18.02.2012 22:55
1
Pár dní nazpět jsem si pro svou potřebu analyzoval několik (spíše by se asi nechalo říct mnoho) poptávek po kodérovi. Toto je přehled požadovaných znalostí (řazeno od těch nejvíce požadovaných):
  1. HTML, CSS,
  2. JavaScript,
  3. PHP,
  4. dodržování pravidel přístupnosti a použitelnosti,
  5. povědomí o SEO,
  6. znalost práce s grafickým programem (Photoshop),
  7. umění kódovat pro nějaký CMS (WordPress, Joomla!, Drupal),
  8. sémantika,
  9. HTML5, CSS3, jQuery, AJAX (JavaScript + XML), MySQL, mobilní web design, minimálně rok zkušeností, znalost angličtiny minimálně na úrovni čtení dokumentace a další.

Proč to píšu? Protože mi není jasné, proč tolik zaměstnavatelů očekává od kodéra znalost PHP (a potažmo MySQL). Chápu, že je vyžadována znalost JavaScriptu a věcí s ním spojených (AJAX, jQuery/MooTools), ale proč do toho míchají i jazyky, které jsou pískovištěm programátorů?

Co si o tom myslíte vy? Co vše by měl umět kodér? Nemyslíte, že jsou HTML5, CSS3, JS, přístupnost, použitelnost, on-page SEO, WP, Responsive Web Design, mobilní web design a další oblasti s tím spojené dostatečně obsáhlé? Opravdu by k tomu všemu měl umět kodér i programovat?

Na závěr výborný článek od Martina Malého, který píše, jaký jazyk je pro webového kodéra nejdůležitější. Bohužel, paradoxně, mnoho kodérů (ale i grafiků, programátorů…) tento jazyk vůbec neovládá (a já nejsem výjimkou, stále mám co dohánět).

Dodatek: Ke svému příspěvku prosím připište, na jaké straně barikády stojíte. Zda jste kodér nebo člověk, který kodérům zadává práci. :-)
18.02.2012 22:58
2
ja si pod pojmem koder představím programátora, ale ja jako nejduležitější vidím aby uměl logicky myslet. Znalost techologií je sice pěkna, ale umět ji spravně použít je věc druhá.
18.02.2012 23:06
3
Výborná kodér musí především znát dokonale HTML 4 a CSS 2. Tím nemyslím umět překódovat design, ale správně překódovat design, tedy umět analyzovat obsah, určit vhodné značky a vše udělat validně, sémanticky a přístupně.

Pokud se od kodéra žádá větší znalost JS a podřízených knihoven, hraničí to s prací programátora, protože JavaScript prostě je programovací jazyk, ovšem často jsou pro práci s ním využíváni kodéři, především pro ušetření (Často to ale podle toho vypadá).

Znalost jazyka PHP a SQL (MySQL) je pro kodéra podstatná jen ve dvou případech. První je, že bude dělat i programátora, pak je situace jasná. Druhý je, že připravuje svůj kód pro redakční systém, nebo ho na redakční systém nasazuje. Pak se musí orientovat v souborech či vkládaných částech a kód tomu přizpůsobit.

Otázka HTML 5 a CSS 3 je poměrně složitá. Stěžuje jí podpora prohlížečů, ale setkal jsem se s případy, kdy grafické návrhy jinak než těmito technologiemi řešit nešli. Profesionál by měl mít alespoň základní představu o verzích těchto jazyků.

Znalost angličtiny na úrovní má v podstatě každý pořádný kodér, jinak by kodéra dělat nemohl. S tím souvisí i čtení dokumentace. V tom případě to ale úplně neplatí, protože nejen na webu je dostatek materiálů i v češtině.

Umění kódovat pro nějaký CMS je pro kodéra výhodou, ale nikoli povinností. Existují totiž lidé, kteří se právě předěláním kódu do nějakého redakčního systému zabývají. Kvalitní firmy většinou nabízejí své řešení pro správu obsahu, s jehož prostředím je kodér obeznámen, a proto to není žádná zvláště důležitá podmínka.

