30.05.2012 18:33
1
Jde o takovou rychlovku pro radost, byl jsem rád že jsem si mohl udělat tématický design pro restauraci :)

Styl jsem zvolil tak, aby ladil k provedení restaurace (tedy doufám že jsem to podle fotek aspoň trochu trefil). Staré písmo v nadpisech je na přání klienta.

Zajímá mě jak váš obecný dojem, tak kritika toho co se nepovedlo/mohlo fungovat lépe.

http://lefiath.cz/portfolio/160-07b-maly.png
30.05.2012 18:38
2
Moc se mi nelíbí, jak obrázek zasahuje i do svétlé části, a přitom "tmavý obdelník" pod ním viditělně končí o kus výš, než světlá část začíná.

Jinak pěkný :)
30.05.2012 18:59
3
Proč má každej rádoby historickej web ty čáry pod nadpisy s ležatými "paragrafy"? Fungovalo by to i bez nich. Mně osobně se to dřevo zdá moc hrubé a neladící v kombinaci s fotografií z místa.
30.05.2012 19:02
4
Mno, tak toto vypadá moc hezky :) ... svůj podíl na tom nese i graficky povedené logo.

Co se struktury hlavní stránky webu týče, tam už by se několik věcí k zamyšlení našlo.

1. mohla by tam být otevírací doba
2. stručná adresa, kde se restaurace nachází by mohla být víc nahoře
3. vše co je na hlavní straně najdu v menu, na ten pergamen bych dal třeba dnešní menu nebo tu otevírací dobu
4. třeba by tam šly hodit i loga značek piv, které restaurace čepuje, člověk hned ví, jaké pivo dostane a navíc to graficky zvýrazní web
5. dál by tam šlo uvést ve stručných bodech "vybavení" restaurace (tv, wifi, klimatizace...)
6. s tím facebookem, pokud by bylo využití, spíš tam dát něco praktičtějšího a fanoušky na fb dát do menšího rozměru, záleží taky na počtu, bylo by zbytečný to tam mít při malém množství fanoušků, pokud jich bude víc a místo se nevyužije, proč ne...
30.05.2012 19:52
5
Co se mi líbí:
  • Plachta s rezervací, jídelním lístkem a poledním menu
  • Textura trámů v headeru

Co se mi nelíbí:
  • Fotka v headeru není pěkná a nemá vůbec zpracovaný přesah do části s obsahem
  • Přechody v ikonách a v aktivním stavu přepínače jazyků
  • Zbytečný světlý oddělovač nad fotogalerií a pronájmem restaurace
  • Delší centrovaný text tohoto rozměru se špatně čte
30.05.2012 20:02
6
Na první pohled to na mě působí jako tuctová šablona pro Wordpress
Pak na to juknu a vidím hezké detaily. Třeba že je to vlastně jako obraz v pěkným rámu, že ty trámy nejsou dole rovné..... pěkný
Hezký ikonky, hezká textura, hezký pozadí.... tomu se nedá nic vytknout
ALE
prostě na první pohled je to nezajímavý jako celek
ta vlnovka dole je navíc takový klišé, který by si grafik s tvou reputací určitě mohl odpustit
Kdybych to měl oznámkovat, tak
Zpracování 1 (což by mělo být v tvém podání běžné a není to myslím třeba vyzdvihovat)
Celkový dojem 3-
30.05.2012 21:30
7
Oku lahodivé :)
Každopádně pár detailů mě tam zaujolo, že by šli zlepšit.
Struktura dřeva při přechodu do toho béžového je na pravé straně víc pokřivená než na pravé možná by stálo za to to nějak ucelit.

Druhá věc to pozadí pod fotkou jak ten obdelníček končí na pravé straně asi tak 10px nad tím přechodem do béžové takže tam vykukuje dřevo. V levo je to o pár PX míň ale tam se to ztrácí v pravo to jde vidět.

Béžovou možná zkusit lehce zesvětlit, né moc aby nesplívala s patičkou.

Někam dát otvírací dobu.

To vytažení u menu na přechod možná dát vně, působí to sešikmeně.

