11.02.2016 22:20
1
Zdravím Webtržníky :o)
Již 1,5 roku úspěšně podnikám jako vedlejší OSVČ , neplátce DPH a zajímala by mě jedna věc.
Minulý rok se mi na osobním účtě , než jsem si založil v prosinci oddělený , míchaly příjmy z podnikání s příjmy z osobního prodeje přes inzeráty. Mám tam cca 24 000 Kč za prodej osobních věcí , ovšem komunikaci s kupující jsem si neuložil , tj nemám jak dokázat v případě kontroly , že to je z osobního prodeje.
Teď k otázce. V případě, že by někdy nějaká kontrola přišla a neuznali mi to , že to mám z nepodnikatelské činnosti a chtěli doměřit daň , můžu si na to dát dodatečně výdajový paušál 60% , který používám i u současné činnosti ? Nebo budou brát těch 24 000 Kč jako čistý zisk a dopočítají daň z toho?
Počítal jsem to , tak při výdajovém paušálu 60 % by to dělalo zisk 9600 Kč a z toho by byla daň 1440 Kč + kolik je asi tak sankce za doměření z této částky? Snad to nejsou desetitisíce :-(
Moc děkuji za rady.
11.02.2016 22:39
2
Nejsem si jistý, ale není třeba zdanit jakýkoliv příjem? Nevím jak to u OSVČ je, ale mám dojem, že to zákon nijak zvlášť nerozlišuje. Daň z příjmu platíte vždy, vyjímka je u příjmu třeba na DPP u nepodnikatelů kteří se vejdou do limitu..
11.02.2016 22:47
3
Původně odeslal i-PRESS
Nejsem si jistý, ale není třeba zdanit jakýkoliv příjem? Nevím jak to u OSVČ je, ale mám dojem, že to zákon nijak zvlášť nerozlišuje. Daň z příjmu platíte vždy, vyjímka je u příjmu třeba na DPP u nepodnikatelů kteří se vejdou do limitu..
Nahodilej příjem, tuším že do 30 tisíc za rok, se nedaní.
11.02.2016 22:49
4
Také jsem to četl na internetu , prodej osobních movitých věcí nesouvisejících s podnikatelskou činností až do výše 30 000 Kč nepodléhá jakékoli dani z příjmů.
11.02.2016 22:51
5
Prodej osobních věcí... Na druhou stranu jde o to, na koho na fú narazíš, protože tam musíš dokazovat ty, takže když si úředník něco usmyslí, máš pak honičku a ani jednoznačné důkazy ti nemusí uznat - vlastní zkušenost, rozhodnout musel až soud a to ještě po odvolání...
11.02.2016 22:59
6
Každopádně to musíte uvést v DPFO, tuším že jako Ostatní příjem, protože příjem to je. Je ale klidně možné, že je na toto daň nulová, ty limity neznám.
11.02.2016 22:59
7
Děkuji za zkušenosti. V případě že bych tedy případně někdy narazil na blba , který by to zahrnul do příjmů z podnikání , kolik je případně ta sankce či pokuta , dejme tomu z té doměřené daně 1 440 Kč ? A můžu si na to tedy dát dát dodatečně paušál 60 % , z těch 24 000 Kč ?
11.02.2016 23:04
8
Původně odeslal BEdler
kolik je případně ta sankce či pokuta
Žádná, protože to v DP uvést musíte jako Ostatní příjem s tím, že je to (možná) osvobozeno od daně jak zde píší. Já si myslím že je to i logické a nemusel by být s tím problém, pokud jsou ty věci prokazatelně osobní a nebylo to nikdy v hmotném majetku a tím neodepisovalo z daní.
11.02.2016 23:10
9
Na stránkách o dani se ale píše toto , kam mám v přiznání napsat tyto příležitostné příjmy ?

Co neuvádíme do daňového přiznání?

V daňovém přiznání neuvádíme příležitostné příjmy do určité výše a dále Příjmy osvobozené a další neuváděné.

Od roku 2014 je limit pro příležitostné příjmy 30 tisíc Kč (dříve 20 tisíc).
Znamená to, že pokud součet našich příjmů z příležitostných činností (bez odečtení výdajů) nepřesáhne v kalendářním roce 30 tisíc Kč, nemusíme tyto příjmy danit ani uvádět v daňovém přiznání.
11.02.2016 23:33
10
Je tam tolik změn, že se v tom začínám ztrácet a sotva sleduji co se mě přímo týká :-)) Nejjistější bude se asi zeptat svého správce daně, klidně anonymně. Vím že minimlně dříve tam někde býval takový paskvil, že prodejem se zvyšuje majetek, přestože se ve skutečnosti pouze smění majetek za hotovost a v praxi se hodnota i sníží :D. Našel jsem ho třeba tady, ale je to starší článek a v aktuální úpravdě jsem to při letmém pohledu nenašel. Možná je tedy už (konečeně) vypuštěn :)

