Chytrý mobilní telefon je zařízením, bez kterého si neumíme představit dnešní život. Přitom byl ještě generaci před přelomem tisíciletí elektronikou z kategorie snů. Podle čeho si vybírat, abychom byli spokojeni? Trh je velmi pestrý a platí, že si na něm vybere snad každý. Rozhoduje značka, ale také další parametry. Řeč čísel je velmi důležitá a rozhodně nejde jen o kapacitu baterie. Pojďme si proto prohlédnout to nejpodstatnější, co bychom měli řešit, když je na programu dne nový smartphone. Každý rok si nový model koupí stovky milionů lidí.
1. Operační systém
Nelze říci, že je jeden operační systém vynikající a druhý zase špatný. Rozhoduje osobní zkušenost a síla zvyku. V některých případech i chuť zkusit něco nového. Fanoušci obou hlavních táborů mají různé argumenty.
Android
S Androidem pracuje většina výrobců, ať už je to Samsung, Huawei nebo Xiaomi. Velká volnost pro uživatele, pestřejší výběr aplikací, prostor pro uživatelské úpravy, to se zmiňuje u Androidů nejčastěji. Snímky z galerie si můžete posílat přes Bluetooth, což v případě iOS bohužel nepůjde. Android boduje i díky vyladěnému správci souborů, jenž je uživatelsky příjemnější.
iOS
Operační systém iOS je vyhrazený značce Apple. Zajišťuje bezpečnost uživatelských dat na výbornou, je perfektně sladěný s telefonem a značnou výhodou je také dlouhá výdrž baterie. Jednotlivé Apple produkty si spolu výborně rozumějí a riziko, že odhalíte v zařízení viry, je také velmi malé. Jistou nevýhodou je určitě cenová hladina „jablíček“, ale miliony uživatelů na ně nedají dopustit a jak praví klasik, za kvalitu se platí. A v neposlední řadě, telefon s iOS v porovnání s Androidem s věkem téměř nezpomaluje.
Ještě v nedávné době byl na trhu i Windows Phone, třetí operační systém do party. Ten je už ale v dnešním světě prakticky minulostí. Vývoj přestal v roce 2017 a zařízení, která tento systém využívala, patří spíš do historie. Dnešní modely mají úplně jiné parametry. Každý si ale jistě rád vzpomene na Nokii Lumia, už jen z nostalgie po dobách minulých.
2. Displej
Čím větší displej, tím novější zařízení, chtělo by se říci o dnešních modelech smartphonů. Které otázky bychom si měli pokládat, když chceme vybrat displej, se kterým budeme spokojeni?
Uhlopříčka displeje v palcích
Větší displej se skvěle hodí pro sledování multimédií nebo hraní her. Pokud je ale uhlopříčka menší, nebude mobil překážet v kapse a zařízení je praktičtější na cesty. Šest palců je dnes naprosto obvyklé číslo, v řadě případů se velikost uhlopříčky telefonu blíží i hranici sedmi palců. Pokud vzpomínáte na Apple iPhone 7, jenž měl uhlopříčku 4,7“, nejnovější verze iPhonů také jdou nad šestipalcovou hranici. Nejde tedy jen o záležitost mobilů s operačním systémem Android. Samotná velikost displeje však přímo nenaznačuje na kvalitu obrazu, o té totiž rozhoduje jiné číslo.
Každý displej má své rozlišení
Rozlišení displeje 1280 x 720 pixelů, resp. 1560 x 720 pixelů bylo možná před pár lety dobrým průměrem, dnes je to ale úplně jinak. Standardem už není ani Full HD, tedy 1920 x 1080 pixelů. Dnes už je zcela běžné, že se setkáte s rozlišením 2340, resp. 2400 x 1800 pixelů. Čím více, tím lépe – toť obecné pravidlo týkající se smartphonů – kvalita zobrazení je dnes na výborné úrovni.
Berte však na vědomí, že vyšší rozlišení s sebou přináší také zvýšené nároky na baterii. U těch vůbec nejdražších modelů smartphonů je standardem 4K rozlišení, tedy 3840 x 2160 pixelů, což znamená nejostřejší možný obraz současnosti. Zvážit byste měli i jemnost displeje, která je běžně udávaná v jednotkách ppi (tedy pixely na palec) a obvyklá dnešní hodnotě je hodnota 400 ppi. Čím vyšší je hodnota, tím ostřejší obraz na vás čeká.
