, ale zase ji nesmíš přepálit,a by nebylo do očí bijící, že reference neodpovídají.
Tohle je docela pěkná statistika freelancerů na portálu navolnenoze. Lze z ní leccos vyvodit.

Výsledky průzkumu: Jak se daří českým freelancerům?
03.06.2016 17:08
3
Osobne hodinovka je fajn, ale posledni 3 roky, jak zadavam poptavky, dosahl jsem osviceni v tom, ze hodinovka je nejvetsi zlo. Protoze ze stovek mych poptavek a stovek dodavatelu v 70% pripadech vzdy byla cena astronomicka a ano platil jsem ji.

Dejme tomu, ze mas hodinovku UI/UXaka 240,-. Delas pro mne HP 3 dny, a klidne mi muzes nauctovat 7200,- za praci na jedne strance - a to uz je docela neadekvatni a to mas jeste nizkou cenu, protoze jini boreckove maji cenovku 700,-/hod. Ani ten time tracker k nicemu neni, protoze se s tim muzes piplat cely tyden a hledat vhodny font, menit pozadi, malovat tlacitko a cena skace i straveny cas na projektu pribyva.

Proto v posledni dobe prefereji cenu pevnou, na smlouvu, dle technickeho zadani a jestli se nestiha v terminu nebo nevejde se nekdo to rozpoctu tak se smlouva rusi, bez naroku na zaplaceni a dokonce jsou i pripady, kdy jsem nucen uplatnit smluvni pokutu, protoze je promarneny cas - a jsem stastnejsi :)
03.06.2016 17:36
4
Asi jsem vyjimka, ale praci pisu detailne do TZ a samozrejme ve smlouve je odstavec o moznem rozdilu v konecne cene +/-15%.
Tak samozrejme vracet 20x navrh by se ani mne, jako klientovi, nelibilo. Uz se stalo nekolikrat, ze ma predstava byla jina, ale grafik to nechtel pochopit, to same koder nebo prograamtor :)

Nicmene, pokud grafik je ochotny tak sam nabizi nekolik skic a ne hned prvni navrh fakturovat. Ale rozumim i dodavatelum, protoze jsem jim byl taky a jsem v podstate dodnes, jen jsem si nikdy cenu na hodinu neuctoval. Rekl jsem pevnou castku vzdy na zacatku a klient ji bud akceptoval nebo nechal byt a sel jinam.
04.06.2016 00:09
5
Podle mě je ta hodinovka nízká. Z dvou stovek na hodinu odvedeš na daních, socce, zdrávce, poplatíš náklady a co z toho zbyde ... navíc práce na volné noze bude jak fyzicky tak psychicky náročnější, než hákovat osmičku. Podle mě to je fakt nízko.