logo
11.08.2012 18:30
1
Stala se mi nemilá věc, vytvořil jsem nový web, než jsem začal dělat linkbuilding, někdo mi ukradl pracně vytvořený text a publikoval jej na průměrné PR webu se svými odkazy. PR web s mým textem je tedy nyní výše než můj originální web.

Co s tím? Stačí pracovat na autoritě webu a měl bych se dostat výše než PR web?

Co se právě děje na Webtrhu?

11.08.2012 18:48
2
Nesleduj blbosti a neřeš jestli je něco výš nebo níž. Prostě svůj web propaguj, makej na něm a výsledky se dostaví.
11.08.2012 19:43
3
Většinou stačí malinko pozměnit text nebo alespoň nadpis + title stránky a vyhledávače dle zkušeností neberou text jako duplicitní.
11.08.2012 20:33
4
Asi bych napsal majitel pr webu ať článek stáhne. Zabere to pár sekund a je to to nejmenší, co můžeš udělat. Lepší než nic nebo překopávat vlastní text.
11.08.2012 21:04
5
Nejlepší je mít na tohle právníka, který vám sesmolí jeden profi text a ten pak masivně posílám. Texty většinou kradou malé rybky, kterým stačí jenom pohrozit. Z mého pohledu beru krádež textu bez uvedené zdroje jako úpadek a rozhodně bych to řešil, už jen z mravního hlediska. Ukradnout texty co jste 2 hodky psal je jako šlohnout v krámě 2x tulamorku a hned byste viděl následky, takže doporučuju se proti tomu bránit.

Jinak největší zkušenost mám s tím, že mi majitel webu texty hned stáhne + se omlouvá s tím, že mu texty psal někdo cizí a myslel že jsou originální. Asi to nebude vždycky pravda, ale docela bych mu to při cenách některých CW věřil.
12.08.2012 15:16
6
je mi jasné, že svým názorem naštvu část lidí. osobně, když píšu, pak píšu proto, abych předal čtenáři informační hodnotu. čím více čtenářů si text přečte, tím jsem raději.

když to někdo dělá v dobré víře, ještě mu fandím. a jestli si s tím někdo přihřívá polívčičku nebo na tom vydělává prachy? neřeším. to je jeho věc, jeho svědomí, jeho osud a jeho život. starám se o sebe. to, že mi někdo ukradne text mně na živobytí neohrozí - navíc, jak jsem zmínil, jako krádež to neberu, naopak spíš jako službu: o textu se dozví více lidí.

a na pageranky a další věci jsem si přestal hrát v době, kdy jsem zahodil bábovičky.
12.08.2012 18:38
7
polakpet: Nikoho nenaštvete, každý to vidí jinak. Ale odborně se tomuto termínu říká krádež nebo také plagiátorství, obojí je trestní čin. Je asi velmi malé množství autorů, kterým nevadí publikace svého díla někým jiným. Těmto lidem jde především o šíření jejich mouder veřejnosti a nezáleží jim na příjmu. Takže velmi úzká skupina lidí. Ve spojení s PR jde opravdu jen o publikaci na internetu, ale přeneste si tuhle aktivitu ke knížkám, k hudbě, k filmům, prostě žádný autor nebude rád když někdo vydá jeho dílo pod svým a důvodů je mnoho: peníze, sláva...

Pokud tedy někdo moje texty použije k tomu, aby si na nich namastil kapsu a já tím budu ještě okraden, pak je to úplně to samí jako když složím skladbu, někdo mi ji vyfoukne a publikuje za svoji a trhne na tom prachy. Opravdu nebudu nadšen z toho že lidi poslouchaj mojí písničku, těží z toho někdo jiný a já akorát utřu nudli.

Je mi jasný že už je to trošku přehnaný a tento topic je pravděpodobně o nějakým shluku informací jen pro vyhledávače, ale principiálně to je ta samá věc.
12.08.2012 20:13
8
Jirko, pro odlehčení a pro zasmání použiju absurdní příklad, který mě právě napadl.

Představte si, že hokejista/fotbalista/házenkář/JinýKolektivníSportvec vymyslí novou kličku na přelstění soupeře. Je to jeho autorské dílo, že? Až ji použije někdo další, měl by podat trestní oznámení?