Doufám, že jsem vám alespoň částečně pomohl, ale bohužel se o této problematice dá diskutovat hodiny, a tak nemohu shrnout vše. Kromě toho je samozřejmě možné, že se mnou bude někdo nesouhlasit.
18.02.2012 23:14
4
Znalost některého z rozšířených jazyků použitelných na backendu se hodí, ale po kodérovi bych jí taky nevyžadoval. Jinak docela mě zaujalo, že JavaScript absolutně ignoruješ coby programovací jazyk(co to potom teda je?). Tvůj žebříček bych přeskládal nějak takhle(zase podle důležitosti):

1. PRAXE
2. Sémantika
3. HTML
4. CSS
5. Znalost práce s některým grafickým editorem
6. Dodržování pravidel přístupnosti a použitelnosti
7. JavaScript(+ AJAX, knihovny)
8. CMS
9. Mobilní web
10. SEO
18.02.2012 23:18
5
Původně odeslal 800XE
Jinak docela mě zaujalo, že JavaScript absolutně ignoruješ coby programovací jazyk(co to potom teda je?).
Scriptovací jazyk, nikoli programovací.
18.02.2012 23:22
6
Ukazuješ na problém, který stále větší množství zadavatelů zcela nerozlišuje. Pro většinu kodér = programátor, což nicméně není pravda. Kodér by měl ovládat HTML, XHTML, CSS, případně JS, ale rozhodně ne PHP ani SQL. To jsou záležitosti programátora. S čím jsem se setkával dříve, tak u kodéra býval často požadavek na znalost PHP pouze na úrovni implementace, aby byl schopen vložit kódy systému do šablony na požadované místo, to jsem ještě chápal.

Poslední dobou se tu však objevují poptávky na kodéry, kteří zvládají od návrhu grafického designu až po programování vlastních redakčních systému, takže se člověk nesmí moc divit.
18.02.2012 23:24
7
Původně odeslal Ondřej Veřtát
Scriptovací jazyk, nikoli programovací.
A co je skriptovací jazyk? Podmnožina jazyku programovacího.
18.02.2012 23:24
8
Scriptovací jazyk, nikoli programovací.
Rozdíl mezi výrazy "programovací jazyk" a "skriptovací jazyk" je zrovna v tomhle případě tak mizivý, že tohle rozdělení nemá nějaký význam.
18.02.2012 23:25
9
A nebude háček v tom, že všichni nepovažují kodéra za člověka, který kóduje HTML? Ono se dá totiž kódovat i PHP. Vlastně nevím odkud to přišlo, že kodér = HTML, programátor = PHP...

Z angličtiny rozhodně ne.
18.02.2012 23:28
10
Já jakožto čistě kóder musim říct, že nároky na kódera jsou čím dál vyšší.. Lidi si totiž zvykli, že kóder umí od A do Z poskládat web a kdyby uměl udělat i grafiku bylo by to ještě lepší..
Každopádně k věci.

1.) Musím umět dokonale HTML ( je jedno zda HTML 4, XHTML, HTML 5 ), CSS 2, výhodou je CSS 3
2.) Musím umět JavaScript a jQuery, minimálně tím způsobem, že si dokážu najít danou věc na internetu a použít ji na stránkách.. Klasický příklad bývá Lightbox, ten snad nikdo krom kóderů do stránek nedává..
3.) Musím ovládat Photoshop, protože mi nikdo nedodá čisté obrázky, ale já si je musím nařezat z celku.. Znalost Photoshopu ovšem nekončí tím, že vím o vrstvách a nástroji na ořez.. Naopak já musím být schopný si případně upravit velikost, změnit barvu ( hover efekt obrázku ) a podobně.. Je pravda, že neumím dělat s Photoshopem kouzla jako grafik, ale kdybych měl čas, tak si stránky za takový týden dva možná dokážu udělat :D
4.) Musím zvládat základy PHP, abych pochopil co na webu bude promněné a tím pádem pro to vytvořil základ ( příkladem může být vytvoření menu s class active, když se mění několik obrázků.. )
5.) Musím znát základy SEO, protože si nemohu dovolit dodat klientovi web, který se nebude dát vyhledat..
6.) Znalost češtiny a angličtiny ( případně jiného světového jazyka ) je automatikou.. Výhodou spíš bývá znalost sousedních jazyků - polština, slovenština, protože pokud budu dělat kód pro "cizince", tak je dobré mu tam nechat poznámky, co znamená tato sekce, co tato a podobně..