Technologie displeje je také klíčová
Rozhoduje i technologie, kterou displej používá. TN nebo TFT jsou zastaralé, průměrem je dnes IPS provedení. Vysoká životnost a kvalita zobrazení, která je na dobré úrovni, to jsou hlavní devizy. Pro běžného uživatele, který má smartphone z nižší nebo střední cenové skupiny, IPS úplně postačuje. Kdo si však chce připlatit za kvalitu, měl by zvážit OLED displej (resp. AMOLED, Super-AMOLED). Spoří baterii a nabídne kromě jiného i vynikající kontrast barev.
3. Operační paměť (RAM)
Paměť RAM společně s procesorem zajišťuje bezproblémový chod mobilního telefonu. Opět rozhoduje číslo a platí, že vyšší rovná se lepší, jde dokonce o klíčový parametr při výběru. 1, 2 nebo 3 GB RAM je už dnes hodnota, která nikoho neohromí a není vhodná pro moderní aplikace, proto ji nebudeme dále rozebírat. Stačí sice pro začátečníky a hodně nenáročné uživatele, ale pokud budete smartphone používat často, brzy vás začne obtěžovat jeho pomalejší chod. RAM těchto hodnot také u telefonů v nejnižší cenové hladině, které nemají příliš dobrou reputaci. Jaké jsou další možnosti?
- 4 GB RAM. Pro smartphony nižší třídy ideální varianta. Stačí na běžné brouzdání po síti, hraní her či poslech hudby. Můžete mít otevřeno i více aplikací zároveň, byť záleží na parametrech.
- 6 GB RAM. Na pozadí může být spuštěno hned několik aplikací, nároky na využití jsou vyšší.
- 8 GB RAM. Hodnota, co potěší profesionály, kteří mají mobil neustále v ruce. Hodí se i pro hraní poměrně náročných herních titulů. Ve střední třídě smartphonů běžné číslo.
- 12 GB RAM a více. Tady už netřeba komentáře, jde o elitu dnešního světa smartphonů. Taková operační paměť už je špičková. Odpovídá tomu ale samozřejmě i cenová hladina.
4. Procesor
Procesor ve smartphonu udává výkon, dbá na chod jednotlivých aplikací. Frekvence procesoru je uváděna v GHz (gigahertzích) a platí, že čím vyšší hodnota, tím plynulejší používání telefonu se nabízí. Dnešní modely procesorů mají v sobě více jader, což značí jediné – ještě o něco výkonnější procesor. Jednotlivá jádra si mezi sebou přerozdělí práci, zpracování jednotlivých operací se tím významně urychlí. Určitou roli hraje i rok výroby. Čtyřjádrový procesor z poslední sezony může nabídnout zajímavější výkon než starší osmijádrový. Prohlédněte si recenze jednotlivých zařízení, kde uživatelé po testování procesory komentují a budete mít jasnější představu, co očekávat od konkrétního nákupu.
5. Fotoaparát
V dnešní době si snad ani nelze představit smartphone bez kvalitního fotoaparátu, který uchová vzpomínku na dovolenou nebo chvíle strávené s rodinou. Rozlišení fotoaparátu je vyjadřováno v megapixelech, ale toto číslo samozřejmě nerozhoduje o všem. V potaz berte také světelnost (uváděna jako f/cifra), která naznačí, jak kvalitní bude snímek například v tmavé místnosti nebo za šera. Číslo za f by tedy mělo být obecně co nejnižší. Obvykle se pohybuje kolem 2, ale nejzajímavější přístroje na trhu zvládnou i f/1,5.
Zadní versus přední foťák
Zadní fotoaparát nabídne prakticky vždy vyšší rozlišení i kvalitu, přední fotoaparát je primárně spíše pro selfie fotografie. Nejde vždy jen o megapixely, standardní fotoaparáty už nejsou v módě, dnes se setkáte spíše s duálním či trojitým fotoaparátem. Záleží i na ohniskové vzdálenosti, která naznačí nejvhodnější využívání. Chcete širokoúhlý záběr? Při dnešních možnostech je to hračka. Zaměřte se i na hloubku ostrosti. Pokud chcete přímé porovnání jednotlivých modelů, nic nebrání tomu, abyste si ve vyhledávači našli různé fotografie, které jsou pořízené jednotlivými smartphony. Na síti jsou jich tisíce a dají vám jistě tu nejlepší představu.
