logo
29.12.2014 19:36
1
Zdravíčko,
byl bych rád za jakýkoli feedback na mou logotvorbu. Vybral jsem jen ty top práce (jinak jich je minimálně 2x tolik) a prezentuji jak využité koncepty, tak nevyužité.

Když jsem začínal, tak jsem si tvorbu nechal kritizovat na grafických fórech a při začátcích soutěžení na topdesigneru, kdy ještě nebyly zakázané komenty, jsem dostal také hromadu kritiky a toto období mě hodně posunulo, jelikož mi bylo vytknuto plno chyb, které jsem průběžně napravoval.

Už ale delší dobu žádnou odezvu nedostávám a mám tedy pocit, že začínám stagnovat a ač vím, že mám mezery v typografii (někdy vybrat ten správný font je opravdu nadpozemský úkol), tak kromě toho moc nevím, co zlepšovat.. (nebo takhle, neumím třeba kreslit, takže mi nejdou ilustrativní a kaligrafická loga, ale to je běh na hodně dlouhou trať) a chci se zoufale posunout na další úroveň.

Byl bych taktéž moc rád třeba i jen za to, pokud byste zmínili nějaké jméno českého profesionálního logaře, protože bych se rád některému ozval, páč na mě se obrátil už tucet začátečníků a já jim aktivně radím, tak bych tuhle pozici rád otočil a nechal si poradit od profíka (pokud ty lidi mají vůbec nějaký čas nazmar). Případně nemusí být z ČR, klidně SR, nebo vůbec.. z celého světa. Já totiž zjistil, že nemám vůbec žádný vzor, žádnou logařskou autoritu a že se mi spíš líbí jednotlivá loga, na která narazím, než že bych k někomu vzhlížel.. to potřebuji napravit.

Dost plků, zde jsou práce:

2014 - využité: http://lvlorf3us.deviantart.com/art/...2014-502683489


2013/14 - nevyužité: http://lvlorf3us.deviantart.com/art/...epts-502683189


Pouze stručný výběr - 2012/13 - využité: http://lvlorf3us.deviantart.com/art/...2013-422357353


Předem díky za jakoukoli odezvu. :)

Co se právě děje na Webtrhu?

29.12.2014 20:12
2
Některá tvoje loga jsou trochu nudná, ale většina se mi líbí. Tvoje reference by mě přesvědčily, abych si od tebe nechal vypracovat logo.
29.12.2014 20:15
3
Z pohledu mého negrafického oka je to perfektní líbivá práce, hlavně Hell Rider a Odlet.cz.
29.12.2014 20:17
4
Dobrý večer,

co dodat. Myslíme, že stagnací trpí řada "tvůrců"... Protože pochopitelně v hlavě nelze míti jen tvorbu, je tam spousta jiných věcí, obrazů, textů.
Kombinace je pravý oříšek.
V dnešní tvorbě chybí lidem absolutní nápad... vidíme to v práci i zde na WT.
Za nás pozitivně:
WeggetHouse, RaiTech, Hostone, Meteoskop, Labenet...

Logo je pro nás především povedená symbolika. Zde je dodržena.

Držíme palce v Novém roce, GL.

KOBOGRAFIX
29.12.2014 21:21
5
365solutions > Díky za pochvalu. Uznávám, některá jsou nudnější - pravděpodobně narážíš např. na Consulting Academy, Baby in Style a podobné. To byly chvíle, kdy jsem měl mírnou kreativní krizi (okolo státnic), se kterou, myslím, bojujeme občas všichni. Taková období nesnáším, ale holt přicházejí.

profesor > Díky, s Hell Riderem jsem si hodně vyhrál a je to zrovna typ loga, který vůbec netvořím a chtěl jsem si jednou tento "odznáčkový" styl vyzkoušet a naštěstí to mělo úspěch. :)

Anazuz > Děkuji za palce, také přeji hodně štěstí a kreativity do Nového roku. Souhlasím, nápady jsou pro tvorbu (hlavně log) kritické a snažím se na nich stavět každé logo.
29.12.2014 21:42
6
Morfeus přesně na ty jsem narážel :-) Ale jako celek určitě hodně nadprůměrné. Souhlasím z profesorem - očima negrafika je to paráda. Hodně mě bere BadEgg, ale super je i Medovil, 3DARENA... a ten pohár z konopných listů je taky nápaditý.
29.12.2014 23:01
7
Hell rider je moc hezkej. jinak nuda jak z online generátoru.
30.12.2014 00:05
8
Loga neurazi, ani nejak zvlast neoslovi. Byt majitelem nejakyho beznyho shopu/webu/male firmy, tak jsem spokojeny, ale v pripade pokud by jsi chtel oslovit nejakeho vetsiho hrace, tak neuspejes. Kdyz se podivas na tvoji praci, tak vicemene vse je tipologicky stejne. Tim myslim vzdy mas nejakou abstraktni ikonku (v levo/nahore) + vyber fontu a tim je logo hotove (laik by rekl, ze v nejakem generatoru si posklada to stejne, i kdyz vime, ze to tak neni). Je mozne, ze to tak jen pusobi, protoze mas jedno logo vedle druheho naskladany do gridu (jak nejakou masovku).