Text/hudba/film/... jsou moje? Nevlastním je, pouze jsem je vymyslel. Vynucovat si vlastnické právo mi přijde paradoxní a absurdní právě u duševního vlastnictví. Které už z podstaty vzniká proto, abychom se o něj dělili s ostatními. Už jen z podstaty uchování si dobré nálady je příjemnější nepovolenou reprodukci vnímat jako ocenění vlastní práce, než negativně jako krádež.

Kdybych byl kazatel, mé poselství by znělo asi takhle: "Neztrácejte čas vymaháním duševního vlastnictví. Namísto abyste se inspirovali a pak vytvořili něco nového, zabýváte se minulostí. Ztrácíte čas a energii. Proces odpočinku, inspirace a tvorby je pozitivní investice energie. Diskuze o neoprávněném užívání vašeho minulého díla je investování záporné energie."

Když si někdo bude chtít poslechnout mou nahrávku(číst můj text,...), ať to udělá - mě to nic nestojí. Když bude chtít po mně, abych mu ji zahrál(udělal přednšku,...), ať mi kompenzuje můj čas a zaplatí.

Na závěr chci podotknout, že osobně nic nepovoleně nešířím. Nejsem plagiátor. Hudba: používám Spotify, vybrané skladby kupuji. Srdcovky kupuji na deskách. Na filmy chodím do kina nebo pořizuju dvd. Hry nehraju(ale přemýšlím, že si koupím Machinarium).
12.08.2012 20:15
9
Původně odeslal polakpet
Text/hudba/film/... jsou moje? Nevlastním je, pouze jsem je vymyslel.
Pokud vím, tak vlastníš...
12.08.2012 20:23
10
Původně odeslal honzikec
Pokud vím, tak vlastníš...
Děkuju, že jsi upozornil na můj nedostatek v textu. Respektive ve svém vyjádření. Samozřejmě, že vím, že z legálního hlediska je vlastním. To byla řečnická otázka a podání mého pohledu na věc. Že z mého pohledu je zpátečnické brát myšlenky jako vlastnictví, obzvláště pokud je plánuju šířit.
12.08.2012 20:30
11
No tu myšlenku asi chápu, nicméně ty argumenty mi přijdou trošku zavádějící.
Řekněme, že se živím skládáním hudby. Reprodukci mohu brát jako ocenění své práce, v tom smyslu, že si lidé hrají mou písničku u táboráku. Nicméně to, že někdo nahraje "cover" na mojí písničku a prezentuje ji jako své dílo (nebo ani neprezentuje, ale nezaplatí mi autorský poplatek), nebo když někdo nabízí mé písničky bez mého svolení zdarma; to je podle mě krádež, a ne ocenění mé práce ;)
12.08.2012 21:02
12
Honzikec: nejen podle Tebe je to krádež. Myslí na to i zákon. Tímpádem není nic k diskuzi a je to jen o názorech jednotlivých lidí. Ty to vidíš takhle, v pořádku. Já však doporučuji se tím nezabývat(alespoň né příliš). K čemu Ti je, že si na někom vymůžeš své duševní vlastnictví? Asi Tě potěší, že jsi uspěl a uhlídal jej. Já však tvrdím, že je to negativní výdej energie. Ať si to hraje, kdo chce. Já místo času investovaného do vymáhání takového duševního vlastnictví raději mezitím napíšu nový song. A i kdyby ten cover původní písně byl lepší, než můj originál, mám zase něco nového, s čím přijít(...zatímco ostatní hrajou mé covery).
12.08.2012 21:05
13
Chápu, ale kdyby ses tím živil a ucházely ti kvůli tomu velké zisky a třeba kvůli tomu neměl na nájem, tak bys to možná viděl jinak :)
12.08.2012 21:13
14
minimálně, dokud nebudu zdravotně indisponovaný dále pracovat a tvořit, neviděl bych to jinak. protože ať mám jakékoliv problémy platit nájem, nikdo mě neomezuje vytvářet nové hodnoty. dělat něco, za co budu placený. když se bavíme o plagiátorství, vesmě se jedná o případy, kdy už jsi něco vytvořil a jednou za to dostal zaplaceno. pokud jsi něco vytvořil bez nároku na honorář, je to pro mě o argument navíc, žes to vědomě tvořil bez nároku na honorář.

a až budu zdravotně indisponovaný, budu mít myslím důležitější starosti. třeba o to své zdraví.

mé motto v tomhle zní: "odpočívat, bavit se, vytvářet nové hodnoty je příjemnější, než se zabývat ochranou toho předešlého".