No snad jsem na nic základního nezapomněl..
18.02.2012 23:32
11
Od kodéra se většinou očekává, že bude umět všechno čili i programovat (byť ne na úrovni špičkového programátora)... pokud kvůli každé banalitě musíš otravovat programátora, tak to nesmírně zdržuje... Za mě bych přidal, že by kóder měl být schopný nainstalovat Apache, MySQL, PHP a mít povědomí jak to funguje a kde upravit základní nastavení. Také chybí práce s verzovacími nástroji - SVN, GIT či jiný. Minimálně základy typografie (dneska již můžeme použít víc než těch základních 8 fontů a proto je důležité vědět rozdíl mezi patkovým a bezpatkovým písmem, atd.).

Je toho opravdu hodně... dost lidí si myslí, že kodér jen převede PSD do HTML a CSS (ale to už je dnes málo - to zvládne kde kdo tady na WT za pár stokorun). Jenomže dneska je již minimum statických stránek, většina běží na CMS a na ten to napojuje kodér nikoliv programátor. Takže co říct závěrem? Čím více znalostí, tím lépe. Když to tak čtu po sobě není tedy lepší dělat programátora? ;-)
18.02.2012 23:36
12
Původně odeslal Pari
Od kodéra se většinou očekává, že bude umět všechno čili i programovat (byť ne na úrovni špičkového programátora)... pokud kvůli každé banalitě musíš otravovat programátora, tak to nesmírně zdržuje... Za mě bych přidal, že by kóder měl být schopný nainstalovat Apache, MySQL, PHP a mít povědomí jak to funguje a kde upravit základní nastavení. Také chybí práce s verzovacími nástroji - SVN, GIT či jiný. Minimálně základy typografie (dneska již můžeme použít víc než těch základních 8 fontů a proto je důležité vědět rozdíl mezi patkovým a bezpatkovým písmem, atd.).

Je toho opravdu hodně... dost lidí si myslí, že kodér jen převede PSD do HTML a CSS (ale to už je dnes málo - to zvládne kde kdo tady na WT za pár stokorun). Jenomže dneska je již minimum statických stránek, většina běží na CMS a na ten to napojuje kodér nikoliv programátor. Takže co říct závěrem? Čím více znalostí, tím lépe.
Ach.. asi nevíte kolik práce to "kódování" obnáší.. Kdybych si měl představit, že budu ještě dělat programátora.. No nevim co bych dělal dřív.. Asi bych si hodil mašli :)
18.02.2012 23:41
13
Původně odeslal Pari
Je toho opravdu hodně... dost lidí si myslí, že kodér jen převede PSD do HTML a CSS (ale to už je dnes málo - to zvládne kde kdo tady na WT za pár stokorun).
Přesně to kodér dělá a je vidět, že absolutně nemáš představu o tom, co to obnáší, kdy se to dělá na úrovní. Správně nakódovaný web ti nikdo za pár stovek neudělá.
18.02.2012 23:50
14
Ještě než půjdu spát, tak odpovím na příspěvky, které mě nejvíce zaujaly. S těmi ostatními víceméně souhlasím.

Původně odeslal 800XE
Tvůj žebříček bych přeskládal nějak takhle (zase podle důležitosti):

1. PRAXE
2. Sémantika
3. HTML
4. CSS
5. Znalost práce s některým grafickým editorem
6. Dodržování pravidel přístupnosti a použitelnosti
7. JavaScript (+ AJAX, knihovny)
8. CMS
9. Mobilní web
10. SEO
Jenom připomenu, že to není nějaký můj žebříček, který bych si vycucal z prstu, ale požadavky reálných firem seřazené dle početnosti (long tail jsem vynechal, to by byl ten seznam třikrát tak dlouhý).


