logo
11.09.2014 11:55
121
Tak teď ještě ke všemu už tak týden nefunguje indexa nových stránek...

Co se právě děje na Webtrhu?

11.09.2014 13:10
122
aha tak nejsem sam - ale stve me to - nahodil jsem novy eshop a jsem se seznamem v haji neb ho neindexuje...
11.09.2014 13:13
123
Tak jsme asi 3. Mě to taky nechce bát...
11.09.2014 13:52
124
Původně odeslal dkoudela
Heh po aktualizaci jsem byl totálně v háji....ale přišel jsem na to co seznam začal hodně žrát (nenápadně naznačit trochu technik na helpu, nevím jestli vědomě nebo nevědomě a já se toho chytl a fungovalo to) Každopádněvýsledek je z prodpau na 18 stránku po úpravách každý den postup o 1 stránku :) Nyní 1-3 strana. Aspoň že tak
Co kdyby ses podělil? ;)

---------- Příspěvek doplněn 11.09.2014 v 14:33 ----------

Zvláštní, že neodpověděla paní tisková mluvčí, na kterou bylo prvotně ze supportu odkazováno :D


Původně odeslal Russl
Odpověď z tiskového oddělení:

Vážený pane Kaucký,

změny v algoritmech vyhledávání Seznamu jsou relativně běžná věc. Kromě nasazování nového kompletního indexu, které probíhá přibližně 30 krát ročně, a nasazování nově spočítaných regresních modelů, které se objeví asi tak desetkrát do roka, děláme spoustu drobných i větších změn v přepisu dotazu, ve zpracování jazyků nebo ve výpočtu signálů. V posledních týdnech se změn náhodou nastřádalo trochu víc. Také některé nové regresní modely jsou revolučnější než jiné, protože mají zapnuté nové signály. To může být i důvod včerejších změn i efektů pozorovaných poslední dobou. Ve všech případech jde o plánované úpravy. Signálů máme něco kolem dvou nebo tří stovek a přidáváme je po jednotkách. Jako regresní model používáme vlastní implementaci algoritmu z rodiny MART, konkrétně gradient boosted oblivious trees.

Pokud pozorujete změny hodnot sRanku, tak ty by s výše zmíněným regresním modelem souviset neměly. Jde pravděpodobně jen o běžný přepočet sRanku, který probíhá v pravidelných intervalech automaticky. Úpravu algoritmů veřejně publikovaného sRanku máme naplánovánu na 4. čtvrtletí.

V případě nějak nejasnosti mě prosím kontaktujte.

Dušan Janovský
Vedoucí týmu relevance


---------- Příspěvek doplněn 11.09.2014 v 14:59 ----------

SEZNAM, NAJDU TAM CO NEZNÁM

...vypadá to, že se Seznam začal řídit svým sloganem doslova a zaměřil se na nabízení toho, co člověk opravdu nezná a bude koulet očima až to pozná :D Za mě má Seznam v úpravě algoritmu fatální chybu, o které svědčí:

- SPAM a nerelevantní stránky na prvních pozicích (jak je zmíněno v X příspěvcích v tomto vláknu)
- dolů se posunuly weby gigantů, které jsou uživateli navštěvované, hledané a mohou si dovolit masivní reklamu
- i na Firmy.cz lze pozorovat výsledky, které ustřelují od původního dotazu
- chybné návrhy v navigaci Související dotazy (pro dotaz "parfémy", "půjčky" apod. vám nabízí Seznam, jestli jste neměli na mysli např. "soud o rozvod manželství", "studio zdravého spaní" atd.)
- na prvních pozicích se drží weby, které jsou nefunkční (viz. dotaz "moderní boty"
- nerelevantní výsledky ("půjčky bez zástavy nemovitosti" --> první pozice nabízí web "půjčka se zástavou nemovitostí")

Fail ze strany Seznamu:

- to si netestují změny než je nasadí do ostrého provozu?
- support pro Vyhledávání je úplně zbytečný (ano, logicky neporadí, jak zlepšit své pozice. Ale po upozornění na nesmyslné výsledky, spam weby aj. dostat odpověď, že pokud robot na takové weby narazí, tak je vyřadí, když tam ty weby člověk vidí tak půl roku, je dost tragická)
- stejný efekt propadu zjistili již v pátek 13.7., kdy aspoň přiznali, že je něco špatně


V X diskuzích je možné narazit na teorie, že se Seznam snaží tlačit lidi do Skliku, protlačovat Firmy.cz a Zbozi.cz, ale po posledních tragických úpravách, které se nevyhnuli ani Lide.cz, které si tím Seznam pohřbil a na jejich fóru hovoří příspěvky za vše:

Forum napoveda.seznam.cz • Zobrazit téma - obnovit starej lide.cz

Je pochopitelné, že budu tlačit své služby stejně jako to dělá Google, ale je obrovská chyba, pokud udělám něco špatně a přehlížím přání uživatelů, popř. výtky webmasterů, protože ti tvoří vyhledávač. Nemyslím si, že by Seznam neměl dostatečné příjmy a nebyl na trhu tak dlouho, aby se nemohl postupně technicky rozvíjet. Zdůvodnění, že nelze nasadit vlastní nástroje pro webmastery kvůli vysokým investicím, je regulérně zdvižený prostředníček. Netuším ani, jak probíhá personální výběr na patřičné pozice, ale jestli tam pracují vyloženě klasické typy programátorů s přístupem "zkoušeli jste vypnout a zapnout", tak se není čemu divit. A nejlepší jsou takový, po kterých něco chcete a slyšíte "to nevím, jak udělat". Sami jim pak navrhnete, co a jak a ejhle, jde to.

