Mohou mít různou podobu a určitě neslouží jen ilustrátorům či grafikům. Dnešní umělci mají z práce s grafickými tablety podobný zážitek jako s tužkou v ruce nad listem papíru. Pokud chcete s něčím podobným začít, nikdy není pozdě. Existuje řada modelů pro začátečníky, ale i středně pokročilé. Na trhu najdete i zařízení se špičkovým výkonem, na který sází ti nejlepší. Na začátku je nutné položit si několik otázek, díky nimž si usnadníte finální výběr. Rozhodují i cenové možnosti a také fakt, zda půjde o stroj k práci nebo zábavě.
1. Důležité otázky na úvod
Chcete si vyzkoušet možnosti, které umožňuje nejnovější elektronika? Nebo jste umělec tělem i duší a rádi byste to ukázali celému světu? Pokud si chcete koupit grafický tablet, jistě máte nějakou svou motivaci. Některé otázky jsou opravdu důležité a pomohou vám ujasnit si, jaký model vlastně dnes hledáte.
- Půjde spíše o volnočasovou zálibu, v níž se chcete dále zdokonalovat? Nebo pracovní nástroj?
- Hledáte tablet, jenž je určen spíš studentům – jinak řečeno – rozumný poměr ceny a výkonu?
- Dostanou se k tabletu děti a dovolíte jim, aby projevovaly své niterné fantazie i v obrazech?
- Chcete kreslící tablet nebo tablet s monitorem? Jsou zde velké rozdíly v cenových hladinách.
- Jste fotografem, co hodlá pravidelně upravovat snímky? I tady jsou vhodné grafické tablety.
Pomalu rozvíjejte grafický talent
Pokud máte nadání pro práci grafika, bude nejlepší, když si pořídíte základní tablet v této kategorii, jenž vyjde může mít cenovku do zhruba dvou tisíc korun. Osaháte si možnosti, zjistíte, jestli má cenu pokračovat. Grafik, který už je specialistou v oboru, dobře ví, že na ceně šetřit nemusí a vynikající úroveň vybaví se odrazí i v jeho práci – mluvíme zde i o vyšších desítkách tisíc korun, nejdražší modely na trhu atakují stotisícovou hranici. Nejprodávanější tablety vyjdou zhruba na deset tisícovek, jsou vhodné pro grafiky a kreslíře, kteří už mají něco za sebou.
Grafický tablet versus počítačová myš
Můžete mít ergonomickou verzi, která se drží pohodlně v ruce. Kancelářským myším s kuličkou už odzvonilo a neustále klepou na dveře inovované modely. V porovnání s grafickým tabletem je však myš vždycky druhou ligou. Speciální pero, jemuž se také říká stylus, umožní o mnoho detailnější práci. V moderních grafických programech byste se bez této pomůcky neobešli. Výborná citlivost na tlak, tablet umožní navíc rozeznání úhlu, pod nímž kreslíte. Myš je na tisíc jiných věcí, ale tady vážně nemůže konkurovat. Pojďme však dál, podle jakých kritérií se dnešní grafické tablety na trhu dělí?
2. 2. Model s displejem nebo bez displeje
I když se zdá, že jsou tu varianty dvě, bližší náhled do problematiky ukáže na celkem tři možnosti. Zjednodušeně řečeno, grafické tablety s obrazovkou a bez zobrazovače. V čem se odlišují? Není to samozřejmě jen a pouze cenová hladina, ale také způsob, kterým tato zařízení pracují.
a) Tablety bez displeje
Grafický tablet, na němž je pouze kreslicí plocha – a stylus vám pak umožní tvořit naprosto podle fantazie a přání. Je zapotřebí, abychom tento model připojili ke stolnímu PC či notebooku, se kterým bude spolupracovat. Jinak to nepůjde, hardwarové vlastnosti zařízení totiž jednoduše neumožní samostatnou činnost. Velmi dobrá přesnost, a přitom stále cena, kterou lze akceptovat i tehdy, kdy je pro vás grafika hlavně (nevýdělečným) koníčkem. Výsledek své práce uvidíte v plné kráse až na monitoru, tedy ne na tabletu a přímo pod rukama. Když si přivyknete, je největší problém za vámi.
