logo
17.06.2012 12:45
1
Zdravím, dotaz na který jsem hledal odpověď, ale stále tápu.

Jak je to ve skutečnosti s Google AdSense?
- Jsem studentem.
- Nejsem plátce DPH.
- Domů mi přišel dopis od Google s kupónem na AdWords. (Nyní už nevím, zda tam byl i nějaký kód pro ověření adresy k AdSense.)
- Mám osobní (nepodnikatelský) účet vedený na své jméno, který jsem do AdSense zadal a ověřil.

Již několik let spolupracuji na herních projektech, kde jsem vždy vykonával práci ZADARMO ve svém volném čase. Nyní vytvářím web na rozvoj a stmelování herní komunity. Z tohoto webu nehodlám pomocí AdSense nijak "vydělávat". Chci pouze pravidelně pokrýt minimální náklady a vše poté obratem vložit zpět do projektu pro možnost dalšího rozvoje herní scény. Zvažuji projektu založit O.S., ale zatím nejsem dostatečně informován, zda by občanské sdružení nemohlo býti spíše ke škodě, protože projekt není určený k podnikání. Rozhodně bych si nemohl založit nějakou živnost a ještě k tomu (do budoucna) platit obě pojištění (sp,zp) z minimálních a nepravidelných příjmů.

Google Adsense mi výhodně (při zakládání) navrhl možnost nastavit si, že NEJSEM PLÁTCE DPH - pro Osobní účely, nebo něco v tom smyslu. Přečetl jsem si všechny smluvní podmínky a věřím, že jsem nic neporušil. Nicméně dosti jsem si na webtrhu četl ohledně vyplácení zisku (provizí). Můj AdSense účet se jeví, že je vše v naprostém pořádku. Ale proč tedy řešíte vyplácení provizí přes 3-ti osobu, která je plátcem DPH?

Osobně bych měl takovou představu, že mi Google přímo přirazí DPH a tím pádem sníží celkový zisk a platbu zašle na účet. K tomu domů přijde faktura mezi Google a Fyzickou osobu (ve stylu dohoda o provedení práce). Následně budu mít čas do dubna 2013, zajít na úřad a podat daňové přiznání z důvodu nabytí příjmu.

Minulý měsíc jsem na AdSense dosáhl 70e, tudíž automaticky mám naplánovanou platbu na 1. červenec 2012.

Co tedy přesně bude následovat?
S jakou ztrátou (daň) mám počítat?
Proč si někteří (nebo snad všichni?) neplátci DPH vyplácejí AdSense přes třetí osobu, která je plátcem DPH?Děkuji za odpověď,

Jan Mikoláš
17.06.2012 13:10
2
Zobrazování reklamy je soustavná činnost vykonávaná za účelem dosažení zisku = podnikání = je nutný zápis do živ. rejstříku.
Je to poskytnutí služby do jiného členského státu EU = povinnost stát se plátce DPH nebo AdSense provozovat přes třetí osobu, která již plátce je.

Nehraje roli zda vydělané peníze vrazíš do forbesu, psího útulku nebo třeba ani vůbec nic z reklamy nevyděláš. Jde o tu činnost.

Žádné daně platit nebudeš, na to máš malé zisky. Jako student to s pojištěním také nebudeš mít těžké, mrkni na www.jakpodnikat.cz.
17.06.2012 13:12
3
Proč si někteří (nebo snad všichni?) neplátci DPH vyplácejí AdSense přes třetí osobu, která je plátcem DPH?
Protože v rámci AdSense dostaneš zaplaceno za reklamní prostor, který poskytneš (službu), což je podnikání. Dále pak jde o to, že Google je v tomto případě irský subjekt, a podle zákona se poskytováním služby (nebo prodejem zboží) do jiného členského státu EU stáváš plátcem DPH.
17.06.2012 13:17
4
To tedy absolutně nechápu, proč Google nabízí při registraci možnost "Neplátce DPH".

Co se s tím 1. července stane? Mám se za každou cenu snažit tu platbu stornovat? Nebo mi snad přijde žádost o to, že to musím změnit své fakturační údaje a stát se Plátcem DPH a zároveň o provizi nepřijdu?
17.06.2012 13:25
5
Původně odeslal BIGR
To tedy absolutně nechápu, proč Google nabízí při registraci možnost "Neplátce DPH".
Protože ta možnost na světě existuje, jen ne v naší milované EU.

Původně odeslal BIGR
Co se s tím 1. července stane? Mám se za každou cenu snažit tu platbu stornovat? Nebo mi snad přijde žádost o to, že to musím změnit své fakturační údaje a stát se Plátcem DPH a zároveň o provizi nepřijdu?
Nic se nestane. Google se nestará o tvoje problémy zda máš oprávnění podnikat a zařízeny další náležitosti. Vše vyřízené jsi měl mít už před začátkem poskytování služby Googlu. Takže si vše zařiď a pokračuj nebo si vezmi peníze a stopni to, nikdo ti hlavu neutrhne. Nebo pokračuj dál jako do teď, pravděpodobně na tebe nikdo nepřijde, ale ... jeden nikdy neví, jelikož ses už odkopal přiznáním v tomto tématu včetně jména :)
17.06.2012 13:30
6
Tím chceš/chcete říci že Google tu provizí vyplatí tak či onak. Jen to moje konání je ilegální? (dle EU/ČR zákonů)
17.06.2012 13:43
7
Ano.
17.06.2012 14:10
8
Tím chceš/chcete říci že Google tu provizí vyplatí tak či onak. Jen to moje konání je ilegální? (dle EU/ČR zákonů)
Ano, hrozi ti v lepsom pripade mastna pokuta v tom horsom terstne stihanie.
Google automaticky po vyplneni fakturacnych udajov zasiela udaje danovemu registru.