logo
08.05.2012 20:29
1
Zdravím,
Rád se věnuji grafice. Bohužel mám mezery v kreslení. Nemám žádné základy, a proto nedokáži v podstatě nic nakreslit. Velice rád bych se naučil kreslit, abych mohl lépe navrhovat věci, předkreslit je, dělat lepší, apod...
A proto má otázka zní - jak se dá nejlépe naučit kreslit? Jít na nějaký kurz, vzít do ruky papír a tužku a stále kreslit a kreslit, nebo si například koupit nějakou knížku(tedy jestli nějaká je :) )
Už jsem se vyléčil z řečí typu "kreslení se nedá naučit" , "raději změň obor" apod... . Dle mě se vše dá naučit a vydřít. Hlavně chtít :) . Takže prosím takový lidi, kteří jsou strašně pesimisští a řadí se do kategorie zmiňované výše, tak sem prosím ani nepište ..
Mockrát děkuji za rady

Co se právě děje na Webtrhu?

08.05.2012 20:35
2
Jasně že se to dá naučit. Vem si do ruky tužku, pořádnej štos papírů a kresli všechno co se kolem tebe hejbne, nebo co tě napadne. Knížky určitě sou a možná ti v začátku ušetří nějaký čas - řekněme, že by si to bez nich určitě zvládl taky, ale řeknou ti o různých fintách a metodách jak zachytit prostor, jak si rozvrhnout postavy při kreslení a podobně a to se hodí znát. Obzvlášť jestli už teď jsi v časovým skluzu. :D
08.05.2012 20:39
3
Třeba ti sedne kreslení podle videa.

http://www.youtube.com/user/ShooRayn...?feature=g-u-u
Tento kanál mám celkem rád. Většinou autor dělá tématické věci, takže se to hodí. Ručně kreslená valentínka, stromoček na vánoce atd.

http://www.youtube.com/user/FineArtEBooks/videos
Tento mám spíše jen na koukání.

Já na kreslení bouhžel nemám čas. Kreslím jen příležitostně a moc mi to navíc nejde :D
08.05.2012 20:43
4
Máte někdo zkušenost s nějakou konkrétní knížkou co vám pomohla?
08.05.2012 21:43
5
Já jsem byl tady a bylo to super. Doporučuju.
http://www.za3dny.cz/za3dny/5-Kresle...vou-hemisferou
08.05.2012 21:46
6
Tak zrovna kreslení (když pominu kreslení podle obrázku, pravý hemisféry a podobný bullshit kurzy a záležitosti) je spíš otázka talentu, než cviku. No a ten tolik nenaženeš. Jasně, že někdo řekne, že talent je 0,000001 % úspěchu, ale to platí možná u tvorby webů a jiných činností, kde snaha a píle vedou k výsledkům. U uměleckých oborů je to opačně.
08.05.2012 23:29
7
Určitě mrkni na ten kurz. Školil nás tam člověk, co učí kreslení na nějaký škole a kreslí i na zakázku a sám říkal, že naučit se dá všechno. Jen to lidem s talentem jde samo. Jasně, že se na těch kurzech kreslí podle fotky, což je lehčí, ale vysvětlí tam spoustu věcí, jak se co kreslí, jak se to stínuje, perspektivu apod. Známá si taky myslela, že vůbec neumí kreslit a po tomhle kurzu jí to chytlo, věnuje se tomu a pokroky jsou hodně vidět.

Já tam byl jen tak ze zvědavosti a výsledek je zde.