b) Tablet s displejem (nutno propojit s PC)
Další z variant je tablet, jenž nabídne i svou zobrazovací plochu. Výhodou nepochybně bude, že na tento tablet s displejem vidíte, jako byste kreslili tužkou na papír. Tedy tak, jak jste zvyklí. Stále však musíte propojit grafický tablet s PC nebo notebookem, nedisponuje vlastním hardwarem ani softwarem.
c) Samostatný tablet s displejem
Nepotřebujete počítač, tento grafický tablet má kvalitní software a hardware. Kvalitní grafické programy tak lze využít i bez další elektroniky. Relativně lehké zařízení, které je vhodné i na cesty a nabízí maximální praktičnost. Bohužel, ruku v ruce s tím pak jde i cenová hladina, jež šplhá pro laika ve světě grafiky snad až do závratných výšek. Na druhou stranu, tohle je vlastně dokonalé All-in-one. Tvrzené sklo, podobně jako na každém chytrém mobilním telefonu, usnadní práci.
3. Důležité parametry
Na jaká čísla se zaměřit, když si vybíráme tablet? Je tu samozřejmě několik důležitých ukazatelů, které ovlivní naši volbu. Jde o faktory, co musí zvážit prakticky každý. Pojďme si je postupně projít, aby pak byl finální výběr opravdu dobře promyšlený. Jistě vás napadne, že důležité je i rozlišení, ale co dalšího ještě bychom měli vědět?
Úrovně tlaku
Technický ukazatel číslo jedna, měli byste se na něj zaměřit hned na úvod. Naznačí, jaký počet odlišných bodů rozezná hrot vašeho stylusu. Vyšší číslo je lepší, protože znamená vlastně jedno jediné – budete mít větší kontrolu nad provedenými tahy. 1024, 2048, 4096, 8192, to jsou naprosto obvyklé hodnoty, se kterými se setkáte u řady modelů.
RPS
Jinak také reporty za sekundu (Report Rate Speed). Když jsou PC a tablet ve spojení, stylus oznamuje podrobnosti o činnosti. Hodnota reportů, které se zašlou přes USB kabel za určitý časový úsek, tedy hodně napoví. Více než 200 je běžný standard. V kombinaci s vysokým rozlišením dokáže téměř až kouzla.
Rozlišení snímací plochy
Parametr, jenž je podobný jako rozlišení displeje. Čím více, tím lépe – rozlišení snímací plochy je udáváno v jednotkách LPI, zpravidla se setkáme s hodnotou 2540 či 5080 LPI.
Hmotnost
Samozřejmě, grafický tablet také něco váží. Rozdíly mezi jednotlivými modely nemusí být vždy velké, počítejte ale s tím, že některé modely váží mnohem víc než běžné tablety. Například kreslící tablet XP Pen Artist 16 PRO váží kilogram a půl. Huion Kamwas 13 má váhu přibližně 1 kg. Wacom Intuos Pro M zase 700 gramů.
Rozlišení obrazovky
Pokud si chcete koupit tablet s displejem, je nutné zvážit i rozlišení jeho obrazovky. Full HD (1 920 x 1 080 px), QHD (2 546 x 1 440 px) nebo 4K (3 840 x 2 160 px), to už je jen na vás. Je to vlastně stejné, jako při výběru televize, smartphonu apod.
Programovatelná tlačítka
Slouží k tomu, abyste si přepínali mezi jednotlivými grafickými programy. Některé tablety je vůbec nemají, jiné mají 4 nebo 8 tlačítek. Pro grafický tablet, jenž se připojuje k PC nebo notebooku, nejsou až tolik podstatné. Profesionální grafici využívají i klávesnici, která jim sama o sobě přináší dostatečný počet funkcí.
Aktivní plocha
Rozměry udávané u prodejců většinou v milimetrech. Jde jednoduše o prostor, na němž můžete tvořit. Například XP-PEN Artist 24 Pro má aktivní plochu 526 x 296 milimetrů, respektive prakticky 53 x 30 centimetrů.
Multitouch
Funkce, která je nesmírně důležitá a naštěstí ji prakticky všechny moderní grafické tablety mají. Díky Multitouch si lze obraz přetáčet, trochu přiblížit nebo oddálit. Nahlédnete na něj tak z různých úhlů a bude se vám pracovat o to lépe.