Původně odeslal Pari
Od kodéra se většinou očekává, že bude umět všechno čili i programovat (byť ne na úrovni špičkového programátora)... pokud kvůli každé banalitě musíš otravovat programátora, tak to nesmírně zdržuje... Za mě bych přidal, že by kóder měl být schopný nainstalovat Apache, MySQL, PHP a mít povědomí jak to funguje a kde upravit základní nastavení. Také chybí práce s verzovacími nástroji - SVN, GIT či jiný. Minimálně základy typografie (dneska již můžeme použít víc než těch základních 8 fontů a proto je důležité vědět rozdíl mezi patkovým a bezpatkovým písmem, atd.).
Tak se mi zdá, že se tímto přístupem dostáváme zase zpět, kdy je jeden student taková děvka pro všechno. Nemyslím si, že by měl kodér umět programovat, jen ať toho programátora otravuje, však od toho tam je. Po programátorovi zase ale nebudu chtít, aby udělal animaci objektu v CSS3. A znalost typografie? Ano, ale volitelně, vzhled přeci navrhuje grafik, ne kodér.
19.02.2012 00:10
15
Původně odeslal RockFire
Přesně to kodér dělá a je vidět, že absolutně nemáš představu o tom, co to obnáší, kdy se to dělá na úrovní. Správně nakódovaný web ti nikdo za pár stovek neudělá.
Taky si myslím, že je to dost o té úrovni, protože kodérem se může nazývat i člověk, který dokáže pracovat s Artisteerem nebo jiným PSD to HTML programem. Jeho úroveň znalostí a schopností bude ale nižší, než u někoho kdo to píše všechno od ruky, k tomu je ale potřeba víc praxe a trocha nadání. Hodinová sazba u těchto kodérů bude taky na jiné úrovni. Jak už jste zmínili jde o flexibilitu, kterou firmy u kodérů preferují a oceňují. Určitě je nejlepší umět programovat i kódovat šablony a ještě s přihlédnutím k přístupnosti atd. Pak už se ale člověk blíží ke genialitě, nebo k šílenství..

Sleduju už nějakou chvíli zahraniční nabídky práce a setkávám se často s přehnanými požadavky (pozice Junior(!!) Front End Developer), kdy firmy mnohdy požadují jako základ i PHP, MySQL, JS, AJAX, dokonce ActionScript a Ruby, verzovací systémy, SEO a to vše najednou, což je docela přehanané. Plus k tomu připíšou znalost Nette, Drupal nebo Joomla výhodou. On je někdy problém v tom, že sami pracovní agenti v tom mají trochu zmatek a místo aby vypsali pozici Web developera, tak napíšou Front End Developer. Tím rozšiřují nepřesné vymezení pracovní pozice a omylem tak stanovují nové standardy na požadavky uchazeče.

Na druhou stranu, nástupní plat 50 tisíc Kč je tam celkem běžný. Abych to shrnul, tak platí čím víc umíte kódovat, stylovat a programovat, tím snadněji seženete dobře placenou práci u solidní firmy.
19.02.2012 00:47
16
Původně odeslal RockFire
Přesně to kodér dělá a je vidět, že absolutně nemáš představu o tom, co to obnáší, kdy se to dělá na úrovní. Správně nakódovaný web ti nikdo za pár stovek neudělá.
Kóduji již řadu let... takže vím, že dnes je již kódování statické prezentace většinou hračka za využití nějakého frameworku či less syntaxe (temné doby IE<=6 jsou pryč) a rozdíly mezi současnými prohlížeči jsou malé (pár stokorun byla narážka na zde uváděné nabídky). Kdybys mou větu nevytrhl z kontextu, tak tam bude, že dneska jsou prezentace dynamické čili tu nakódovanou stránku musí někdo napojit na CMS. Což je klíčová část a závisí na tom výsledný dojem. K tomu jsou již vhodné všechny výše uvedené znalosti (nikdy jsem netvrdil že na ninja úrovni, ale nevědět o tom vůbec nic je chyba). Každopádně pokud máš dostatek dobře ohodnocených zakázek pouze na převod PSD -> HTML tak ti upřímně gratuluji.
19.02.2012 01:03
17
Pari: Pokud kóduješ již řadu let, pak jsi již měl určitě možnost pracovat ve větší společnosti. Odtud jistě víš, že tvá práce je nejen převedení PSD do HTML, jak říkáš, ale také například vytvoření wireframu (Drátového modelu, skicy webu). Samotné převedení z návrhu do kódu je opravdu stupidní, ovšem je otázka, jak to realizuješ. Když si na pomoc vemeš tabulkový layout, není třeba s tebou o ničem diskutovat. Pokud použiješ 300 divů, tak sice tvůj web nebude možná vadit prohlížečům, lidem ani vyhledávačům, ale jsi prase a já to po tobě upravovat rozhodně nebudu. Pokud přemýšlíš nad tím, jak vše realizovat tak, aby jsi minimalizoval prvky, které nenesou žádnou významovou hodnotu, neměl všude 50 tříd a idček, použil pro formátování obsahu tomu předepsané tagy, pak se teprv dá říct, že máš takovou cenu, aby si programovat nemusel.