Zaměřte se i na video
Nejkvalitnější smartphony zvládnou 4K rozlišení videa, většina moderních telefonů zvládá bez potíží Full HD kvalitu. To sice není na úrovni 4K, ale na druhou stranu zabere méně místa v paměti telefonu. Zaměřte se i na snímkovací frekvenci, standardní hodnota je 30/sec. Videa, která si přehrajete se snímkovací frekvencí 60 snímků za vteřinu jsou ale mnohem kvalitnější, rozdíl vidíte na první pohled.
Panoramatický režim pro kvalitu u širších fotografií (výhled z hory, vysoké budovy), portrétový režim, kde díky rozmazanému pozadí docílíte vynikajících výsledků, ale i makro režim, když chcete vyfotit menší cíl (např. rostlina). To jsou další důležité věci pro mobilní focení. Nezapomeňte na režim HDR, jenž se zasadí o co nejlepší kontrast výsledného snímku.
6. Uživatelská paměť
Je pravda, že 16 nebo 32 GB je dnes už málo. Musíme myslet i na to, že určitou část této kapacity zabere operační systém, nebude tedy celá sloužit pro vaše uživatelská data. To se ale dá jednoduše vyřešit microSD kartou, záleží jen na tom, jaké varianty váš smartphone podporuje (problémem nemusí být např. ani 256 GB verze). Můžete také z telefonu smazat fotky nebo videa, které máte jinde zálohované a ušetřit prostor pro další data. Telefony z doby před několika lety, jejichž uživatelská paměť je například 4 nebo 8 GB, už nyní působí velmi zastarale.
- 32 GB. Na moderní dobu nízká hodnota. Snad jedině, když nebudete příliš fotit, natáčet videa a chcete opravdu jen základní aplikace. Připravte se na to, že kapacita časem nemusí stačit.
- 64 GB. Dnešní dobrý průměr, který postačí k plné spokojenosti většině uživatelů. Vystačí na operační systém, aplikace, ale i hry, hudbu nebo filmy v nižším rozlišení.
- 128 GB a více. Jste náročnější uživatelé, máte telefon neustále v ruce, má vám sloužit jako uložiště velké porce dat. Potom si neváhejte připlatit za verzi, která má i 256 nebo 512 GB.
7. Baterie
Možnost elegantního bezdrátového dobíjení (nicméně, kabelem to bude tak jako tak rychlejší) nebo podpora rychlonabíjení, kdy můžete mít plně dobitou baterii dokonce už v řádu desítek minut. Dnešní standardy mobilních telefonů jsou samozřejmě úplně jiné než za časů Nokie 5110. Výdrž baterie je uváděna v jednotkách mAh, tedy miliampérhodinách. Průměrem je baterie se zhruba 5000 mAh kapacitou, i když na trhu najdete zařízení, které mají kapacitu i menší, než je polovina této hodnoty. To jsou ale základní modely, kde kvalita obecně odpovídá cenové hladině.
Co má vliv na spotřebu energie?
Mimochodem, uživatelská výměna baterie je minulostí, v dnešní době musíte dát telefon do servisu. Na druhou stranu, dnešní výrobky vydrží stovky nabíjecích cyklů a při správném zacházení zaručují dlouhodobou životnost. Spotřebu energie ovlivňuje nejen stáří baterie, ale i jas displeje, jeho velikost a počet spuštěných aplikací, včetně těch, které běží tzv. na pozadí. Nezapomeňte na to, že baterie mobilu, i přes veškerou snahu výrobců v posledních letech, má jistou hmotnost – a pokud chcete vysokou kapacitu, je pak nezbytně nutné počítat s gramy navíc. Rozdíl je u některých modelů poměrně citelný.
8. Konstrukce smartphonu
Na výběr je na dnešním trhu hned několik druhů materiálů. Neplatí vždy, že plast je druhá liga a využívá se pouze u nejlevnějších zařízení. Obecně je odolný a příjemně se drží. Jde zejména o kvalitu zpracování, protože plasty jsou zastoupeny i u telefonů střední kategorie. Celoplastové zpracování však působí na pohled levně a stává se doménou nejlevnějších smartphonů.