Moje kresba podle jedné fotografie
před kurzem
po 2 denním kurzu

A těch kurzů je víc a není a to ani tak drahý. Pokud Tě to zajímá, tak to určitě zkus.
09.05.2012 00:04
8
Podle fotky? Jejda .... na špatných základech se nedá stavět. Fotografie, ať je sebelepší, nemá objem, ten kdo se začíná učit kreslit se musí mimo jiné naučit vnímat objem, světla a stíny, povrchy. Z fotografie se to naučit nedá. A začínat portrétem je při nejmenším velmi odvážné :)
09.05.2012 17:41
9
Tak to jsi měl dát na jejich rady. Ano "obkreslovat" sloupy a kašny a technika kreslení to se dá zhruba naučit do ruky u dobrého profesora (z jakékoliv umělecké nebo kreativní školy). V každé vesnici je aspoň jeden. Ale invence (grafitty a arty atp.) a kreslení "od ruky" už moc ne. Taky záleží kolik ti je. Jestli ti je 13, pak se to ještě dá, ale pokud už je ti kolem 15ti a máš zatvrdlou ruku a jen teď momentální zájem. Pak horko těžko. S kreslením se jinak začíná brzo, já začal od mala s pastelkama a pak někdy v 6ti s profesorem a skončil jsem zas v 16ti. Teď po dvanácti letech pauzy se horko těžkou vracím a to jsem maloval od malinka x let denně. Ale jak už říkal on "To buď v sobě prostě máš nebo ne a když ne, je to jen ztráta drahoceného času".
09.05.2012 21:10
10
Přesně jak říkal Mythic, nakup papír, vezmi tužku a kresli věci okolo. Rozhodně nezačínej kreslit podle fotografie, tak se nenaučíš téměř nic. Podle videí bych taktéž nekreslil, sice možná dokážeš krásně "okopírovat" co bylo ve videu a přidat své detaily, ovšem to je tak všechno. Potřebuješ rozvíjet svůj vlastní a osobitý styl, nikoli styl "chlápka" z videa, ke kterému by jsi potom mohl lehce sklouzávat, nehledě na to, že by jsi nejspíš nedokázal nakreslit něco, u čeho jsi neviděl "návod". Vezmi papír a tužku (popř. tablet, ovšem s tím bych se teda učit kreslit nechtěl), na tužku pozor, správný výběr dělá dost, i když se to možná nezdá. Nezačínej kreslit "obrazy" (Samozřejmě, ty se malují, ale nevím, jak to říct), kresli ze začátku studijní kresby, jen obrysy, naznač si světlo, stínuj tak, že šrafuješ, nikoli, že plochu třeba ztmavíš, to ze začátku k ničemu nevede. Důležitý je si všímat těch obrysů a nezapomenout, že všechno má svou hloubku, nic není jen obyčejná linka. To stejný světlo a stín, všímej si intenzity a přechodu. Až zvládneš udržet tvar a předmět správně "promítnout" na papír, pak můžeš začít kreslit "hezké" věci a stínovat "normálně" (ovšem povedená skica je někdy lepší než finální dílo). Pokud se později budeš věnovat i lidskému tělu, rozhodně si nastuduj anatomii (alespoň základy, dost to pomůže). Jo a ještě jedna rada, ze začátku zahoď gumu, nepovedené věci překresluj a nemaž, zvlášť jedná-li se o studijní kresbu. Hodně štěstí :)

Jinak kreslení se rozhodně dá naučit, už Pablo Picasso říkal, že kreslení je jen umění se dívat.
09.05.2012 21:36
11
Pěkně napsáno.
12.05.2012 10:41
12
Prosim tě píšeš: "Velice rád bych se naučil kreslit, abych mohl lépe navrhovat věci, předkreslit je, dělat lepší, apod..."

Tyhle rady co ti tady píšou jsou fajn, ale spíš si řekni řekni, co se chceš naučit kreslit. Ano je fajn kreslit věci kolem sebe. Tím se toho naučíš hodně, pozorovat světlo a stín atd atd, ale myslím si, že máš lepší si dát nějaký cíl, nebo spíš směr kresby, kterým by jsi se chtěl vydat. a přímo začít těmi věcmi co chceš dělat a pořád je zlepšovat a kreslit dokola a dokola. Koukat na kresby co se ti líbí a studovat je a učit se z nich.