Na tvem miste bych si vybral rekneme 6 tvych top praci (tim plati i pro budouci projekty) a udelal bych z nich case studies (urcite bych se neprezentoval timto gridem, jak tu a jak na tvym webu). Case study myslim tim, ze cely logo/brand rozeberes dopodrobna: myslenka, smysl barev, geometrie, jak logo pouzivat/nepouzivat, barevny variance, ukazka pouziti, vyber typografie pri jinych materialech atd.

Urcite pokud se chces posunout dal, tak bych se vyhybal pracim jako je topdesigner, 99designs atd.. Pokud chces byt dobry, musis pracovat dlouho na jednom projektu a ne jet kazdy tyden/druhy den dalsi logo (tim je zpusobeny i ten tvuj zmineny burnout). Tve loga by meli mit nejaky tvuj specificky footprint, aby nekdo rekl, ano toto logo delal "Tomáš Vachuda", chci ho taky! :)

Nasel jsem par nahodnych profilu lidi na Dribbble, od kterych se mi prace celkem libi. Nerikam, ze jsou top, ci jejich prace necim vyjmecna, ale urcite jejich prace zaujme a neni tipologicky stejna u kazdeho loga, jak u tebe. Urcite pri trose hledani mezi profilama najdes lepsi...

Dribbble - Mateusz Turbiński
Dribbble - Sean Farrell
Dribbble - Deividas Bielskis
Dribbble - Paulius Kairevicius

At se dari v Novem roce.
30.12.2014 14:02
9
Pressy.cz > Děkuji za názor, dokážeš to nějak lépe rozvést? Za každým logem se skrývala nějaká myšlenka a hodiny skicování a generátory log jsem viděl a vypadají tedy z mého pohledu úplně jinak. :) Proto mě zajímá, co ti na logách přijde tak generického.

marcosalatin > Díky za obsáhlou reakci. Tento druh loga, který rozepisuješ, je to nejběžnější, s čím se setkáš - piktogram + název (největší hráči si můžou dovolit i pouze piktogram - apple, nike, target, starbucks). Ano, uznávám, někdy se daný font "pouze" vybere (což ale není zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát), ale často je nějak kosmeticky doupravuji, aby se k symbolu více hodily. Nejsem typograf, nemám pro to cit, takže vyloženě textová loga moc netvořím, protože je neumím. Proto mi více vyhovuje se soustředit na symboly.

Ti z tebou přiložených profilů na Dribbble (za což děkuji, některá ta loga znám, ale neznal jsem jejich autory) se typologicky od mých logou neliší - také je tam v hlavní roli piktogram a pod ním / vedle něj text. Ale je pravda, že oni umí ten text se symbolem lépe provázat, že to působí více celistvě. Na to se také snažím poslední dobou zaměřovat.

Case studies mají něco do sebe. Nicméně dříve na mě padala dost kritika za to, že často využítám to vizuální vysvětlování myšlenek loga a že logo by mělo mluvit samo za sebe (s čímž souhlasím) a nemělo by potřebovat výklad. S tím používáním to ano, když se logo hezky odprezentuje, že funguje i v jednobarvě na razítku, dále jako výšivka, dále že se dá hezky hrát s piktogramem v tiskovinách atd., to vše logo lépe "prodá". Takže děkuji za námět, zamyslím se nad tím do budoucna. Ale prozatím zůstanu u "gridu", jelikož to je nejrychlejší cesta, jak odprezentovat větší množství rozmanitých log, aby bylo okamžitě, během pár vteřin pro klienta jasné, jaký styl ode mě může očekávat.

Jinak ano, crowdsourcingu už se neúčastním tak zběsile, jako dříve a snažím se od toho upouštět a účastnit se pouze tam, kde v tom vidím smysl. Jelikož jsem zatím v tomto oboru relativní nováček, tak se ke mně zmiňované velké projekty nedostávají. Vůbec pochybuju, že by někdo už po pár letech měl zakázku na logo za 100 táců, kterému by se věnoval 3 měsíce. :) Samozřejmě se do takové fáze dostat chci, ale do té doby musím být produktivní a snažit se s každým logem zlepšovat a při tempu 1 logo za měsíc se moc nezlepším, proto mi to cca 1 logo týdně momentálně vyhovuje.