P.S.: ten, kdo s čímkoliv přijde první, má vždy výhodu. je na každém, jak počáteční výhodu dokáže využít.
12.08.2012 21:16
15
Původně odeslal polakpet
když se bavíme o plagiátorství, vesmě se jedná o případy, kdy už jsi něco vytvořil a jednou za to dostal zaplaceno.
Ne nutně, zrovna v případě té hudby se může jednat o autorské poplatky za užití písně apod. V případě softwaru se může jednat o poplatky za licence.. .atd. atd. :)

// chápu tvůj přístup a docela se mi lbí, ale řešit třeba porušení tvých autorských práv tím, že toho člověka naprášíš OSA, nebo někde - na to zas není potřeba tolika energie ;)
12.08.2012 21:50
16
polakpet: Ten příklad je opravdu absurdní, protože autorské právo se nemůže vztahovat na kličku, takže bych to jako příklad neuváděl, je to hodně mimo. A příklady s hudbou, někdo prostě za svuj život udělá jen 2 pecky a zbytek jen tak na doplnění alba, takhle to funguje, protože dneska tvoří kde kdo a né každý má talent aby plodil hitovky jako Jackson nebo jiný. A když zrovna někdo ukradne ten muj povedenej kousek, pak opravdu nebudu kašlat na negativní energii protože mě možná okradl o miliardy. Ta tvoje hypotéza funguje pouze u téměř bezcenných věcí jako v případě nekvalitního copywritingu, tam se klidně nad tím nepozastavím, protože takových textu jiných napíšu tisíce, ale z principu je to pořád krádež a jak se k tomu kdo postaví je na každém z nás, tím bych to uzavřel. :)
13.08.2012 07:03
17
ale prdlačku. proč by se nemohl vztahovat autorský zákon i na kličku? Někdo ji vymyslel. Zákon na to nemyslí, samozřejmě, protože je to absurdní blbost. Ale kdyby tu absurdní blbost někdo schválil(a že se absurdní blbosti schvalují denně), bylo by to tak. A zas tak za komentář to nestojí, protože jsem to napsal jako fór, pro pobavení. Ne, protože to myslím vážně.

Moje hypotéza(jestli se dá nazvat hypotézou) funguje i jinde, než u nekvalitního copywrittingu. Spíš právě naopak, všude jinde, protože o šíření nekvalitního copywrittingu logicky nikdo nemá zájem. Já se to učím aplikovat na všechny oblasti života.

Očividně to někteří dosud nepochopili, tak to řeknu naposledy a tak nejprostěji, jak to jde: Tady nejde o legální stránku věci. Ale o přístup. O to, raději se rozvíjet a pracovat na nových věcech, namísto přehnaného pitvání se v minulém a negativním přístupu.

Jak jsem zmínil: Když budu pracovat na nových věcech, budu mít vždy náskok před ostatními(to se asi taky nedá aplikovat na nekvalitní copywriting).

P.S.: Zpravidla se nejvíce ozývají právě nekvalitní copywriteři(když už se stane nešťastná náhoda a někdo, kdo ani neumí pořádně číst to obšlehne), a za nimi následují poctiví pracanti, jakých je tady v diskuzi většina. Jsou to lidi s běžnými příjmy a štve je, když se někdo pase na jejich práci. Nedivím se a rozumím, taky jsem k tomu přistupoval stejně. Jenže pak jsem zjistil, že TO je právě ta negativní emoce, kterou si můžu ušetřit a raději pracovat na něčem novém, lepším.

---------- Příspěvek doplněn 13.08.2012 v 07:05 ----------

Nicméně, pracujte každý, jak uznáte za vhodné. Rozhodnutí je na každém z vás. Pokud vám více vyhovuje stávající způsob, držím vám palce. Mé příspěvky v této diskuzi neměly nikoho lámat a převádět na "správnou stranu". Vaše rozhodnutí je správná strana. Pouze chci poukázat na to, že existuje i jiný přístup - pokud by jej někdo neznal a mohl mu rozšířit obzory.