Tím chci říct pokud chceš kreslit např krajinu, je zbytečné se učit anatomii a kreslit člověka či portrét.
12.05.2012 10:52
13
Původně odeslal peobka
Tím chci říct pokud chceš kreslit např krajinu, je zbytečné se učit anatomii a kreslit člověka či portrét.
Takto to nefunguje. Naučit se kreslit znamená začít krychlí, pokračovat přes jiné neživé předměty, draperie až k portrétu a lidskému tělu. Každá ta "disciplína" umění kresby rozvíjí. Pokud by člověk kreslil pouze koně, protože jeho cílem je nakreslit koně, tak se možná naučí výborně kopírovat koně, kterého před ním nakreslil někdo jiný, ale nenaučí se kreslit.
12.05.2012 13:49
14
Pokud by byl cílem toho člověka kreslit jen koně, tak je to pro něj dobrá cesta a naučí se co potřebuje. Jinak určitě je lepší kreslit podle reálného předmětu! Nemyslím tím kreslit furt to stejné, ale kreslit každej den. Začít kreslit krychle, draperie... , tím se naučí člověk kopírovat to co vidí, ale je to právě to co Pado chce?
12.05.2012 19:21
15
Pokud člověk nemá talent od Pána Boha, tak se kreslit nenaučí. V uměleckých disciplínách je tohle tvrdá realita.
Když vidím mojí švagrovou, která může vzít do ruky ulomený klacek a vydlabe sním do hlíny prostorový portrét, aniž by nato měla nějakou školu, tak nevěřím, že se dá vlastní pílí dosáhnout stejné úrovně.
16.05.2012 20:23
16
tak treba todle - http://www.letacek.cz/kreativita/praha/785 Letní kurz Kresby, malby a figurální kresby
20.09.2014 20:44
17
Třeba tady www.studioaristo.cz mají výtvarné kurzy pro dospělé, docela zajímavé
07.09.2017 13:14
18
Původně odeslal pado
Zdravím,
Rád se věnuji grafice. Bohužel mám mezery v kreslení. Nemám žádné základy, a proto nedokáži v podstatě nic nakreslit. Velice rád bych se naučil kreslit, abych mohl lépe navrhovat věci, předkreslit je, dělat lepší, apod...
A proto má otázka zní - jak se dá nejlépe naučit kreslit? Jít na nějaký kurz, vzít do ruky papír a tužku a stále kreslit a kreslit, nebo si například koupit nějakou knížku(tedy jestli nějaká je :) )
Už jsem se vyléčil z řečí typu "kreslení se nedá naučit" , "raději změň obor" apod... . Dle mě se vše dá naučit a vydřít. Hlavně chtít :) . Takže prosím takový lidi, kteří jsou strašně pesimisští a řadí se do kategorie zmiňované výše, tak sem prosím ani nepište ..
Mockrát děkuji za rady
Ahoj

Zkus se kouknout na můj web www.chorchedrawing.com, mam tam online kurz kreslení "Jak se naučit kreslit". Myslím, že ti to do začátku pomůže a první termín je zadarmo. Je to taková BETA verze na vyzkoušení.

Jirka
08.09.2017 10:06
19
Když uz tu musis spamovat, tak si tohle neodpustim...

Tyhle prodejni stranky po americkem vzoru jsou mi tak strasne nesympaticke... A ta omacka okolo s tim tvym pribehem jak ses zazracne naucil kreslit... No jo ja vim, marketing... Ale me to jako potencialniho zakaznika absolutne odradilo... btw ta cena je podezrele nizka, je krasny, ze jsi levnejsi nez bezne kurzy, ale jelikoz tam neni vysvetleno nijak podrobne z jakeho duvodu jsi levnejsi, tak se proste jen zda ze jsi horsi, sam to tam ostatne priznavas s tim startovacim kurzem...

Ber to pouze jako muj nahled na vec a proc to jako zakaznik urcite nevyuziju, nevim jak to vidi ostatni... pro srovnani treba levnejsi a na prvni pohled lakavejsi kurz https://www.udemy.com/the-ultimate-d...r-to-advanced/
08.09.2017 10:33
20
Původně odeslal Aleš Jiříček
Když uz tu musis spamovat, tak si tohle neodpustim...

Tyhle prodejni stranky po americkem vzoru jsou mi tak strasne nesympaticke... A ta omacka okolo s tim tvym pribehem jak ses zazracne naucil kreslit... No jo ja vim, marketing... Ale me to jako potencialniho zakaznika absolutne odradilo... btw ta cena je podezrele nizka, je krasny, ze jsi levnejsi nez bezne kurzy, ale jelikoz tam neni vysvetleno nijak podrobne z jakeho duvodu jsi levnejsi, tak se proste jen zda ze jsi horsi, sam to tam ostatne priznavas s tim startovacim kurzem...