Každopádně jsou to detaily a osobně se mi tenhle styl designu hodně líbí, hezká práce s texturama a vzorkama povedená práce. Zašel bych na jídlo :))
31.05.2012 09:41
8
Libí, ale zdá se mi to nebo to logo není uprostřed, zkresluje to nebo je více vpravo?
31.05.2012 11:44
9
Ten middleage font, jeho jméno? Díky :)
31.05.2012 12:12
10
Díky za připomínky, zvlášť za super nápady od Banero.cz - otvírací dobu, nabídku piv a vybavení restaurace majiteli určitě navrhnu. Proti posunutému obrázku níže se ozvalo víc lidí - je to záměr, přišlo mi to zajímavější. Vyrovnané s tmavým pozadím to na mě působilo chudší, posunuté to působí víc v prostoru - ale chápu že ne každému se to bude líbit.

@salab: Nefungovalo by to tak dobře, podobné rámečky přidávají detaily (a podobné ozdoby mají dlouhodobou tradici), mají i praktickou funkci že pomáhají rozdělit design a lépe odlišit nadpisy. Dřevo neladí proto, že se mi strašně zalíbila textura samotná - bohužel se skutečně kvalitní textury těžko shánějí (i ve fotobankách) a z toho důvodu jsem se ani nesnažil přiblížit provedení restaurace co nejvíc za každou cenu.

Co se centrovaného textu týče, nemám obavy že by se na hlavní straně špatně četl, nejsou tam tak dlouhé texty. Na podstránkách, kde mohou být delší texty už centrovaný nebude.

@Petr Jeník: Vlnovku v patičce nevnímám jako nějaké klišé, podle kterého by se určovala kvalita/nekvalita designu, zbytečné klišé je třeba právě použití dřeva na pozadí v designu, který s tím jasně nemá nic společného (aby se přidalo něco hezkého za každou cenu). Přidal jsem ji jako jeden z dalších vhodných doplňků k netechnickému designu. Neposuzuju jako klišé věci podle toho jak často se používají (i když to potom člověka odrazuje od toho aby je použil taky), ale v jakém případě se používají.

@Uba_: Není úplně na středu, aby bylo po stranách stejné odsazení u menu. Jinak by to bylo nevyrovnané a víc vidět než když logo není úplně na středu.

@Ondřej Veřtát: Cloister Black (neumí diakritiku, resp. č,š,ž atd.) a u diakritiky XiBeronne.
31.05.2012 14:03
11
Takže umístění loga bude závislé na textu? Co když tam bude ta angličtina? Určitě nebude mít stejné proporce na šířku...
31.05.2012 14:12
12
Tak se trochu posune.
31.05.2012 14:57
13
Nemůžu si pomoct, ale mě se tam nelíbí ta tmavá textura dřeva v kterém dost opticky zapadá menu, která je podle mě důležitější než samotný obsah na homepage díky kontaktům, rezervaci a jídelnímu lístku. Když už poutat pozornost na obsahovou část, tak do ní některé z těch informací přidat jasněji - ne jen proklikem na další část.
31.05.2012 15:12
14
Vlnovku v patičce nevnímám jako nějaké klišé, podle kterého by se určovala kvalita/nekvalita designu, zbytečné klišé je třeba právě použití dřeva na pozadí v designu, který s tím jasně nemá nic společného (aby se přidalo něco hezkého za každou cenu). Přidal jsem ji jako jeden z dalších vhodných doplňků k netechnickému designu. Neposuzuju jako klišé věci podle toho jak často se používají (i když to potom člověka odrazuje od toho aby je použil taky), ale v jakém případě se používají.
U dřeva chápu - o tom jsem nemluvil.
Ta vlnovka ale představuje co? Co má ta vlnovka společného s tou hospodou?
Je to klišé. Cpe ji každý do každé prezentace. Od technických po umělecké obory.
Myslím že máš na víc než používat to, co použije každý druhý jen proto, aby tam něco bylo.
Tvému klientovi se to ale nejspíš líbit bude, takže proč ne. Je to věc každého grafika, zda chce mít práce stejné jako ostatní nebo zda se chce odlišit.
31.05.2012 16:05
15
Jenže zdroje jsou omezené - stejně jako máš na výběr s určitých typů tlačítek, tak máš na výběr s určitých typů efektů. Je mi jedno co používají ostatní, neřeším trendy. Pokud to považuju za účelné, a tohle je graficky bohatý design, tak to použiju. To je základ na kterém stavím - řeším projekt jako celek, nezohledňuju při tom kdo jiný co udělal, a pokud něco sedí, použiju to. Domýšlíš to až moc, vidíš něco co není, docela klidně by tam nemusela být, ale já ji použil a ničemu nevadí.

