15.08.2014 17:29
1
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ohledně s.r.o.

Jakým způsobem si majitel vyplácí zisk, resp. musí být zaměstnancem nebo jednatelem? A jakým způsobem se to daní? Funguje to tak, že nejdříve zaplatí společnost daně a potom znovu i majitel (jednatel)? Nebo to chápu úplně špatně?

Možná se nabízí otázka jiná - jak to vlastně celé funguje?

Děkuji.
S pozdravem
MF
15.08.2014 17:50
2
Tak je to asi takto:
pokud jsi zaměstanec (ve svém s.r.o.) tak máš plat a ten je nákladem ... to co zustane je zisk ( nebo nazisk :-D ).
ten si můžeš nechat v s.r.o., nebo ho rozdělit společníkům ( pokud jsi sám tak jen tobě) a to je pak pro tefe jako FO příjem ze závislé činnosti. Takže to zdaníš eště raz ... pokud se pletu tak mě opravte ...
15.08.2014 17:55
3
co si pamatuji, tak pakliže nejsi zaměstnaný, nesmíš pro firmu pracovat. Někdo to tu tak řešil, že psal na svojí firmu jako živnostnik faktury.
15.08.2014 20:39
4
1) Pro firmu můžeš pracovat jako jednatel bez nároku na odměnu. Například pokud peníze nepotřebuješ nebo je nepotřebuješ průběžně.

2) Můžeš být ve firmě samozřejmě zaměstnaný a nebo brát odměnu za výkon funkce jednatele. Tam se potom odvádí sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu FO. Pozor na to, že jednatel může mít klasické HPP pouze na takovou funkci, která není "obchodní nebo vedoucí" povahy a tedy zaměnitelná s běžnou činností jednatele.

3) Pracovat pro vlastní firmu na ŽL bych nedoporučoval:
- 3.1) Musel bys pracovat za ceny obvyklé.
- 3.2) Mohl bys dělat pouze věci, které ze své povahy nejsou hlavní činností firmy, aby to nebyl švarc systém.
- Příklad: Pokud je společník IT firmy současně třeba lektorem obchodních dovednostní a tuto službu poskytne vlastní firmě jako formu vzdělání obchodních zástupců a za takto poskytnuté služby si účtuje obvyklou cenu, pak je to zcela ok. Jiné případy - jako například fakturace za programování vlastní IT firmě - jsou rizikovější.

4) Vyplatit si podíl na zisku je další možnost. Samozřejmě je tím myšlen zisk až po uhrazení všech daňových povinností a tedy zejména daně z příjmu právnických osob. Z takto vyplacených peněz je potom nutné ještě uhradit srážkovou daň (zvláštní daň vybíraná srážkou). Ta je 15%.

5) Mezi nějaké další možnosti potom patří například cesťák - pokud využíváš osobní auto pro firemní účely, tak máš samozřejmě nárok na kompenzaci. Je to lepší než tyto náklady pokrývat třeba z platu, protože z cesťáku se neplatí soc. a zdr.

6) Znám i lidi, kteří vykonávají funkci jednatele bez nároku na odměnu. Jsou dobrovolně nezaměstnaní, platí si těch 1148 Kč zdravotního měsíčně sami a ve vlastní firmě jsou zaměstnaní na DPP do částky 10.000 Kč.