Tam pak jde právě o ta slovíčka, podle kterého odstavce to je příjmem
12.02.2016 07:44
11
Pokud se nemýlím, nahodilé příjmy do 30 000 Kč za rok jsou osvobozené a neuvádějí se do DAP (aspoň v tomto žiju :) ). Každopádně je nutné identifikovat, zda šlo o nahodilý příjem. Navíc z toho existují výjimky.
Ovšem pokud to nejsi schopen doložit, tak jsi podle mého názoru v pr.... Upřímně řečeno, jako případný kontrolor bych Ti to určitě nežral, že mi budeš tvrdit, jak máš na bu 24t za prodej osobních věcí, když to nedoložíš a doměřil bych Tě. Podle mého názoru tak budou postupovat všichni a je to logické. Takhle by je mohl tahat za fusekli úplně každý a nic na tom nemění ani to, že ty zrovna říkáš pravdu....
12.02.2016 11:57
12
Minulý rok myslíte jako 2015? A znamená to, že přiznání teprve děláte a rozhodujete se, jestli to tam zahrnout nebo ne?
Když FÚ doměří, tak už je docela pozdě. Naskočí tam totiž ještě penále +úroky z prodlení. Pokud přiznáme nižší daň, než jsme měli, a finanční úřad nám daň doměří, zaplatíme penále 20 % doměřené daně. Navíc zaplatíme úrok z prodlení za každý den opoždění. Úrok se počítá z repo sazby ČNB zvýšené o 14 %.
Pokud daň doplácíme na základě našeho dodatečného daňového přiznání, zaplatíme jen úrok z prodlení. Myslím, že úrok z prodlení se nevybírá, když nedosáhne 200 Kč (ale částkou si nejsem jistá).

Příjem z prodeje osobních movitých věcí (mimo auta, lodě, letadla, ve vlastnictví méně než 1 rok) je od daně osvobozen. Možností, jak dokázat že se jednalo o osobní věci je více, záleží co to konkrétně je. Třeba nevhodný dar by mohl dosvědčit darující apod. Obecně bych řekla, že pro prodej osobních movitých věcí je charakteristické, že si nakoupil dráž než prodal (je to použité nebo minimálně rozbalené), případně je ta cena stejná, takže by se to dalo doložit třeba původními účtenkami.

---------- Příspěvek doplněn 12.02.2016 v 12:41 ----------

Nahodilé příjmy jsou do 30 tis, to ano. Ale to je určeno spíš pro jednorázové záležitosti, třeba prodáte přebytek úrody za zahrady, pomůžete kamarádovi se stěhováním a on vám za to dá 1000, váš pes má štěňata a vy je prodáte, půjčíte sousedovi za úplatu svůj karavan, poskytnete nějakou radu atd.
Pokud jste registrován někde na inzertním portálu a každý měsíc něco prodáte, tak už je to podle mě opakovaná činnost (i když jen nahodile se vám podaří něco prodat, ale to i mnohým podnikatelům ...). Takže u vás by to byl spíše příjem osvobozený - příjem z prodeje hmotné věci (§4, 1c ZDP)
12.02.2016 13:02
13
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Ano , teprve se rozhoduji , zda to dát do přiznání nebo ne ,jak bych to tam měl případně zanést , když jsem ke zboží nedával paragony , tj v případě kontroly to zase nemám v účetnictví ? Ještě mě napadlo zrevidovat celé účetnictví , udělat na to paragony a zanést to tam do číselné řady.
Ještě se zeptám , ten úrok z prodlení je 14% denně z doměřené daně ,nebo to je ročně ? Děkuji za odpověď.
12.02.2016 13:23
14
Prosím Vás, nepodléhejte panice na základě laických názorů (kromě Va.nil.ky). Ve zkratce: prodej osobních movitých věcí (tj. takových, které nebyly zahrnuty do obchodního majetku podnikatele) je osvobozený od daně z příjmů a nikam se v daňovém přiznání neuvádí. Viz §4 odst(1) písm. c). zákona o daních z příjmů, kde jsou uvedené všechny výjimky (auta, cenné papíry a další speciality). Jediné, co musíte ustát, je prokázat, že šlo o osobní věci, a že to není opakovaná byť nepodnikatelská činnost (pak by to podléhalo zdanění podle §10). U příjmů podle §10 nelze ani uplatnit paušál (nejde o podnikání), zato by šla uplatnit pořizovací cena. Doporučuji si ten zákon přečíst.

Těžko říci co by kdyby při kontrole. Přístup správců daně může být na celé škále "neústupný - benevolentní". Někdy pomáhá apel na zdravý rozum (pokud člověk podniká v IT a prodá na Aukru jednu varnou konvici ... no to přeci dá rozum, ne?), nicméně stále je důkazní břemeno na poplatníkovi, tedy na Vás. Pokud by to skutečně zavánělo problémem, je vhodné požádat nejbližšího daňového poradce o radu.

... a ten úrok je roční
12.02.2016 13:55
15
Sazba je roční.
Mně přijde, že si to příliš komplikujete. Ještě jste nepodal přiznání a už přemýšlíte o kontrole. Máte ještě dost času dát to dohromady.
12.02.2016 22:19
16
Děkuji. Už jsem se rozhodl , vše tam zanesu pro klid duše , než se potom s někým handrkovat. Ještě dotaz. Minulý rok jsem byl 5,5 měsíce nemocen kvůli úrazu a chtěl jsem se zeptat , jestli se nějak ponižuje ta hranice , při které musím začít platit sociální pojištění.Jelikož jsem si po odečtení nákladů loni vydělal 56 000 Kč , tak bych v normální situaci nic naplatil , až od nějakých 62 000 Kč, ale nevím ,jestli se to nějak ta hranice neponižuje při té nemocenské.Podnikal jsem i při nemocenské a dodržoval léčebný režim , tak snad to také není problém.