Web pro horních 10 000 www.koncier.cz
Zobrazují se odpovědi 1 až 19 z 19

Porušení autorských práv - fotografie německého fotografa

 1. Dobrý den. V současné chvíli řeším jeden poměrně nepříjemný problém a chtěl bych poprosit o vaše názory na celou věc.

  Provozuji několik cestovatelských webů, na které přispívá několik redaktorů. V roce 2012 vyšel na jednom z nich zajímavý článek o možnosti koupání se v Německu. Do článku redaktorka vložila hezký obrázek, který se na internetu vyskytoval v té době na několikati zahraničních webech. Nyní, v září roku 2015 nám přišel dopis od německého advokáta, který po nás požaduje okamžitou (do týdne) úhradu 500 Euro a stáhnutí obrázku s odůvodněním, že se jedná o fotografii určitého německého fotografa. Samozřejmě požaduje okamžité stáhnutí obrázku.

  Náš dosavadní postup byl takový, že jsme obrázek ihned stáhli. Zatím jsme nic neplatili, kontaktovali jsme emailem německého advokáta, který však nereaguje. V dopise není žádný náhled našeho webu s obrázkem. dopis je psaný v němčině.

  Poraďte prosím, jak v těchto případech postupovat? Děkuji.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
  BABA Tumise s.r.o. poptává: Poptávám zpětné odkazy na tyto témata
  Lukáš Kruntorád poptává: Obchodník na prodej dluhopisů
  KlikyHaky poptává: Programátor v Drupalu
 3. Počkejte si na soud a používejte obrázky jen co si koupíte proboha.

 4. Ano, myslel jsem si, že bych počkal až se to dotáhne k soudnímu procesu/pokud by to tam směřovalo, ale aby se potom konečná suma nevyšplhala třeba na několikanásobek 500 Euro - myslíte si, že by to bylo reálné? Jinak předpokládám, že před případným soudem by ještě měla přijít nějaká výzva?

 5. Kvůli 1 obrázku se málokomu vyplatí investovat do právníka a pokud jste ji použil jen v 1 článku a nikoliv třeba jako součást webdesignu, tak ať vám zkusí prokázat způsobenou škodu. 500 euro to jen tak na vás zkouší.

 6. Zadejte si do hledani na webtrhu "Isifa" nebo "Logicall", proctete vlakna a rozhodnete se podle toho sam. Resilo to desitky/stovky lidi, je to podobna situace.

 7. "Isifa" a "Logicall" mám prostudované. Na tento případ se ptám proto, že se jedná o německou cestu, tak jestli s tím nemá případně někdo zkušenosti nebo povědomí.

 8. A) vysvetlit redaktorum, ze krast se nema
  B) zaplatit za chybu

 9. Když by případ došel k německému soudu a ten by vyhrála strana zastupující fotografa, jak by se mohla změnit výše poplatku, která je momentálně 500 Euro? Michal Kubíček: Opravdu Vám připadne 14 000 Kč za jednu fotku, která je do článku vložena v minimální kvalitě, jako adekvátní škodě za újmu? Jaká újma vznikla? Pokud by se jednalo o přiměřenou částku, tak to neřeším.

 10. Spis se ptej, kolik budou naklady na toho nemeckeho pravnika, ktery ti da soud k proplaceni...

  Co je adekvatni cena? Ta se urcite neurcuje velikosti... Zalezi na tom, za kolik bezne dany fotograf prodava. Pokud prokaze, ze podobne snimky bezne prodava zakaznikum za podobne ceny nebo do fotobanky, kde mu tyto penize vydelavaji (coz muze byt), pak tezko obstojis se svym odhadem.

 11. A má důkazy? :-) u tohohle je těžké to vyřešit ale spíš bych počítal že je to scam..

 12. To je dobrá otázka, kolik mohou být tedy náklady takového soudu/právníka v Německu? A můžu očekávat před soudním procesem ještě nějaké písemné upozornění, něco jako poslední výzvu? Samozřejmě, že pokud by to mělo jít k soudu a bylo by pravděpodobné, že by se suma několikanásobně zvýšila, tak budu nucený zaplatit, ale zase nechci platit předčasně a třeba i zbytečně viz např. u nás Logicall.

  Fotografie samozřejmě nakupujeme, toto je případ někdy ze začátku. Jestli má důkazy to těžko říct, žádný scan nebo nějaký důkazný materiál spolu s dopisem nepřišel, ale dá se asi předpokládat, že důkazy má. Jde také o to, jestli je scan dostatečný důkaz.

  ---------- Příspěvek doplněn 03.09.2015 v 15:24 ----------

  A ještě jedna věc, připadne vám normální lhůta splatnosti jeden týden??

 13. Odstranit, smazat, neresit.

  Michale Kubicku, prosim nestraste!

