Multifunkční tiskárny

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Výrobce
Xiaomi
Canon
HP
HP
HP
FUJIFILM
Brother
Technologie tisku
termosublimační
termosublimační
laserové
laserové
laserové
termosublimační
laserové
Maximální formát tisku
2 x 3 palců
10 x 15
A4
A4
A4
A4
Barevný tisk
ano
ano
ne
ne
ano
ne
PictBridge
ano
ne
ne
ne
ne
Kapesní tiskárny
ano
ano
ne
ne
Rozlišení tisku
300 DPI
1200 DPI
600 DPI
Oboustranný tisk
ne
ano
ne
ne
ne
ano
Čtečka karet
ano
ne
ne
ne
ne
Paměť
64 MB
16 MB
64 MB
32 MB
LPT
ne
ne
ne
ne
ne
ne
USB
ano
ano
ano
ano
ano
ano
ano
Wi-Fi
ano
ne
ano
ano
ne
ne
Bluetooth
ano
ne
ne
ne
ne
ano
ne
Infračervený port
ne
ne
ne
ne
ne
FireWire
ne
ne
ne
ne
ne
LAN
ano
ne
ne
ano
ne
ne

Jak si vybrat multifunkční tiskárnu?


Umožní kopírovat dokumenty, tisknout smlouvy a fotky ve velmi dobré kvalitě. Zapomínat bychom neměli ani na skener. Žádná domácnost se školáky a studenty se bez nich neobejde a o kancelářích můžeme říci vlastně úplně totéž. Multifunkční tiskárny jsou elektrozařízením, bez nichž by náš každodenní život nebyl vůbec jednoduchý. Ať už jde o snímky nebo faktury, mít dobrou tiskárnu po ruce se opravdu hodí. Podle jakých atributů bychom měli volit? Která důležitá čísla při vlastním výběru zohlednit jako první?


1. 1. Položte si několik základních otázek…

Samozřejmě, před výběrem bychom si měli zjistit co nejvíce informací, jednotlivých ukazatelů, které nás navedou k cíli. Nerozhoduje jen značka a její dobrá pověst, to je pouhý jeden dílek z velmi široké mozaiky. Vaše nová multifunkční tiskárna by si měla rozumět s PC, tabletem, ale i další domácí elektronikou. Ideální pak je dobrý poměr ceny a výkonu, pokud jde o tisk nebo kopírování. Dáte přednost inkoustové variantě nebo se spíš zaměříte na laserovou? Jednotlivé otázky jsou zcela nasnadě…

 • Bude tiskárna připojená jen k PC nebo ji hodláte párovat s rozmanitou domácí elektronikou?
 • Dokumenty, které budete skenovat. Chcete špičkovou kvalitu nebo jen záznam do kartotéky?
 • Jaký je – alespoň přibližně – počet stránek, které chcete vytisknout za týden nebo za měsíc?
 • Opět tisk. Zaměříte se spíše na černobílou produkci tisku nebo hodláte zapojit i barvy?
 • Potřebujete tisknout fotky? Potom by k tomu měla být tiskárna určená, jen fotopapír nestačí.
 • Výše částky, kterou máte připravenou na koupi tiskárny. Rozpočet může určovat hodně.

Multifunkční tiskárny mají velkou výhodu

Několik zařízení v jednom, tyhle nároky splňují klasické multifunkční tiskárny dneška. Dřívějším kopírkám už odzvonilo, dnes už tahle elektronika zvládne svými schopnostmi uspokojit i náročnější majitele. Tiskne, skenuje, kopíruje, zaměřuje se i na fotografie v mimořádné kvalitě. A kromě toho, svou práci odvádí hodně rychle, rozhodně nebudete čekat, než se dovaří káva nebo ještě déle. Stačí pár vteřin a materiál je připraven, jen jej zanést do jiné kanceláře nebo založit do nějakého spisu.


2. Technologie tisku

Každý jistě ví, že tiskárny mohou být různé a už se pravděpodobně setkal se všemi typy, co jsou na trhu. Pojďme si je tedy v krátkosti představit. Jehličkové tiskárny patří už dávno 20. století a jsou spíše velkou raritou. Náklady na jednu vytištěnou stránku sice působí na první pohled příjemně, ale decibely při plném výkonu a časová náročnost tisku hrají proti moderní době. Pokud tisknete hlavně černobíle a velmi zřídka, můžete o nich přemýšlet, ale spíš na ně narazíte v bazaru než v prodejnách elektra. V každém případě, je to spíš lepší psací stroj. V minulé generaci skvělé, dnes už zastaralé.