Je smutné vidět, jak si úspěšná česká firma řeže větev sama pod sebou... i v samotném Skliku je vidět, že dochází k úbytku vyhledávání uživatelů (obrovské propady statistik). Už jen stačí si zabít Sreality.cz a Sauto.cz, a můžou jít všichni společně pro podporu.

Jinak kdyby někdo měl zájem (že by někdo dostal vyhazov?):

práce u Seznam.cz
11.09.2014 15:56
125
Jediný(asi není sám) kdo by zasloužil vyhazov je Dušan Janovský, který evidentně podcenil situaci a nyní stojí svého zaměstnavatele nemalé peníze.
11.09.2014 17:33
126
Původně odeslal james.pond
jediný(asi není sám) kdo by zasloužil vyhazov je dušan janovský, který evidentně podcenil situaci a nyní stojí svého zaměstnavatele nemalé peníze.

nejen jeho...
12.09.2014 00:29
127
Ze tuhle frasku vubec resite, uz ted chodí 3/4 lidi pres google, kdo pomatuje rok 2008-09 ví ze tehdy to bylo 60 - 40 pro seznam, takze za 2 roky vam bude chodit pres seznam tolik lidi co pres bing, takze budte fklidu a optimalizujte pro strycka googla.. Jen si tak podkladam otazku jak mohou sebestrední lide tvorit vyhledavac pro masy viz oddeleni pro relevanci, hlavne ze mu tam pak vyskakuji cinske spamy na prvnich pozicich :D... V google maji asi lepsi personalni oddeleni.
12.09.2014 01:59
128
To tomu Yuhuovi docela davate:) Asi je pravda, ze to za ty skoro dva mesice mohli nejak poresit, ale pripada mi, ze se s klapkama na ocich snazej tlacit novy featury a jak vypada serp je moc nezajima. Jen me docela udivuje ta rychle klesajici statistika vyhledavacu/Seznamu z Toplistu.