Dřevo jsem použil jako příklad, pochopil jsi to špatně, mluvil jsem právě o tom, kde je linie, kterou by člověk neměl překročit - když něco použije jen proto, že to vypadá hezky a nesedí to se zbytkem. Pokud ti přijde že tohle ke zbytku nesedí, tak tady se subjektivně rozcházíme a vidíš to prostě jinak.
31.05.2012 17:16
16
Pekny a ucelny design pre restauraciu.
Je tam skoro vsetko co by ma pri restauracii zaujimalo az na jednu vec. Casto byva na podobnych projektoch mapka, alebo aspon viditelny preklik na mapku ako sa tam clovek dostane, prípadne informacie o moznostiach parkovania.
Trochu mi vadi slabo vyrazny kontakt (najma telefon sa dost zle aj cita) v hlavicke, resp. zanika to trochu popri tom menu, ale ikonka to asi dostatocne zvyraznuje.

Petr Jeník
Zaujimalo by ma kde sa da takato tuctova WP sablona zohnat :)
Inac vyraz klasicka, tuctova, alebo pripomina mi to WP sablonu je trochu od veci.
Na WP sa ako na kazdy open source CMS da nasadit akykolvek funkcny design. S WP robime a toto rozhodne ako tuctova a uz vobec nie tuctova WP sablona nevyzera.
31.05.2012 17:43
17
Mapka rozhodně bude v kontaktu, nevím jestli je nutné ji mít rovnou na hlavní straně.
31.05.2012 19:01
18
Psal jsem, že NA PRVNÍ POHLED to vypadá jako tuctová WP šablona
Je spousta šablon, které mají podobnou barevnost, v headru takto umístěnou fotku, tu vlnovku....
Rozdíl? Ty detaily které jsem popisoval.

Je to hezký, ale není to žádnej šlágr. Je to prostě takový obyčejný design ničím nevybočující z řady.

Pokud chceš příště číst jen chválu, tak to napiš předem
31.05.2012 19:31
19
Původně odeslal Petr Jeník
Pokud chceš příště číst jen chválu, tak to napiš předem
Předpokládám že tohle asi nemá být na mě, protože já proti tomu co jsi napsal nic nemám, nicméně já jsem ten kdo založil místnost a dal design ke kritice :) Trochu ses v tom ztratil.
31.05.2012 21:05
20
Je to pěkné dílko, ale ke kritizování se vždycky něco najde.

Hlavička webu se mi zdá moc těžká, tmavého dřeva je tam moc, na menším monitoru (1024 na výšku) už to zabírá víc jak polovinu plochy okna prohlížeče, převládat by měla i na takto malém monitoru podle mě ta světlá barva hlavního obsahu, takže bych pár trámů odspoda ubral. Pokud slider nebude na podstránkách, tak na nich budeš muset ta prkna stejně ubrat. Moc mi tam nesedí bílá barva odkazů a textů, pokud si stránku odroluju tak, aby mi začínala někde na úrovni horního okraje rámu slideru, vypadá to celé čistěji.

Jak píše biggycz, horní menu se ztrácí, teda jeho podklad není skoro vidět a položky menu pak vypadají, že jsou tam jen tak naházené, mohlo by to jako celek působit kompaktnějším dojmem.

Stejně jako pa3ick bych čekal výraznější označení lokality, buď mapkou nebo textem "Praha" nebo i s uvedením městské části někde v horní části na titulce. Na stránku může zabloudit kdokoli a měl by hned vědět, že je v Praze. Lokalita je u restaurace nebo hotelu jedna z nejpodstatnějších informací pro náhodného návštěvníka.

"Polední menu" bude nejčastěji měněným a asi i nejvíce navštěvovaným obsahem, takže by si zasloužilo odkaz v hlavním menu, mělo by být dostupné odkudkoli z webu.

