logo
01.03.2016 07:16
1
Nevím jestli to tady už neproběhlo, ale na SK od 1.1.2016 platí úplně nový zákon o odpadech, který zcela mění legislativu v oblasti nakládání s odpady. Problematiky e-shopů se dotýká zejména v oblasti nakládání s obaly a odpady z obalů. Ruší minimální 200 kg hranici a každý kdo na SK uvádí na trh zboží v obalech, což se týká prakticky každého e-shopu, jelikož ty zásilky vždy do něčeho balí, tak je povinnen uzavřít smlouvu s obalovou společností (v CZ je to jen EKOKOM, v SK je jich více) a platit poplatky a posílat výkazy. Firma, která nemá sídlo na SK (týká se i českých firem) je povinná jmenovat splnomocněného zástupce, kterým může být jen firma se sídlem v SK, a který za všechno ručí (včetně pokut) a dělá to za něj. Chci se zeptat jak řešíte tuto problematiku v e-shopech, z kterých zasíláte na SK nebo máte-li SK mutace e-shopů? Ty pokuty jsou dost vysoké, tak nevím.
01.03.2016 07:58
2
"což se týká prakticky každého e-shopu, jelikož ty zásilky vždy do něčeho balí, tak je povinnen uzavřít smlouvu s obalovou společností (v CZ je to jen EKOKOM, v SK je jich více) a platit poplatky a posílat výkazy"

= na Slovensku mám v tomto výborné skúsenosti s obalovou spoločnosťou http://www.naturpack.sk/ výborná spolupráca, vedia poradiť, majú super ceny, výkazy za obaly im odošlete elektronicky formulárom z ich webu, a oni vybavia všetko ostatné.
01.03.2016 10:30
3
Díky. Můj dotaz byl směřován spíše na české e-shopy posílající na Slovensko. Podle nového zákona nemohou cizí subjekty uzavřít smlouvu s obalovou společností (např. NATUR-PACK) napřímo, ale musí mít slovenský subjekt jako splnomocněného zástupce. Co mám informace ze Slovenska tak slovenské firmy se do tohoto moc nechtějí hrnout protože jsou s tím spojená velká rizika finanční i sankční.
01.03.2016 13:47
4
daj konkretny paragraf, ten zakon nie je na dve strany.
01.03.2016 14:02
5
Zplnomocněného zástupce zahraniční osoby konkrétně řeší § 27, odst 18 až 20 zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
02.03.2016 13:13
6
A ty si vyrobca obalov?
02.03.2016 13:33
7
To je "špecifické" názvosloví tohoto zákona. Výrobcem obalu se rozumí nejen výrobce, ale i distributor, prodejce, atd. Další takový krásně srozumitelný výraz je "prúd odpadu". :)
02.03.2016 13:52
8
Trošku s tím právě bojuji. Jako výrobce jsem oslovil slovenské Ministerstvo životního prostředí a NATUR-PACK, a.s.. Obchodní ředitelka, p. Bognárová mi zaslala relevantní informace společně s návrhem smlouvy. Nelíbí se mi povinnost mít na slovensku zástupce, když zde nemám žádné obchodní zastoupení. Pravdou je, že mi NP nabídli i právnickou osobu za pár desítek eur měsíčně, ale jde mi spíše o princip.

Výsledkem zatím je, že slovensko zařadím mezi země, kam produkt napřímo nedodám.

Obrátil jsem se na Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR s podnětem, že SR svojí snahou o suverenitu pořušuje evropské mezinárodní dohody, zejména pak narušuje chod vnitřního trhu.

V zásadě se totiž věc má tak, že v rámci EU platí harmonizované normy a předpisy, společně se vzájemným uznáváním dokumentů. Čistě technicky, pokud tedy něco v ČR vyrábím dle evropských harmonizovaných norem, splním veškeré místní předpisy a výrobek má náležité certifikace, mělo by být mé splnění povinností uznané ve všech 28 zemích bez toho, abych řešil právní náležitosti uvedení výrobku na trh v každé členské zemi.

Takovou povinnost bych ještě byl ochoten akceptovat v případě významné ekologické zátěže, což dříve určoval právě ten limit. Nevidím důvod, proč bych jako český rezident bez zastoupení měl plnit povinnost registrace při dodání třeba 2 produktů na slovenský trh.