Ber to pouze jako muj nahled na vec a proc to jako zakaznik urcite nevyuziju, nevim jak to vidi ostatni... pro srovnani treba levnejsi a na prvni pohled lakavejsi kurz https://www.udemy.com/the-ultimate-d...r-to-advanced/
Ahoj Aleši

Díky za kritiku, máš pravdu, že jsem to asi s tím marketingem trochu přehnal, zkusím ubrat plyn:). každopádně jsem tam nelhal. Opravdu jsem se naučil tzv. "zázračně" kreslit. Jop a není to tak, že jsou to koláče bez práce, ale to tam taky mam přece jasně napsané. Ten kurz co uvádíš v odkaze mi přijde jaksi marketingově ještě ostřejší SLEVA 150 - 10 Eur - poslední šance, slova typu Ultimate atd. Předpokládám, že jsi to zde uvedl jako příklad právě tohoto typu reklamy. Důvod proč je to tak podezřele levné na těch stránkách uvedený je taky. No škoda, že to nezkusíš, tvá kritika by mi pomohla.

Ináč jsem to fakt nebral jako spam. Chtěl jsem tu jen uvést, že kdo chce, může se přihlásit do mého "zadáčo kurzu". Je to myslím fér, já vás naučím kreslit, vy mi to zkritizujete a já to vylepším, tak aby to bylo kvalitní.

Měj se krásně

Jirka
08.09.2017 10:42
21
krome te slevy se s tim proste nemmuzes srovnavat, podivej se na to profesionalni predstavujici video, podivej se na ten krasnej a rychlej souhrn toho co ten kurz je a co se v nem naucis... Ten tvuj web je naprosto diametralne odlisnej, nesympatickej, neosobni, vypada ot jako vsechny ty americky prodejni stranky co prodavaji falesny viagry a zazracny kurzy golfu. Pouzivas stejne metody, stejny jazyk, stejne spatny design webu... Pokud nevidis ten diametralni rozdil, nemuzu asi vic pomoct :) nejde o ostrost marketingu, ale o to jak je a neni ten marketing trapnej, ten tvuj zavani silnou trapnosti podomnich prodejcu vysavacu, ten jejich proste jen sebevedomim... A ostatne to sebevedomi je tam dobre podlozeno lety zkusenosti a spoustou ukazek toho co autor umi a co te a jak nauci... a jeste k tomu je to levnejsi
08.09.2017 10:53
22
Původně odeslal Aleš Jiříček
krome te slevy se s tim proste nemmuzes srovnavat, podivej se na to profesionalni predstavujici video, podivej se na ten krasnej a rychlej souhrn toho co ten kurz je a co se v nem naucis... Ten tvuj web je naprosto diametralne odlisnej, nesympatickej, neosobni, vypada ot jako vsechny ty americky prodejni stranky co prodavaji falesny viagry a zazracny kurzy golfu. Pouzivas stejne metody, stejny jazyk, stejne spatny design webu... Pokud nevidis ten diametralni rozdil, nemuzu asi vic pomoct :) nejde o ostrost marketingu, ale o to jak je a neni ten marketing trapnej, ten tvuj zavani silnou trapnosti, ten jejich proste jen sebevedomim... A ostatne to sebevedomi je tam dobre podlozeno lety zkusenosti a spoustou ukazek toho co autor umi a co te a jak nauci... a jeste k tomu je to levnejsi
Je mi líto, ale vidím to jinýma očima. Každý člověk je jinak nastavený a dělá i stejnou věc jinak. Mě na jejich webu chybí osobní přístup. Je to profi reklama vyrobená v reklamní agentuře a kdyby tam nebyl kurz kreslení, ale prací prášek, vyšlo by to nastejno. Takhle to já dělat nechci. Každopádně jak píšeš, ještě se nad svýma stránkama zadumám a trochu je poupravím. Nicméně se diskuse s tebou jaksi stočila od kreslení k internet marketingu. Pokud by tě teda spíše zajímalo něco o kreslení a o kurzu, rád vysvětlím. Marketing dávám stranou.
08.09.2017 10:58
23
Osobni pristup je to na cem je ten kurz zalozeny a rozhodne mi tam nechybel, reklamu si delal sam ilustrator, protooze narozdil od tebe to umi :) Jen zcela znevazuju kvalitu tveho propagovani u tveho kurzu... Promin za ten hejt, ale cos cekal kdyz tu takovej shit spamujes? :) Marketing ala Kirš který udela z kazdeho neumetela profi prodejce je uz out...
08.09.2017 17:07
24
Nejdůležitější otázka je, proč chceš umět kreslit a co chceš dělat za grafiku? Je spousta grafiků, co neumí dobře kreslit a dělají pěkná loga a weby. Nevím, jestli je ideální učit se kresbu pokus omyl, můžeš se naučit spousty zlozvyků, chyb, které se pak velmi těžko odnaučují. Doporučuji si nastudovat základy, zvládnout základní technickou stránku kresby, perspektiva, anatomie, stínování, šerosvit, studie materiálů, povrchu, mraky dalších věcí a pak teprve kreslit vše kolem sebe, žádné fotky, skutečné věci a pak můžeš kreslit "podle sebe". Ale těžko přeplaveš La Manche, když se ani neudržíš na hladině. :)