Samozřejmě, pokud umíš nakódovat web jak píšu, naprogramovat pro to redakční systém, navrhnout si grafický návrh, logotyp a ještě to přeložit pro 4 jazyky, pak ano, raduj se, jsi génius ;) Ale spíš budeš někdo, kdo vše udělá napůl.
19.02.2012 02:51
18
Původně odeslal RockFire
Výborná kodér musí především znát dokonale HTML 4 a CSS 2. Tím nemyslím umět překódovat design, ale správně překódovat design, tedy umět analyzovat obsah, určit vhodné značky a vše udělat validně, sémanticky a přístupně.
Musí znát specifika prohlížečů a jakou "verzi" HTML a CSS při tom použije je pak zcela irelevantní. Co se týče validity, tak tedy raději využiji microdata než abych se pachtil za validním webem, to první má totiž alespoň nějaký přínos.

Původně odeslal RockFire
Pokud se od kodéra žádá větší znalost JS a podřízených knihoven, hraničí to s prací programátora, protože JavaScript prostě je programovací jazyk, ovšem často jsou pro práci s ním využíváni kodéři, především pro ušetření (Často to ale podle toho vypadá).
Kódér by měl umět alespoň v základu javascript příp. práci s nějaký JS frameworkem.

Původně odeslal RockFire
Znalost jazyka PHP a SQL (MySQL) je pro kodéra podstatná jen ve dvou případech. První je, že bude dělat i programátora, pak je situace jasná. Druhý je, že připravuje svůj kód pro redakční systém, nebo ho na redakční systém nasazuje. Pak se musí orientovat v souborech či vkládaných částech a kód tomu přizpůsobit.
To je dost problematické. K čemu je kodérovi znalost PHP? když jde pracovat do firmy, která pracuje railsy, djangem nebo .netem?

Původně odeslal RockFire
Otázka HTML 5 a CSS 3 je poměrně složitá. Stěžuje jí podpora prohlížečů, ale setkal jsem se s případy, kdy grafické návrhy jinak než těmito technologiemi řešit nešli. Profesionál by měl mít alespoň základní představu o verzích těchto jazyků.
Všechno jde udělat za použití současných technoliogí, ale dnešní kodér by měl znát resp. se seznamovat s HTML5 i CSS3, obojí se dá již dnes krásně využít.

Původně odeslal RockFire
Znalost angličtiny na úrovní má v podstatě každý pořádný kodér, jinak by kodéra dělat nemohl. S tím souvisí i čtení dokumentace. V tom případě to ale úplně neplatí, protože nejen na webu je dostatek materiálů i v češtině.
Troufám si říci, že jsem pořádný kodér a taky mne to docela slušně živí, ale má angličtina není zrovna na úrovni.


Původně odeslal Pari
Od kodéra se většinou očekává, že bude umět všechno čili i programovat (byť ne na úrovni špičkového programátora)... pokud kvůli každé banalitě musíš otravovat programátora, tak to nesmírně zdržuje...
Ještě více zdržuje, když pak ten programátor musí opravovat chyby, které tam ten kodér byť nechtě zanes, protože nezná celou aplikaci.