Zaráží mě, že se proti tomuto nebrojí masově a že je to většině zdejších podnikatelů jedno. Vždyť evropské normy zde máme právě proto, abychom mohli snadněji vstupovat na další trhy EU a rozšířili tak působnost mimo svoji zemi.


BTW, celkem mě pobavilo, že protože jsem pro Vás slováky cizincem, zaslali mi návrh smlouvy v angličtině :p
02.03.2016 14:43
9
Původně odeslal i-PRESS
Pravdou je, že mi NP nabídli i právnickou osobu za pár desítek eur měsíčně, ale jde mi spíše o princip.
Jenže ono i těch pár desítek EUR měsíčně dělá za rok už stovky, což je pro malé firmy dodávající pár kusů likvidační. Navíc je to i podstatně více, než by se platilo za obdobné objemy třeba v přeekologizovaném Německu. Taky nechápu proč bych měl někomu platit stovky EUR za rok za to , že za mě pošle tři papíry někam na úřady, které si mohu poslat sám.

Jinak bohužel toto je problém, který je napříč celou EU. Půjdeme-li do důsledku, pokud z e-shopu pošlete jakýkoliv balíček do jakékoliv země EU, stáváte se v dané zemi povinnou osobou v souvislosti s nakládáním s odpady s rizikem pokut v řádech tisíců EUR (zpravidla). Oblast nakládání z odpady z obalů není harmonizovaná, takže každá země má jiné podmímky. Některé země mají stejně jako ČR minimální limity nebo jiné úlevy pro firmy s malými objemy. Slovensko se tímto novým zákonem řadí mezi ty horší země z tohoto pohledu.

Nicméně nevím jak pochodíš v kanceláři EP jelikož tento slovenský zákon prošel i připomínkováním v Bruselu a evropská legislativa institut splnomocněného zástupce připouští. Spíš vidím problém ve způsobu implementace na Slovensku, ale obávám, že politická vůle k nějaké změně asi hned tak nebude.
02.03.2016 15:08
10
Já si nedělám iluze, že by se pouze na základě mého podnětu něco změnilo, ale evropský parlament zpětnou vazbu potřebuje. Myslím si, že toto je jedna z věcí která narušuje cíle stanované pro harmonizaci vnitřního trhu. Obecně je v ČR vidět strašná nechuť s čímkoliv cokoliv dělat. Hromada podnikatelů bude brblat v hospodě, ale nemá tendence dát najevo svůj postoj a třeba i svým hlasem přispět k přehodnocení. Veškeré případné změny pak proběhnou pouze na základě loby nadnárodních korporací, které ale hájí pouze své zájmy (logicky).

To, že tato oblast (zatím) harmonizovaná není je právě ta komplikace, proč zatím trh nefunguje efektivně. Byrokratické překážky exportu drtivou většinu odradí. Proto si myslím, že by i tato obalast měla být sjednocena napříč evropou, vzniknout evropská instituce na kolektivní správu a řešit tuto otázku pomocí národních institucí. Já jako výrobce bych prostřednictvím autorizované obalové společnosti (třeba i eko-kom) odvedl poplatek za obalové materiály a o přerozdělení by se postarala podle mých výkazů evropská agentura.