Nejdříve zvládni technické základy a pak kresbu rozvíjej. Počítej s tím, že to je hodně časově náročné a chce to silnou vůli. Já osobně jsem studoval kresbu od páté třídy základní školy, ale je pravda, že mám v sobě přirozený talent od přírody, ale to nemění nic na tom, že na sobě musíš pořád makat a kreslit, studovat a kreslit, teprve až tě začně bolet ruka a začně se ti dělat puchýř u ukazováčku, tak jsi teprve začal. :) Potřebuješ mít nad sebou někoho, kdo má zkušenosti, ovládá kresbu, aby ti řekl co děláš špatně, kde děláš chyby, na co se máš zaměřit. Ideální by byl nějaký kurz na nějaké umělecké fakultě, ale zaplatíš si to. :) Každopádně, tohle je tak sofistikovaná věc, že bych nedoporučoval samouku a už vůbec ne videotutorialy...(Prostě to není o pár tutoriálech, jak ovládat za den PSko jako na Lyndě) Veškerou grafiku se naučíš vlastně online v dnešní době, ale tuhle starou klasiku je potřeba umět rozvinout hezky v ruce a na papíře v realitě. Hezky si ty ruce ušpinit, obzvláště pokud chceš kreslit kreativně a nechceš být pouze překreslovací tiskárna...

Ještě jsem studoval kresbu na střední, ale tam už jen okrajově a kresba je vlastně jediná věc v umění, která mě baví. (Nic jiného mě tak neoslovilo, možná sochařina) Po střední jsem se čtyři roky kresbě nevěnoval a pak jsem se k ní díky logům opět vrátil a je to věc, kterou prostě nezapomeneš. Stejně jako to plavání. :) Ptal bych se tedy, na co tu kresbu potřebuješ? Potřebuješ se zdokonalit proto, aby jsi měl lepší skici na loga, chceš kreslit karikatury, chceš kreslit podle fotek realisticky na zakázku? Chceš to pro zábavu nebo pro práci? atd.

Nevím jaké jsou teďka trendy, ale tohle bych se naučil asi hezky po staru, obzvláště pokud nemáš zvládnuté ani základy. Spousta uměleckých fakult pořádá kurzy podle zaměření kresba, malba, modelování, jednoroční příprava na studium atd. Nejdůležitější předpoklad je ten, že tě to prostě musí bavit, jinak u toho dlouho nevydržíš. :) Ale to je můj pohled na věc, třeba to mají ostatní jinak a mají jiné zkušenosti. :D U mě je to 70% talent a 30% dřiny plné studií. Na začátku jsem kreslil průměrně, ale s každým rokem, je to lepší a lepší. Chce to jenom vydržet a mít trpělivost, což je achillova pata dnešní doby, protože každý to chce umět samozřejmě hned. :)