Vyvíjej vlastní projekty a expanduj do zahraničí! Přijď na 14. Affiliate konferenci v Praze
Zobrazují se odpovědi 1 až 21 z 21

Jakou velikost a typ fontu používáte dnes pro weby?

 1. Čau Joomláci, pár dotazů na typospecialisty:

  1) Jakou velikost fontu dnes používáte pro weby? 12, 14, 15 nebo více? Mám na mysli klasický text (třeba popis produktu) v článku na běžném informačním či produktovém webu.

  2) Má smysl se velikostí fontu hlouběji zabývat, když v současnosti staví hlavně responzivní weby a mobilní zařízení umí písmo zvětšit podle libosti?

  3) Který ze standardních fontů (Arial, Times, Verdana,... se vám nejlépe čte - na desktopu i mobilu?

  4) Na závěr - co říkáte na trend šedý font na o něco světleji šedém pozadí - máte nějakou fintu na posouzení minimálního čitelného kontrastu?

  Za vaše typoodpovědi předem díky!

  MaK.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Nejdůležitější je čitelnost textu, takže já většinou určuji velikost a barvu dle zvolených fontů a kladu důraz na dobrou čitelnost. Prostě aby se v tom lidi neztráceli když to budou číst. V základu většinou používám 13px a 14px s vhodně zvoleným line-height a barvu cca #515151 na bílém pozadí. Ale neříkám že to je správně a jinak to být nemůže. Každý dle svého uvážení :)

 4. maxoft

  ad 1) Vhodné je nedefinovat písmo v pixelech, ale v relativních jednotkách.
  ad 2) Ano má to smysl - vždy musíš nastavit nějaké výchozí hodnoty.
  ad 3) Pro čtení na obrazovce jsou lepší bezpatkové fonty, ale obecně se poradit nedá. Vždy záleží na konkrétním webu a jeho grafické či typografické úpravě.
  ad 4) Existuje vhodný nástroj, zohledňující principy přístupnosti definované ve WCAG 2.0, viz http://poslepu.blogspot.cz/2009/01/t...stu-barev.html.

 5. Díky za podněty. Plaváčku, rozvineš prosím trochu více bod 1)? V relativních jednotkách k čemu, co je základem, od čeho se odpíchnout?

  MaK.
  Naposledy upravil Marián Kábele : 06.12.2013 v 09:25

 6. Open Sans, 14+

 7. maxoft

  Plaváčku, rozvineš prosím trochu více bod 1)? V relativních jednotkách k čemu, co je základem, ode čeho se odpíchnout?

  Přijde na to. Tady máš shrnuto pohromadě pár možností, abych se neopakoval: http://www.jakpsatweb.cz/css/font-size.html. Mně se dlouhodobě osvědčilo používat klíčová slova (viz odkázaná tabulka). Jinak řečeno - jako výchozí hodnotu pro BODY nastavím font-size: small, z čehož dnes drtivá většina prohlížečů vyrobí písmo o základní velikosti cca 13px (kromě IE v quirk mode, ale to už se moc nepoužívá, případně se to ohne podmíněným komentářem). Různé velikosti v rámci dokumentu pak ladím pomocí procentních hodnot.

  Možností je samozřejmě povícero a nějaká obecně platná poučka neexistuje. Kromě té, že není vhodné omezovat uživatele, kteří si v Internet Exploreru písmo definované v pixelech nemohou zvětšit.

 8. CSS px je jednotka relativní k zobrazovacímu zařízení.
  em/% je jednotka relativní k rodičovskému prvku.
  rem je jednotka relativní k nejvyššímu nadřazenému prvku. Není podporovaná v IE8

  Ten přehled na JakPsatWeb není správný.
  px v CSS není obrazovkový bod, ale relativní obrazovkový bod, viz odkaz výše.
  Velikosti udané v px už jsou dnes v IE zoomovatelné.
  em a procenta se nevztahují k "normální velikosti", ale k velikosti rodičovského prvku.

 9. Martin Schlemmer

  CSS px je jednotka relativní k zobrazovacímu zařízení.

  Ano, ale v IE si ji nezvětšíš, což mě dost často štve, protože jsem zvyklý to dělat (nemyslím ZOOM, ale zvětšit text, aby se lépe četl).