Já, jako drobný podnikatel můžu tomuto vzdorovat tím, že do určitých zemí prostě přestanu dodávat, přestože to povaha prodeje přes internet umožňuje. Za mě to není ani tak snahou o demonstrativní vzdor, je to čistě ekonomické hledisko. Mě se prostě nevyplatí ty podmínky splnit kvůli prodeji pár kusů. SK je podle mě poměrně malý trh na to, aby si mohl dovolit takto znevýhodnit své postavení a myslím si, že mu to spíše ublíží.
02.03.2016 16:31
11
Naprosto s tebou souhlasím. Tato problematika musí být řešena koordinovaně na úrovni EU. Jeden subjekt by měl mít možnost platit recyklační a obalové poplatky za celou EU ve své zemi a mělo by být na úřadech aby se vybrané prostředky přerozdělily členským státům. Když bylo možné vytvořit MOSS, což je v podstatě to samé, akorát pro DPH, tak by mohlo jít i tohle. Až budu mít básnické střevo tak toto taky někam napíšu.
02.03.2016 20:24
12
Původně odeslal i-PRESS
Já, jako drobný podnikatel můžu tomuto vzdorovat tím, že do určitých zemí prostě přestanu dodávat, přestože to povaha prodeje přes internet umožňuje. Za mě to není ani tak snahou o demonstrativní vzdor, je to čistě ekonomické hledisko. Mě se prostě nevyplatí ty podmínky splnit kvůli prodeji pár kusů. SK je podle mě poměrně malý trh na to, aby si mohl dovolit takto znevýhodnit své postavení a myslím si, že mu to spíše ublíží.
Zhodnotil ste to celkom presne. A keď sa takto zachovajú aj ostatní predajcovia, domáci predajcovia v kamennných predajniach v rámci svojich sietí budú naďalej okrádať slovenských zákazníkov vysokými cenami bez strachu z lacnej konkurencie v podobe malých domácich predajcov alebo obchodníkov zo zahraničia. Vitajte v Banistane.
04.03.2016 13:42
13
Co jsem koukal tak tak dle eko-kom, tj ceskych zakonu by mel dodavatel cehokoliv opatrit obal takovyma cedulkama.
http://www.priroda.cz/clanky/foto/re...mboly-kody.jpg
Koukl jsem se na krabice z posedních 5ti objednávek a bylo to na jedné a to jen diky tomu, že to byla krabice od něčeho a ne nová, takže by mě zajimalo, zda např toto reálně někdo v ČR dodržuje z eshopů? Mě přijde že ne. Takže osobně bych s tím na slovensku neviděl takový problém, když není ani u nás. Teda jako není to ideální, ale vzheldem k bordelu co tu panuje...
04.03.2016 14:23
14
Podle mě je to celý na hlavu postavený a mířený špatným směrem.
Někdo ty obaly vyrábí a pokud je řeč o ekologii, měl by tedy mít nějaký certifikát, nebo označení na obalu, který vyrábí.
Pokud je to o poplatcích, mělo by se to tedy promítnout do výrobní ceny toho obalu a tu pak zaplatí každý, kdo bude obal od výrobce obalů kupovat.
Co je to ale za kalamajku, že každý, kdo někam něco posílá, má tohle někam extra platit a vykazovat?
Nehledě na to, že když je v EU něco uváděno na trh, nese výrobce zodpovědnost, tedy i výrobce obalů. Nebo se pletu?
Kocourkov (evropský). Se zas musím rozčilovat....
04.03.2016 14:39
15
Tak to nařízení ohledně povinného potisku obalu značkou materiálu bylo naštěstí novelou zrušeno. Nyní zákon říká pouze to, že jestli tam znak je (třeba PE), tak musí být pravdivý, ale být tam nemusí. Soudruzi si totiž uvědomili, že chtít po garážovém eshopu nakupujícím na aliexpressu aby si koupil drahý potiskový stroj je nesmysl.

Ono to ale byl problém i pro větší firmy, které by potisk i zvládli, ale třeba výrobek v pytlíku nafouknutém ochrannou atmosférou se tiskne sakra blbě i na větších mašinách, než domácí inkoustovka.

Pokud jde o tu odpovědnost, ono to má velmi prostý základ. Číňan jim na nařízení dlabe, tam nic nezmůžou. Tak označíme jako výrobce obalu toho, kdo to doveze do EU, na něhož můžeme. Že to nedává smysl nevadí, peníze jsou přednější.

Já chápu, že toto je komplikovaná oblast a každá země chce, aby jí byla likvidace odpadu zaplacena. Že něco odvedl výrobce v jiné zemi je moc nezajímá, oni chtějí, aby když to prodal u nich a u nich se to bude likvidovat, tak to zaplatil jim. Mě ani nevadí že musím jako výrobce podávat výkazy a platit recyklaci, mě vadí, že po mě chtějí abych to platil v každém z 28 států zvlášť a v případě slovenska tam měl i zástupce. Ať to ode mě vybere 1 subjekt a na základě mých výkazů o pohybu zboží po EU to přerozdělí.