Footprint si snad časem vybuduju. Momentálně ho mám asi takový, že hodně rád pracuji s kružnicemi (ať už jako výchozí tvar, anebo s jejich pomocí vyřezávám jiné tvary). Zase nechci do loga vynuceně vkládat něco, co tam z mého pohledu být nemá. Takže tomuto dám volný průběh a snad časem nějaký footprint vznikne. :)

Díky moc ještě jednou za věcnou odezvu a také přeji jen to nejlepší do Nového roku.
30.12.2014 14:36
10
Hell rider, Fenix, Safari ... Zbytek je opravdu takový ... nudný? Jde o to, že logo by mělo vyjadřovat něco jako celek. Pokud vydíš logo ve stylu text a obrázek k textu vypadá to jako pozlátko. Obrázek a text musí být jednotně stylované. Ale neber to jako negativní hodnocení. Vypadá to, že nejsi žádné nemehlo co se grafiky týká (a že jsem jich už potkal)
30.12.2014 20:45
11
Díky za reakci. Na jednotné stylizaci písma a symbolu musím ještě opravdu zapracovat. Pokud jde o vyjadřování "loga jako celku", tak se snažím písma doupravovat tak, aby odrážela hodnoty firmy a ladila k symbolu. Ale jinak, když koukám třeba na loga automobilek, tak tam taky figuruje symbol a písmo není nijak vyloženě "vyjadřovací" prvek - třeba takové Mitsubishi, Toyota, Subaru ... relativně nezajímavá písma, ale křičící symbol.

Já to vnímám tak, že pokud jde o logotyp (tzn. vyloženě logo založené na písmu - CocaCola, IBM, CNN, NASA), tak tam jo, tam se to vyjádření přesouvá naplno sem, ale pokud jde o kombinaci piktogram + text, tak se naopak doporučuje si vybrat, co bude více křičet, protože pokud je výrazný symbol a do toho ještě promakané písmo s dalšími zakomponovanými významy, tak to ruší a člověk neví, na co se soustředit.. Takže nějak stylově sladit určitě ano, ale nemyslím si, že by u tohoto typu log bylo potřeba i do písma vkládat nějaký výrazný smysl.

Ale jinak by mě zajímalo, zda bys mohl nějak rozvést tu nudnost. Při zakládání topicu jsem čekal různé odezvy, ale zrovna nudnost mě popravdě nenapadla, páč do každého loga jsem se snažil vnořit co nejvíce nápadů a významu a zaobalit je tak, aby zaujaly (zejména dané cílové skupiny, ale i obecně všechny). Takže klidně se neboj(te i ostatní) zkritizovat, čím to je nudné, pokud to jde definovat.

Anebo ještě lépe - hodit mi odkaz na nějaká loga, které jsou dle vás nenudná. Toto je hodně abstraktní věc a hůře vyjádřitelná slovy, ale chci váš pohled pochopit a zjistit, co si pod tou nudností/nenudností kdo představuje, abych se té nudnosti třeba zbavil. :)
30.12.2014 21:01
12
Jsemrád, že to nebereš osobně (opravdu doufám) :-) Nevím, ta nudnost ... Asi je to možná podvědomí když každý "grafik" (tímtebe opravdu nemyslím) vleze na freepik a stahne mraky obrazku do log. Prostě takové to "písmo a vedle kydnu obrázek". Pod logem si představuji nejlépe zakomponovaný obrázek přímo do písma ale také to není, že musí být vždy, za každou cenu.

To BAD EGG jsem chvilku luštil 8-)

Opravdu myslím, že jako grafik jsi dobrý ... určitě lepší než posledních 20 co jsme potkal :-)
31.12.2014 12:19
13
Díky za lichotku. A v poho, neberu to osobně, právě naopak - dal jsem tvorbu do kritiky, abych si poslechl něco drastického, co mě posune dál. :)

Chápu, zkrátka lépe propojovat písmo a symbol. Píšu si to navrch svého seznamu, co zlepšit. :)

Pak jsem si také uvědomil, že až moc dbám na jednoduchost symbolů a že bych se mohl trochu odvázat. Ze všech těch log mě bavil právě nejvíc Psychcap (1. logo v 1. obrázku), který jsem ladil hodně dlouho a považuji ho za jedno z mých top věcí. Takže možná i ta přílišná jednoduchost (přestože logo by jednoduché být mělo) je to, co dělá ta loga nudnějšími, nevím..

BAD EGG byl pro mě taky unikátní věc, vždycky jsem chtěl zkusit z písmen vytvarovat nějaký tvar, ale žádná zakázka mi to nedovolila, až tady.. Tak jsem si s tím vyhrál a přestože to možná není naprosto čitelné (jak jsem už zmiňoval, typografie není má silná strana, příště se pokusím o lepší čitelnost), tak mě to opravdu bavilo a jsem na výsledek taky hrdý. :)