Původně odeslal Pari
Za mě bych přidal, že by kóder měl být schopný nainstalovat Apache, MySQL, PHP a mít povědomí jak to funguje a kde upravit základní nastavení.
A nechceš, aby dělal i obchodníka, účetního a ještě ti nosil kafe aby jsi nemusel dávat nohy ze stolu?
19.02.2012 08:39
19
Nemá cenu se dohadovat, prostě vidím přidanou hodnotu v tom, že by kodér měl být do jisté míry schopen fungovat samostatně. Když vytrhnete jednotlivé věty z kontextu, tak to působí úsměvně (protože vám pak vypadne informace o tom, že jsem psal o obecném povědomí nikoliv že bude ninja v každém oboru - právě pokud to povědomí NEMÁ tak naseká mnohem více chyb). Pokud chce napojovat web na CMS, tak se prostě s programováním setká - koneckonců i Smarty či Latte jsou jen aliasy nad PHP... připadá mi, že většina z vás v životě kódovala jen statickou html stránku a dál už je nic nezajímalo. Kdo tedy pak u vás dělá ten zbytek - programátor? Jestli všeci pracujete v korporacích o desítkách zaměstnanců tak to tak třeba funguje to opravdu nevím... pokud máte tým složený ze 3-4 lidí - programátor / kódér / grafik tak to jinak nejde nebo mi popiště vaše workflow? To tu ještě nikdo neudělal... Pokud to dělám blbě, rád se inspiruji. Já jsem začínal 8 let zpátky, kdy to tak fungovalo zcela běžně, tak mám možná zkreslené představy o znalostech dnešních kodérů. Pokusím se na to napsat článek, protože v této diskuzi je to už opravdu jen o slovíčkaření a ne o rozumné diskuzi a sdílení zkušeností.
19.02.2012 09:41
20
Původně odeslal Pari
Pokud chce napojovat web na CMS, tak se prostě s programováním setká - koneckonců i Smarty či Latte jsou jen aliasy nad PHP... připadá mi, že většina z vás v životě kódovala jen statickou html stránku a dál už je nic nezajímalo. Kdo tedy pak u vás dělá ten zbytek - programátor? Jestli všeci pracujete v korporacích o desítkách zaměstnanců tak to tak třeba funguje to opravdu nevím... pokud máte tým složený ze 3-4 lidí - programátor / kódér / grafik tak to jinak nejde nebo mi popiště vaše workflow? To tu ještě nikdo neudělal... Pokud to dělám blbě, rád se inspiruji. Já jsem začínal 8 let zpátky, kdy to tak fungovalo zcela běžně, tak mám možná zkreslené představy o znalostech dnešních kodérů.
Já začínal cca 3-5 let zpátky (těžko určit tu hranici začátku) a celou tu dobu chápu (technologický) proces tvorby webu tak, že grafik navrhne grafický návrh, kodér to nakóduje a programátor naprogramuje (značně zjenodušeno). Takže ano, víceméně všechny mé zakázky jsou o tom, že dostanu grafický návrh, ten nakóduju a pošlu ho dál.

Ale určitě je to zajímavý podnět k diskuzi, rád bych zjistil, jestli pracuju jako ta většina nebo jako ta menšina, pro firmu o kolika lidech je tento postup typický atd.
19.02.2012 09:58
21
Marek Lenárd

celou tu dobu chápu (technologický) proces tvorby webu tak, že grafik navrhne grafický návrh, kodér to nakóduje a programátor naprogramuje (značně zjednodušeno).

Ano, tohle je postup, který převažuje. Je ze zásady chybný, ale zaběhnutý, protože klienty v drtivé většině případů zajímá, jak bude web vypadat a už méně, jak dobře bude plnit cíle, pro které byl určen. Webdesignerské společnosti se přizpůsobily, ale platí, že grafik je asi až pátý v řadě (a grafici to neradi slyší), který má právo mluvit do webové prezentace. On má být totiž jenom řemeslníkem, který zhmotní požadavky na web kladené do formy, která nebude návštěvníky obtěžovat. Pravda je totiž taková, že samotný vzhled webu je běžnému uživateli k ničemu. On si často ani nevšimne, jak web vypadá, protože na něj chodí z jiných důvodů. Je také dobré si uvědomit, že klasické marketingové rčení "obal prodává" na internetu neplatí. Ne všeobecně. Příklad? Amazon.com, třeba. Ošklivější eshop si těžko umíte představit.

Pokud se týká kodéra... je velmi těžké stanovit nějaké požadavky. Kóduji od roku 1996, tenkrát ještě pro Netscape, což bylo peklo. Od těch dřevních dob se lehce změnila technologie, nikoliv ovšem základy kodérského řemesla. Co všechno bude kodér zvládat, záleží jenom na něm. Skutečností ovšem je, že čím větší je "renesanční osobnost", tím lépe.

Slušné zvládnutí záludností grafického programu (je jedno kterého, nejlépe každého) je nezbytností. Jazykové dovednosti (to kvůli sémantice výsledného kódu) jsou vítané, povědomost o typografii také není k zahození (co si budeme povídat - grafik navrhuje, ale kodér realizuje). Schopnost ohnout redakční nebo šablonovací systém je věc, kterou musí umět, jinak se vývoj webu prodražuje, protože programátoři jsou zhusta mimozemšťané, kterým na nějakém tom DIVu navíc nesejde. Což mívá často fatální následky.