Tradiční dvojka, která je všude

Na trhu se pak setkáte se dvěma dalšími typy – konkrétně to pak jsou inkoustové tiskárny a laserové tiskárny. Jaký je mezi nimi rozdíl? Multifunkční tiskárny mohou využívat jak inkoust, tak také laser, mohou vynikat v domácnostech, kancelářích i větších provozech. Je na ně spolehnutí, kromě tiskárny jsou ještě skenerem a kopírkou. Představme si je proto také podrobněji, jako by šlo o samostatnou kategorii.

a) Inkoustové tiskárny

Pokud chcete tisknout hlavně fotky nebo vás za měsíc čekají nanejvýš desítky potištěných listů, je inkoustová tiskárna dobrou volbou. Cena tisku je poměrně nízká, a to hlavně pro černobílou variantu, stejně tak je nízko u země i samotná pořizovací cena takové elektroniky. Počítejte ale s tím, že delší doba bez práce může přinést zaschnutí inkoustu a nutnost opravy, která se může hodně prodražit. Cartridge nebo nádobka s inkoustem? První varianta je jistě pro dnešní dobu pohodlnější, navíc náplně jsou k mání v každém dnešním elektru nebo online obchodech.

Výhody versus nevýhody

Nic není dokonalé a pro barevný tisk na inkoustové tiskárně budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Inkoustové kazety bývají dražší. Stačí, aby došla jen jedna z barev a tiskárna vám už nemusí umožnit práci, je proto nutná pravidelná obměna. Lze je proto vřele doporučit všude tam, kde se tiskne méně, zato poměrně pravidelně. Investice do laserové varianty by se potom rozhodně příliš ekonomicky nevyplácela. Tisk je pomalejší než u laseru, to je jasné z podstaty věci, ale instalace tiskárny nebude náročná. Na výsledek nečekáte dlouho a kvalita je také velmi dobrá, pro fotky je dokonce tento typ téměř ideální. Na trhu jsou i speciální fotografické tiskárny, v nichž si lze nastavit spoustu detailů – například lesk/mat. Je zřejmé, že tisk právě zde rozhodně nebude z nejlevnějších.

b) Laserové tiskárny

Větší firmy, náročnější domácnosti, tady všude se osvědčí laserová tiskárna, která nabídne téměř bezhlučný provoz a mimořádnou kvalitu tisku. Řádově jsou s cenovkou mnohem výše než inkoustová varianta. Jsou špičkou ve své kategorii, ale na druhou stranu, hodí se do míst, kde se tiskne denně a ve velkém množství.

Vyplatí se také do velkých provozů

Ve firmách je prostě skvělá, náklady na tisk jedné stránky jsou i v barvě hodně nízko. O ev. zaschnutí inkoustu se není třeba starat, neboť barva je u laserových tiskáren v prášku. Pokud počítáte s laserovou variantou na delší časové období, rozhodně se pořizovací cena zaplatí. Tisk fotek není na špičkové úrovni, na druhou stranu, textové dokumenty vyjdou z této tiskárny skutečně v prvotřídní kvalitě. Tiskne se za velmi vysokých teplot, proto papír z tiskárny krátce po tištění zahřeje v ruce.

Rychlost tisku je naprosto bezkonkurenční

Desítky stran za minutu? Jistě, takové tempo je zcela bez potíží! Ve školách se proto uplatní také na jedničku. Dokumenty pro výuku nebo další věci jsou doslova za pár minut hotové. A na úřadech vás také čeká méně čekání, pokud jsou zde kanceláře vybaveny laserovou variantou. Materiály pro archivaci aneb laser je k nezaplacení. Kvalita přetrvá roky. Výhodou pak je, že toner má velmi dlouhou životnost, už jen proto, že vlastně „nemůže“ vyschnout. Pravda, toner se může zdát na první pohled drahý, zejména oproti inkoustové variantě. Ale pozor, spočítejte si, na kolik stránek vlastně vystačí jeho kapacita a dostanete se na úplně jiné hodnoty. Obvykle je tisk na laseru velmi, ale opravdu velmi levný (ovšem – je to model od modelu – samozřejmě)!

