logo
05.02.2013 20:45
1
Zdravím všechny,
rád bych požádal o radu někoho znalého věci, který toto třeba řešil. Chystám na trh vlastní značku výrobků. Jde o luxusní zboží, pro které jsem si vymyslel značku. Jde o jedno slovo. Toto bude i logem. Písmo, které se mi k tomu krásně hodí se jmenuje Colonna MT. Je to písmo od MonoType.

Ví někdo prosím jakou licenci a případně kde ji získat potřebuji pro toto použití? Tedy o využití fontu pro značku výrobku? Případně nějaký odhad, kolik to může stát?

Co se právě děje na Webtrhu?

05.02.2013 20:55
2
Jak je to s licencí netuším, ale podle všeho je autorem Monotype Imaging. Být tebou, prošmejdím ten web a zeptám se ;-) A dej pak vědět, docela by mě to zajímalo.
05.02.2013 21:16
3
No, zatím se zkouším ptát na fonts.com a linotype.com. Napadlo mě totiž něco. Když já chci značku vytvořit, jsem povinen mít licenci pro toto. Co když si ale nechám u nějaké společnosti vytvořit logo pro firmu? V tom případě je to obvykle standardní využití licence (třeba na tento produkt je to cca 30$). Oni mi dodají produkt, dodají mi ho v křivkách a já si z toho nechám vytvořit nějaké razidlo na produkty, nebo to budu gravírovat, pálit laserem. Takže ten kdo mi dodal logotypy je v klidu a já potom taky, protože jsem si koupil produkt. Když jsem si ale vytvořil logo sám a vybral font, tak už to gravírovat a razit na výrobky nesmím, protože to už je mimo běžnou licenci.

Takže jsem dost zmatený, jak to s těmi licencemi je. Třeba se tady nedávno mluvilo o stovkomatu. Když mi někdo za sto padesát udělá logo a tam je font? Je to v pořádku? Je. A já z toho udělám fyzický býrobek s tímto logem a už to ok není?
05.02.2013 21:33
4
Původně odeslal Ryuji
Když mi někdo za sto padesát udělá logo a tam je font?
kdyz uz ti nekdo venoval hodiny prace za 150 korun, tak je docela mozne, ze z vlastnich penez koupil licenci a daroval ti ji k tomu

normalne by ti melo stacit logo v krivkach, tedy bez fontu
05.02.2013 21:44
5
Ano, to právě řeším. Teoreticky. Nechám si udělat logo (resp. ho mám). To logo bude na každém výrobku a prodám jich sto tisíc. Za dva roky za mnou někdo přijde a řekne "hele vy používáte náš font". Co já na to? Jsem povinen zjišťovat, jestli grafické studio ten font ukradlo, nebo ho má legálně? Jsou oni povinni zjišťovat na co logo použiju?

Opravdu mi stačí křivky... Ten font je součástí Office 2007, takže pro logo na web jej mám ve Windows. A když mi ho někdo dodá v křivkách, už to stejně ani není ten font, víc nepotřebuji.
05.02.2013 21:47
6
kdyz mluvis o office 2007
nektere fonty dal microsoft zdarma k dispozici
ale ten to nebude
http://www.microsoft.com/typography/...aspx?FMID=1096
05.02.2013 21:51
7
Hmm, tento to právě není... :-) Už jsem napsal třem společnostem, že potřebuji tento font použít v rámci značky pro produkt, resp. třeba jednou budoucí společnost co já vím, třeba udělám malou díru do světa, to jeden nikdy neví. Prostě je to slovní logo.

V licencích jsem se dočetl, že je možné toto použít pro vlastní logo, ale o odstaveček dál obvykle bylo napsáno, že pro výrobky na další přeprodej je potřeba jinou licenci. Jakou už jsem se ale nikde nedočetl.
05.02.2013 21:59
8
Původně odeslal Ryuji
ale o odstaveček dál obvykle bylo napsáno, že pro výrobky na další přeprodej je potřeba jinou licenci.
prepodej souboru fontu
ne jednoho slova napsaneho fontem

Původně odeslal Ryuji
Jakou už jsem se ale nikde nedočetl.
tu kterou nepotrebujes a na kterou se muzes zeptat tady:

http://www.ascendercorp.com/contact/

10. You may electronically distribute Font Software embedded in a "Personal or Internal Business Use" document (that is, a document other than a "Commercial Product" as defined herein) only when the Font Software embedded in such document is distributed in a secure format that permits only the viewing, printing and editing (and not the installing) of such Font Software. You may not embed Font Software in a Commercial Product without a separate written license from Ascender, for an additional fee. You may not alter or modify the embedding permission contained within the Font Software.
05.02.2013 22:36
9
OK, svou lámanou angličtinou jsem se zeptal i tam. To jsou celkem čtyři dotazy. Někdo z nich mi snad odpoví a já se podělím o zjištění. Kéž byste všichni měli pravdu, protože jsem udělal zásadní chybu. Zakoukal jsem se do toho písma, vytvořil název a teď se mi už prostě nic nebude líbit... :-)

Mě právě zaráží že povolení použití je všude zmiňováno jen digitální a ne na reálném výrobku. Na druhou stranu když si tak vzpomenu, tak jsem nikdy neslyšel, že by to někdo vůbec řešil.