Výdělečná sociální síť
Zobrazují se odpovědi 1 až 10 z 10

Nákup ze zemí EU a DPH

 1. ahoj, koukal jsem že se tu už řešilo, takže se omlouvám za opakování, ale nenašel jsem nic aktuálnějšího - stará dobrá DPH.

  Konkrétní příklad - když jako neplátce DPH prodávající v ČR nakoupím v Británii filmy na DVD v hodnotě pod 150 euro, přijdou mi s fakturou bez DPH a bez cla, je to tak? Nebo už cena na faktuře z Británie DPH obsahuje?
  Jak je to potom při prodeji, můžu zkrátka nakoupit, prodat a pustit to z hlavy?

  Nebo se musím stát plátcem DPH a něco z toho odvést? Přijde mi nelogické že bych nakoupil bez DPH a prodal zase bez DPH, to by dost znevýhodňovalo tuzemské velkoobchody, nebo ne?
  Děkuju za radu.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Pokud jsi neplátce DPH, tak ve VB nakoupíš s DPH jako normální zákazník. (za jakou cenu chceš, 150 euro je pouze pro dovoz ze zemí mimo EU, takže se tě to netýká.) V rámci EU žádné clo platit nebudeš. Zboží pak prodáš za svou cenu - DPH tam vůbec nebudeš plást :), protože nejsi plátce

 4. Pokud nakupuješ pro sebe, koupíš za cenu kterou nabídnou a nic neřešíš
  Pokud nakupuješ v EU za účelem dalšího prodeje měl by ses stát platcem DPH
  Pokud jsi plátcem DPH, prodejce by ti měl prodat zboží bez DPH (levněji) - DPH pak "zaplatíš" v ČR


  Jenom by mě zajímalo co ti z Anglie chodí s fakturou bez DPH, namátkově jsem prohlédnul faktury od eshopů z GB a DPH normálně počítaj. Máš regulerní fakturu s ID prodejce nebo jenom účtenku vytisknutou z PC?

 5. Citace Původně odeslal Neregistrovaný Zobrazit příspěvek
  Pokud nakupuješ v EU za účelem dalšího prodeje měl by ses stát platcem DPH
  A to jsi zjistil kde? Povinnost tam vůbec není...

 6. Neregistrovaný kolega má pravdu téměř ve všem.

  * Pokud nakupuješ jako koncový zákazník, tak ti prodejce v UK normálně naúčtuje jejich DPH (VAT), prodá ti to včetně DPH, a dál nic neřešíte.

  * Jakmile to ale nakoupíš v rámci ekonomické aktivity, tj. koupíš, abys prodal, tak to má několik důsledků:
  • ze zákona se stávaš plátcem DPH (ať chceš nebo nechceš) a je tvojí povinností se do 15 dnů registrovat jen tehdy, když hodnota zboží nakoupeného z EU přesáhne v běžném roce 326 tis. Kč
  • jakmile už jsi plátce, tak při objednávce uvedeš svoje DIČ registrované k DPH, a dodavatel v UK ti jejich DPH nebude účtovat (pokud by účtoval, tak porušuje zákon)
  • pokud zboží projde celnicí, tak jako plátce DPH neplatíš, ale je tvojí povinností v rámci mechanizmu "reverse charge" uplatnit DPH na výstupu, a pak si ho můžeš hned na vstupu odečíst (obojí se dělá na daňovém přiznání k DPH)
  • při prodeji připočítáš českou DPH a odvedeš ji státu (taky v rámci přiznání)

  Pokud tedy jde jen o pár DVD, tak asi nepřesáhnou hodnotu těch 326 tis.Kč, plátcem se nestaneš a o DPH se nestaráš.

  Jiná situace nastane, když využíváš jakoukoliv službu ze zahraničí (např. hosting, inzerce, nákup linků, nákup software atd.), tam není žádný peněžní limit a plácem DPH se stáváš okamžitě.

  Citace Původně odeslal bulanci Zobrazit příspěvek
  A to jsi zjistil kde? Povinnost tam vůbec není...
  Zákon o DPH shrnuje podmínky, kdy se člověk stane plátcem DPH, v §94. Doporučuji přečíst ...
  Naposledy upravil Yardos : 14.09.2010 v 18:16

 7. Snad se na mě Yardos nebude zlobit, kdy jeho příspěvek trošku doplním:

  - do limitu 326tis. se nepočítá zboží zatížené spotřební daní (např. tabák, alkoholické nápoje, paliva);
  - tento limit nesmí být překročen ani v předcházejícím roce;
  - a speciální podmínky platí pro pořízení nového dopravního prostředku (žádný limit, DPH vždy, i když se jedná o osobu NEPOVINNOU k dani (občana - nepodnikatele).

 8. honzajs: nezlobim :-) ale byl jsem líný a tak jsem je odkázal přímo na §94, kde to všecko najdou ...

 9. Zajímavý, dík za rady!
  Takže když to shrnu - jelikož od jara stejně používám AdWords, tak k DPH se přihlásit musím ať už nakupuji cokoliv kdekoliv, je to tak?
  Nebo bych mohl případně AdWords přestat využívat (nebo jít přes přefakturaci) a dosavadní náklady si zkrátka nedat do účetnictví. Což sice zvýší základ daně, ale vyhnu se papírování. Nebo ne?

  Jen abych si ujasnil jaký je rozdíl v cenách - takže jako neplátce:
  Objednám v Británii za 1000,-. Z toho 17,5% už je tamní DPH. Prodám za 2000,- a nic neřeším.

  A pokud bych byl plátce:
  Objednám v Británii za 1000,-. Jako plátci DPH mi obchod strhne jen 825,- a z téhle částky v ČR odvedu daň 20% (nebo jen 17,5?). Tzn. celkově mě zboží stojí 990,-. Prodám za 1667,- + 333,- DPH = 2000.
  To znamená že na DPH odvedu 165 na vstupu a dostanu 333 na výstupu. Nebo obojí proběhne až při prodeji?

  Snažím si to nějak polopaticky představit, budu rád za opravu :-)

 10. Pokud od jara, tak už si plátcem DPH měl být dávno... Ne, tím, že si výdaje nebudeš dávat do daní se ničemu nevyhneš - dnes jsem to vysvětloval v tomto tématu: http://webtrh.cz/105800-facebook-dph.

  Příklad neplátce správně. U plátce mi nesedí ten výpočet DPH (825 + 17,5 % DPH nerovná se 1.000), ale dodavatel ti fakturuje bez anglické DPH a ty zde v ČR přiznáš českou DPH (20 %) a ihned si současně uplatníš i odpočet této daně. Při prodeji opět uvalíš tuzemské DPH.

  Příklad: Nakoupíš za 10.000 Kč bez DPH. V tuzemsku přiznáš daň 20 %, tj. 2.000 Kč. V tom samém přiznání si zase uplatníš odpočet v plné výši, tj. 2.000 Kč. Neplatíš tedy nic. Při prodej, např. za 15.000 Kč uvalíš již normálně tuzemskou DPH.

 11. Díky, to jsem přesně potřeboval! Myslím že je to jasný.
  Ale zajímalo by mě tedy co teď? Plátcem DPH nejsem, ale měl jsem být - takže se stanu, ok. Ale co s tím půlrokem kdy jsem byl neplátce a používal Adw., mám se jít někam udat? :-D

Hostujeme u Server powered by TELE3