c) Multifunkční tiskárny

Tiskne, skenuje do PDF souboru, kopíruje. Prostě tři v jednom, takový je účel multifunkčních tiskáren, které najdou uplatnění na úřadech, ve školách a firmách, jakož i domácnostech s dětmi. Šetří místo a čas, jak také v dnešní době jinak, že? Právě proto jsou tolik oblíbené. Skener už není samostatná jednotka, ale bude v jednom těle s tiskárnou a kopírkou. Přitom rozhodně nepůjde o zařízení, jež by se snad ani nevešlo na kancelářský stůl. Právě naopak, platí, že moderní verze jsou rozměrově až minimalistické. Připojíte paměťovou kartu, přes USB se napojíte mobilem, přenesete potřebné dokumenty nebo fotky. A pak už jen tisknete. A nutno dodat, že vůbec ne nějak draze…

d) LED tiskárny

Samostatnou kategorií pak mohou být ještě LED tiskárny, které se od těch laserových liší vlastně jen jednou podstatnou maličkostí a sice způsobem transferu dat obrazu na tiskový válec. LED tiskárna využívá diody, jež zaberou kompletní šířku válce. Jsou hodně spolehlivé, a ještě rychlejší než laserové, to sice ano, na druhou stranu je tisk méně kvalitní (byť nečekejte značné rozdíly).

Zajímavé novinky na trhu

Před pár lety bychom to možná ještě nečekali, ale dnes je trh s tiskárnami hodně dynamický. K mání jsou tzv. mobilní tiskárny, které vám vytisknou fotku snad kdekoliv, i když v minimálním formátu. Mají svou baterii, bezdrátový přenos dat z mobilu je otázkou vteřiny. Existují také 3D tiskárny, které velmi zjednodušeně řečeno tisknou 3D objekty. Tato technologie může jistě do budoucna přinést mnoho zajímavého, ale je ještě pořád na začátku. Co však určitě zaujme všechny, kteří chtějí spořit a dosáhnout nízkých nákladů na tisk jedné stránky, jsou tankové tiskárny. Inkoustová verze nepotřebuje častou změnu cartridge, tentokrát zásobník vydrží plný opravdu hodně dlouho – tisíce potištěných stránek a levný tisk, co víc si přát?


3. Funkce tiskáren

S oboustranným tiskem se určitě počítá. Dnes už existuje i automatický oboustranný tisk, zkráceně duplex. Tiskárna zpracuje papír a pak si jej vezme zpět, aby natiskla i na druhou stranu. Jednoduché řešení a přitom – ušetří se čas i peníze, že? Využít můžete i nastavený pro bezokrajový tisk, co se hodí v případě, že zpracováváte tabulky nebo mapy.

Displej hodně usnadní práci

Vše si pěkně nastavíte, bezdrátový tisk je mnohem jednodušší. S displejem jde zkrátka na tiskárně všechno lépe. Může být v základní verzi, ale také pokročilejší, kde si můžete snadno nastavit i různé detaily. Kolik kopií chcete vytisknout? Budou to jen nějaké stránky z většího dokumentu? Chcete tisknout na výšku? Upravíte si formát tisku, protože tentokrát nechcete standardní A4? Jistě, vše lze upravit, dnešní možnosti jsou široké. Dnešní multifunkční tiskárny vám umožní i tisk přímo na CD nebo DVD nosiče. Automatický podavač listů je pak hodně praktickým pomocníkem, stačí mu jen ráno dát větší štos papírů a o nic dalšího se už v tomto směru nestarat. Jinak řečeno, není důvod si trochu neulehčit život…


4. Důležité parametry při výběru

Kolik vlastně bude stát provoz tiskárny? Na to se asi ptáme při výběru nejčastěji, rozhoduje tu ale více faktorů než jen cena cartridge s inkoustem nebo kancelářského papíru. Rozmyslet si svou volbu musíte dopředu, horší je, kdybyste po roce používání zjistili, že jsou náklady relativně velké a není žádné rychlé cesty zpět. Na co se tedy zaměřit (až) v první řadě?

