13.06.2013 20:38
1
Mám dotaz,
co vše obnáší jednorázové poskytnutí služby za hranice (slovensko).

=> Identifikovaná osoba.

Co to obnáší? Je nutné pak neustále dělat daňové "uzávěrky"?

Jedná se o ojediněle poskytnutou službu mimo hranice a nevím, jestli to spíše nebude kontraproduktivní u menšího projektu - právě aby náklady evidence nebyly vyšší, než hodnota zakázky.
13.06.2013 20:48
2
záleží na tom, o jakou službu jde. Já poskytuji také služby do zahraničí. Na faktuře pak uvádím, že místem odběru veškerých služeb je ČR. Tím pádem jsem, IMHO, z obliga jako např. každý kadeřník, opravář a řemeslník, který poskytuje své služby na území ČR, ale účet/fakturu vystaví na zahraniční firmu.
13.06.2013 21:01
3
Původně odeslal Caesar
záleží na tom, o jakou službu jde. Já poskytuji také služby do zahraničí. Na faktuře pak uvádím, že místem odběru veškerých služeb je ČR. Tím pádem jsem, IMHO, z obliga jako např. každý kadeřník, opravář a řemeslník, který poskytuje své služby na území ČR, ale účet/fakturu vystaví na zahraniční firmu.
To fakt jde takhle jednoduše obejít? Máš to někde ověřený? Nějak se mi to nezdá. Snad jde o tom, komu ty služby poskytneš a kde má sídlo a ne na místě, kde je poskytneš. O jaké služby jde?
13.06.2013 21:03
4
záleží na tom, o jakou službu jde. Já poskytuji také služby do zahraničí. Na faktuře pak uvádím, že místem odběru veškerých služeb je ČR. Tím pádem jsem, IMHO, z obliga jako např. každý kadeřník, opravář a řemeslník, který poskytuje své služby na území ČR, ale účet/fakturu vystaví na zahraniční firmu.
:)) a finanční kontrolu jste ještě neměl?
13.06.2013 21:08
5
měl, čekám na další :))

Nějak to ale fungovat musí. Přece nemůžeš donutit švadlenu v Karlových Varech, ke které si Němec přijde nechat zkrátit kalhoty, a ona mu na paragon napíše Franz von Bahnhof, Dresden, aby se kvůli tomu stala plátcem DPH nebo osobou identifikovanou a vedla složitější administraci a účetnictví. To je zcela nelogické a přijde mi to směšné.
13.06.2013 21:09
6
Původně odeslal Caesar
záleží na tom, o jakou službu jde.
Kodérské a administrační práce - prostě webovky.
13.06.2013 21:11
7
Původně odeslal Caesar
měl, čekám na další :))

Nějak to ale fungovat musí. Přece nemůžeš donutit švadlenu v Karlových Varech, ke které si Němec přijde nechat zkrátit kalhoty, a ona mu na paragon napíše Franz von Bahnhof, Dresden, aby se kvůli tomu stala plátcem DPH nebo osobou identifikovanou a vedla složitější administraci a účetnictví. To je zcela nelogické a přijde mi to směšné.
Když bude Franz von Bahnhof plátce DPH a bude to chtít na firmu tak jo.
13.06.2013 21:18
8
Taky mě to zajímá, dost jsem toho četl a tuhle variantu jsem neviděl. Jak je to například v případě hostingu, když si objedná hosting klient ze zahraničí, ale fyzicky jsou servery na území ČR. Je to i tak přece poskytování služby do zahraničí aje tedy potřeba se stát minimálně identifikovanou osobou ne?
14.06.2013 07:34
9
Záleží na tom kde je místo plnění u příslušné služby. Toto řeší ZDPH v §7-12.
19.06.2013 06:46
10
Původně odeslal Caesar
záleží na tom, o jakou službu jde. Já poskytuji také služby do zahraničí. Na faktuře pak uvádím, že místem odběru veškerých služeb je ČR.
To asi není úplně ono. Na fakturu můžete napsat co chcete, třeba že máte dvě hlavy. Reálnou skutečnost tím ale nezměníte. A pro DPH je reálná skutečnost daná Zákonem o DPH.

Je to tak, jak píše HonzaD, konkrétně jde o §9. Při poskytnutí služby je pak pro stanovení místa plnění důležité, jestli příjemcem služby je občan (nepodnikatel) nebo ekonomický subjekt.
  • Ekonomický subjekt - místem plnění při poskytnutí služby je sídlo příjemce služby. Prakticky bez výjimek. Takže pokud švadlena v KV zkrátí manažerské kalhoty německému podnikateli, tak místem plnění je Německo. A nemusí ani jít o německého plátce DPH.
  • Občan nepodnikatel - místem plnění je sídlo poskytovatele služby. Ale zde je spousta výjimek, popsaných v §10 až §10i. Pro webtržníky je důležité, že do výjimek spadají elektronicky poskytované služby, viz §10h odst.(1) písm. k) a §10h odst (2) písm. a) - doporučuji přečíst a pochopit. Pro elektronicky poskytované služby je vždycky místem plnění sídlo/adresa příjemce služby.