Co se tyce ty indexace, tak jsem pred par dny automatickym scriptem poslal do toho jejich formu asi 50 url a v Seznamu se jich objevilo asi 5. Coz je na auto-script celkem v poho, ikdyz driv to slapalo lip, to se tam daly procpat desitky/stovky adres. Jak se to chova pri rucnim pridavani nevim...
12.09.2014 09:31
129
No, Seznam se cítí jako kdysi O2, kdy si myslel že je na trhu nepostradatelný ... dnes? Já si myslím, že když to nějaký SEO specialista dobře podá firmě která si zaplatila SEO kvůli vyhledavatelnosti ne Seznamu, tak že pochopí jaký je rozdíl mezi Google a Seznamem a že místo utrácení peněz na Seznamu začne u Google. Větší možnosti, více výsledků.
Seznam se v tom bude tak dlouho rýpat, až se mu to sesipe. Bože, náš národ je neponaučitelný. Když něco šlape, tak se to musí zničit :(
12.09.2014 09:54
130
Ono hlavně v tomhle celém nejde o to, že se to nelíbí nám. Ty výsledky se nelíbí lidem a i obyčejní uživatelé poznají rozdíl mezi tím, co jim najde Seznam a co Google. A postupně i tito lidé přechází/přejdou. Přijde mi, že Seznam těmi svými pokusy dlouhodobě ztrácí víc, než by ztrácel, kdyby nic nedělal.
12.09.2014 09:57
131
Přesně tak. Po po pár posledních poštouráních šel seznam v rámci vyhledávání do kytek....
12.09.2014 10:20
132
Já teda nevím. Nepozoruji na svých webech žádný pokles návštěvnosti ze Seznamu, spíše mírný nárůst. Když zadám nějaké slovo, které chci vyhledat, tak mi na 90% vyjedou relevantní stránky, včetně tedy těch mých. Trochu nechápu aktuálním Srankům a všemu, co kolem nich souvisí, jinak ale v Seznamu nevidím naprosto žádný problém. Chodí mi z něho více návštěv než z Google, nezdá se mi, že by obyčejní čeští internetoví uživatelé nějak razantně přecházeli na vyhledávání z Google.
12.09.2014 10:42
133
Souhlasím, že seznam přestal aktualizovat. Po upravách onpage na webu a jejich opětovného přidání (ručně) po týdnu žádná změna. Uvidíme co se stane, čínské spamy s generovaným textem jsou všude hlavně v konkurenčních tématech.
12.09.2014 11:00
134
Teď se dívám, že v té nové indexaci je také i u mě nějaký problém. Nová indexace neprobíhá, to můžu také potvrdit.
12.09.2014 11:05
135
Potvrzuji, že funguje. Včera jsem přidal web manuálně přes http://search.seznam.cz/pridej-stranku?lang=cs a dnes je tam, kde má být.
12.09.2014 14:29
136
Wladass: HP nebo podstánky webu?
12.09.2014 15:17
138
baja: Jednalo se o jednu minisite, která byla zaindexovaná celá, čili včetně podstránek. Jen pro zajímavost neběžela na žádném RS.
13.09.2014 02:17
139
Jo a k tomu spamu ve vysledcich. Podle me neni cinskej, teda narazil jsem na dva ruzny druhy. Jeden s vykradenejma textama pres Seznam Rss, za tim podle me stoji jedna znama affil osobnost ze Slovenska. A ten druhej cloaking, ten zas smeruje na weby kluku z ukrajiny. Jelikoz je majitel jistej jen tak na 90%, tak nebudu presne jmenovat, ale staci se podivat na ci weby smerujou odkazy z tech spam webu a hned je jasno:) Docela me prekvapilo, ze si "milionari" spinej ruce takovejma vecma, ale na druhou stranu proc ne, kdyz to Seznam zere i s navijakem, ze?
15.09.2014 13:30
140
někdo něco ?
zprávy, drby, novinky atp. ... ?
15.09.2014 15:14
141
Původně odeslal nahoru_na_dovce
Jo a k tomu spamu ve vysledcich. Podle me neni cinskej, teda narazil jsem na dva ruzny druhy. Jeden s vykradenejma textama pres Seznam Rss, za tim podle me stoji jedna znama affil osobnost ze Slovenska. A ten druhej cloaking, ten zas smeruje na weby kluku z ukrajiny. Jelikoz je majitel jistej jen tak na 90%, tak nebudu presne jmenovat, ale staci se podivat na ci weby smerujou odkazy z tech spam webu a hned je jasno:) Docela me prekvapilo, ze si "milionari" spinej ruce takovejma vecma, ale na druhou stranu proc ne, kdyz to Seznam zere i s navijakem, ze?
Ten spam je ale i na google.
15.09.2014 15:15
142
Že Seznam stojí za h...o už zjístili i běžní uživatelé - registruji extrémně zvýšený počet přístupů z Centrumu. Dle mě si Seznam sám kope hrob. Takže pokud se nevzpamatuje, tím lépe pro nás všechny. Lidi budou chodit jen z Googlu.
15.09.2014 15:20
143
Původně odeslal dkoudela
Že Seznam stojí za h...o už zjístili i běžní uživatelé - registruji extrémně zvýšený počet přístupů z Centrumu. Dle mě si Seznam sám kope hrob. Takže pokud se nevzpamatuje, tím lépe pro nás všechny. Lidi budou chodit jen z Googlu.
centrum jede skrz google, takže defacto chodí z google
15.09.2014 15:21
144
Původně odeslal Tomve
centrum jede skrz google, takže defacto chodí z google
JJ ale to oni neví.... spíše chci poukázat na to, že už to nevidíme jen my, ale ten o koho jde seznamu hlavně...běžný uživatel.
15.09.2014 15:28
145
Původně odeslal dkoudela
JJ ale to oni neví.... spíše chci poukázat na to, že už to nevidíme jen my, ale ten o koho jde seznamu hlavně...běžný uživatel.
jasný, já jen, že jednu chvili měl centrum vlastní vyhledaváč a na google skončil kolem doby, kdy se spojil s atlasem
15.09.2014 17:23
146
Původně odeslal Ox
někdo něco ?
zprávy, drby, novinky atp. ... ?

U Seznamu? Tak za půl roku :D pozoruji pouze stále propad pozic, což znamená, že se v tom musí hrabat nebo něco dělat. Pozice po přeindexaci (která měla být zhruba do týdne po změně 31.7.) se měly ustálit. Ale jelikož to stále skáče, tak se musí něco dít... otázka je CO
15.09.2014 17:28
147
u me nic noveho, indexace stale nebezi, jen stranky ktere tam hodim rucne ale na to abych tam hazel cely obsah eshopu ted nemam...
15.09.2014 17:39
148
LOL, tak to vypadá, že si ještě posrali Sreality :D nechci být škodolibý, čekal jsem to třeba až za půl roku, ale teď jsem narazil na pár článků, kde jeden odkazuje na Firmy.cz a hodnocení samotného Seznamu uživateli... a pak je docela zajímavé počtení :D
15.09.2014 17:54
149
Původně odeslal Sláňa
LOL, tak to vypadá, že si ještě posrali Sreality :D nechci být škodolibý, čekal jsem to třeba až za půl roku, ale teď jsem narazil na pár článků, kde jeden odkazuje na Firmy.cz a hodnocení samotného Seznamu uživateli... a pak je docela zajímavé počtení :D
dej link