Neustálé vzdělávání, sledování vývoje prohližečů, mobilních platforem, povědomost o zásadách přístupnosti (třeba fungl nového WAI ARIA) patří k jeho řemeslu. Vzato kolem a kolem - opravdu dobrý kodér musí být tak trochu všeuměl. Nepřekvapuje mě proto, že věhlasné společnosti takové lidi hledají.

Otázkou zůstává, nakolik jsou ochotny tuto nevděčnou řemeslnou práci zaplatit :)
19.02.2012 10:07
22
Původně odeslal Plaváček
Ano, tohle je postup, který převažuje. Je ze zásady chybný, ale zaběhnutý, protože klienty v drtivé většině případů zajímá, jak bude web vypadat a už méně, jak dobře bude plnit cíle, pro které byl určen. Webdesignerské společnosti se přizpůsobily, ale platí, že grafik je asi až pátý v řadě (a grafici to neradi slyší), který má právo mluvit do webové prezentace. On má být totiž jenom řemeslníkem, který zhmotní požadavky na web kladené do formy, která nebude návštěvníky obtěžovat. Pravda je totiž taková, že samotný vzhled webu je běžnému uživateli k ničemu. On si často ani nevšimne, jak web vypadá, protože na něj chodí z jiných důvodů. Je také dobré si uvědomit, že klasické marketingové rčení "obal prodává" na internetu neplatí. Ne všeobecně. Příklad? Amazon.com, třeba. Ošklivější eshop si těžko umíte představit.
Když jsem dal do závorky slovo technologický, měl jsem tím na mysli právě proces samotné výroby. Asi jsem to napsal špatně. To, že je web pouze prostředek k dosažení (marketingového) cíle beru jako samozřejmost. Ale každopádně díky za příspěvek. ;-)
19.02.2012 10:11
23
Marek Lenárd

Není zač. Ostatně, kdysi jsem si dovolil sepsat poctu kodérskému řemeslu, pokud jsi nečetl, zde je odkaz: http://www.blabolnik.cz/netradicni-p...rskemu-remeslu :)
19.02.2012 10:14
24
Původně odeslal Pari
Pokud chce napojovat web na CMS, tak se prostě s programováním setká - koneckonců i Smarty či Latte jsou jen aliasy nad PHP... připadá mi, že většina z vás v životě kódovala jen statickou html stránku a dál už je nic nezajímalo. Kdo tedy pak u vás dělá ten zbytek - programátor? Jestli všeci pracujete v korporacích o desítkách zaměstnanců tak to tak třeba funguje to opravdu nevím... pokud máte tým složený ze 3-4 lidí - programátor / kódér / grafik tak to jinak nejde
Jako freelancer v drtivé většině případů kodér je skutečně od toho, aby udělal statické HTML/CSS/JS a o zbytek se stará někdo jiný, třeba právě ten programátor. Důvod je zřejmý - každá firma používá vlastní CMS a lidé z firmy jsou ti, kteří jej znají nejlépe. Oni se nezdržují "pouhým" nakódováním a kodéra zase nezdržují požadavkem nasazováním šablon na CMS, který ten kodér uvidí třeba i poprvé a naposled. Výjimkou jsou šablony pro Wordpress, Drupal například. To je něco, co by kodér mohl znát a často se to po něm chce, ale záleží na typu zakázek. U firemních a korporátních klientů se s open-source cms kodér nesetká.
Pak jsou případy, kdy kodér dělá celé funkční šablony, ať už je to Django nebo Smarty. To je případ větších firem, kde ten proces tvorby webů je delší, složitější a na vyšší úrovni. Krom šablonovacích systémů je nutné znát i nějaký verzovací systém, asi nejčastěji SVN. A k tomu spoustu dalších věcí, které se ovšem točí kolem kódování, nikoli programování.