Velký blok facebooku to kazí, nechal bych jen malé tlačítko.

Logo je povedené.
01.06.2012 13:52
21
Předpokládám že tohle asi nemá být na mě, protože já proti tomu co jsi napsal nic nemám, nicméně já jsem ten kdo založil místnost a dal design ke kritice :) Trochu ses v tom ztratil.
Lol - sorry
jsem trochu za vola - už jsem se v duchu vztekal, že mi zmizel příspěvek protože byl osobní a štvalo mě, že jsem to nebyl já, kdo s tím začal :D
a přitom jsem se fakt ztratil - nepsal jsi to ty, ale klučina o příspěvek výš
omluva ještě jednou :D
to jsem to zase jednou pěkně zvojtil
01.06.2012 14:48
22
No, jsem rád že to bylo přehlédnutím - myslel jsem si totiž, že ses asi zbláznil a proto mi přišlo vhodné se raději nehádat.

@biggycz a ps: Nepřijde mi to tak přehnané, aby to mohlo dělat nějakou neplechu. Kdybych pojal podezření že to skutečně bude nějak lidi mást, tak to předělám, ale spoléhám na to, že budou menu hledat na místě, kde vždy je, i pokud ho na první pohled přehlédnou díky trochu obsáhlejší hlavičce.

Nad menu i mapou se ještě zamyslím, facebook mi přijde naprosto v pořádku - prostě když koukám na web jako celek, tak mi ho nijak nenarušuje :)
02.06.2012 23:09
23
Původně odeslal Petr Široký
@biggycz a ps: Nepřijde mi to tak přehnané, aby to mohlo dělat nějakou neplechu. Kdybych pojal podezření že to skutečně bude nějak lidi mást, tak to předělám, ale spoléhám na to, že budou menu hledat na místě, kde vždy je, i pokud ho na první pohled přehlédnou díky trochu obsáhlejší hlavičce.
Víš Petře, za těch několik let co už v tomhle oboru dělám, jsem zjistil, že lidi jsou blbý a ať uděláš u takového webu restaurace jakkoliv nečitelné menu, přeházené rozložení nebo něco superuberkreative, bude je to mást a radši budou do restaurace volat a nebo odejdou jinám. Pokud má web za cíl prodávat i po internetu svoje jméno a tím i rezervační systém, nejen pro lidi, kteří restauraci znají, pak je to podle mě špatně. Pokud je ale primárním cílem jen dobrá vizitka na webu s tím, že jí sem tam někdo využije - pak klidně.

Všechno je ale jen můj spíš subjektivní dojem, protože si do toho nenecháš v tomhle ohledu kecat. Stejně jako mi přijde celkem nesourodé využití písma, především zarovnání na střed? Proč?
03.06.2012 10:28
24
Původně odeslal biggycz
Pokud je ale primárním cílem jen dobrá vizitka na webu s tím, že jí sem tam někdo využije - pak klidně.
Ano, tak to je, nechystají se žádné kampaně nebo něco podobného. A nesouhlasím s tím že je menu nečitelné, to už trochu přeháníš. A rozložení ti přijde přeházené proto, že je logo na středu? Řídím se pravidlem nenuťte uživatele přemýšlet, ne že každý návštěvník může být idiot, protože je to praktičtější. I když samozřejmě nemůžu promyslet vše, ale snažím se to co vytvářím domýšlet. A v tomto případě prostě nevidím to co ty, nevím jak jsi k tomu došel, že ti to přijde jako taková překážka - ne že bych si do toho nenechal kecat, ale tohle nevzniklo jen tak náhodou, ale zkoušením a navrhováním podle toho, jak mi který kus designu seděl do celku. To co jsem vytvořil není nějaká přehnaně kreativní nepoužitelná věc, a pokud to tak vidíš, tak se asi zásadně profesně neshodneme.

