5.Affiliate konference. Událost, která je zaměřená výhradně na výkonnostní marketing v ČR a SR. Info zde.
Zobrazují se odpovědi 1 až 17 z 17

Daň z pronájmu

  1. krnac Hodnocení: 14 (100%) krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru
    1
    Ahoj,

    potřeboval bych zjistit, jak je to s daní za pronájem bytu. Musím mít ŽL, když je můj zisk 15 329 kč za rok 2008? Nechápu, jakou mám platit daň ... na daňové kalkulačce mi při této částce vyjelo 1380 kč - daň. Když do bytu koupím ještě něco za 329 kč - bude 15 000 kč na hranici limitu a daň by měla být nulová - pochopil jsem to správně? V té daňové kalkulačce mi totiž vyjelo, že při výdělku je daň 1320 kč...

  2. Co se právě děje na Webtrhu?
  3. matejka Hodnocení: 16 (100%) matejka bude brzy slavný/á
    2
    Citace Původně odeslal krnac Zobrazit příspěvek
    Ahoj,

    potřeboval bych zjistit, jak je to s daní za pronájem bytu. Musím mít ŽL, když je můj zisk 15 329 kč za rok 2008? Nechápu, jakou mám platit daň ... na daňové kalkulačce mi při této částce vyjelo 1380 kč - daň. Když do bytu koupím ještě něco za 329 kč - bude 15 000 kč na hranici limitu a daň by měla být nulová - pochopil jsem to správně? V té daňové kalkulačce mi totiž vyjelo, že při výdělku je daň 1320 kč...
    Příjem z pronájmu nespadá do ostatních příjmů, takže ho daníš dle §9. Můžeš si odečíst buď výdaje nezbytné pro dosažení příjmů, nebo 30% paušálem. Ze zbytku je pak daň 15%. Takže mi to vychází na nějakých 1609 kč při uplatnění paušálu.

  4. krnac Hodnocení: 14 (100%) krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru
    3
    Ahoj,
    děkuji za odpověď. Těch 30% si lze odečíst jako paušál, i když tuto částku nevyužiji? A ten živnostenský list potřebuji? Lze uplatnit ještě nějakou další slevu na dani, když je pronajímatelem (vlastníkem bytu) osoba na mateřské dovolené?

  5. matejka Hodnocení: 16 (100%) matejka bude brzy slavný/á
    4
    Přesně tak, buď odečteš skutečné výdaje nebo paušál bez ohledu na skutečné výdaje. Pokud jen pronajímáš byt, tak ŽL nepotřebuješ, ten bys potřeboval jen kdybys k tomu doplňoval nějaké další služby (úklid, ostraha atd.), což patrně není tvůj případ. Slevy na dani na pronájmu nezávisí, pokud je vlastníkem osoba na MD, tak by to patrně měla přiznávat ona ve svém DP (i když možná ne, pokud je nájemní smlouva na tebe, tak spíš ty, tady si nejsem jistej). Každopádně slevy jsou na poplatníka, to můžou uplatnit všichni, je to 24840, pak na dítě, to je 10680, příp. na vyživovanou manželku/a taky 24840 pokud nemá vlastní zdanitelný příjem přesahující 68000. Pak jsou tam ještě nějaké slevy na invaliditu, studium atd. Každopádně je nutno podat DP.

  6. krnac Hodnocení: 14 (100%) krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru
    5
    Děkuji za pomoc. Moc mi to pomohlo.

  7. krnac Hodnocení: 14 (100%) krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru
    6
    Ještě jsem se chtěl zeptat, zda mám k DP přiložit kopii nájemní smlouvy a kopii potvrzení o tom, že si z daně mohu odečíst určitou částku za životku? DP dělám sám poprvé.

  8. matejka Hodnocení: 16 (100%) matejka bude brzy slavný/á
    7
    Už je asi pozdě, ale pro budoucí čtenáře - potvrzení o zaplacení úroků na ŽP k DP přidat, pojišťovna ho posílá automaticky začátkem roku. Nájemní smlouva nutná není.

  9. krnac Hodnocení: 14 (100%) krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru krnac vyzařuje působivou auru
    8
    jenom pro informaci, žadné daně jem neplatil, paní na uřadě mi řekla že jsem na nule z daní, neptejte se mě jak je to možné, protože to nevím

  10. Citace Původně odeslal krnac Zobrazit příspěvek
    jenom pro informaci, žadné daně jem neplatil, paní na uřadě mi řekla že jsem na nule z daní, neptejte se mě jak je to možné, protože to nevím
    je to proto,že pokud je příjem z pronájmu nižší než 20 000/ročně, tak je osoba osvobozena od daně...

  11. Mám dotaz:

    Mám kamaráda je ZTP (nevím zda částečně nebo úplně), pronajímá svůj byt. Bude dělat daňové přiznání. Chce tam zahrnout přiznání i z pronájmu. Není jako osoba ZTP od této daně osvobozena? Nemůžou jí díky této dani snížit dávky, které dostává od státu jako ZTP?.

    Děkuji za případné relevantní informace.

  12. Já bych se taky zeptal, jestli mohu.
    Pronajal jsem byt a vzal si pronájem v jiném městě, kde pracuji.
    Ten další pronájem, co platím asi nejde dát do výdajů, že? Abych nemusel danit něco, co nemám. Jeden byt jsem tedy pronajal se ziskem tak, abych mohl platit jiný byt.
    Děkuji všem za radu.

  13. takatom Hodnocení: 2 (100%) takatom je na dobré cestě
    12
    Ne, když tam bydlíte.

  14. Díky moc. Ale zase nerozumím. Kdybych si pronajal jiný byt a nebydlel v něm ale, tak to pak dám do odčtů ? Nepochopil jsem to.

  15. takatom Hodnocení: 2 (100%) takatom je na dobré cestě
    14
    Když si pronajmete byt, který dále pronajímáte.

  16. Yardos Hodnocení: 52 (100%) Yardos is a jewel in the rough Yardos is a jewel in the rough Yardos is a jewel in the rough
    15
    Ne, ten další nájem v jiném městě nepatří mezi daňově uznatelné náklady. Ale je možné uplatnit buď paušální výdaje 30% z příjmu z nájemného, anebo skutečné výdaje, mezi které lze zahrnout i odpisy pořizovací hodnoty bytu.

    Do daňově uznatelných výdajů by šel dát nájem třeba takto: najmu si celý dům a pak pronajímám jednotlivé byty v tomto domě: příjem je součet nájemného ze všech bytů, daňově uznatelný výdaj je zaplacené nájemné za dům.

  17. To bylo ono. díky. Takže si mohu dát do odpisů i odkoupení práv a převod osobního vlastnictví ? tedy u mě celkem asi 300.000 korun ?

  18. Yardos Hodnocení: 52 (100%) Yardos is a jewel in the rough Yardos is a jewel in the rough Yardos is a jewel in the rough
    17
    Jde o odpisy ve smyslu § 26 zákona o daních z příjmů.

    Jestli nevíš, která bije, tak to zkus probrat s dobrou účetní, těch pár stovek za konzultaci se určitě vyplatí ...

Hostujeme u Server powered by TELE3