logo
01.11.2007 01:08
1
Jak jistě víte je velké množství firem co poskytují šablony (templatemonster atd.) Kdo nějakou koupil anebo stáhnul free ví že se jedná o PSD soubor, který je složený z kusů (dále prvků) jako skládačka + nějaký ten efekt. Moje otázka je kdy se dostáváme za hranici etiky a legálnosti?
a.) Pokud se některé prvky použijou na jiné stránce (boxy, podklad pro tlačítka, ťuplíky)
b.) Pokud některé prvky změním (šablona je těžko poznat i pro tvůrce)
c.) Pokud přehážu na stráce prvky
d.) Pokud změním například barvu pozadí, popřípadě odstín tlačítek
e.) Jelikož se na prvky nevztahuje autorské právo, můžu je "podle" prodat? Pokud ano můžu prodat už hotové šablony "na prvky"? (něco jako na součástky :eek2:)

Prosím u každé odpovědi napište z hlediska etiky a legálnosti. Dále prosím napište zda jste designer.

Jde mi o to, že se poslední dobou množí šablony, které mi připomínají ty z template monster.
01.11.2007 10:00
2
no, pri každej templajte by mal byť napísaný nejaké licenčné kecy, že sa to nemôže rozpredávať apod. Ak tam ale táto licenčná dohoda nie je tak s tým imho môžeš robiť čo chceš. ;-)
01.11.2007 10:40
3
Nejsem znalec autorského práva, tak to berte trochu s rezervou:

Podle mě je to přinejmenším šedá zóna či jde o přímé porušení licenčního ujednání.

Z Podmínek užití na TemplateMonster.com:

"Limited-usage License gives you the right to use images, clipart and fonts only as a part of the website you build using your template. You can use imagery, clipart and fonts to develop one project only. Any kind of separate usage or distribution is prohibited."

Jednotlivé prvky jsou tedy integrální částí dané šablony a můžeš je používat pouze na tom jednom daném projektu. Jejich použití jinde je zakázáno.

V sekci Neautorizované použití (UNAUTHORIZED USE) je pak uvedeno:

"You may not place any of our products, modified or unmodified..." - podle mě tím docela vychytávají to, že i změna/modifikace prvku nebo v prvku je neautorizovaným zásahem do díla.

Podle mě jsou tedy body, které uvádíš výše, porušením licenčního ujednání mezi TemplateMonster a tebou... tedy v případě, že to tak uděláš.

Ano, dělám i do webdesignu. ;o)

btw: hodně zajímavé téma. Sám se rád přiučím z názoru druhých.
01.11.2007 10:44
4
Jinak, co se týče myšlenky: "Jelikož se na prvky nevztahuje autorské právo" - nejsem v tomto kovaný, ale myslím, že autorské právo se vztahuje i na jednotlivé prvky (za prvky pouvažuji ikony apod.). Co není předmětem autorského práva je myšlenka či idea - viz:

"Autorské právo nechrání samotné myšlenky či ideje, pouze konkrétní díla, konkrétní vyjádření takových myšlenek, dílo v objektivně vnímatelné podobě. Autorským dílem je pouze jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora..." (zdroj: wikipedia.cz - autorské právo)
01.11.2007 10:51
5
Myslím, že kdokoliv si může v takových situacích udělat malý "test etiky":
- Docela dobře pomáhá jednoduchá otázka: Pokud bych já byl tvůrce nějakého prvku nebo díla a druhý by ho použil, bylo by mi to jedno? Pokud si nejsem jistý v odpovědi ANO, měl bych s tím něco dělat. ;o)
01.11.2007 11:19
6
Právě kvůli tomu jsem se ptal kdo je designer. Něco jako střed zájmů :D

S tím že každý podklad pod tlačítko je pod copyrightem to se mi moc nezdá. Navíc teď mě spíš zajímá co se stane pokud můj designer udělá šablonu, kde se takový prvek nachází. Třeba o tom neví ani on, zdrojů na netu je spousta. Mám nárok na reklamaci? (pouze teoretická otázka, samozřejmě že kvůli jednomu podkladu pod tlačítko by jsem to neřešil)
01.11.2007 12:08
7
Původně odeslal drago
Právě kvůli tomu jsem se ptal kdo je designer. Něco jako střed zájmů :D

S tím že každý podklad pod tlačítko je pod copyrightem to se mi moc nezdá.
Nejsem designer a souhlasím se Zputnikovým názorem.
Představ si, že grafický návrh je auto a tlačítko je motor. Myslíš si, že někdo může legálně zkopírovat motor, když chráněno je celé auto?
01.11.2007 13:12
8
Původně odeslal drago
"S tím že každý podklad pod tlačítko je pod copyrightem to se mi moc nezdá."
Asi dost záleží na tom, co přesně myslíš tím "podklad pod tlačítko" - na běžný gradient šedé v černém zaobleném rámu si asi nikdo patent dávat nebude. Pokud jo, tak je to totální debil... ;o) Ale dokáži si představit natolik specifický podklad nebo tlačítko, že s největší pravděpodobností neokecáš, že to není zkopírované.

Analogie - Podobné je to s logy firem - na Arialkou napsaný termín "Novák" si určitě nikdo nebude dělat autorský nárok. Ale specifické logo nějaké společnosti už je jiné kafe.

Podle mě je to všechno skryto v té hlášce: "Autorským dílem je pouze jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora..."

Původně odeslal drago
"Mám nárok na reklamaci?"
Jak to myslíš? Jako reklamovat to u svého designéra?

Základ je nechodit na warez weby. To je grunt. Ale tam odsud stejně nikdo nechodí... ;o)

Navíc v dnešní době, kdy se za šablony/fotky/ikony platí šušeň a navíc v dolarech, je to o to snadnější.
03.11.2007 14:24
9
S designem je to zatim ciste a pouze na svedomi kazdeho "webdesignera". Konkretne v CR totiz neni jediny soudni znalec na webdesign, ktery by mohl rozhodovat co je jeste zdrava inspirace a co uz prachsprosta kopie. Jak je to ve svete nevim, ale tusim, ze to bude podobne. Je to smutne, ale je to tak.

PS: Zivim se jako grafik a webdesigner.