Kreslící rukavice
Dobrá pomůcka, díky níž se výsledek zase o něco vylepší – jednoduše, pokud budete mít tyto lehké rukavice na sobě, grafický tablet nebude vnímat tlak vaší ruky. Zápěstí na aktivní ploše tak vlastně už ničemu nevadí.
4. Pero u grafického tabletu
Setkáte se s ním u každého modelu a je pravda, že se mohou po stránce kvality velmi odlišovat. Podle čeho se orientovat? Kromě toho, že pera (stylusy) nabídnou tlačítka určená k přepínání jednotlivých funkcí (což může a nemusí být výhodné, někdy můžete toto tlačítko stisknout i omylem) – měli byste se zajímat hlavně o dva ukazatele. A sice citlivost a úroveň tlaku.
Všechno ukáže až sama praxe
Bude se vám s ním pracovat dobře? Tohle ukáže až praxe. Obecně platí, že čím větší počet bodů pero rozlišuje, tím pak může výsledek vypadat lépe. Digitální kresba s hodně citlivým perem odliší jemné detaily a nabídne krásný výsledek. Stylus může někdy mít i oboustranný hrot. Tehdy se dá využít nejen jako pero, ale i jako guma. Praktické, že?
5. Nejznámější značky
Grafické tablety 21. století jsou vyráběny několika firmami, které jsou mezi kreslíři, fotografy a dalšími umělci velmi dobře známé. I když například Apple se nespecializuje na tyto tablety, mnoho grafiků si v minulosti zamilovalo nakousnuté jablíčko. Proč? Důvod je jednoduchý, iPad lze použít jako klasický grafický tablet a pracovat s ním i jinak. Je natolik kvalitní, že zvládne více funkcí. Stačí jen dokoupit odpovídající stylus (tzv. Apple Pencil) a případně i další potřebné pomůcky, můžete hned začít!
Japonská značka je velmi dobře zavedená
XP-PEN, to je značka grafických tabletů, která vznikla v Japonsku. Založena byla v roce 2005 a přináší zajímavé modely pro začátečníky, pokročilé i profesionály ve světě grafiky. Zmínit jistě můžeme i čínskou značku Huion, která sídlí v Šen-čenu a vyrábí grafické tablety od roce 2011. Deset let po svém vstupu na trh přišla s revoluční novinkou, a sice klávesnicí s grafickým tabletem v jednom těle.
Wacom je jedničkou po celém světě
Nejvyhledávanější značkou je ovšem Wacom, výrobce, jenž nabízí širokou škálu různých produktů pro nováčky ve světě grafiky i ty, kteří se tímto oborem už úspěšně živí a připravují se tedy na investici v řádu desítek tisíc korun. Je to také japonská firma, vznikla v roce 1983 a má svou pobočku i v Oregonu.
6. Cenová hladina grafických tabletů
Tablety s cenou do 5 000 Kč
V této cenové relaci najdete pestrou sbírku produktů, které vám pomohou s prvními kroky ve světě digitální grafiky. Jednoduše si na nich prohlédnete a vyzkoušíte vše, co jste chtěli vědět. Připravte se ale na to, že jde o základní modely a moc pokročilé nastavení se nedá očekávat. Pro nováčky a nenáročné ale ideální téma.
Tablety s cenou od 5 000 Kč do 15 000 Kč
Špičkové tablety bez obrazovky, ale také několik verzí grafického tabletu s obrazovkou, nicméně spíše v základním provedení. Připraveno je vysoké rozlišení a dobré atributy, s nimiž už můžete pomýšlet na pokročilejší věci.
Tablety s cenou nad 15 000 Kč
Pravda, tato cenová hladina se může laikovi zdát pro tablety vysoká, ale je to přesně naopak. Opravdu kvalitní nástroj dokáže šikovného grafika dostat na úplně jinou úroveň a dá se říci, že jde o dlouholetou investici do tvorby, která se skvěle vyplatí. Nejdražší grafické tablety na trhu mají cenovku, která téměř atakuje šestimístnou hranici. Těsně pod sto tisíci jsou například špičkové kreativní tablety od společnosti Wacom.