Je ale samozřejmě nesmysl, abych musel na slovensku platit za to, že tam dodám 2 jogurty, tedy odpad < 5g. Ta hranice by nastavena být měla.
04.03.2016 14:53
16
Jasný, souhlas.
Když ale vezmem tu likvidaci, tak jen třeba v Německu chytrý Grüner Punkt, který spolupracuje se všemi okolo, má je na svém webu i napsané, ale centrálně se postarat o jednotný a jednoduchý systém řešení poplatků, to ne. Jak píšete, každý pak na svém písečku, ať je v tom bordel a je ty malý za co popotahovat.
04.03.2016 22:45
17
A co když ta obalová krabice bude přímo produkt? Pak to není odpad ne?
Tj. na faktuře bylo:
Produkt:
xxxx 500,-
krabice 1,-
sleva -1,-

A v tu chvíli je krabice součást objednávky a nejedná se o obalový materiál a produkt je vlastně zasílán nezabalen, cena se nazměnila a zákazníkovi to může být jedno.
05.03.2016 09:23
18
Původně odeslal tola
a nejedná se o obalový materiál a produkt je vlastně zasílán nezabalen
To na tom nic nemění. §2 - Základní pojmy
Pro účely tohoto zákona se rozumí

a) obalem výrobek zhotovený z materiálu jakékoli povahy a určený k pojmutí, ochraně, manipulaci, dodávce, popřípadě prezentaci výrobku nebo výrobků určených spotřebiteli nebo jinému konečnému uživateli, jestliže má zároveň

1. v místě nákupu tvořit prodejní jednotku pro spotřebitele nebo jiného konečného uživatele (dále jen "prodejní obal"),
2. v místě nákupu tvořit skupinu určitého počtu prodejních jednotek, ať již je tato skupina prodávána spotřebiteli nebo jinému konečnému uživateli, anebo slouží pouze jako pomůcka pro umístění do regálů v místě prodeje a může být z výrobku odstraněn, aniž se tím ovlivní jeho vlastnosti (dále jen "skupinový obal"), nebo
3. usnadnit manipulaci s určitým množstvím prodejních jednotek nebo skupinových obalů a usnadnit jejich přepravu tak, aby se při manipulaci a přepravě zabránilo jejich fyzickému poškození (dále jen "přepravní obal"); kritéria a názorné příklady, které upřesňují pojem obal, jsou uvedeny v příloze č. 1 k tomuto zákonu;
Vyjímkou jsou pak kontejnery pro lodní, silniční, železniční a leteckou přepravu. Takže se to vztahuje prakticky na vše, od pytlíku na brambůrky až po palety.
05.03.2016 11:27
19
výrobek zhotovený z materiálu jakékoli povahy a určený k pojmutí, ochraně, manipulaci, dodávce, popřípadě prezentaci výrobku nebo výrobků určených spotřebiteli

No dyt jo, ale ja tou krabicí nic nebalím, nereprezentuji. Ta krabice je konečný produkt pro zákazníka, třeba jako krabice na cukroví.
Přeci když si v ikee koupim papirovou krabici, tak si kupuju vyrobek a ne obal, nebo nic k ochraně a manipulaci, nebo za každou prodanou takovou to krabici se platí taky něco eko-komu? Vzhledem k tom že na stránách eko-komu jsou očividně staré udaje, tak tam se člověk moc nedozví....
05.03.2016 11:31
20
@tola: určený k pojmutí, ochraně, manipulaci, dodávce

Přečtěte si ten zákon.. Jasně se tam píše, jakýkoliv výrobek, jehož cílem je sloužit k pojmutí, ochraně, manipulaci. Takže ano, pokud budete vyrábět dortové krabice, igelitky, nebo třeba plastové přepravky, jste výrobce obalů a ten Váš produkt je z pohledu zákona obalem.
29.03.2016 22:34
21
Zjistil jste někdo o této problematice bližší informace? Četl jsem o tom článek v časopise Průmyslová ekologie, ale ani zde jsem se nedočetl žádné směrodatné informace, podle které by jsme se mohli v praxi řídit.
Trochu mě zaráží, že se to nikde moc neřeší, nikde žádní rozhořčení provozovatelé e-shopů. Teoreticky by se to mělo týkat všech obchodů, které dodávají koncovým zákazníkům na Slovensko.
Chtěl jsem začít nabízet svoje zboží na Slovensku, ale pokud by skutečně bylo nutné splnit všechny tyto požadavky, nevyplatí se to.