I kov má své nevýhody
Kovová konstrukce mobilního telefonu je velmi pevná a nabízí značnou míru elegance. Nezřídka se setkáte s kombinací hliník x plast, což naznačuje na střední třídu telefonů. Hliníková slitina je zastoupena nejčastěji, iPhone 12 Pro nabídne i část z nerezové oceli. Na trhu je zastoupena i skleněná konstrukce, kde jsou ale vidět otisky prstů a při pádu bohužel hrozí i fatální následky pro zařízení. Na druhou stranu, sklo zprostředkuje již zmíněné bezdrátové nabíjení telefonu a na pohled je takový design opravdu pěkný.
Požadujete odolnou konstrukci?
S telefonem budete častěji v přírodě než v kanceláři, rádi byste si proto pořídili přístroj, který zvládne i náročnější prostředí? Zaměřte se na telefony, kde se udává norma IP, tedy zda je model odolný vůči prachu a vodě. Některé mobily jsou vhodné přímo do náročných podmínek a je to na jejich konstrukci také vidět. Vybavení pro dobrodruhy, možnost fotografování i pod vodou. Ovšem pozor, klasické outdoorové telefony budete v kapse cítit, jsou poměrně těžké!
9. Přečtěte si recenze
Ověřte si co nejvíce informací, prohlédněte si hodnocení uživatelů, které vám napoví, jak se ve finále rozhodnout. Každý mobilní telefon má svá nesporná plus, ale najdou se i mínusy. Kolik jich bude? Záleží i na úhlu pohledu, a zatímco jednoho uživatele oslní špičkový fotoaparát, jiný si bude užívat vysoký výkon u mobilních her. Neexistuje tedy univerzální rada a bylo by jistě vhodné si před návštěvou elektra zjistit co největší množství dat a čísel. Příliš velká porce kritiky v recenzích? Pak k tomu bude zřejmě pádný důvod, zamyslete se!
10. Cena
V mnoha domácnostech je rozhodující, jiní zájemci o smartphone mají na koupi mnohem vyšší rozpočet. Záleží na tom, co od přístroje očekáváte. Jeden model poslouží běžnému uživateli, jiný je vhodný pro práci ve vysokém tempu, což odráží výsledná cenovka. Pamatujte na to, že pořizujete doplněk, jenž by vám měl sloužit několik let. Nešetřete proto zbytečně každou stokorunu, nebude lepší investovat do kvality?
Mobily v cenové hladině do 3 000 Kč
V této cenové hladině jsou prakticky vždy levnější modely asijských značek. Počítejte se slabším hardware nebo nízkou výdrží baterie. Pokud sáhnete po osvědčené značce, může jít o ideální model pro seniora nebo malé dítě, který poslouží pro výuku a základní spojení se světem. Pozor si dejte na telefony značek, co nejsou na trhu příliš dlouho a mají podezřele nízkou cenovku vzhledem k uváděným parametrům.
Mobily v cenové hladině 3-8 000 Kč
Zlatá střední cesta, která se bude líbit nenáročným a pokročilejším uživatelům chytrých mobilních telefonů. Za málo peněz dostatek muziky, i tak by se dala popsat cenová hladina, která začíná trojkou a končí osmičkou. Kvalitní fotoaparát, s nímž si vytvoříte hezké vzpomínky na dovolenou nebo chvíle se svými blízkými, velmi dobrá kapacita baterie, procesor, jenž zvládne i pokročilejší operace a můžete se na něj spolehnout.
Mobily v cenové hladině 8-12 000 Kč
Vyšší střední třída, která odpovídá moderním požadavkům a nezklame ani náročné. Velká kapacita paměti, dostatek místa pro fotky i videa ve špičkové kvalitě. Do mobilních telefonů této cenové třídy se řadí špička mezi asijskými Androidy na trhu, ale také starší verze iPhonů. Výhodou je nesporně i pokročilejší fotoaparát.
Mobily v cenové hladině 12 000 Kč a více
Naprostá špička, s níž se můžete vždy pochlubit svému okolí. Špičkové materiály, nejlepší možný fotoaparát, vyladěný obraz i výkon. Je to opravdová výkladní skříň značek, jako je například Samsung, Xiaomi nebo Apple, jenž je pro některé uživatele skutečně samostatnou kategorií mezi smartphony. Obrovská kapacita uložiště, stabilita provozu, mimořádná baterie. Máte se na co těšit!