 1. Náklady na tisk. Pečlivě si zjistěte, kolik stojí náhradní toner/cartridge a za jak dlouho se přibližně vypotřebuje. Možná seznáte, že ta mimořádně levná tiskárna zase tak levná není?
 2. Nejvyšší možný formát tisku. Obvyklé je, že se můžete dostat na formát A4, ale u některých tiskáren je možné vytisknout i A3. Nastavit si lze různé další formáty, jako je třeba také A6.
 3. Rozlišení tisku. Jinak řečeno, chcete černobílé dokumenty nebo kvalitní fotku? Potom si stanovte, kolik dpi (body na palec) potřebujete. Může to být „pouhých“ 300, ale i 2400. A mimochodem, nezapomeňte, že větší rozlišení znamená i úplně jiné nároky na inkoust.
 4. Spotřeba energie. Položka ne zcela bezvýznamná, elektřina zdražuje téměř neustále a někdy až raketovým tempem. Kolik energie je spotřebováno při tisku? A budete tisknout často? Hlavně u laserových tiskáren (a to i v režimu Stand-by) může jít o poměrně vysokou spotřebu.
 5. Rychlost tisku. Kolik stran tiskárna potiskne za minutu, jednoduché. Rozdíly jsou samozřejmě v tom, zda zadáte jednoduchý černobílý dokument nebo krásně vybarvenou fotografii. Výrobci udávají průměrnou hodnotu černobílého i barevného tisku, pro lepší představu.
 6. Rychlost skenování. Ušetřit čas i energii. Tedy je jasné, že budete chtít rychlý sken. Výhodou pak určitě bude i automatický podavač skeneru, díky němuž nemusíte být pořád u zařízení.
 7. Rozlišení skeneru. Žádné kompromisy! U levnějších modelů jsou skenery poměrně málo kvalitní, odlišují se i laserové a inkoustové tiskárny. Pokud skenujete často, dejte na to důraz.
 8. Kapacita zásobníku na papír. Opět, tohle je důležitá položka. Nebo chcete v práci pořád přidávat nové a nové štosy papíru? Stačí mít velký podavač, třeba i na několik stovek listů. Zásobníků na papír může být i více, využívat se budou podle nastaveného formátu tisku.

Skener v multifunkční tiskárně

Dá se očekávat, že skener, jenž je součástí multifunkční tiskárny, nebude mít vždycky tak dobré rozlišení, jako kdyby stál v roli spotřebiče samostatně. Pokud jej ale využijete hlavně pro školní úkoly dětí nebo základní kancelářskou práci, je všechno vlastně v nejlepším pořádku. Snad jen, když chcete začít s profi fotografickým tiskem, bude lepší mít skener i tiskárnu (nejlépe dražší inkoustovou verzi) samostatně vedle sebe.


5. Způsob připojení a rozměry

I když se dříve multifunkční tiskárna připojovala přes USB kabel, tento způsob je dnes už možná téměř překonaný. A dá se říci, že doba velí naprosto jasně, čím méně drátů, tím lépe! I proto se dnešní tiskárny spojí s notebookem či mobilem raději skrze Wi-Fi a rychlá komunikace je zaručena, vyřízení požadavků je pak o vteřinách. Slyšeli jste o Google Cloud Print nebo Apple Air Print? Tiskněte z mobilu a velmi jednoduše, doslova na pár kliknutí! Aplikace pro mobilní telefony zjednodušují každou práci a nejinak tomu je i v případě multifunkčních tiskáren. Pokud jde o tiskárny fotografií, mnoho z nich disponuje čtečkou paměťových SD karet. Připojíte, nasnímáte, vytisknete, postup je snadný. Ještě si nerozumíte s moderními technologiemi? Dejte jim příležitost co nejdříve!

Velikost tiskárny nemusí být zásadní

Může být poměrně velká, ale počítejte s tím, že zastane roli skeneru, faxu, tiskárny i kopírky. I když už pravděpodobně nepoužíváte ve firmě zastaralý fax, zbylé tři možnosti určitě využijete prakticky na denní bázi. Půjde tedy nepochybně o pomocníka, jenž si pro sebe vezme na kancelářském stole více prostoru než klasická tiskárna a uspoří vám spoustu drahocenného času. Váha tiskárny také nemusí být důležitá, ale pokud ji chcete často přenášet z místa na místo, měli byste ji vzít určitě v potaz. A mimochodem, nebude příliš těžká pro malý stolek, kde ji plánujete většinu času ponechat?