Pokud by měl někdo nějaké zkušenosti nebo informace, budu za ně rád.
30.03.2016 18:51
22
V podstatě platí to co jsem napsal dříve v tomto vlákně. Subjekt, který nemá sídlo nebo místo podnikání na Slovensku a který je povinnou osobou podle zákona o odpadech, tedy kdokoliv kdo posílá cokoliv v obalech na Slovensko tak je povinen vedle povinností co mají slovenské subjekty navíc povinnost jmenovat splnomocněného zástupce, kterým může být jen subjekt se sídlem nebo místem podnikání na Slovensku. Pokud si cizí subjekt zřídí organizační složku na Slovensku tak by tuto povinnost mít neměl, jelikož tato organizační složka sídlo na Slovensku mít bude. Do 30.6.2016 platí přechodné období, kdy platí pravidla ještě podle starého zákona.
31.03.2016 10:36
23
zdravím, hodlám to řešit tady: https://www.envipak.sk/
31.03.2016 19:59
24
Děkuji za odpověď i za tip. Kouknu na to a zkusím jestli by to pro mě mělo smysl. Mám malý internetový obchod, takže je otázka zda se to vůbec vyplatí. Už se smiřuji s tím, že na Slovensko dodávat nebudeme.
01.04.2016 06:04
25
Původně odeslal StanDaJab
Děkuji za odpověď i za tip. Kouknu na to a zkusím jestli by to pro mě mělo smysl. Mám malý internetový obchod, takže je otázka zda se to vůbec vyplatí. Už se smiřuji s tím, že na Slovensko dodávat nebudeme.
malý neznamená nevýdělečný... :-)
01.04.2016 09:24
26
Původně odeslal rover
malý neznamená nevýdělečný... :-)
Tak to bych si nikdy nedovolil tvrdit. Jak již bylo řečeno výše poplatky za splnomocněného zástupce se pohybují v řádech desítek EUR měsíčně navíc ke standardním poplatkům obalové společnosti. Pro e-shopy dodávající zboží v obalech, jejichž hmotnost se měsíčně pohybuje v řádech jednotek nebo desítek kg je toto likvidační a nevyplatí se na Slovensko posílat.
02.04.2016 02:53
27
Původně odeslal HonzaD
Tak to bych si nikdy nedovolil tvrdit. Jak již bylo řečeno výše poplatky za splnomocněného zástupce se pohybují v řádech desítek EUR měsíčně navíc ke standardním poplatkům obalové společnosti. Pro e-shopy dodávající zboží v obalech, jejichž hmotnost se měsíčně pohybuje v řádech jednotek nebo desítek kg je toto likvidační a nevyplatí se na Slovensko posílat.
no to je sice pravda, ale my to řešíme tak, že jim to tam posíláme pouze až po předešlé úhradě na účet a za jednotné poštovné do 2kg tj. 260,- bez DPH a co zbude na poštovným, to nám vyrovná minimálně tyto budoucí poplatky...
pak se leda dohodnout a spojit se s někým, kdo již posílá, posílat to přes něj (+ ošetřit to v obch. podm.) a platit mu nějakou poměrnou část těchto výdajů...
10.05.2016 09:18
28
Původně odeslal rover
no to je sice pravda, ale my to řešíme tak, že jim to tam posíláme pouze až po předešlé úhradě na účet a za jednotné poštovné do 2kg tj. 260,- bez DPH a co zbude na poštovným, to nám vyrovná minimálně tyto budoucí poplatky..
To je sice hezké, ale 260,- Kč je cca 9 EUR. Obávám se, že e-shop s takovým poštovným na Slovensku konkurenceschopný moc nebude.

---------- Příspěvek doplněn 10.05.2016 v 09:24 ----------

Původně odeslal HonzaD
Pokud si cizí subjekt zřídí organizační složku na Slovensku tak by tuto povinnost mít neměl, jelikož tato organizační složka sídlo na Slovensku mít bude. Do 30.6.2016 platí přechodné období, kdy platí pravidla ještě podle starého zákona.
UPDATE: Dle odpovědi pracovníka MŽP SR má povinnost jmenovat splnomocněného zástupce i organizační složka zahraničního subjektu na Slovensku (!), info v odpovědích na této stránce http://enviroportal.sk/pytate-sa/odpad
Vy jste se na tom Slovensku snad totálně pomátli!
11.05.2016 06:26
29
No ono taky jde o to jaký je sortiment a slovenský trh není pro nás prvořadý segment, ale když už tu je a lidi objednávají...
29.08.2016 09:40
30
Recyklačný fond sa ruší k 31. decembru (prosinec) 2016.