 10. Jak to funguje, pokud je px definováno na <body> a pak jsou použité jen relativní jednotky? Také to IE nezvětší?

 11. Martin Schlemmer

  Ne, nezvětší. Zkus: http://klient.plavacek.net/font-size.html

 12. Calibri (základní text) 11

 13. Já používám Arial, teda nevim jestli je to uplně ok

 14. Source Sans Pro. Bohužel se na win a některých linux. distribucích vykreslují špatně tenké řezy, ale dobrou čitelnost zajistí CSS Browser Selector

 15. holinaj

  Airal patří do rodiny tzv. "bezpečných webových fontů (safe web fonts)", takže máš slušnou jistotu, že se zobrazí správně prakticky všude.

 16. Já používám skoro vždy něco z Google web fonts. Připadá mi to jako jistota.

 17. google fonts taky používám a pravidleně mi blbne diakritika :-(

 18. Citace Původně odeslal Re4DeR Zobrazit příspěvek
  google fonts taky používám a pravidleně mi blbne diakritika :-(
  Takt o děláš špatně, když si vybereš fonty co podporují češtinu a správně se vygeneruješ cestu k css, tak není problém.

 19. melo by to byt spravne :(. musim na to kouknou poradne

 20. V pohode sa mi číta takmer akýkoľvek font. Najradšej mám Open Sans.

  Čo sa týka kontrastu. Pozerám na to viac krát a dlho. Človek ide od monitora s vedomím, že je všetko v poriadku a neskôr sa vrátim a zistím, že je to nap*.
  Finty nemám. Proste upravujem dokiaľ nieje všetko ok...

 21. Krom různých online nástrojů na hlídání kontrastu je i fajn občas zkusit text postupně rozostřovat, dokud je ještě čitelný (samozřejmě je dobré mít k tomu i nějaké referenční hodnoty).

  Ještě zajímavost na téma čitelnosti, i když už trochu OT – na tomto obrázku by se vám text vpravo měl číst zhruba o 10–20 % rychleji, než text vlevo.

 22. 1) viz příspěvek Martina Schlemmera. Ještě to jde ve velikostech (small, medium, large, …) a procentech, kde hodnota 100% je pravděpodobně to, co na konkrétním zařízení bude v rozumné velikosti.
  2) na web se dnes můžeš dívat přes mobilní zařízení s rozlišením 320x240 stejně jako 2560x1440 bodů - to je propastný rozdíl (nemluvě o UHD/4K rozlišení a připravovaném 8K); přefrázoval bych tvou otázku tak, že má rozhodně cenu udělat responzivní design, abys webem při malém rozlišením nemusel "plout" a ve velkém neměl "nudli uprostřed"; radši bych na webu oželel nějaké to hejblátko ve prospěch pohodlného čtení v malém i velkém rozlišení
  3) s žádným z těch jmenovaných fontů nemám problémy. Obecně se říká, že patkové písmo se hodí víc pro vytištěné písmo a bezpatkové víc na monitor. Patkové písmo lépe vede řádku, ale většinou vypadá hůře nevyhlazené a v menších velikostech, nicméně dokážu si ho představit u on-line vydání novin a podobných a možná za pár let, s příchodem ultra vysokých rozlišení situace změní. Obecně neprohloupíš s Arialem - jak bylo řečeno, patří mezi bezpečné fonty, je v podstatě na každém počítači a má dobrou podporu glyfů (font-family v CSS tedy může končit na "Arial, sans-serif"). Trendy jsou aktuálně také Open Sans, Roboto, Ubuntu a další, ale osobně bych byl při výběru konzervativní a nešel do žádných extravagancí. Doporučil bych podívat se také, jaké skupiny znaků daný font podporuje (řecká abeceda, azbuka, matematické symboly, …) – může to jednou přijít vhod.
  4) šedý font na světle šedém pozadí zohledňuje design nad čitelností, což (určitě u hlavního textu) je chyba; obecně jde o to mít velký kontrast mezi textem a pozadím. Taky pozor na to, že šedá působí (intuitivně, z grafických rozhraní) dojmem něčeho neaktivního nebo neaktuálního – šedý odstavec v černém textu může zůstat čtenáři ignorován. A k posouzení kontrastu - někde jsem slyšel, že by písmo mělo být čitelné i po převedení na 16 stupňů šedi, ale to už je asi jednodušší použít ten výše zmíněný SW.

Hostujeme u Server powered by TELE3