6. Údržbu byste neměli podceňovat

Toto téma platí hlavně pro majitele inkoustových tiskáren. Nesázejte na levné cartridge a tonery, neoriginální verze nemusí být vždy výhrou – už jen proto, že když z nich unikne inkoust, může být tiskárna poškozena. Kvalitní náplně jsou sázkou na dlouholetou spolehlivost, výrobce za ně ručí a tiskárně rozhodně prospějí. A to i kdyby měly mít jinou cenovku než neoriginální.

Dlouhá odstávka zařízení neprospívá

Pokud máte doma inkoustovou tiskárnu, měli byste pravidelně tisknout. Třeba jen jednu stránku za měsíc, aby bylo zařízení alespoň někdy v akci. Když totiž necháte tiskárnu dlouho mimo hru, inkoust v ní bohužel může zasychat. Náročné a drahé čištění? Ne vždy, programy čištění tiskové hlavy si mohou poradit při menším nánosu inkoustu, ale v případě větších problémů už je nutné zařízení odevzdat do servisu. A tam může být cenovka poměrně nepříjemná, proto je lepší prevence. Mimochodem, když už jsme u servisu, dobře si ověřte ještě před koupí, kde se nachází autorizované servisy pro vybraný model a značku. Je to lepší než pak pracně shánět někoho, kdo vám v záruce tiskárnu opraví (prodloužená záruka také nebude špatná volba).


7. Cenová hladina tiskáren

Na trhu mohou být značné rozdíly. Nejlevnější inkoustové varianty tiskáren jdou s cenou i na tisícovku, ale mnoho toho od nich prosím nečekejte. Na stranu druhou, laserová elita se může s cenou dostat i přes hranici deset tisíc korun a sloužit ve velké firmě řadu let, je velmi spolehlivá a přesná. Záleží na tom, jestli dáváte přednost jednomu nebo druhému typu tisku. Vliv bude mít jistě řada proměnných a univerzální styl neexistuje. Jak je to tedy s cenovkami? Oblíbenými značkami tiskáren jsou dnes Epson, HP, Lexmark nebo Canon. Jmenovat ale můžete i Oki, Xerox nebo Kyocera.

Cena do 2 500 Kč

Nejlevnější modely na trhu. V této cenové relaci najdete nejen termosublimační tiskárny fotografií, ale například i černobílé laserové tiskárny. Vejdou se sem jistě i základní modely inkoustových multifunkčních tiskáren, které se mohou stát pravou rukou každého školáka. Tisk není příliš rychlý, ale spolehlivé určitě jsou a nabídnou i jednoduché ovládání (často i mobilní aplikaci). Pečlivě si ale ověřte, jaké jsou budoucí náklady na tisk, ať pak nejste překvapení při nákupu dalších a dalších cartridge.

Cena od 2 500 Kč do 5 000 Kč

Průměrné modely, vlastně taková střední třída. Zásobník na papír na sto listů ušetří čas, slot pro SD kartu je také praktický, k dispozici je rovněž přinejmenším základní displej. Kvalitní multifunkční tiskárny s rychlým tiskem (např. 33 stran za minutu černobíle a 15 barevně, což je velmi slušná hodnota), která nabídne aplikaci pro mobily, oboustranný tisk a další vymoženosti. Umí se připojit i na domácí Wi-Fi, což je pro obsluhu skvělé.

Cena vyšší než 5 000 Kč

Kvalitnější multifunkční zařízení nebo také laserová tiskárna, na které budete moci doslova až oči nechat. Tiskárny v této cenové kategorii budou poněkud robustnější než jejich levné kolegyně, ale nabídnou řadu skvělých funkcí nejen pro uspoření času v kancelářích. Přehledný LCD displej, ale také vynikající fotky. Laserové tiskárny určené spíše do opravdu velkých firem, které budou neustále vytížené, mohou mít cenovou hladinu i přes 20 tisíc korun. Půjde ale o stroj, na nějž budou všichni kolem více než hrdí!

Hodnoceno 10 hlasy, průměrně 4.2 z 5