logo

JAK nastavím monitor (nebo PSko) tak aby barvy byly stejné jako na vytisklém papiru?

21.08.2011 14:53
1
Zdravím, mám dotaz...
Zkouším si vytisknout vlastní leták, letáke je obrázkovy takže ho děláv v PSku, následně ho ulozim do .EPS abych ho mohl následně otevřív v IL - nastavím tam spadávky, (už v PSku jsem dělal leták o spadávky větší, a v rezimu barev CMYK) ale kdyz ho vytisknu tak mam letak o několik odstínu tmavši.
kde je tedy problém? předem děkuji

Co se právě děje na Webtrhu?

21.08.2011 14:59
2
Není to jen o cmyku. Já tiskoviny dělám zásadně v PNTONE barvách. A hlavně je to o odstínech. Není černá jako černá. Někdy je složená i z tmavě modré atd. Pracoval jsem pro Quele na reutuších forek a tam mě jen 3 roky učili barvit a míchat barvy. Nezdá se to, ale je to alchimie. Ale to je pro ty, které DTP do slova živí. U jednoho letáku bych si hlavu nelámal. Je to o kalibraci monitoru, kde se kalibruje ne jen monitorem ale také kalibrační sondou. dále o zvolení správných odstínů, rozlišení atd.
Pokud to děláš v domácích podmínkách, zkust to v PANTONE a rozlišení 300 dpi.

PS: Nějaký vysloveně DTPkář ti určitě poradí.
21.08.2011 15:24
3
V PS se dá v nastavení vybrat plno typů barev, stejně tak při ukládání obrázku ... pohrát si s tím možná pomůže.
21.08.2011 17:02
4
To je klasika, zkus světlejší odstíny.
21.08.2011 19:05
5
někde musí být nějaký Návod jak to nastavit ne? to na celém WEBTRHu není ani jediný DTP grafik?
21.08.2011 20:07
6
http://www.digifoto.estranky.cz/clan...-monitoru.html
domaci nastaveni zdarma jedine pouhym okem - vezmi hotovy vyrobek a porovnej s navrhem na monitoru, monitor pak nastavuj jak vyvazeni barev, tak jas a kontrast :)
24.08.2011 19:13
7
Nebuď nervózní. Na papíře je to vždycky tmavší, protože monitor svítí :)
24.08.2011 19:39
8
Až tak bych to neřešil. Moje první zkušenost s přípravou do tisku byla příprava reklamy do časopisu (1/2 strany) - bylo tam i docela hodně výtisků (v řádech desítek tisíc). iMac jsem nijak nenastavoval, nic. Jen jsem si v PS zvolil CMYK a to bylo vše.
24.08.2011 20:09
9
Musel by sis nechat nakalibrovat monitor, ale ani pote by to nebylo na 100%. Záleží pak taky na použitém papíru atp. Další věc je, ze na domácí tiskárně to nikdy nechytis jako na velkém stroji. K tomuhle se potom používají vzorniky ve kterých si vyberes barvu a mas jistotu ze vyjde tak jak jsi ji zadal.
25.08.2011 10:42
10
Původně odeslal Sriqo
někde musí být nějaký Návod jak to nastavit ne? to na celém WEBTRHu není ani jediný DTP grafik?
Pokud nemas znalosti, tak se na to vyprdni. Prepress neni jako naprogramovani navstevni knihy v PHP. Na to jednoduchy navod nenajdes.
25.08.2011 18:34
11
K tomuhle se potom používají vzorniky ve kterých si vyberes barvu a mas jistotu ze vyjde tak jak jsi ji zadal.
Ani to nie je je stopercentne, ze vyjde z ofsetu to iste co je na panatanovniku a CMYK detto. Ako hovori moj kamarat tlaciar v tom su roky driny :)

Pokial to skusas na digitalnej tlaciarni a porovnavas na 250eurovom monitore tak sa ani necuduj, tu ani kalibracia nepomoze, pretoze sa staci pozret trochu z ineho uhla a je to uplne iny odtien.
Ja pouzivam este stale stare dobre DTP CRTcko na tlacoviny a na robotu LCD.
26.08.2011 00:06
12
Pokud nemáš znalosti tak se na to vyprdni... Já chci poradit abych to uměl. to je jako když chodíš do První třídy a v drúhé třídě se na to vyprdneš pač ti někdo řekne "nemáš znalosti" tak se na to vyprdni. to mi nepříjde moc jako "RADA" pač někde se to naučit musím..
26.08.2011 05:23
13
Jak píšeš v úvodu svého webu o tiskovinách, Sriqo: „Je třeba si uvědomit, že se ani zdaleka nejedná o nejjednodušší činnost. Nejrůznější letáky, vizitky, formuláře a propagační materiály je třeba propracovat i do těch nejmenších detailů. Jedná se tak o práci, která zabere mnohdy spoustu času. Určitě se vyplatí přenechat toto úsilí profesionálům, kteří se v oboru dostatečně orientují.“ Je to prostě jak říkáš :)
26.08.2011 08:01
14
Neco jde proste pres internet poradit velmi tezko ;) Naopak, pokud chodis do prvni tridy a ucis se, tak postoupis do druhe tridy. Ty chces jit do prvaku na stredni a chybi ti znalosti z cele zakladni skoly. Zajdi si do tiskarny s DTP studiem a nech si poradit.
31.08.2011 02:27
15
JAK nastavím monitor (nebo PSko) tak aby barvy byly stejné jako na vytisklém papiru?
Kalibrací pomocí hardwarových pomůcek - kalibrační sondy, spektrokolorimetry. Zavedením ICC profilu k monitoru i tiskárně.

Dále upřesňuješ dotaz, že je výtisk tmavší:
Jak napsal efendi - je třeba si uvědomit že monitor svítí - tozn. že samotné barvy na monitoru svítí zevnitř - to v tisku nikdy nedosáhneš - papír je osvětlený zvnějšku.
Takže fotka/leták/obrázek na monitoru musí být světlejší.
Všechny monitory když přineseš domů a zapneš tak mají šílený jas - snížit jas monitoru na normální hodnoty. A teprve pak upravovat fotky a obrázky.
Následující odkazy ti nepomuzou nastavit barvy, ale jen jas a kontrast a případně zjistíš jak nekvalitní monitor máš. Ale stejně nebudeš vědět na jaké hodnoty to máš nastavené.
http://epaperpress.com/monitorcal/
http://www.lagom.nl/lcd-test/

A pokud nejsi génius ve vnímání barev a odstínů tak si barvy na monitoru a tiskárně nenastavíš bez větší investice.
Pochybuju že existuje něco levnějšího než toto:
http://www.dtptools.cz/hardware/moni...studio-sr.html
Kalibrační sonda ti pomůže i nastavit jas a kontrast monitoru.
Pokud se této práci chceš věnovat více a vážněji, bez nákupu nějaké výbavy se neobejdeš.
A pak hlavně praxe a zkoušení.

A opravdu naučit se to můžeš jen když půjdeš pracovat, brigádničit nebo na praxi zdarma do tiskárny s DTP studiem, kde bude někdo ochotný ti poradit.
A nebo si zaplatíš nějaký kurz kde se to vyučuje, a pak budeš roky zkoušet, sem tam něco zkazíš, zaplatíš atd.