  I kdyby to ukradl Google, ktery penize ma, tak do soudniho sporu by se nikdo nepoustel, po tom co fotografie byla na vyzvu okamzite odstranena.

 14. K2R: Kontaktoval bych onoho právníka, klidně i telefonicky, a vyžádal bych si důkaz. Dneska je dost vykuků, kteří fakturují cizí práci. Pokud je ale v právu, nediskutoval bych o ceně. Právník na západě si naúčtuje €100 na hodinu jen to fikne, k tomu soud určitě přirazí další penále a ještě soudní výlohy. Z €500 to může být několik tisíc ani nemrkneš. Ta cena je vysoká - ale už jen proto, že je třeba zaplatit drahého právníka, aby to s tebou vyjednal. Dále ztráta času fotografa, který místo práce nahání zloděje. Prostě zaplatit za chybu, jak říkal Michal. Ale pokud nedodá důkazy o autorství, tak na nich prostě trvat a neplatit.

  carlos: Nesmysl, to jen tady někteří považují kradení a následní dělání mrtvého brouka za řešení. Je obrovské množství případů, kdy to viník opravdu schytá. A ceny fakt nejsou ve stovkách, jakmile dojde na právníky, tak tisíce lítají.

 15. Citace Původně odeslal basti Zobrazit příspěvek
  carlos: Nesmysl, to jen tady někteří považují kradení a následní dělání mrtvého brouka za řešení. Je obrovské množství případů, kdy to viník opravdu schytá. A ceny fakt nejsou ve stovkách, jakmile dojde na právníky, tak tisíce lítají.
  Nebud drzej a nevypravej mi o necem o cem nevis na rozdil ode mne nic... Dekuji predem!

  A ty blby kecy si s prominutim nech! Nikde jsem nepsal ze kradeni je OK, tak se koukej uklidnit.

 16. Tech soudnich sporu a uspesnych pri neopravnenem uziti dila neni zrovna malo. Takze ze by to nikdo neresil a ze by proste stazeni daneho dila stacilo neni nijak zaruceno. Nekdo se soudit bude, nekdo ne. Zadna jistota z toho neprameni. Navic nemeci se v techto vecech pomerne radi soudi, protoze tamni soudy jsou v tom pomerne jednoznacne, rychle a funkcni.

  Stazeni dila je samozrejme rozumny zaklad a pokud nelze pravnika kontaktovat, tak bych asi vyckal, prooze nic jineho nezbyva.

 17. Nejsem právník, ale to co jsi dostal je tzv. Abmahnung (upozornění). Jedná se o způsob řešení sporů v oblasti duševního vlastnictví v německém právu. V tomto případě je třeba zaplatit požadovanou částku v požadovaném termínu jelikož v opačném případě jde toto automaticky k soudu. Otázkou je, jestli je možné tento postup použít i vůdči českému subjektu. Podle mého názoru by žaloba měla být podána u českého soudu podle českého práva, ale k tomu by se měl spíše vyjádřit právník.

 18. HonzaD: A to už nemusí přijít žádné další upozornění/poslední výzva před případným soudním procesem? Název dopisu není Abmahnung ale Verletzung des Urheberrechts i když to samozřejmě může představovat to samé.

  ---------- Příspěvek doplněn 04.09.2015 v 15:50 ----------

  Radek O.: ano dílo bylo samozřejmě ihned staženo. Advokátovi jsem už napsal tři maily bez reakce. Podle mě by měl na maily reagovat?

 19. Co tady sakra strašíte? Vám může být úplně jedno odkud ten právník je, jestliže jste usídlen v ČR, pak by Vás museli žalovat v ČR. Jináč, jestliže tu fotku na Váš web vložil redaktor aniž byste mu to explicitně nakázal, pak odpovídá on. Vy jako provozovatel až sekundárně - viz §5 zákona o některých službách informační společnosti. Tento zákon je v našem právu na základě evropské směrnice, která platí i na Německo, proto ani podle německého práva jako provozovatel odpovídat nebudete.

 20. Citace Původně odeslal Radek O. Zobrazit příspěvek
  Tech soudnich sporu a uspesnych pri neopravnenem uziti dila neni zrovna malo. Takze ze by to nikdo neresil a ze by proste stazeni daneho dila stacilo neni nijak zaruceno. Nekdo se soudit bude, nekdo ne. Zadna jistota z toho neprameni. Navic nemeci se v techto vecech pomerne radi soudi, protoze tamni soudy jsou v tom pomerne jednoznacne, rychle a funkcni.

  Stazeni dila je samozrejme rozumny zaklad a pokud nelze pravnika kontaktovat, tak bych asi vyckal, prooze nic jineho nezbyva.
  a není to náhodou tak, že by německý právníci museli podat žalobu u českýho soudu?

Hostujeme u Server powered by TELE3