Zarovnání na střed v tomto případě působí lépe s ohledem na nadpisy ve starém písmu a rámečky - celek pak prostě vypadá lépe než když jsem ho měl vyrovnané vlevo. Písma jsou tam všehovšudy 3, takže je to asi jen iluze - Palatino na obsah, Blackletter písmo na nadpisy, a ještě jedno na jídelní lístek atd.
03.06.2012 11:00
25
Jen jsem nahodil nazor, nemusis mi vyvracet moje pripominky. Proste to pusobi dobre na oko, prumerne na zakaznika. A mozna taky nemam pravdu ...
03.06.2012 11:13
26
Petr Široký

Jen čtyři otázky:

1. Logo restaurace je patkovým písmem a samotný interiér je spíše renesanční, než barokní. Určitě ale není gotický - proč tedy pro nadpisy používáš pseudogotické písmo?

2. Proč jsou rámečky náhledových obrázků orámovány pustou černou jako parte a nedrží styl pravé navigace, která je v kontextu obsahu jako pěst na oko a nikde jinde se neopakuje? Ale mohla by. I když i ona spíš patří do gotiky.

3. Proč, u všechvšudy, používáš ta oddělítka (ozdobné čáry) chaoticky a každé je jiné? Nebylo by vhodnější držet se jednotného stylu?

4. Rámečky (respektive ta "držítka" v rozích obrázků) jsou zase jiným stylem. Proč?

Je mi líto, ale celý design je nesourodý a nedrží pohromadě. Jde o sbírku klišé, což je škoda, protože občas umíš vyrobit pěkné věci.
03.06.2012 12:31
27
Původně odeslal biggycz
Jen jsem nahodil nazor, nemusis mi vyvracet moje pripominky.
Já se nad tím zamýšlím, jestli to vypadá že se násilně snažím všechno vyvracet, tak to tak není. Jsem za takové podněty rád, jen názory nadhazuj! :)

@Plaváček

1. Na přání zákazníka. Jediná potenciální překážka je čitelnost písma, takže jsem neměl problém mu vyhovět.
2. Není tam dost místa, abych tam mohl vtěsnat bohatší grafiku - to opravdu nevidíš?
3. Ne, protože pak by to byla naprostá uniformnost. Nejsem žádný znalec ozdobných čar, takže možná nedokážu dobře odhadnout co pasuje k sobě, ale byl by nesmysl nerozdělovat dělítka na ty u nadpisů a na univerzální, která dělí celé patro.
4. Protože mě nenapadá jak by měly vypadat v jednotném stylu, který si nedokážu moc představit. Proto jsem to nakombinoval.

V pořádku, líto ti to být nemusí, vidíme to oba jinak - mě to nesourodé nepřijde a považuji to za fungující celek. Doufám že v praxi to tak taky bude fungovat a tvoje obavy se nenaplní.
03.06.2012 12:35
28
Mi se to moc líbí. Jasně viditelné menu i telefonní číslo, email není ve tvaru "info@restaurace.cz", ale správně vybízí k akci. Stejným způsobem bych možná přetvořil "Kontakt" na " Kde nás najdete ?". Pronájem restaurace bych změnil na "Pořádáte oslavu ?" - ale to už jsou spíše UI detajly.

Co se týče designu, myslím, že kdybych něco podobného vytvořil já, jakožto zaujatý amatér v tomto oboru, spoustu věcí by bylo odpuštěno a design by byl hodnocen kladně. Chápu že po tobě ostatní požadují vyšší kvalitu, ale protože si dokážu představit rozpočet tohoto projektu, tak myslím, že nadmíru splníš očekávání klienta - a to je přeci hlavní.
03.06.2012 13:42
29
Původně odeslal dave.banik
Mi se to moc líbí. Jasně viditelné menu i telefonní číslo, email není ve tvaru "info@restaurace.cz", ale správně vybízí k akci. Stejným způsobem bych možná přetvořil "Kontakt" na " Kde nás najdete ?". Pronájem restaurace bych změnil na "Pořádáte oslavu ?" - ale to už jsou spíše UI detajly.
Někdy je dobré držet se zažitých věcí a nesnažit se za každou cenu ve všem hledat nějaký vylepšovák. "Pořádáte oslavu?" Ne, pohřební hostinu, takže tam nekliknu - v lepším případě, v tom horším mi dojde, jak mě to urazilo a odejdu. Mimochodem to nemá nic společného s nějakým UI, jde jen o názvy v navigaci.