logo
28.05.2016 21:19
1
Dobrý den

zajímalo by mě ,jestli je ještě možné zkrátit záruku dle nového občanského zákoníku na 6 mesícu.Dříve dle obchodního zákoníku to možné bylo ale v roce 2014 došlo ke sloučení s občanským a nyní si nejsem jista.mám to tedy zakotveno i v kupní smlouvě ,ale nevím jestli to není v rozporu s platnými zákony.dekuji za vaše reakce .našla jsem pár článku kde je toto vyvraceno

třeba http://www.penize.cz/podnikani/30055...co-a-reklamace
Záruční lhůta při koupi zboží na IČ, IČO - nový občanský zákoník - Bezplatná…

Co se právě děje na Webtrhu?

28.05.2016 21:33
2
neni to v rozporu, zarucni doba je smluvni
28.05.2016 21:49
3
a dle jakého paragrafu nového OZ vycházíte?
28.05.2016 22:41
4
Dle zadneho, podnikatel s podnikatelem si muze domluvit temer jakekoliv podminky, zakonik se uplatnuje jen ve chvili kdy si dva podnikatele mezi sebou neco konkretniho nepodepsali (a i pak spise omezene)... Takze kdyz si do smlouvy date umluvu, ze ma zaruku jen 1 den, tak to proste tak bude...
29.05.2016 08:33
5
Žádný §§ v NOZ to neříká, musíte vycházet z toho, že to tam uvedené není.

Řekněme, že v obecné úpravě o koupi máte zmíněnou Záruku za jakost (§ 2113 tuším). Nicméně v zákonně není dána povinnost ji poskytnout (tzn. u B2B vztahů nemusí být žádná - uvedených 6 měsíců je tedy nad zákonný rámec).

Právo uplatnit práva z vadného plnění vám dává § 2165. Jenže, když se podíváte, kam je dané ustanovení systematicky zařazeno, zjistíte, že daná část zákona je hned v § 215x vyhrazena pouze pro vztahy B2C.
29.05.2016 20:44
6
Zkráceně, při nákupu na IČ je záruka taková jakou si dohodne prodávající a kupující, 0 až nekonečno.
13.07.2019 00:03
7
Jsem povinnem rikat kolik je zaruka na ico nebo staci to mit napsane na webu.