Ale že by měl kodér umět nainstalovat Apache a dělat něco v PHP nebo cokoli na tento způsob, to je nesmysl. Jsou takové pozice, ale lidé na nich nejsou kodéři, ale chudáci programátoři, kterým na krku visí část práce, kterou by měl dělat někdo jiný - kodér.
Kodér má imo větší benefit, když znalostmi více přesahuje do grafiky.
19.02.2012 11:18
25
O to celou dobu jde, že kodér je v podstatě tak obecné označení, že se pod to dá zahrnout kdokoliv (a neexistuje žádná přesná definice). V podstatě každý v diskuzi má svou pravdu. Když vynechám všechny odborné pojmy (což ať uzná každý sám za sebe co k práci potřebuje), tak kodér je člověk zodpovědný za to, aby grafický návrh převedl do podoby webu. Očekává se tedy průnik jak do grafiky, tak programování (opět úroveň znalostí záleží na každém, ale je chybou nevědět vůbec nic). A jestli je toho na kodéra mnoho? Ano samozřejmě, šíře záběru je obrovská a neustále roste (HTML5,CSS3).

---------- Post added 19.2.2012 at 13:07 ----------

Tak jak jsem slíbil, svůj názor jsem sepsal do článku http://pari.cz/1280/koderina-to-je-d...et-dobry-koder
19.02.2012 21:13
26
No to asi nebude problém jen v tomhle odvětví, že člověk ve své funkci dělá často práci za někoho jinýho.
V ideálním případě chápu kodéra jako člověka co ve své funkci dělá s html a css. A asi jedno v jaké verzi. I když nové html5 či css3 ještě nějakou chvíli bude ve vývoji.
19.02.2012 22:36
27
XHTML/CSS
Jako kodér musím samozřejmě umět perfektně xhtml/css. HTML5 a CSS3 se zatím tolik nepožaduje, kvůli podpoře, ale není na škodu ho umět - musím se pořád rozvíjet.

Musím samozřejmě také znát chování různých prohlížečů.


jQuery
Často je po mě požadován JavaScript - konkrétně jQuery. Čím více věcí v něm dokážu napsat, tím lépe, ale nikomu nevadí, když použiji hotové příklady z netu, které dokáži upravit.

PHP
Umět PHP jako kodér vůbec není na škodu. Mám spoustu zakázek jen na "čisté" xhtml/css, ale také jsou zakázky, kdy nasazuji na WordPress, popřípadě PrestaShop. Tady musím PHP umět, alespoň na nějaké základní úrovni, při které dokáži z PHP číst. Samozřejmě klienty potěší, když zjistí, že dokáži udělat třeba plugin pro WordPress, ale toto už je práce programátora. Kdo jiný než já, kodér, by to měl dělat?

Grafické editory
Musím ovládat grafické editory, kvůli potřeby rychle a kvalitně nařezat zdrojový soubor na obrázky bez ztráty kvality. Nikdo jiný to za mě neudělá.

Šablonovací systémy - Smarty
Některé firmy vyžadují kódování do šablonovacích systémů, setkal jsem se zatím pouze s požadavkem na Smarty.

Logické myšlení
Když kóduji xhtml/css šablony ať již pro nějaký systém nebo pouze čisté šablony, musím u toho "trošku" přemýšlet a ne pouze jet jako stroj. Tím přemýšlením bylo myšleno, že musím dbát na co nejmenší velikost kódu, nepsát žádné zbytečné DIVy kde to není nutné a vlastnosti v css, co nejméně tříd a identifikátorů.

SEO
Měl bych mít nějaké, alespoň, základní povědomí o SEO.

Rychlost
Kodéři jsou ti, kteří to mají "nejjednodušší", a proto mi nezbývá nic jiného, než bleskově zvládnout nakódovat zakázku.

Validita
Přiznám se, že při kódování šablony se do validátoru nedívám. Pouze úplně na konci projektu, jestli náhodou, ale zatím se mi moc často nestává, že bych tam něco našel. Kvalitní kodér by s validitou problém mít neměl. Ovšem jsou i případy, kdy se tomu nevyhneme.

Všichni si myslí, že když jsem kodér, tak bych měl umět všechno jak už tady někteří psali a docela mě pobavila instalace Apache, apod. :) Ovšem souhlasím s tím, že je důležité aby byl kodér samostatný.

Nu, takto to vidím já z pohledu kodéra. Neřadil jsem to podle důležitosti, ale pouze podle toho jak mi to přišlo pod ruku a určitě jsem zde neshrnul všechno - pouze to, co mě v rychlosti napadlo.